Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Сусідка має інвалідність у зв'язку із психічним захворюванням, приймає ліки. Поводить вона себе нормально, раніше були пропуски ліків і вона трохи чудила. Але вже декілька років все ок. Раніше її поручителем була її мама, що дозволяло сусідці отримувати соціальну допомогу. Мама померла, і сусідка просить мене виступити поручителем. щоб продовжити отримувати допомогу. Підкажіть, які саме обов’язки покладаються на поручителя? Чи є юридичні чи фінансові ризики? Чи можна відкликати своє поручительство, якщо зміняться обставини?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Відповідно до 78 Цивільного кодексу України дієздатна фізична особа,яка за станом здоров’я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки, має право обрати собі помічника.
Помічником може бути дієздатна фізична особа.
За заявою особи, яка потребує допомоги, ім’я її помічника реєструється органом опіки та піклування, що підтверджується відповідним документом.
Помічник має право:
на одержання пенсії, аліментів, заробітної плати, поштової кореспонденції, що належать фізичній особі, яка потребує допомоги;
вчиняти дрібні побутові правочини в інтересах особи, яка потребує допомоги, відповідно до наданих йому повноважень.
Помічник:
представляє особу в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення;
може представляти фізичну особу в суді лише на підставі окремої довіреності.
Помічник може бути у будь-який час відкликаний особою, яка потребувала допомоги. У цьому разі повноваження помічника припиняються.
Послуги помічника є оплатними, якщо інше не визначено за домовленістю сторін.
Звільнення помічника від виконання обов'язків здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету сільської ради у наступних випадках:
- у разі подачі письмової заяви дієздатної фізичної особи;
- у разі подані письмової заяви помічника;
- у разі смерті дієздатної фізичної особи або помічника.
Жодних юридичних ризків Ви як помічник не несете.
Чи є юридичні чи фінансові ризики? Чи можна відкликати своє поручительство, якщо зміняться обставини?
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЖодних юридичних чи фінансових ризків Ви як помічник не несете.
Звільнення помічника від виконання обов'язків здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету сільської ради у наступних випадках:
- у разі подачі письмової заяви дієздатної фізичної особи;
- у разі подані письмової заяви помічника;
- у разі смерті дієздатної фізичної особи або помічника.
дякую за допомогу. Гарного дня
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіБудь-ласка.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Надія!
У Вашому випадку мова йде про помічника дієздатної особи.
Згідно статті 78 Цивільного кодексу України:
"1. Дієздатна фізична особа, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, має право обрати собі помічника.
Помічником може бути дієздатна фізична особа.
За заявою особи, яка потребує допомоги, ім'я її помічника реєструється органом опіки та піклування, що підтверджується відповідним документом.
2. Помічник має право на одержання пенсії, аліментів, заробітної плати, поштової кореспонденції, що належать фізичній особі, яка потребує допомоги.
3. Помічник має право вчиняти дрібні побутові правочини в інтересах особи, яка потребує допомоги, відповідно до наданих йому повноважень.
4. Помічник представляє особу в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення.
Помічник може представляти фізичну особу в суді лише на підставі окремої довіреності.
5. Послуги помічника є оплатними, якщо інше не визначено за домовленістю сторін.
6. Помічник може бути у будь-який час відкликаний особою, яка потребувала допомоги. У цьому разі повноваження помічника припиняються".
Питання призначення та реєстрації помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки попередньо розглядається на засіданні опікунської ради при виконавчому комітеті сільської (міської) ради з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними та обмежено дієздатними особами.
Секретар опікунської ради:
- приймає заяву та пакет документів для призначення та реєстрації помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки;
- виносить заяву на розгляд опікунської ради;
- при позитивному вирішенні питання опікунською радою, готує проект рішення виконавчого комітету сільської ради про призначення та реєстрацію помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки;
- видає заявнику рішення виконавчого комітету сільської ради про призначення помічника;
- видає помічникові дієздатної фізичної особи посвідчення з зазначенням прав помічника за зразком (додаток 1);
- реєструє посвідчення помічника в «Книзі реєстрації посвідчень помічника дієздатної фізичної особи», яка має бути прошнурована, пронумерована та скріплена печаткою (додаток 2);
Підставами для відмови в призначені помічника дієздатній фізичній особі, яка за станом здоров'я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов'язки, є:
- невідповідність поданих документів;
- виявлення в поданих документах недостовірної інформації;
- фізична особа не належить до категорії осіб, які можуть обирати собі помічника;
- особа, яка обрана бути помічником, є працівником суб’єкта, що надає соціальні послуги дієздатній фізичній особі, яка подала заяву про реєстрацію помічника;
- особа, яка обрана бути помічником, є недієздатною чи обмежено дієздатною;
- особа, яка обрана бути помічником, є неповнолітньою, крім випадків, коли така особа набула повної цивільної дієздатності в порядку, встановленому законодавством;
- особа, яка обрана бути помічником перебуває на обліку або лікується в психоневрологічних або наркологічних закладах.
При негативному вирішенні питання заявнику направляється лист про відмову у призначенні та реєстрації помічника дієздатній фізичній особі, але це не позбавляє дану фізичну особу можливості повторно звернутися до органу опіки та піклування із заявою про реєстрацію помічника, якщо перестануть існувати обставини, що стали причиною для відмови у реєстрації.
Звільнення помічника від виконання обов'язків здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету сільської (міської) ради у наступних випадках:
- у разі подачі письмової заяви дієздатної фізичної особи;
- у разі подані письмової заяви помічника;
- у разі смерті дієздатної фізичної особи або помічника.
При припиненні повноважень помічника посвідчення здається до органу опіки та піклування і знищується.
З повагою, адвокат Айвазян.
Щиро дякую!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу, Надія! Вдачі Вам!
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Чи визнана сусідка недієздатною у судовому порядку? Мати сусідки отримувала соціальну допомогу за догляд?
В українському законодавстві поняття «поручитель» здебільшого використовується в контексті фінансових зобов’язань, кредитування тощо. У випадку Вашої сусідки, швидше за все, йдеться про опікуна або піклувальника, або доглядальника, або помічника, що регулюється Цивільним кодексом України (ЦКУ), ЗУ «Про психіатричну допомогу», ЗУ "Про соціальні послуги" та ін.
Опікуни та піклувальники здійснюють представництво інтересів таких осіб, зокрема, у державних органах, фінансових установах, медичних закладах тощо.
Якщо Вас просять стати саме опікуном, то це відбувається виключно через суд і Ваші обов’язки будуть включати:
Якщо мова йде про піклувальника, то його функції дещо обмежені: він більше консультує та допомагає особі, яка має часткову дієздатність.
Помічник має право вчиняти дрібні побутові правочини в інтересах особи, яка потребує допомоги, відповідно до наданих йому повноважень. Помічник представляє особу в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та організаціях, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення.
Ви відповідатимете за правомірність використання коштів вашої сусідки, що може спричинити перевірки з боку соціальних служб.
Ви не зобов’язані витрачати свої кошти на утримання підопічного, але у разі порушення порядку використання його коштів до Вас можуть бути застосовані санкції.
Якщо сусідка в майбутньому почне поводитися неадекватно, Вам доведеться з цим справлятися.
Так, відповідно до ЦКУ, Ви можете подати заяву до органу опіки та піклування або соцзахисту про відмову від виконання обов’язків опікуна/піклувальника/доглядальника. Після цього суд або орган опіки, або соцзахист розгляне питання про призначення нової особи, яка буде відповідальна за сусідку.
Проте, перед тим як погоджуватися виконувати обов'язки щодо опіки/догляду, то варто звернутися до відповідних державних органів за роз’ясненням конкретного статусу Вашої сусідки, адже в залежності від того ким саме Ви будете і залежить відповідальність за неналежне виконання свої обов'язків.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Щиро дякую!
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіБудь ласка! Успіхів Вам!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
СТАТУС ПОМІЧНИКА ВКАЗАНИЙ В НАКАЗІ Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року N 34/166/131/88 "Правила опіки та піклування").
ВАША СУСУДКА ПОВИННА ЗВЕРНУТИСЯ В ОРГАН ОПІКИ ТА ПРОСИТИ ПРИЗНАЧИТИ ВАС ПІКЛУВАЛЬНИКОМ
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0387-99#Text
"Про затвердження Правил опіки та піклування"
2.3. Над повнолітніми дієздатними особами, які за станом здоров'я не можуть самостійно захищати свої права і виконувати свої обов'язки, піклувальник може бути призначений лише на їх прохання.
2.4. Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).
ЖОДНИХ ФІНАНСОВИХ РИЗИКІВ НЕМАЄ.
Якщо особа похилого віку дієздатна і не страждає психічними розладами, цілком може себе забезпечити, над нею встановлюється постійний догляд (або як часто кажуть піклування у формі патронажу). Варто зазначити, що визначення поняття "патронаж" в законодавстві не закріплено, а відтак воно є лише доктринальною категорією.
Процедура щодо встановлення постійного догляду оформляється досить просто, адже немає необхідності визнавати людину обмежено дієздатною або недієздатною у судовому порядку. Для цього необхідна, зокрема, заява від пенсіонера, в якій є прохання про призначення йому піклувальника (особи, яка буде здійснювати догляд).
ОБОВ'ЯЗКИ ПАТРОНАЖИ:
- дозвільні заняття
- підтримці та спілкуванні
- допомога під час прогулянок
- допомога у годуванні
- гігієнічний догляд.
РЕКОМЕНДУЮ ОФОРМИТИ ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД (СОЦІАЛЬНА ПОСЛУГА) НАД СУСІДКОЮ ТА ОТРИМУВАТИ ЗА ЦЕ ГРОШІ ТА СТРАХОВИЙ СТАЖ.