Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Кримінальне право, 03 квітня 2025, питання №132548 500₴

Есть ли смысл подавать в суд на человека, который пытался украсть мои вещи, но мне их вернули с помощью другого человека

Я жил в Польше с друзьями, исправно платил за квартиру. За месяц до Нового года уехал домой, а в квартире остались Кирилл, Артём и его девушка. Когда пришло время оплаты, Артём запросил 820 злотых (8300 грн), включая коммунальные услуги. Хотя я месяц не жил там и ничего не использовал, мне пришлось заплатить только за аренду – 450 злотых. Мы поссорились, и я попросил отправить мне вещи. Предложил 2000 грн за доставку и 4500 грн за аренду.

Но друзья отказались отправлять вещи, пока я не оплачу всю сумму, включая 100 злотых за якобы испорченную стену. В итоге я согласился и заплатил. Мой знакомый, которому я поручил отправку, снял видео с вещами, где видно три кимоно по 200 евро каждое. Когда перевозчик прибыл за посылкой, знакомый перестал выходить на связь, а затем заблокировал меня.

Когда вещи прибыли, оказалось, что кимоно нет. Я связался с перевозчиком – он подтвердил, что коробки не вскрывались. Пытался дозвониться до знакомого, но безуспешно. Тогда я обратился к маме Артёма, и сначала она смеялась, но потом проверила и обнаружила, что кимоно у Кирилла. У меня есть её голосовое сообщение, подтверждающее это. Она забрала кимоно и отправила мне, но мне снова пришлось оплачивать доставку.

Прошло два месяца, но я всё ещё чувствую себя обманутым. Я заплатил всё, что требовали, но меня использовали и пытались украсть вещи. Позже девушка Артёма сказала, что Кирилла "наказали", и он якобы продал компьютер и уехал. Но через два дня я узнал, что это ложь – его просто прикрыли.

Я хочу, чтобы Кирилл понёс наказание. У меня есть доказательства: переписки, голосовые сообщения, подтверждающие, что он удерживал мои вещи. Есть ли смысл подавать в суд, и каковы шансы привлечь его к ответственности?

Детальнее могу рассказать лично в переписке, потому что не могу всё написать из-за ограничений

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Владе!

    По великому рахунку шанси покарати Кирилла є, тому що в його діях є ознаки злочину, передбаченного ст. 185 ККУ Крадіжка.

    Санкції цієї статті залежать від багатьох обставин. У Вашому випадку є сенс говорити про застосування частини 4 статті. Я виділив її жирним шрифтом:

    1. Таємне викрадення чужого майна (крадіжка) -

    карається штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до п’яти років, або обмеженням волі на той самий строк.

    2. Крадіжка, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб, -

    карається пробаційним наглядом на строк від трьох до п’яти років або обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

    3. Крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому, -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років.

    4. Крадіжка, вчинена у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану, -

    карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

    5. Крадіжка, вчинена в особливо великих розмірах або організованою групою, -

    карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

    Примітка. 1. У статтях 185, 186 та 189-191 повторним визнається кримінальне правопорушення, вчинене особою, яка раніше вчинила будь-яке із кримінальних правопорушень, передбачених цими статтями або статтями 187, 262 цього Кодексу.

    Давайте розглянемо алгоритм Ваших для притягнення Кирилла до відповільності.

    Перш за все Вам треба правильно подати заяву про злочин. На жаль злочин стався в Польщі, але це позбавляє Вас права звернутись до українських правоохоронних органів. Тому що шансів добитися справедливості у згаданій країні у Вас не так вже і багато. Якщо Ви зараз знаходитесь за кордоном, то це може зробити Ваш представник в Україні.

    Таку заяву про вчинене кримінальне правопорушення Ви маєте право подати до будь якого відділення Національної поліції України незалежно від місця і часу їх учинення.

    Прийняття заяв (повідомлень) заявника здійснює цілодобово, безперервно та невідкладно орган (підрозділ) поліції, до якого надійшла така заява.

    Під час особистого звернення заявника до органу (підрозділу) поліції із письмовою заявою уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції її приймає і реєструє в інформаційно-телекомунікаційної системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (ІТС ІПНП) або журналі єдиного обліку (ЄО) заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, а також оформлює та видає заявникові талон-повідомлення єдиного обліку про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію (пункт 4 розділу II Порядку).

    Датою подання заяви (повідомлення) до органу (підрозділу) поліції вважається дата реєстрації такої заяви (повідомлення) в ІТС ІПНП (журналі ЄО).

    Особа, яка подає заяву чи повідомляє про кримінальне правопорушення, під підпис попереджається про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 383 Кримінального кодексу України, крім випадків надходження заяви або повідомлення поштою чи зв’язком іншого виду (пункт 2 розділу II Порядку).

    Крім того, при поданні заяви Вам слід орієнтуватися на приписи ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України. Зокрема:

    "Початок досудового розслідування

    Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

    2. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Офісом Генерального прокурора за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, Державним бюро розслідувань, органом Бюро економічної безпеки України.

    Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.".

    Важливим елементом успішного доведення до кінця розслідування справи по Вашій заяві. є докази.

    Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження (частина друга статті 91 КПК України).

    Докази можуть бути:

    • залежно від відношення до предмета доказування:
    1. прямі (безпосередньо вказують на саму кримінально-правову дію, час, місце, спосіб її вчинення, на того, хто її вчинив, і на особу потерпілого);
    2. побічні (непрямі) (вказують на обставини, із яких можна зробити висновок про інші факти, що встановлюються у кримінальному провадженні);
    • за джерелом формування:
    1. первинні (наприклад, показання свідка, який був очевидцем вчинення кримінального правопорушення, оригінал документа);
    2. похідні (наприклад, копії документів, виготовлені на місці події, відбитки слідів тощо);
    • стосовно предмета обвинувачення:
    1. обвинувальні (докази, які вказують на обставини, що свідчать про вчинення кримінального правопорушення певною особою або обтяжують її покарання);
    2. виправдувальні (докази, що спростовують вчинення кримінального правопорушення певною особою або пом’якшують її покарання);
    • за процесуальною формою:
    1. показання;
    2. речові докази;
    3. документи;
    4. висновки експертів.

    Кримінальному провадженні підлягають доказуванню:

    • подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення);
    • винуватість обвинуваченого у вчиненні цього правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення;
    • вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат;
    • обставини, що вливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом'якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження;
    • обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання;
    • обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов’язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення;
    • обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру (частина перша статті 91 КПК України).

    У Вашому випадку важливо зібрати будь які докази, які свідчать про вчинення Кириллом згаданого вище злочину. Наприклад, записана Вами розмова з матір'ю Кирилла, квитанція про отримання кімоно тощо. Більш джжетально проце можна говорити після ретельного ознайомлення з обставинами події злочину.

    Від наявності доказів та їх якості значною мірою залежить результат досудового розслідування та розгляд справи в суді.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    В ЗВ'ЯЗКУ З ТИМ ЩО ВИПАДОК СТАВСЯ НА ТЕРИТОРІЇ ПОЛЬЩІ, ТО ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ТРЕБА В ПОЛЬЩІ.

    В УКРАЇНІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО ЗЛОЧИН БЕЗПЕРСПЕКТИВНО.

    Шахрайство, крадіжка, побиття – на жаль, жертвою такого злочину може стати кожен і де завгодно. Повідомлення слід подати до найближчого відділку поліції чи прокуратури. Це можна зробити усно або письмово

    Повідомити про злочин може не лише особа, якій внаслідок цього було завдано шкоди, а й будь-яка особа, яка володіє інформацією про порушення закону. У разі усного повідомлення необхідно повідомити поліцейському чи прокурору подробиці події. Зазвичай таку особу одразу допитують як свідка. І повідомлення, і опитування будуть зафіксовані у протоколі, який повинен бути підписаний особою, яка повідомляє про злочин.

    Хто може зробити повідомлення

    Подати заяву у цій справі може будь-яка особа, яка володіє інформацією про вчинення злочину. Якщо це іноземець, який не володіє польською мовою, поліцейський чи прокурор зобов’язані забезпечити присутність експерта-перекладача, за допомогою якого буде складено протокол. Можна і по-іншому – прийти з людиною, яка розмовляє та пише польською мовою і перекладе слова оповіщувача. Це можливо за умови, що така особа не була свідком заявленого злочину. Додамо, що за неправдиві заяви в Польщі загрожує до двох років позбавлення волі.

    Які дані потрібні

    Кожне повідомлення про злочин має містити набір конкретних даних.

    Це перш за все ім'я та прізвище оповіщувача, імена його батьків та дівоче прізвище матері, дата і місце народження та адреса проживання. Також необхідно буде вказати номер PESEL (якщо іноземець отримав його в Польщі) та номер і серію посвідчення особи чи іншого документа, що посвідчує особу (це може бути паспорт, водійські права чи інший документ із розбірливою фотографією)

    Повідомлення про злочин має містити якомога більше інформації, яка допоможе правоохоронним органам у їхній роботі:

    • зазначення особи, яка повідомляє, разом із адресою для листування та номером телефону;
    • зазначення потерпілої особи, якщо це не особа, яка повідомила;
    • зазначення часу та місця вчинення злочину;
    • максимально детальний опис усього інциденту;
    • визначення розміру завданої шкоди (при злочинах проти власності);
    • зазначення свідків (за наявності);
    • інформація про наявні у вас докази, особливо якщо існує ризик їх втрати або спотворення;
    • за можливості встановлення особи, яка вчинила злочин, або особи, яка підозрюється у його вчиненні.
    Подальші кроки в кореспонденції

    Оповіщувач повинен бути повідомлений про те, хто буде вести справу, листом на вказану адресу. Відповідно до закону свідок повинен з'явитися на виклик органу, який веде провадження. Якщо він цього не зробить, або покине місце діяльності до її завершення без відповідного дозволу, або безпідставно буде ухилятися від дачі показань, його можуть оштрафувати на суму до 3000 злотих або взяти під варту та доставити до суду.

    ---

    Перебуваючи за кордоном я став/стала жертвою злочину (грабіж, розбій тощо)? Що мені робити?

    Негайні дії:1. Звернутися до місцевої поліції. Невідкладно повідомте правоохоронні органи країни перебування про інцидент. Отримайте копію поліцейського протоколу або довідку про звернення.2. Повідомити посольство чи консульство України - якомога швидше зв'яжіться з найближчим посольством або консульством України та повідомте про ситуацію, що сталася.26a0.png Важливо:Офіційне розслідування може тривати значний час, тому рекомендуємо подбати про належне юридичне представництво у вашій справі із залученням послуг місцевих адвокатів, які знають особливості місцевого законодавства.1f4dd.png Слід пам'ятати:Консул не може виконувати роль вашого адвоката під час досудового розслідування та судового процесу. Проте, за вашим проханням і за умови відсутності заперечень з боку країни перебування, консул може бути присутнім на судовому засіданні.1f91d.png Яку допомогу може надати консул?• Сприяти у взаємодії з правоохоронними органами країни перебування• Стежити за дотриманням ваших прав, передбачених місцевим законодавством та міжнародними договорами між цією державою та Україною• Оформити новий паспортний документ (закордонний паспорт або посвідчення особи на повернення в Україну), якщо ви втратили документи внаслідок злочину (необхідно надати протокол/довідку з поліції)• У разі наявності обставин, що доводять неспроможність сплатити консульський збір за видачу посвідчення особи на повернення в Україну, керівником дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном може бути прийнято рішення про видачу посвідчення безкоштовно.1f4f1.png Корисні контакти:• Цілодобова гаряча лінія МЗС України: +38 (044) 238-15-88• Знайти найближче консульство або посольство України https://cutt.ly/5rpT1GEp

    ___

    В УКРАЇНІ ВИ МОЖЕТЕ ТІЛЬКІ ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ З ЦИВІЛЬНИМ ПОЗОВОМ ПРО ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ.

    АЛЕ НЕОБХІДНО МАТИ ВІДПОВІДНІ ДОКАЗИ.

    Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 1 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025