Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день , сложилась такая ситуация :
Умерла моя бабушка , у нее остался единственный сын (мой отец), я единственная внучка . Она завещала моему отцу все свое имущество , а именно 2 квартиры .
Мой отец неблагополучный (выпивает) и проживает с такой же сожительницей около 3-4 лет . Мы с ним мало общаемся , но условно мы договорились , что от одной квартиры он откажется в пользу меня, а я в свою очередь оплачу все оформление и нотариуса. Но так как он выпивает с ним невозможно связаться и оговорить это .
Сейчас я подозреваю , что его сожительница спаивает его или дает ему седативные препараты и просит ему не звонить так как он себя плохо чувствует , от больницы он отказывается .при этом она официально ещё в браке с другим мужчиной и заявила , что планирует развод внезапно . Возможно хочет заключить с ним брак .Я подозреваю , что возможно , она хочет заполучить долю наследства . Я переживаю , что квартиру бабушки «пропьют».
Подскажите , пожалуйста, какие по праву могут быть мои действия сейчас ? Какие я права имею ?
В мае будет 6 месяцев как бабушки не стало . А он до сих пор не подался на наследство . Это нужно делать уже сейчас ?
Заранее спасибо !
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, пані Анастасія!
Ви подали заяву про прийняття спадщину? Батько мав однакове місце реєстрації з бабусею?
1. Перше, що Ви повинні зробити, так це самі звернутися до нотаріуса та подати заяву про прийняття спадщини. Якщо батько не мав спільного місця реєстрації проживання з матір'ю та пропустить 6-місячний строк, то він вважається таким, що не прийняв спадщину. В такому випадку Ви зможете оформити дві квартири на себе, а одну потім переоформите на батька. А якщо батько захоче прийняти спадщину, то йому доведеться звертатись до суду та повідомляти про поважні причини пропуску прийняття спадщини.
2. Якщо батько проживав разом з бабусею на момент її смерті, то вважається, що він автоматично вступив у спадок, адже згідно частини 3 статті 1268 ЦКУ "спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї".
В такому випадку йому не потрібно подавати заяву до нотаріуса протягом 6 місяців.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Анастасія!
Ваш батько станом на сьогодні є єдиним родичем, який може претендувати на нерухомість, яка залишилася після смерті бабусі. По-перше, він є родичем першого ступеня споріднення і має право на дане майно у порядку спадкування за законом, по-друге, Ваша бабуся склала заповіт.
На жаль, станом на зараз Ви не маєте права на спадок, який залишився після смерті бабусі, так як є Ваш батько. Тож, Ви набудете відповідне право, якщо Ваш батько не прийме спадщину.
Якщо фізична особа не залишила заповіту, або заповіт виявився недійсним, або відсутні умови, які зазначені у заповіті з умовою, або спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину, або фізична особа розпорядилася лише частиною свого майна настає спадкування за законом. Отже, спадкування за законом має місце тоді, коли і оскільки не існує заповіту.
Підстави спадкування за законом:
При спадкуванні за законом майно переходить до зазначених в законі спадкоємців відповідно до встановленої черговості, тобто точно визначеного кола осіб, котрі спадкують одночасно.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування в разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття (ст. 1258 ЦК).
Прийняття спадщини в Україні регулюється Цивільним кодексом України. Зокрема, для прийняття спадщини статтею 1270 Кодексу встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (тобто з дня смерті спадкодавця).
Вам необхідно подати до нотаріуса заяву про вступ у спадщину.
Якщо Ваш батько не проживав разом із бабусею на момент її смерті, то йому необхідно подати заяву нотаріусу упродовж 6 місяців.
У разі неподання батьком заяви про прийняття спадщини протягом шести місяців, він вважатиметься таким, що не прийняв спадщину, а отже, у спадок вступите саме Ви.
Проте, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Так, звичайно. Єдине виключення може становити той факт, що батько проживав разом із бабусею за однією адресою. У такому випадку він вступив у спадщину автоматично, тобто йому не потрібно подавати заяву до нотаріуса упродовж 6 місяців.
Щодо жінки, яка проживає із Вашим батьком, то навіть за умови укладання шлюбу, вона не матиме право на квартири, оскільки вони набудуть статусу особистої власності Вашого батька, оскільки отримані у спадок, й не вважатимуться спільною сумісною власністю.
Проте, існує ризик того, як я зрозумів із Вашого питання, що дана жінка може вплинути на Вашого батька й, наприклад, вмовити його подарувати їй дане майно.
Можливо, Вам все ж таки потрібно якось вплинути на Вашого батька? Спробувати вийти на зв'язок? Все ж таки Ви є для нього родичем, на відміну від жінки, яка за Вашими словами намагається вчинити явно протиправні дії.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВ доповнення до своєї відповіді...
Оскільки бабуся залишила заповіт саме на батька, то він має пріоритетне право на отримання спадщини.
Проте, відповідно до ст. 1272 ЦКУ Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 (6 місяців) цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Цей обов'язок не залежить від того є заповіт чи ні.
Якщо в травні 2025 року спливає цей термін, а Ваш батько досі не подав заяву, то він втратить право на спадщину. Проте, щоб Ви мали право на спадкування - Ви також повинні до травня подати заяву до нотаріуса.
Це можна зробити у нотаріуса за останнім місцем реєстрації бабусі.
1. З'ясуйте, чи мав батько однакове місце реєстрації з бабусею на момент її смерті. Якщо ні – подавайте заяву про прийняття спадщини та оформляйте її на себе.
2. Якщо батько мав спільне місце проживання разом з бабусею, то він може не подавати заяву протягом 6 місяців, адже він вважатиметься таким, що автоматично прийняв спадщину.
3. Якщо батько хоче відмовитися від спадщини на Вашу користь – то він може подати відповідну заяву у нотаріуса до травня. Ви приймете всю спадщину. Потім одну квартиру подаруєте батьку.
4. Якщо батько прийме спадщину – то щоб переоформити на Вас квартиру Вам з ним потрібно укласти угоду дарування
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1. ЯКЩО ВАШ БАТЬКО БУВ ЗАРЕЄСТРОВАНИЙ ЗА ОДНІЄЮ АДРЕСОЮ З ПОМЕРЛОЮ, ТО ВІН АВТОМАТИЧНО ПРИЙНЯВ СПАДЩИНУ - ТОДІ ПРАКТИЧНО НІЧОГО ЗРОБИТИ НЕМОЖЛИВО.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї (так зване «автоматичне прийняття спадщини»).
2. ЯКЩО БАТЬКО НА ПРОТЯЗІ 6 МІСЯЦІВ НЕ ПРИЙНЯВ СПАДЩИНУ - ТОДІ ВИ ЗМОЖЕТЕ УСПАДКУВАТИ МАЙНО.
Відповідно до ст. 1223 Цивільного кодексу України, разі відмови від прийняття спадщини спадкоємцями за заповітом, право на спадкування одержують особи, які є спадкоємцями за законом. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Якщо спадщину не прийняв спадкоємець за заповітом, застосовується норма ч. 1 ст. 1275 ЦК, відповідно до якої частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну (п. 5 постанови пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», далі — постанова № 7).
У випадку неприйняття спадщини усіма спадкоємцями за заповітом відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК до спадкування закликаються спадкоємці за законом.
ПІСЛЯ 6 МІСЯЦІВ ПОДАВАЙТЕ ДО НОТАРІУСА ЗАЯВУ ПРО ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ.