Задайте питання юристу

911 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Корпоративне право, 06 квітня 2025, питання №132722 350₴

Шахрайство с моїми данними

Добрий день,
Звертаюся до Вас із проханням допомогти у вирішенні питання шахрайства щодо мене.

Я не відкривала жодних юридичних осіб, але дізналася, що на моє ім'я були зареєстровані компанії без мого відома. Я хочу отримати інформацію про ці компанії, а також зрозуміти, які кроки необхідно зробити для їхньої ліквідації.

Прошу підказати:

1. Як отримати офіційну повну інформацію про ці компанії?
2. Чи можу я подати заяву про шахрайство до правоохоронних органів і як це зробити правильно?
3. Які є способи анулювати реєстрацію фірм, оформлених без моєї згоди?
4. Чи можливе стягнення компенсації за завдану мені шкоду?

Відповіді юристів (5)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    1. Як отримати офіційну повну інформацію про ці компанії?

    1.) Онлайн:

    2.) Через нотаріуса або адвоката:

    • Якщо потрібна розширена інформація (реєстраційні справи, документи подачі), варто звернутись до адвоката, який подасть запит до реєстратора або Мін’юсту.
    2. Чи можу я подати заяву про шахрайство до правоохоронних органів і як це зробити правильно?

    Так, безумовно. Це ознаки кримінального правопорушення за:

    • Ст. 190 ККУ – Шахрайство
    • Ст. 205-1 ККУ – Підроблення документів для реєстрації юросіб
    • Ст. 358 ККУ – Підроблення документів

    Ви можете подати заяву до поліції:

    • особисто
    • поштою

    У заяві зазначте:

    • Що Ви не подавали документи до реєстратора для відкриття жодних юросіб;
    • Номер вашого паспорта / ІПН;
    • Коли й як дізналися про факт фіктивної реєстрації;
    • Додайте Витяг з ЄДР, що підтверджує Ваше фіктивне залучення.
    3. Які є способи анулювати реєстрацію фірм, оформлених без моєї згоди?

    Це можна зробити через суд, адже просто звернення до державного реєстратора в цьому випадку скоріш за все буде недостатньо.

    Загалом Вам потрібно:

    • Подати позов до суду про визнання реєстрації недійсною;
    • Зазначити, що реєстраційні дії вчинено без Вашої участі/згоди, на підставі підроблених документів;
    • Клопотати про одночасне припинення діяльності юрособи.

    Паралельно — подати заяву до поліції про злочин.

    4. Чи можливе стягнення компенсації за завдану мені шкоду?

    Так, але спочатку потрібно довести факт шахрайства. Далі — подати цивільний позов про відшкодування шкоди (моральної та/або матеріальної). Відповідачем може бути винна особа, якщо її буде встановлено, або — фіктивний представник/ініціатор реєстрації.

    Для стягнення шкоди бажано мати:

    • Постанову про відкриття кримінального провадження;
    • Висновок експертизи (наприклад, що підпис у документах не Ваш);
    • Рішення суду про визнання фіктивності компанії.
    • Докази понесених Вами збитків

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Прошу підказати:1. Як отримати офіційну повну інформацію про ці компанії?

    Щоб отримати офіційну інформацію про компанії, зареєстровані на Ваше ім'я, спробуйте це зробити через Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - https://usr.minjust.gov.ua/. Там Ви можете знайти всю інформацію про реєстрацію підприємств, зареєстрованих на Ваше ім'я, та їхні реквізити. Якщо це не дозволяє отримати всю необхідну інформацію, можна звернутися за запитом до державного реєстратора або нотаріуса для офіційного витягу з реєстру.

    2. Чи можу я подати заяву про шахрайство до правоохоронних органів і як це зробити правильно?

    Так, звісно! Якщо Ваше питання № 1 підтвердиться, я наполегливо рекомендую звертатися із заявою до правоохоронних органів.

    Заяву слід подати до поліції за місцем Вашого проживання. У заяві потрібно вказати:

    - факти реєстрації компаній на Ваше ім'я без вашої згоди;

    - наявні документи або інші докази, які підтверджують шахрайство.

    3. Які є способи анулювати реєстрацію фірм, оформлених без моєї згоди?

    Скоріше за все, це можливо зробити лише в судовому порядку. Ви можете подати позов до суду щодо визнання реєстрації фірм недійсною, з посиланням на те, що реєстрація була здійснена без Вашої згоди. Після того як суд винесе рішення на Вашу користь, рішення суду передається до реєстраційного органу, який анулює реєстрацію компаній.

    4. Чи можливе стягнення компенсації за завдану мені шкоду?

    Теоретично - це можливо. Для цього вартоподати цивільний позов до суду за відшкодування збитків, які виникли через незаконну реєстрацію компаній на Ваше ім'я. Шкода може включати втрати, пов'язані з репутаційними ризиками, фінансовими втратами та іншими наслідками. Водночас практично, на мій погляд, це буде доволі не просто. Але пробувати варто.

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анастасія!

    1. Як отримати офіційну повну інформацію про ці компанії?

    https://youcontrol.com.ua/dashboard/?utm=serv_nool...

    https://opendatabot.ua/?utm_source=google&utm_medi...

    https://clarity-project.info/edrs

    https://usr.minjust.gov.ua

    За цим посиланням можна отримати витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР).

    2. Чи можу я подати заяву про шахрайство до правоохоронних органів і як це зробити правильно?

    Так, Ви можете подати заяву до поліції про злочин за статтею 190 ККУ та 358 ККУ.

    Згідно статті 1 Закону України «Про національну поліції», центральним органом виконавчої влади, на який покладається обов'язок служити суспільству шляхом належного забезпечення охорони прав людини і його свобод, який протидіє злочинності, підтримує публічну безпеку і порядок є національна поліція України (далі - поліція) . У пункті 5 частини 1 статті 23 цього Закону зазначено, що до повноважень поліції відноситься здійснення своєчасного реагування та прийняття відповідних заходів на заяви і повідомлення про злочини або події (кримінальні і адміністративні).

    Стаття 25 Кримінального процесуального кодексу України покладає обов'язок на прокурора і слідчого починати досудове розслідування у разі виявлення ознак злочину. Крім цього, статтею 214 КПК позначений термін, протягом якого після прийняття заяви або отримання повідомлення про скоєння злочину, прокурор або слідчий повинні внести інформацію про такий злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань (Реєстр) - і дорівнює він 24 години. Правила та порядок ведення такого Реєстру можна подивитися в Наказі Генеральної прокуратури від 06.04.2016 №139 "Про затвердження Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань". А після цього, протягом ще 24 годин, вищевказані особи зобов'язані почати розслідування.

    Передбачено кілька способів повідомити в поліцію про злочин:

    1. Особисто зателефонувати на гарячу лінію на номер 102 або усно звернутися до відділення і повідомити про кримінальне порушення - усне повідомлення (заява). Після його отримання, в поліції повинні скласти спеціальний протокол про його прийняття, який підписують заявник та приймаюча особа.
    2. Особисто звернутися до найближчого відділення поліції і в письмовій формі подати заяву. В такому випадку поліція її приймає і реєструє або в спеціальній інформаційній системі, або, за її відсутності, в журналі єдиного обліку. Заяву краще написати в двох ідентичних примірниках (якщо вона надрукована, то можна просто зробити ксерокопію, обидві повинен підписати заявник) для того, щоб один екземпляр подати органам поліції, а на іншому - поставити позначку (штамп із зазначенням дати прийняття заяви ). Після прийняття письмової заяви органи поліції зобов'язані видати заявнику спеціальний талон-повідомлення.
    3. Подача заяви поштою. Це також є подачею в письмовому вигляді, але вже не особисто, а через пошту. У такій ситуації необхідно відправляти лист рекомендований з повідомленням про вручення листа та з описом (в якому вказується, що саме відправляється, в скількох примірниках і на скількох сторінках), для того, щоб було підтвердження відправки.
    4. Заява в поліцію онлайн. Така заява вважається електронною і є різновидом письмової. Подати її можна на електронну пошту найближчого відділення поліції, зазначену на їх сайті; або ж перейти на офіційний сайт Національної поліції за цим посиланням, де зазначена покрокова інструкція для подачі заяви через Інтернет. Важливо відзначити, що наявність цифрового підпису для цього не обов'язкова.

    Особливі вимоги до написання заяви не передбачені законодавством, але, не дивлячись на це, в ній важливо описати всі відомі факти і обгрунтувати наявність ознак злочину (так як на її підставі і відомостях, що в ній зазначені, буде вноситися інформація про злочин і до Реєстру) й тому, необхідно вказати наступні дані:

    • назва органу до якого ви звертаєтеся;
    • прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника, номер телефону (можна подати і анонімну заява в поліцію у разі коли така особа боїться, що її можуть переслідувати або ж людина з інших причин не хоче щоб поліція знала про її особисті дані (бажано обґрунтувати чому особа не хоче вказати своє ПІБ); в разі анонімного повідомлення про злочин, поліція зобов'язана перевірити інформацію і за наявності ознак злочину почати досудове розслідування протягом 24 годин з моменту отримання такого повідомлення);
    • короткий виклад і опис подій і обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення (наприклад, якщо подаєте заяву в поліцію про загрозу життю і здоров'ю, то потрібно описати як саме загрожують, хто може загрожувати, в зв'язку з чим, в яких діях це проявляється, як довго існує загроза і тд);
    • попередня правова кваліфікація кримінального злочину із зазначенням статті (частини статті) УКУ;
    • докази, що підтверджують викладені в заяві обставини (якщо такі є; ними можуть бути, наприклад, фото з місця злочину або інші);
    • дата і підпис.
    3. Які є способи анулювати реєстрацію фірм, оформлених без моєї згоди?

    У судовому порядку після того, як Ви подасте заяву про злочин.

    4. Чи можливе стягнення компенсації за завдану мені шкоду?

    Так, можете, також після того, як буде подана заява про злочин та знайдені винуваті особи.

    Право на відшкодування моральної шкоди завданої внаслідок кримінального правопорушення має потерпілий та цивільний позивач.

    Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди (стаття 55 КПК України). Потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв’язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.

    Цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка (який) в порядку, встановленому цим Кодексом, пред’явила (пред’явив) цивільний позов.

    Відповідно частини першої та другої статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

    Цивільний позов у кримінальному провадженні відповідно до статті 128 КПК України може бути пред’явлений до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння. Якщо така особа є неповнолітньою або визнана у встановленому законом порядку недієздатною чи обмежено дієздатною, цивільний позов може бути пред’явлений її законним представником. Цивільний позов в інтересах держави пред’являється прокурором. Цивільний позов може бути поданий прокурором у випадках, встановлених законом, також в інтересах громадян, які через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права.

    Цивільний позов має відповідати вимогам, які застосовуються до позовів, що розглядаються у порядку цивільного судочинства (стаття 175 ЦПК України).

    Також, передбачені підстави коли особа позбавлена можливості пред’явити позов у кримінальному проваджені, а саме: у разі коли такій особі відмовлено у задоволенні цього ж позову в порядку іншого судочинства (частина шоста статті 128 КПК України).

    Проте, особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства (частина сьома статті 128 КПК України).

    Відповідно до статті 61 КПК України права та обов'язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду. Цивільний позов повинен бути поданий під час кримінального провадження до початку судового розгляду, та може бути пред’явлений як при розгляді кримінального правопорушення, так і у провадженнях щодо застосування примусових заходів медичного або виховного характеру (статті 128,129 КПК України).

    Розмір нанесеної моральної шкоди визначається судом залежно від багатьох чинників, до прикладу:

    • характеру правопорушення;
    • глибини фізичних та душевних страждань;
    • погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації;
    • ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення;
    • з урахуванням вимог розумності та справедливості.

    Варто пам’ятати, що цивільний позивач має зазначити в позовній зяві у чому саме полягає нанесена моральна шкода та надати належні докази.

    Остаточно розмір моральної шкоди, яка була заподіяна визначає винятково суд.

    Позови про відшкодування шкоди, завданої внаслідок скоєння кримінального правопорушення, можуть пред'являтися за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем його перебування або за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, або за місцем завдання шкоди (статті 27, 28 ЦПК України).

    При цьому, відповідно до положень пункту 6 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

    У постанові Верховного Суду колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду від 10 липгя 2018 році у справі № 713/1275/16-к, судом установлено, що згідно з пунктом 6 частини 5 Закону України «Про судовий збір» позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях. Вказані правові норми не містять суперечностей і підлягають застосуванню щодо позовів про відшкодування будь-якої шкоди (матеріальної та моральної), завданої в результаті її заподіяння, за які відповідач несе цивільну відповідальність згідно із Законом. Виходячи з наведеного цивільні позивачі у кримінальних провадженнях звільняються від сплати судового збору з позовів про відшкодування будь-якої шкоди, завданої в результаті вчинення кримінального правопорушення незалежно від об`єкту посягань.

    Суд задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє у ньому (залежно від доведеності підстав та розміру позову) при ухваленні обвинувального вироку. Якщо суд встановив відсутність події кримінального правопорушення, він відмовляє у позові. Якщо обвинуваченого виправдано за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення, суд залишає позов без розгляду. Так само у випадках, передбачених частиною 1 статті 326 КПК України.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, АНАСТАСІЯ! ЩИРО СПІВЧУВАЮ. Ви впевнені, що саме Ви являєтесь засновником юридичних осіб? Ваш РНОКПП і дані співпадають з даними засновника в ЄДРЮОФОПГФ?

    https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search?

    Дуже часто бувають повні тезки, у яких ті самі прізвище, ім"я та по батькові. Було кілька клієнтів, у яких навіть вимагали гроші за вирішення питання по ст. 130 КУпАП щодо закриття справ про управління авто в стані наркотичного сп"яніння. При цьому клієнти були кілька років за кордоном і навіть теоретично не могли вчиняти такі дії.

    Думали теж, що по їх документам підробленим хтось штрафи накатав. Але як потім після перевірок виявлялось - це просто особи з тими самими ПІБ.

    Ви можете перевірити чи дійсно Ви засновник шляхом доступу за допомогою ДІЇ (не телефон) до своїх даних.

    https://my.diia.gov.ua/

    Портал Дія підключений до реєстрів, з яких ви отримуєте інформацію в кабінеті громадянина.

    Про бізнес:

    З ЄДР (Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) ми підтягнули інформацію про ФОП та КВЕДи, зв’язані з вами юридичні особи та громадські формування.

    https://diia.gov.ua/news/informaciya-v-osobistomu-...

    або через Електронний кабінет платника податків з ЕЦП.

    https://cabinet.tax.gov.ua/login

    Дійсно від Вашого імені могли зареєструвати фірми через портал "ДІЯ", якщо Ви надавали комусь доступ до свого банківського акаунту в Приватбанк, або до свого електронного цифрового підпису.

    Тому треба розбиратися як це вийшло.

    Звісно можливий і інший варіант. Якийсь злочинець в місцевій державній адміністрації чи ЦНАПі міської ради із числа державних реєстраторів юридичних осіб або приватний нотаріус - підробив Ваш підпис під заявою на реєстрацію або засновницькими документами.

    Це все треба досліджувати. Можливо фірми під Вашими даними ведуть навіть особи, наближені до правоохоронних органів. Це теж на жаль часта ганебна практика в існуючих умовах.

    Крім того під час війни частина нотаріусів в зоні бойових дій була скомпрометована і доступ до їх ключів, печаток, бланків тощо отримали сторонні особи.

    Однозначно без аналізу інформації сказати просто неможливо. Може бути будь-який з цих варіантів або навіть якийсь інший.

    Якщо Ви єдина засновниця цих фірм, то виникає багато питань як без ДІЮЧИХ ключів цифрових підписів чи кишенькового нотаріуса можна легалізувати Вашу участь у таких юридичних особах.

    Звісно в ідеалі треба писати заяву в поліцію. Якщо Ви не давали свої цифрові підписи. Бо на Вас саму можуть повісити кримінал, адже юридичні особи не створюються таким чином із законною метою. Як правило саме незаконні дії реалізують через подібні схеми із записом фірм на сторонніх осіб.

    Проте, поліція не буде за Вас припиняти діяльність такої фірми. Тому краще це зробити самому, бо зрозумівши, що Ви знаєте про діяльність фірм, в яких рахуєтесь засновницею - з фірм можуть вивести всі гроші і повісити на Вас дуже багато проблем і боргів.

    Тому в ідеалі треба позбавляти можливості директора такої фірми (якщо це не Ви по документам) можливості розпоряджатися рахунками, вчиняти інші дії від імені фірм.

    - Або шляхом припинення його повноважень.

    - Або шляхом оскарження до Міністерства юстиції України незаконних реєстраційних дій без Вашої згоди та волевиявлення.

    https://legalaid.wiki/index.php/%D0%9F%D0%BE%D1%80...

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Вам необхідно звернутися до правоохоронних органів з відповідною заявою.

    Згідно ст. 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань":

    Витребування (вилучення) документів з реєстраційних справ здійснюється в порядку, визначеному законом.

    Суб’єкт державної реєстрації, у якого зберігається реєстраційна справа, зобов’язаний зробити копії документів, що вилучаються з реєстраційної справи, у паперовій та електронній формі у разі їх відсутності в Єдиному державному реєстрі. Копії документів у паперовій формі повинні бути пронумеровані, прошиті та завірені печаткою. До реєстраційної справи долучаються копія судового рішення про витребування документів, супровідний лист або документ, яким суд уповноважив особу на їх одержання, а також копія опису вилучених документів.

    Оригінали документів, вилучені з реєстраційної справи, надсилаються поштовим відправленням до суду або передаються безпосередньо особі, уповноваженій судом на їх одержання, і підлягають негайному поверненню суб’єкту державної реєстрації, у якого зберігаються реєстраційні справи, після проведення відповідних процесуальних дій.

    Тимчасовий доступ до документів з реєстраційної справи здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.

    У разі вилучення (виїмки) документів з реєстраційної справи на підставі ухвали слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів суб’єкт державної реєстрації, у якого зберігається реєстраційна справа, зобов’язаний зробити копії документів, що вилучаються з реєстраційної справи (щодо яких проведено виїмку), відповідно до частини другої цієї статті, а також долучити до реєстраційної справи копію такої ухвали та опис вилучених документів. Документи, вилучені з реєстраційної справи (щодо яких проведено виїмку), надаються безпосередньо особі, визначеній в ухвалі слідчого судді, суду.

    Також звертаю Вашу увагу на наступне:

    Відповідно до статті 56 ГК України субʼєкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.

    Згідно зі статтею 55-1 ГК України ознаками фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою-підприємцем, у тому числі визнання реєстраційних документів недійсними, є:

    реєстрація (перереєстрація) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи.

    Норми статті 104 Цивільного кодексу України встановлюють, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.

    Ліквідація юридичної особи здійснюється відповідно до статті 110 ЦКУ:

    за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України