Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 08 квітня 2025, питання №133007 340₴

Відстрочка від мобілізації

Доброго дня. Матір інвалід 1 групи. Батьку 83 роки.
1. Чи явяється невійськовозобовязаний 83 батько, особою, яка може здійснювати утримання (догляд) за матірю???? Чи вік не має значення???
Чи треба оформлювати постійний догляд над батьком, як над особою, яка досяла 80 річного віку?

Є 2 сини обоє військовозобовязані.
У першого сина є бронювання.

2. Чи може другий син отримати відстрочку згідно пункту 13 частини 1 статті 23? Якщо матір в заяві (Додаток 15 до закону) для свого утримання (догляду) обере другого сина.

Відповіді юристів (5)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Андрію!

    1. Чи явяється невійськовозобовязаний 83 батько, особою, яка може здійснювати утримання (догляд) за матірю??? Чи вік не має значення???

    Утримання та постійний догляд не є тотожними поняттями. Тож, якщо Ви оформлюєте відстрочку на підставі пункту 9 частини першої статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не грає ролі скільки батьку років. Як також за цією підставою взагалі не враховуються інші родичі першого ступеня споріднення, які можуть доглядати за матір'ю, окрім Вас.

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    «9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду».

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    «Військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір’ю дружини (чоловіка). Військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд».

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    «для особи, яка потребує постійного догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ;

    для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд).

    Чи треба оформлювати постійний догляд над батьком, як над особою, яка досяла 80 річного віку?

    Для оформлення відстрочки за пунктом 9-м непотрібно, оскільки Ви матимете право на відстрочку незважаючи на наявність інших родичів в матері.

    Якщо ж Ви оформлюєте відстрочку на підставі пункту 13 частини першої статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», то тут вже грає роль наявність інших невійськовозобов'язаних осіб, які зобов'язані саме утримувати Вашу матір. Отже, я розумію, що батько не має змоги утримувати Вашу непрацездатну матір, оскільки сам є непрацездатним, проте, є випадки, коли деякі ТЦК відмовляють в оформлені відстрочки на підставі того, що є невійськовозобов'язаний другий із подружжя.

    Виключення в такому випадку, становлять ті родичі першого ступеня споріднення, які самі є особами з інвалідністю або потребують постійного догляду. Тож, якщо в Вас є така можливість і батько має проблеми зі здоров'ям, то краще розглянути варіант отримання батьком висновку ЛКК форми 080-4 (080-2) або ж Ваші батькі можуть розлучитися - це доволі стала практика станом на зараз. Це все теорія і, можливо, в Вас адекватний ТЦК, який не сприйме 83-річного батька, як особу, яка має утримувати Вашу матір, проте, в наші часи все можливо й тому, на мій погляд, завжди краще перестрахуватися, якщо є можливість, аби не отримати відмову в ТЦК у наданні відстрочки.

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    «13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю».

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    для батьків військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи або батьків дружини (чоловіка) військовозобов’язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи — один із таких документів, що підтверджує інвалідність:

    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ,
    • або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,
    • або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,
    • або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
    • заява за формою згідно з додатком 15 (у разі потреби) із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яку вона обирає для здійснення свого утримання;

    для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження);

    • для військовозобов’язаного, який має одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження дружини (чоловіка) та свідоцтво про шлюб);

    для військовозобов’язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, — один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи:

    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ,
    • або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ,
    • або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту),
    • або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі».
    2. Чи може другий син отримати відстрочку згідно пункту 13 частини 1 статті 23? Якщо матір в заяві (Додаток 15 до закону) для свого утримання (догляду) обере другого сина.

    Так, це можливо, якщо матір у Додатку 15 для свого утримання обере другого сина.

    Військовозобов’язані, які відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а за умови наявності кількох військовозобов’язаних —додають заяву особи з інвалідністю І або ІІ групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    1. Чи явяється невійськовозобовязаний 83 батько, особою, яка може здійснювати утримання (догляд) за матірю??? Чи вік не має значення???Чи треба оформлювати постійний догляд над батьком, як над особою, яка досяла 80 річного віку?

    За батьком не потрібно оформлювати догляд. Навпаки, Ви можете оформити догляд за матір'ю та оформити відстрочку згідно пункту 9, а не пункту 13 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    Згідно пункту 13 частини 1 статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю».

    Згідно пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

    Якщо Ви будете оформляти відстрочку за пунктом 13, то батько хоч і вважається невійськовозобов'язаним, але він не має обов'язку утримувати матір, адже сам є непрацезданим

    Згідно статті 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.

    Згідно статті 75 Сімейного кодексу України

    2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.

    3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.

    Тобто, виходить, що батько та Ваша мати є непрацездатними та обоє мають право на утримання.

    Якщо вже трактувати закон як він є, то у батька немає обов'язку утримувати Вашу матір, якщо він не може надавати матеріальну допомогу або сам її потребує.

    Загалом ТЦК повинно надати відстрочку за пунктом 13, навіть, без розлучення. Якщо відмовлять - тоді є такі варіанти вирішення даної ситуації:

    1. Оскарження відмови про надання відстрочки у судовому порядку
    2. Батьку потрібно розірвати шлюб.
    3. Ви можете оформити відстрочку за п.9

    Щодо відстрочки за пунктом 9, то Вам не потрібно доводити відсутність інших осіб, які зобов'язані здійснювати догляд за матір'ю, адже дана підстава для відстрочки цього не передбачає. Проте, для оформлення відстрочки Вам потрібно щоб у довідці МСЕК було вказано про потребу матері у постійному догляді.

    2. Чи може другий син отримати відстрочку згідно пункту 13 частини 1 статті 23? Якщо матір в заяві (Додаток 15 до закону) для свого утримання (догляду) обере другого сина.

    Так, зможе.

    Проте, якщо Ви будете оформляти відстрочку на підставі пункту 9, то Вам взагалі неважливо, чи є інші родичі.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня. Матір інвалід 1 групи. Батьку 83 роки.1. Чи явяється невійськовозобовязаний 83 батько, особою, яка може здійснювати утримання (догляд) за матірю??? Чи вік не має значення???Чи треба оформлювати постійний догляд над батьком, як над особою, яка досяла 80 річного віку?Є 2 сини обоє військовозобовязані.У першого сина є бронювання.

    2. Чи може другий син отримати відстрочку згідно пункту 13 частини 1 статті 23? Якщо матір в заяві (Додаток 15 до закону) для свого утримання (догляду) обере другого сина.

    Загалом запит зрозумілий, питання полягає у оформленні відстрочки від мобілізації іншому сину.

    Якщо матір має 1 групу інвалідності, чи зазначено у її довідці МСЕК потребу в постійному догляді? Можливо краще піти по сценарію догляду? Мені даний варіант видається кращим.

    "...9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду..."

    Що стосується пункту 13, також варіант, але в даній ситуації обов'язково треба доводити відсутність інших осіб, а все ж таки постане питання у Вашому батьку, як би це не звучало дивним. У будь-якому випадку, треба більш детально аналізувати Ваш кейс. Поки, на мій погляд, краще зупинитися на пункті 9 частини 1 статті 23.

    З повагою!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПО ДОГЛЯДУ (П.9 СТ.23 ЗАКОНУ ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ) НЕОБХІДНО РІШЕННЯ ЛКК АБО МСЕК ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ.

    ДОГЛЯДАТИ МОЖЕ БУДЬ-ЯКИЙ З СИНІВ ПО ВИБОРУ ОСОБИ, КОТРА ПОТРЕБУЄ ДОГЛЯДУ.

    ххх

    ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ПО УТРИМАННЮ (П.13 СТ.23 ЗУ ПРО МОБІЛІЗАЦІЮ) ПОТРІБНА ІНВАЛІДНІСТЬ ІІ ГРУПИ.

    УТРИМУВАТИ МОЖЕ БУДЬ-ЯКИЙ З СИНІВ ПО ВИБОРУ ОСОБИ, КОТРА ПОТРЕБУЄ УТРИМАННЯ.

    ххх

    НАЯВНІСТЬ ЧОЛОВІКА НІЯК НЕ ВПЛИВАЄ НА ПРАВО ОДНОГО ІЗ СИНІВ ОТРИМАТИ ВІДСТРОЧКУ, ЯКЩО ВІН ПЕНСІОНЕР.

    ххх

    ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ МОЖЛИВО ТІЛЬКИ ПІСЛЯ ОСОБИСТОГО ЗВЕРНЕННЯ ДО ТЦКСП.

    ПРИ НАДАННІ ЗАЯВИ НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, ТЦКСП НЕ МАЄ ПРАВА ВАС МОБІЛІЗУВАТИ.

    11 квітня Верховна Рада ухвалила у другому читанні проєкт № 10449 Закону про мобілізацію та порядок проходження військової служби. Закон підписан Президентом та оприлюднен - він вступив в дію 18.05.24р.

    Закон УкраїниПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку

    8. У Законі України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 255 із наступними змінами):

    11) статтю 23 викласти в такій редакції:

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

    9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду;

    САМЕ ГОЛОВНЕ, ЩОБ У МАМИ БУЛА ДОВІДКА ЛКК АБО МСЕК ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ (ХОЧА ІНВАЛІДНІСТЬ ПЕРШОЇ ГРУПИ ГОВОРИТЬ САМА ЗА СЕБЕ).

    13) які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю;

    Богун Сергій Павлович

    Доборого дня.

    Скористайтесь п.9 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Бронювання брата цьому не завада.

    За п.9 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" право на відстрочку мають особи:

    "зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду".

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації наведені у Додатку №5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період від затвердженого ПКМУ від 16 травня 2024 р. №560.

    Згідно з Переліком подаються наступні документи:

    - для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, - документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд);

    - для особи, яка потребує догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

    Перелік документів є вичерпним.

    При цьому військовозобов’язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України