Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день!
Прошу проконсультувати з наступного питання:
Я є багатодітним батьком. Мої старші діти (2) вже досягли 18-річного віку, але продовжують навчання на денній формі. Є ще 2,. молодше 18 років. Мені стало відомо, що за таких умов статус багатодітної родини можна подовжити, а отже, зберігається право на виїзд за кордон в умовах воєнного стану.
Прошу роз’яснити такі моменти:
1. Чи дійсно можна продовжити статус багатодітної родини, якщо старші діти стали повнолітніми, але навчаються?
2. Чи зберігається при цьому право на перетин кордону? Якщо так, які документи для цього необхідні?
3. Яка процедура підтвердження та оформлення відповідного статусу під час воєнного стану?
Буду вдячний за детальні роз’яснення та рекомендації щодо моїх подальших дій.
Заздалегідь дякую!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Романе!
Я є багатодітним батьком. Мої старші діти (2) вже досягли 18-річного віку, але продовжують навчання на денній формі. Є ще 2,. молодше 18 років. Мені стало відомо, що за таких умов статус багатодітної родини можна подовжити, а отже, зберігається право на виїзд за кордон в умовах воєнного стану.Прошу роз’яснити такі моменти:1. Чи дійсно можна продовжити статус багатодітної родини, якщо старші діти стали повнолітніми, але навчаються?2. Чи зберігається при цьому право на перетин кордону? Якщо так, які документи для цього необхідні?3. Яка процедура підтвердження та оформлення відповідного статусу під час воєнного стану?
На жаль, але я дуже хотів би підтримати Вас у цій думці, але вона не відповідає реальності. Про все по порядку.
Багатодітні батьки мають право на виїзд за кордон за умови оформлення відстрочки, як передбачає пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 27 січня 1995 р. № 57 Київ
Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України
2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил.
Але з Вашою відстрочкою є дуже великі проблеми, на жаль.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416)
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
...
3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Згідно з чинним законодавством України, сім'я зберігає статус багатодітної, якщо повнолітня дитина (до 23 років) навчається за денною формою у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти. Для підтвердження цього статусу необхідно надати довідку з місця навчання дитини. Але це розходиться із чинним Законом України "Про МПтаМ".
КЛЮЧОВЕ У ДАНІЙ НОРМІ - "ВІКОМ ДО 18 РОКІВ". Жодних інших умов, у тому числі щодо продовження утримання під час здобуття освіти не зазначається. Якщо Ваші старші діти вже досягли 18 років, Ви не зможете оформити відстрочку, відповідно не зможете виїхати.
ВИСНОВОК: Ви не маєте права на перетинання державного кордону.
З повагою! Щасти Вам!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Романе
На жаль, ні. За Вами не зберігається право на перетин кордону, оскільки Ви втратили право на відстрочку.
Відповідно до пункту 2-6 Правил перетину державного кордону громадянами України, затверджених Постановою КМУ № 57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України":
"У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил".Отже, Ви матимете право на перетин кордону за умови оформленої відстрочки. Проте, Ви не можете розраховувати на відстрочку, оскільки на Вашому утриманні для того повинні знаходитися діти (троє та більше) віком до 18 років.
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
"3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці."
Так, у такому випадку Ви можете продовжити статус багатодітної родини.
Щоб підтвердити статус дитини з багатодітної сім’ї після досягнення нею 18 років, батьки повинні надати довідку з місця навчання дитини. Ця довідка буде підтверджувати її зарахування до закладу освіти або переведення на наступний курс навчання в межах відповідної програми підготовки — якщо дитина навчається за денною формою у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.
Обов’язково для продовження дії посвідчення після 18 років батьки мають кожний семестр безпосередньо до закінчення навчання в закладі освіти, але не довше, ніж до досягнення дитиною 23 років, надавати інформацію про те, що донька або син навчається.
Під час воєнного стану заява про продовження строку дії посвідчення батьків багатодітної сім’ї та посвідчення дитини з багатодітної сім’ї подається в довільній формі. Заявник, для продовження строку дії посвідчення, зазначає в заяві реквізити пред’явлених документів (документу, що посвідчує особу; свідоцтва про народження дитини або е-свідоцтва про народження; довідки про навчання, що вказана вище).
Разом із заявою слід подати:
– Оригінали посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї, строк дії яких підлягає продовженню.
– Фотокартку (кольорову або чорно-білу) розміром 30×40 мм (за наявності). Якщо фотокартки немає, посвідчення буде дійсним за наявності документа, що посвідчує особу.
Якщо батьки з певних причин не мають можливості отримати довідку із закладу освіти, то, як виняток, на період дії воєнного стану цей факт просто зазначається в поданій заяві.
Але зверніть увагу, що після припинення воєнного стану на території України заявник повинен буде підтвердити відомості щодо навчання дитини, зазначені в заяві, надавши протягом місяця всі відповідні довідки.
Ні, на жаль, за Вами не зберігається ані право на перетин кордону, ані право на відстрочку.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Багатодітна сім’я - сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років (стаття 1 Закону України "Про охорону дитинства").
АЛЕ СТАТУС БАГАТОДІТНОЇ СІМ'Ї НЕ НАДАЄ ВАМ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ ТА НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ - ТОМУ ЩО ВІДСТРОЧКА, НАДАЄТЬСЯ ЯКЩО ТРЬОМ (ТА БІЛЬШЕ ДІТЕЙ) ДІТЯМ МЕНШЕ 18 РОКІВ.
За пунктом 3 статті 23 закону України Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію, жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
ТІЛЬКІ МАЮЧИ ВІДСТРОЧКУ ВИ ЗМОЖЕТЕ ПЕРЕТНУТИ КОРДОН.
Для виїзду за кордон обовʼязково необхідно мати оформлену відстрочку на підставі п.3 ч.1 ст.23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Підтвердженням права на відстрочку є довідка про надання відстрочки та електронний військово-обліковий документ з внесеними даними про відстрочку. Без оформленої відстрочки військовозобовʼязані не мають права на перетин державного кордону.
Оформити відстрочку, а в майбутньому право на перетин кордону мають тільки батьки трьох та більше неповнолітніх дітей.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, РОМАНЕ! На жаль Вам після досягнення 18-річного віку дітьми не продовжать відстрочку і виїхати за кордон не вдасться. Єдина надія, що воєнний стан не продовжать і ця вся вакханалія закінчиться, а людям повернуть законне право на свободу пересування і вільний вибір місця проживання, яке гарантоване як міжнародним правом, так і Конституцією і законами України, однак свавільно обмежене Президентом і "кишеньковим" Урядом, який виконує будь-які незаконні вказівки, приймаючи підзаконні акти сумнівної законності.
Статус багатодітного батька продовжується до 23 років, але для цілей сімейного та соціального законодавства , а не для цілей законодавства про мобілізацію.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" , не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Дійсно в статті 199 Сімейного кодексу України міститься норма, що Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Але норми закону про мобілізацію є спеціальними і ТЦК не буде розбиратися та тлумачити закон по-іншому. Тим більше одеський РТЦК.
Тому, на жаль, єдиний варіант був - виїзд за кордон до досягнення дочками 18-річного віку.
Без відстрочки, введеної в Резерв+, через кордон не випускають.
Звісно можна пробувати, якщо відстрочку ще не зняли і вона була, але значні ризики, що доїхати до кордону де дадуть, або не випустять, якщо прикордонник додивиться дати народження у свідоцтвах про народження дітей, яким вже 18+.
Якщо відстрочка взагалі не оформлювалася, то й сенсу про це говорити немає. Відстрочку в таких умовах ніхто не надасть.
Дуже хотів би дати якусь надію і сказати щось інше - але це буде неправильно та підло, надавати примарну надію Вам в умовах, коли йде звіряча бусифікація з порушенням усіх можливих норм і правил.
Щиро бажаю Вам та Вашій родині щастя, миру та не бути мобілізованим, або іншим чином обмеженим в правах!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Так, продовжити статус багатодітної родини можна до досягнення страшої дитини 23 років, за умови, що вона навчається за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
Проте це не доможе Вам отримати відстрочку від мобілізації та не надасть Вам право на перетин кордону.
На жаль, ні.
Згідно пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Тобто, якщо Ви маєте двох дітей до 18 років та двох дітей старших 18 років, то на жаль, Ви не маєте право на відстрочку і відповідно на право безперешкодно виїзжати за кордон.
Посвідчення батька багатодітної родини надає Вам пільги згідно статті 13 Закону України "Про охорону дитинства" проте, це не допоможе Вам отримати відстрочку від мобілізації, на жаль.
Щоб дізантися як отримати посвідчення для пільг перейдіть за посиланням https://guide.diia.gov.ua/view/ustanovlennia-statu...
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 №3857-XII, перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред`явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону. Правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
Порядок та умови перетинання громадянами України державного кордону врегульовано Правилами перетинання державного кордону громадянами України, що затверджені ПКМУ від 27 січня 1995 р. № 57.
Зазначені Правила містять перелік підстав та суб'єктів, що мають мають право, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, перетинати державний кордон.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
Зокрема, згідно п. 2-6 Правил таке право мають особи зазначені у пунктах 2-1 та 2-2 Правил та інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації згідно ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
За п.3 ч.1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" право на відстрочку мають:
"жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;".
Тобто, право на відстрочку Ви матимете лише за умови наявності трьох дітей до 18 років.
Як наслідок, за названих Вами обставин Ви відстрочку не отримаєте і кордон не перетнете.