Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 09 квітня 2025, питання №133862 500₴

Нотаріальна Довіреність на дружину без прописки в Україні

5 років тому ми з чоловіком продали квартиру в Україні. Відповідно виписалися з неї. Так як ми працювали і працюємо закордоном то нігде і не приписувалися. В той же час ми інвестували ці гроші в забудову. З початком війни будівництво зупинилися і ми разом з іншими інвесторами добудували будинок. Зараз він вже на стадії підключення комунікацій та отримання права власності. Документи на обʼєкт є на чоловікові. Як він може зробити нотаріальне доручення на мене без прописки? Або як йому прописатися, але не їхати при цьому в Україну?

Відповіді юристів (6)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Прошу, Яна!

    Чоловік планує оформлювати довіреність у консульстві чи у місцевого нотаріуса? Він має постійну адресу проживання за кордоном?

    Справа в тім, що на законодавчому рівні не є обов'язковою умовою мати саме місце реєстрації для оформлення довіренності, проте, на практиці - це проблема, бо нотаріуси та консульства вимагають документ, який підтверджує місце реєстрації. У Вашій ситуації взагалі замкнуте коло - без прописки неможливо оформити довіреність, а для прописки також потрібна довіреність, яку неможливо оформити.

    5 років тому ми з чоловіком продали квартиру в Україні. Відповідно виписалися з неї. Так як ми працювали і працюємо закордоном то нігде і не приписувалися. В той же час ми інвестували ці гроші в забудову. З початком війни будівництво зупинилися і ми разом з іншими інвесторами добудували будинок. Зараз він вже на стадії підключення комунікацій та отримання права власності. Документи на обʼєкт є на чоловікові. Як він може зробити нотаріальне доручення на мене без прописки? Або як йому прописатися, але не їхати при цьому в Україну?

    У тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження - для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають. У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер). У довіреностях, виданих на ім'я адвокатів, можуть зазначатися їх статус та членство в адвокатському об'єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об'єднання).

    При посвідченні довіреності на ведення справи в суді нотаріус роз'яснює довірителю, що уповноважена особа (представник) вправі вчиняти від його імені як позивача всі процесуальні дії, передбачені статтями 27, 31 Цивільним процесуальним кодексом України. Обмеження повноважень представника щодо вчинення конкретних процесуальних дій мають бути обумовлені в довіреності.

    У довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному. Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.

    Представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє.

    Документи, які необхідні для оформлення довіреності

    Для фізичної особи:

    паспортний документ (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, національний паспорт іноземного громадянина, паспорт іноземного громадянина для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон) та реєстраційний номер облікової картки платника податків;

    Для юридичної особи:

    установчі документи юридичної особи (тобто установчий акт, статут, засновницький договір, положення), свідоцтво про державну реєстрацію, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, довідка про присвоєння юридичній особі ідентифікаційного коду (ЄДРПОУ).

    Щодо реєстрації місця проживання, знаходячись за кордоном, то це можливо або за довіреністю, або ж, можна спробувати зробити це через Дію (https://diia.gov.ua/services/zmina-miscya-prozhiva...), проте, у даному варіанті можуть виникнути складнощі, якщо чоловік військовозобов'язаний.

    Як змінити місце реєстрації в застосунку Дія:

    • зайдіть у Дію та натисніть Послуги - Зміна місця реєстрації;
    • виберіть потрібну послугу — Змінити своє місце реєстрації чи Зареєструвати іншу людину у своєму житлі;
    • перегляньте перелік відомостей, які знадобляться для отримання послуги, і натисніть Почати.

    Щоб зареєструватися у власному житлі, потрібно:

    • вибрати адресу, за якою ви хочете зареєструватися;
    • перевірити або заповнити контактні дані та дані про військовий облік;
    • уважно перевірити заяву - підписати Дія.Підписом - сплатити адміністративний збір.

    Щоб зареєструватися в чужому житлі, потрібно:

    • натиснути У житлі іншого власника;
    • перевірити або заповнити контактні дані та дані про військовий облік
    • поділитися QR-кодом або посиланням із власником
    • власник має обрати адресу, контактні дані та підписати заяву
    • уважно перевірити заяву - підписати Дія.Підписом - сплатити адміністративний збір

    Щоб зареєструвати іншу людину у власному житлі, потрібно:

    • вибрати адресу, за якою ви хочете зареєструвати;
    • перевірити свої контактні дані;
    • поділитися QR-кодом або посиланням з людиною, яку реєструєте;
    • людина, яку реєструють, перевіряє дані та підписує заяву;
    • уважно перевірити заяву, підписати Дія.Підписом.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, ЯНА! А хто сказав, що прописка має обов"язково вказуватися у довіреності?

    Зазначення місця реєстрації проживання є традиційним, але не обов"язковим реквізитом довіреності, договору чи іншого правочину.

    Тобто "прописка" не обов"язкова. Мало того нерезиденти України в аспекті податкового законодавства, тобто особи, які не проживають постійно в Україні, але є громадянами України, а так само в аспекті міграційного законодавства - особи, які проживають постійно за кордоном і є громадянами України (виїхали на постійне місце проживання через дозвіл ДМСУкраїни або залишені на постійне місце проживання в консульстві) і не можуть мати зареєстрованого місця проживання в Україні.

    Тому в довіреності місце проживання вказувати не обов"язково. Обов"язковими ідентифікуючими ознаками на мій погляд є - зазначення прізвища, імені та по батькові як зазначено в паспорті - українською та англійською мовою, дати та місця народження за паспортом, вказівки на громадянство та бажано серії / номера паспорта чи іншого документа, що по закону посвідчує особу (закордонний паспорт, ІД-карта, водійське посвідчення тощо), із зазначенням дати видачі та органу, що видав такий документ.

    Цих даних цілком достатньо, щоб не переплутати громадянина України з його тезкою.

    Якщо в консульстві відмовлять (без військово-облікових документів зараз відмовляють у консульських послугах, влаштовуючи справжню вакханалію та репресії проти власних громадян), то треба звернутися до приватного нотаріуса за місцем проживання за кордоном і посвідчити довіреність у нього.

    В залежності від країни перебування - визначається чи треба Апостиль на довіреність, чи ні. Але в ідеалі зробити, щоб вже в Україні не шукали привода обмежити права.

    В силу ст. 13 Закону України "Про міжнародне приватне право", Документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

    Також між Україною та майже усіма країнами ЄС є договори про двусторонню співпрацю у цивільних відносинах, які визначають обсяг визнання документів, чи треба апостиль на документах тощо.

    ОТЖЕ, на моє переконання місце реєстрації в Україні НЕ Є ОБОВ"ЯЗКОВИМ РЕКВІЗИТОМ ЖОДНОГО ПРАВОЧИНУ і НЕ МОЖЕ ОБМЕЖУВАТИ ПРАВА ЛЮДИНИ і ЇЇ ПРАВОМОЧНОСТІ.

    Водночас, на жаль, діюча абсолютно некомпетентна законодавча влада України прибрала норму закону, яка прямо вказувала про те, що прописка не обов"язкова та не впливає на права.

    Ця норма містилася в частині другій статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", однак з 05.11.2021 р. була виключена із закону.

    Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

    {Частину другу статті 2 виключено на підставі Закону № 1871-IX від 05.11.2021}

    Тобто фактично законодавцем в порушення Конституції України було звужено права людини. Вже мовчу про те, що таке явище як реєстрація місця проживання абсолютно тотожне інституту ПРОПИСКИ, який був визнаний нормальним складом Конституційного Суду України неконституційним ще у 2001 році (рішення КСУ від 14.11.2001 р. № 15-рп/2001).

    Продовжую все ж дотримуватися думки, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

    Зареєструвати місце проживання Вашого чоловіка в Україні, тим більше дистанційно і без повернення в Україну, на жаль не вийде, адже для осіб у віці від 18 до 60 років реєстрація місця проживання здійснюється з попередньою постановкою на облік в військовому комісаріаті (ТЦК та СП) та з дозволу начальника цього органу. Без цього жодна територіальна громада чи ЦНАП не зареєструє місце проживання особи чоловічої статі.

    При цьому при поверненні в Україну існує ризик силової мобілізації на війну.

    Тому щиро не рекомендую перевіряти щастя в житті та не маючи гарантій не бути мобілізованим (а таку гарантію зараз ніхто не може дати) повертатися до України з метою оформлення реєстрації місця проживання.

    Для представництва інтересів - довіреності цілком достатньо. Всі інші обставини і нюанси повідомити складно, не знаючи країни в якій таке доручення буде оформлюватися.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чи чоловік перебуває на військовому обліку? Чи встановлював він Резерв+

    Оформити довіреність можна на підставі закордонного паспорта.

    Доступні два варіанти дій:

    1) звернутися до закордонної дипломатичної установи (консульства) України;

    2) звернутися до іноземного нотаріуса у країні свого перебування.

    Оформлення довіреності в консульській установі

    Головною перевагою саме цього способу оформлення довіреності є те, що довіреність, видана у консульській установі, не потребує подальшої легалізації та перекладу, є чинною на території України з моменту її вчинення і може використовуватися відразу.

    Проте, з 18 червня 2024 року отримання консульських послуг чоловіками віком від 18 до 60 років здійснюється виключно при пред'явленні електронного військово-облікового документа (е-ВОД), що містить відповідний QR-код. Його можна оформити в Резерв+ або через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Тому, якщо чоловік не перебуває на військовому обліку та не встановлений Резерв+, то він не зможе оформити довіреність в консульстві.

    Крім того, згідно п. 3.5.3. Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України У тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження юридичної особи) представника й особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посаду, яку вони займають.

    Тобто, можна вказати не зареєстроване місце проживання (прописку), а просто місце проживання за кордоном або в Україні

    Якщо з військовим обліком все в порядку, нижче наводжу перелік кроків, які необхідно здійснити для оформлення довіреності, посвідченої консулом:

    1. Записатись на прийом за допомогою онлайн-форми https://go.mfa.gov.ua/, обравши у відповідному розділі необхідну нотаріальну дію.

    2. Підготувати в електронному вигляді проєкт довіреності та бути готовим у день вчинення нотаріальної дії відправити його на електронну адресу, вказану співробітником консульства.

    3. Особисто прибути в консульство у прийомний день з такими документами:

    • паспорт громадянина України для виїзду за кордон або внутрішній паспорт громадянина України (оригінал і копія);
    • реєстраційний номер облікової картки платника податків (оригінал і копія);
    • копія паспорта представника по довіреності;
    • інші документи, залежно від змісту довіреності.

    4. Оплатити консульський збір за надання послуги з посвідчення довіреності. Як правило, оплата здійснюється банківською карткою безпосередньо у консульстві. Ставка консульського збору за посвідчення довіреності на право користування і розпорядження майном становить 28 євро, якщо представниками по довіреності є батьки, діти довірителя або другий з подружжя, і 55 євро, якщо представниками є інші особи. За посвідчення інших довіреностей ставка встановлена на рівні 28 євро, безвідносно родинних зв'язків між довірителем та представником.

    Варто зауважити, що записатися на прийом у консульство не завжди буває просто. Консульські установи в окремих країнах дуже завантажені, і чекати на вільні слоти доводиться довго. Насамперед це стосується країн, де перебуває велика кількість українців (Німеччина, Польща, Чехія, Швейцарія).

    Якщо оформити довіреність потрібно терміново або немає можливості далеко їхати, більш зручним варіантом дій може стати посвідчення довіреності іноземним нотаріусом.

    Оформлення довіреності в іноземного нотаріуса

    Громадяни, які проживають за кордоном, мають право оформити довіреність у місцевого нотаріуса, звернувшись до найближчої нотаріальної контори. Порядок складання та оформлення довіреності регулюється законодавством відповідної іноземної держави. Як правило, довіреність оформлюється іноземною мовою.

    Після оформлення довіреності потрібно буде подбати про її належну легалізацію та переклад на українську мову. Що стосується порядку легалізації, то він залежить від держави, де була оформлена довіреність. До прикладу, довіреності, оформлені у Польщі або Чехії, не потребують легалізації взагалі, оскільки двосторонні міжнародні договори між Україною та цими державами передбачають взаємне визнання документів без додаткових формальностей. Якщо ж говорити про більшість держави Європи, Великобританію, США та Канаду, то достатнім буде проставити на довіреності апостиль.

    Вже на території України слід перекласти довіреність та апостиль на українську мову, засвідчивши переклад нотаріально. Після вчинення цих дій довіреність можна використовувати в Україні.

    Або як йому прописатися, але не їхати при цьому в Україну?

    Якщо Ваш чоловік військовозобов'язаний, то зареєструвати місце проживання можна бути лише за місцем перебування на військовому обліку. Якщо чоловік на обліку не перебуває, то без відвідування ТЦК - його не можливо буде приписати.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ОФОРМЛЮЙТЕ ДОВІРЕНІСТЬ ЗА КОРДОНОМ.

    Громадяни, які тимчасово перебувають за кордоном, можуть оформити довіреність на довірену особу, яка буде мати право розпоряджатися майном або представляти інтереси в Україні від вашого імені. Для оформлення довіреності існують два основних варіанти:

    1. Звертання до закордонної дипломатичної установи України, такої як Консульство України або інші відділи дипломатичної служби в інших країнах.

    Можна звернутися до Консульства України. Для цього Вам необхідно:

    1. Перед подачею документів для оформлення довіреності ознайомитися з повним переліком необхідних документів на сайті Консульства.
    2. Завантажити готовий шаблон довіреності на сайті консульства та заповнити його. Процедура не є складною, тож кожен може впоратися самостійно. Стандартного тексту довіреності не існує. Допомога нотаріуса, зазвичай, потрібна дуже рідко.
    3. Всі документи приймаються та видаються виключно українською мовою.
    4. Записатися до онлайн черги на сайті консульства. Звертаю увагу, що запис необхідно робити на кожну дію окремо. Відповідно, одна довіреність - один запис, дві нотаріально засвідченні заяви - два записи.
    5. Надсилаєте текст документа для посвідчення у форматі Word на електронну адресу консульства з приміткою у темі повідомлення «нотаріат» та датою запланованого вчинення дії згідно з даними попереднього запису.
    6. Рекомендуємо, також, мати з собою проект роздрукованої довіреності та в електронному вигляді на флешці під час візиту до консульства.
    7. ! Важливо Вам можуть відмовити у завіренні довіреності за різних обставин, таких як витребування додаткових документів чи направлення документів на експертизу.
    8. Підписання документів відбувається особисто перед консульською посадовою особою.
    9. Довіреності, заяви та інші документи підписуються заявником особисто в присутності консульської посадової особи.
    10. Після завірення довіреності, Вам необхідно передати оригінал довіреності особі, на яку вона складена. Рекомендуємо скористатися кур'єрською поштою.
    11. Дипломатичною установою видана довіреність є чинною на території України без додаткового засвідчення. Однак, якщо ви делегуєте права на розпорядження майном, необхідно, щоб нотаріус вніс цю інформацію до Єдиного реєстру довіреностей в Україні (ЄРД).

    ВАШ ЧОЛОВІК ПОВИНЕН МАТИ ДІЮЧИЙ ВОД.

    ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ДОВІРЕНОСТІ НЕОБХІДЕН ДІЮЧИЙ ПАСПОРТ.

    Відповідно до Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні", громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проживають на території України, зобов'язані задекларувати або зареєструвати своє місце проживання протягом 30 календарних днів після прибуття на нову адресу.

    НАДАЙТЕ СВОЮ РЕЄСТРАЦІЮ В ІНОЗЕМНІЙ КРАЇНІ.

    2. Звертання до місцевого іноземного нотаріуса у країні, де ви перебуваєте.

    Якщо ви обираєте перший варіант, можете звернутися до Посольства України, Постійного Представництва при міжнародних організаціях, Генерального консульства або Консульства України.

    Є два варіанти для оформлення довіреності у іноземного нотаріуса:

    1. Засвідчення підпису під текстом документа:

    За першим варіантом нотаріус може засвідчити лише підпис під текстом документа, оскільки зміст довіреності написаний українською мовою.

    Необхідно буде підтвердити правочинність іноземного нотаріуса апостилем. "Апостиль" - це штамп, яким засвідчуються офіційні документи для використання в іноземних країнах, що приєдналися до Конвенції про скасування вимоги легалізації документів. Більше інформації доступно за посиланням https://mfa.gov.ua/consul/forua/legalization/apostille . Цей штамп дозволяє визнавати іноземні документи в Україні та українські документи за кордоном.

    2. Складання тексту довіреності іноземною мовою

    За другим варіантом можна скласти текст довіреності іноземною мовою та засвідчити його у нотаріуса. В Україні залишиться тільки нотарільно перекласти довіреність. Для отримання докладної інформації з цього питання, слід звертатися до нотаріуса та враховувати вимоги, що стосуються складання іноземних текстів, та проконсультуватися з нотаріусом в Україні. Наприклад, Вам необхідно зробити довіреність на продаж машини, давайте розглянемо поетапно процес:

    1. Вам необхідно скласти проект документу довіреності: знайти шаблон у інтернеті, звернутися онлайн до нотаріуса в Україні, тощо.
    2. Перекласти документ самостійно, якщо вам дозволяє рівень мови, або звернутися до ліцензованого перекладача.
    3. Завірити текст довіреності на іноземній мові у місцевого нотаріуса. Відправити оригінал доручення в Україну.
    4. Зробити нотаріальний переклад доручення на українську мову в Україні. Цю послугу можна замовити в бюро перекладів, яке надає такі послуги.
    5. Відвідати нотаріуса, щоб він вніс цю інформацію до Єдиного реєстру довіреностей в Україні (ЄРД)

    Ці два варіанти надають можливість вибрати оптимальний для вас спосіб оформлення довіреності з урахуванням конкретних обставин та потреб.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Ви насамперед підніміть свій інвестиційний договір і подивіться яким чином здійснюється прийняття об'єкта інвестування та оформлення права власності.

    Також раджу переговорити з забудовником та вияснити його вимоги до довіреності.

    Довіреність Ви можете оформити двома способами:

    1) звернутися до закордонної дипломатичної установи (консульства) України;

    2) звернутися до іноземного нотаріуса у країні свого перебування.

    У разі посвідчення довіреності у нотаріуса її, після оформлення, необхідно буде легалізувати та перекласти на українську мову. Що стосується порядку легалізації, то він залежить від держави, де була оформлена довіреність. Наприклад, довіреності, оформлені у Польщі або Чехії, не потребують легалізації взагалі, оскільки двосторонні міжнародні договори між Україною та цими державами передбачають взаємне визнання документів без додаткових формальностей. Якщо ж говорити про більшість держави Європи, Великобританію, США та Канаду, то достатнім буде проставити на довіреності апостиль.

    Вже на території України слід перекласти довіреність та апостиль на українську мову, засвідчивши переклад нотаріально. Після вчинення цих дій довіреність можна використовувати в Україні.

    У тексті довіреності мають зазначаються місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження - для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають, юридичні дії, які необхідно вчинити та строк її дії.

    У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер).

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    5 років тому ми з чоловіком продали квартиру в Україні. Відповідно виписалися з неї. Так як ми працювали і працюємо закордоном то нігде і не приписувалися. В той же час ми інвестували ці гроші в забудову. З початком війни будівництво зупинилися і ми разом з іншими інвесторами добудували будинок. Зараз він вже на стадії підключення комунікацій та отримання права власності. Документи на обʼєкт є на чоловікові. Як він може зробити нотаріальне доручення на мене без прописки? Або як йому прописатися, але не їхати при цьому в Україну?

    Прописка (реєстрація місця проживання) не є обов’язковою умовою для оформлення нотаріального доручення. Ваш чоловік може оформити довіреність через різні способи:

    1. Через консульство України в країні Вашого перебування. Але дуже часто консульства мають черги на місяці наперед та потрібно подати електронний ВОД.

    2. Через місцевого нотаріуса. Але потім таку довіреність потрібно буде перекласти та в Україні та завірити переклад у нотаріуса

    У довіреності достатньо вказати паспортні дані, ІПН (якщо є), і суть повноважень - наприклад, представлення інтересів у держорганах, отримання документів, підписання договорів тощо.

    Щодо реєстрації місця проживання, на жаль, особиста присутність наразі необхідна. Закон вимагає подати документи в ЦНАП особисто, навіть якщо є довіреність. Проте це не заважає йому бути власником нерухомості і оформлювати документи. Прописка не є обов’язковою для отримання права власності.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України