Задайте питання юристу

911 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 15 квітня 2025, питання №134595 500₴

Як ВПО встати на військовий облік за фактичним місцем проживання?

Вітаю. Хлопцю виповнилося 25 років. На теперішній час взятий на військовий облік, як призовник, у Харкові. Проте фактично проживає у Полтавській області. Має підстави для оформлення відстрочки. Оскільки виникає необхідність переформулювати військово-облікові документи, а можливості поїхати до Харкова немає, став на облік, як ВПО, за фактичним місцем проживання та у той же день звернувся до місцевого ТЦК для постановки на військовий облік. Проте у місцевому ТЦК сказали, що йому необхідно їхати у Харків, там переоформити документи та пройти ВЛК. Наскільки обґрунтована відповідь співпрацівників ТЦК? Чи можна стати на військовий облік, переоформити документи, пройти ВЛК та оформити відстрочку за новим місцем проживання, без поїздки до Харкова? Дякую!

Відповіді юристів (7)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чи реєструвався хлопець в Резерв+? По якій підставі відстрочка?

    Наскільки обґрунтована відповідь співпрацівників ТЦК?

    Відповідь представників ТЦК є неправомірною та необгрунтовною. Хлопця повинні взяти на військовий облік за місцем реєстрації ВПО та зняти автоматично із військового обліку в Харкові.

    При цьому ВЛК та переоформлення документів відбудеться в Полтавській області за місцем реєстрації ВПО. В Харків їхати не потрібно.

    Чи можна стати на військовий облік, переоформити документи, пройти ВЛК та оформити відстрочку за новим місцем проживання, без поїздки до Харкова?

    Так, можна. Для цього потрібно звернутись в ТЦК за місцем реєстрації ВПО та подати заяву про взяття на військовий облік, заяву про оформлення паперового військово-облікового документа, заяву про відстрочку і документи, які її підтверджують.

    Згідно частини 4 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов’язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов’язані в СЕМИДЕННИЙ строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

    Згідно пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для ЗНЯТТЯ або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів НЕ ОБОВ'ЯЗКОВА.

    Згідно частини 1 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" взяттю на військовий облік військовозобов’язаних - підлягають військовозобов’язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.

    Згідно частини 5 статті 37 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" зняттю з військового обліку військовозобов’язаних - підлягають військовозобов’язані, які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання.

    ОТЖЕ, ТЦК за місцем реєстрації ВПО зобов'язані взяти на військовий облік хлопця, оформити йому паперовий військово-обліковий документ та відстрочку. При цьому хлопця повинні зняти з військового обліку в Харкові без його особистої присутності.

    Хлопцю при зверненні до ТЦК обов'язково потрібно зареєструвати заяви про взятятя на військовий облік та відстрочку - для цього їх необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від нього заяви: печатку/підпис та дату прийому. Він ці екземляри маєте залишити в себе, як доказ бажання стати на військовий облік та оформити відстрочку.

    Якщо з самого початку заяви не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного. Крім того, можна телефонувати в поліцію та Міноборони зі скаргою про бедіяльність або перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Дарʼя Клієнт 12 годин тому

      Дякую за Вашу відповідь. Так, у Резерв+ реєструвався і вже оформив відстрочку. Причина відстрочки - п.1 ч.3 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».Відмову обґрунтували тим, що з моменту виповнення 25 років потрібно поміняти приписне на військовий квиток, щоб внесли інформацію в Оберіг і не оголосили в розшук. Чи може він не проходити ВЛК та не оформлювати військовий квиток, якщо у Резерв+ відстрочка оформлена?

      • Дерій Владислав Олегович
        Відмову обґрунтували тим, що з моменту виповнення 25 років потрібно поміняти приписне на військовий квиток, щоб внесли інформацію в Оберіг і не оголосили в розшук.

        Абсолютно надумана причина для відмови. Якби питання стосувалось мобілізації, то вони не задумуючись все оформили б за 1 день.

        Так як хлопець зміг сформувати е-ВОД в Резерв+ та оформити відстрочку - значить його автоматично перевели з військового обліку призовників на військовий облік військовозобов'язаних. Військові квитки вже не видаються - замість них нова форма військово-облікового документа

        До того ж , він може не оформляти паперовий ВОД, а надавати представникам ТЦК лише е-ВОД з Резерв+, адже згідно пункту 9 постанови КМУ 559 Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

        Проте, щоб не отримати повістку від ТЦК за місцем прописки - потрібно стати на облік за місцем реєстрації ВПО.

        До того ж, зробити це потрібно протягом 7 днів після реєстрації, адже якщо пізніше - це буде порушенням військового обліку і тоді точно може бути розшук.

        Чи може він не проходити ВЛК та не оформлювати військовий квиток, якщо у Резерв+ відстрочка оформлена?

        Паперовий ВОД можна не оформлювати, адже е-ВОД з Резерв+ має таку ж саму юридичну силу, але стати на військовий облік за місцем реєстрації ВПО потрібно.

        Якщо у хлопця оформлена відстрочка, то його не повинні направляти на ВЛК, адже згідно пункту 63 постанови КМУ 560 Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд НЕ НАПРАВЛЯЮТЬСЯ, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

        Але так як хлопцю неправомірно відмовили у взятті на облік, то можуть так же само неправомірно вимагати оформити паперовий військово-обліковий документ та направити ВЛК.

        Справа в тому, що при видачі паперового ВОД вказується придатність, а так як Ви при взятті на облік військовозобов'язаних хлопець не проходив медичний, то йому точно без медогляду не видадуть паперового ВОД.

        Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що хлопця не можуть направити на ВЛК під час дії відстрочки. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що при заміні ВОД потрібно проходити ВЛК.

        Проте, як показує практика, ТЦК не зважають на дані норми законодавства. Тому на їх дії можна подати скаргу до обласного ТЦК та Міноборони.

        Щодо паперового ВОД, то можна отримати лише особисто в ТЦК, для цього потрібно подати заяву та фотокартку до ТЦК, де хлопець перебуває на військовому обліку. ВОД повинні видати протягом 5 робочих днів

        Згідно Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів

        2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

        • в електронній формі - засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
        • у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

        Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

        6. Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:

        • Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
        • Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
        • Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

        9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

        14. Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:

        • взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов’язаного або резервіста;
        • якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов’язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного.

        17. Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

        18. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом П'ЯТИ РОБОЧИХ ДНІВ з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Вітаю. Хлопцю виповнилося 25 років. На теперішній час взятий на військовий облік, як призовник, у Харкові. Проте фактично проживає у Полтавській області. Має підстави для оформлення відстрочки. Оскільки виникає необхідність переформулювати військово-облікові документи, а можливості поїхати до Харкова немає, став на облік, як ВПО, за фактичним місцем проживання та у той же день звернувся до місцевого ТЦК для постановки на військовий облік. Проте у місцевому ТЦК сказали, що йому необхідно їхати у Харків, там переоформити документи та пройти ВЛК. Наскільки обґрунтована відповідь співпрацівників ТЦК? Чи можна стати на військовий облік, переоформити документи, пройти ВЛК та оформити відстрочку за новим місцем проживання, без поїздки до Харкова? Дякую!

    Відповідь ТЦК та СП м. Полтави просто некомпетентна. Вони зобов'язані взяти його на військовий облік, оформити документи та надати відстрочку як внутрішньо переміщеній особі. Оскільки Харківська область визначена районом ведення бойових дій, йому і дали ВПО. Наразі ТЦК має зробити свою роботу.

    Додаток 2до Порядку

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    ...

    10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

    у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).

    Щодо проходження ВЛК (військово-лікарської комісії) та переоформлення документів - тут ситуація така:

    якщо людина перебуває на обліку у Харкові, але фактично проживає за іншою адресою як ВПО, вона має обов'язок стати на облік за новим місцем проживання.

    місцевий ТЦК не має права відмовити у постановці на облік ВПО, посилаючись на необхідність поїздки до Харкова. Це порушення нормативно-правових актів, оскільки ВПО обліковуються за місцем фактичного проживання.

    Тобто, відповідь співробітників ТЦК неправомірна і необґрунтована.

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Дар'я!

    Наскільки обґрунтована відповідь співпрацівників ТЦК?

    Звичайно, відповідь працівника ТЦК є необґрунтовною.

    Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова.

    Згідно ПРАВИЛ військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

    у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).

    У статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" зазначено, що:

    1. Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:

    2) на військовий облік військовозобов’язаних:

    • які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;
    • призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону;
    • які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних;
    • військовозобов’язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
    • які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов’язаних;
    • зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
    • які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;
    • які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
    • які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;
    • які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;
    • які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань

    Чи можна стати на військовий облік, переоформити документи, пройти ВЛК та оформити відстрочку за новим місцем проживання, без поїздки до Харкова?

    Саме так і повинно відбуватись відповідно до чинного законодавства. Хлопцю необхідно було упродовж 7 днів після взяття на облік ВПО прибути до ТЦК та стати в останньму на облік військовозобов'язаних, що хлопець і зробив.

    ТЦК, в свою чергу, повинен взяти хлопця на облік, направити на ВЛК та оформити йому відстрочку. При тому, ТЦК також повинен внести дані до Єдиного державного реєстру щодо перебування хлопця на військовому обліку вже в новому ТЦК. Для зняття з обліку в ТЦК Харкова присутність хлопця не є обов'язковою.

    Тож, хлопцю необхідно знову звернутися до ТЦК із паспортом та приписним свідоцтвом й написати заяву щодо взяття його на облік військовозобов'язаних. Як також, якщо ТЦК відмовить знову, необхідно отримати від нього письмову відмову на свою заяву, яку у подальшому хлопець зможе оскаржити до обласного ТЦК, МОУ або ж одразу до суду.

    Раніше стати на облік в новому ТЦК було неможливо до тих пір, допоки не знятись з обліку в старому ТЦК, але за час війни до НПА були внесені чисельні зміни саме для того, аби спростити відповідні процедури. Тож, не бачу жодної проблеми в постановці хлопця на облік за фактичним місцем проживання, як ВПО.

    Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Вказана норма Конституції України означає, що діяльність суб`єктів владних повноважень здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом.

    Отже, вчинення державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Правовий статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а саме їх права, обов’язки та гарантії встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014. Цілком зрозуміло, що цей Закон не врегульовує будь-які інші питання, зокрема ті, що пов’язані із сферою військового обліку.

    Питання виконання військового обов’язку, зокрема його складової частини - дотримання правил військового обліку, врегульовано спеціальним Законом – «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.1992. Цей Закон не встановлює особливих правил для ВПО. Відповідно до статті 33 цього Закону, військовий облік ведеться за місцем проживання. Відповідно до статті 37 цього Закону, після прибуття на нове місце проживання, призовники, військовозобов’язані та резервісти зобов’язані стати на військовий облік в семиденний строк.

    Нова процедура обліку військовозобов’язаних встановлена Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487. Так, зокрема, відповідно до пункту 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, встановлено, що взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

    Таким чином доходимо висновку, що внутрішньо переміщена особа чоловічої статі, але за умови, якщо він належить до категорії призовник, військовозобов’язаний, або резервіст, має юридичний обов’язок стати на військовий облік за новим місцем проживання.

    ---

    АЛЕ ВИ НЕ МАЄТЕ ПРАВА НА ДОВІДКУ ВПО, ТОМУ ВАС І СКЕРОВУЮТЬ ДО ХАРКОВА ДЛЯ ЗНЯТТЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.

    ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 1 жовтня 2014 р. № 509

    ПОРЯДОКоформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/509-2014-%D0%B...

    Починаючи з 1 серпня 2023 р. на отримання довідки мають право особи, які залишили або покинули своє місце проживання у зв’язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, та перемістилися з територій, на яких ведуться бойові дії, або з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, а також особи, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) житлове приміщення.

    МІСТО ХАРКІВ ВИЗНАЧЕНЕ ЯК МІСЦЕ МОЖЛИВИХ БОЙОВИХ ДІЙ.

    МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ

    НАКАЗ

    28.02.2025 № 376

    Зареєстровано в Міністерствіюстиції України11 березня 2025 рокуза № 380/43786

    Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0380-25#n7

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, ДАР"Я! Формально протягом 7 днів з дати отримання статусу ВПО - особа має не тільки право, а й обов"язок стати на військовий облік за місцем реєстрації як ВПО. Тому така відмова є неправомірною. Пояснюється це просто. ТЦК Ви не цікаві, бо немає 25 років і є право на відстрочку. От і навіщо вони думають нам псувати собі статистику. Так само протягом 7 днів з дати досягнення 25-річчя стати на облік військовозобов"язаних. Інакше може бути штраф 17 тисяч за порушення строку.

    Цікаво те, що формально до 25 років Вам не мали права оформлювати відстрочку, якщо немає обліку не призовника, а військовозобов"язаного. Обмежено придатні раніше звісно зараховувались на облік до 25 років, але це виключення з правила. Проте, Резерв+ дуже недосконала і недороблена система, тому Реєстр і Резерв+ як бачимо дозволяє оформити відстрочку будь-кому, незалежно від категорії обліку.

    Норма про облік за місцем перебування ВПО прописана дуже криво в постанові КМУ, адже мова йде про ВПО формально, але вказується про те, що такі ВПО прибули з тимчасово окупованих територій. Хоча якщо довідка ВПО є, то ТЦК не уповноважений влаштовувати перевірки чи окупована територія, чи ні. Бо так можна говорити, що формально і ТЦК усіх без виключення районів Донецької області функціонують... але нічого, беруть на облік в тилу й не відправляють в зону бойових дій за документами.

    В той же час нормально прописана норма передбачена ч. 4 ст. 37 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу"

    У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов’язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов’язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).(с) ч. 4 ст. 37 Закону "Про військовий обов"язок і військову службу"

    Закон має вищу юридичну силу, тому ТЦК зобов"язане керуватися саме ЗАКОНОМ в першу чергу.

    Згідно з абзацом 5 пункту 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 30 грудня 2022 р. № 1487 (в редакції від 16.01.2025 р.) Взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.

    Відповідно до абз. 2 пункту 10-1 Правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервісті, які є Додатком № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 30 грудня 2022 р. № 1487 (в редакції від 16.01.2025 р.)

    10-1) у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану:

    • у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів);

    ОТЖЕ, обов"язок стати на облік є. А виходить і у ТЦК є обов"язок прийняти на облік.

    Для цього звісно мають відправити на ВЛК. Бажано це реалізувати до 25 років, щоб встигнути оформити відстрочку.

    Водночас, коли буде ВЛК пройдене - воно чинне 1 рік. І при постановці по досягненню 25 років на облік військовозобов"язаних - ВЛК вже по ідеї проходити не треба, бо є чинне ВЛК, річний термін якого не сплив.

    В силу ч. 9 ст. 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" (далі в тексті - Закон) щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    • допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
    • призовники - особи, які взяті на військовий облік;
    • військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
    • військовозобов’язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
    • резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

    Призовникам, військовозобов’язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України.

    Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу (пункт 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.)

    Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу"

    Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані:

    • уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
    • прибувати за викликом районного (об’єднаного районного), міського (районного у місті, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних та резервістів;
    • проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров’я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
    • проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
    • виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

    Також

    Так відповідно до абзацу 9 пункту 2 частини першої статті 37 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу", Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:

    2) на військовий облік військовозобов’язаних:

    • які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;

    Згідно з ч. 3 - 4 ст. 37 цього Закону, Призовники, військовозобов’язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов’язані в семиденний строк стати на військовий облік.

    У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов’язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов’язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

    НА ЖАЛЬ постановка на військовий облік не здійснюється автоматично. Для цього треба з"явитися в ТЦК при зміні адреси або протягом 7 днів по досягненню 25-річного віку.

    Потім на жаль Ви не докажете, що Вам відмовляли.

    Якщо ТЦК за місцем ВПО принципово відмовляється взяти на облік, то треба писати офіційного листа до відповідного ТЦК та копію до обласного ТЦК (можна і на електронну пошту з використанням цифрового підпису) що "під час усного звернення у належний строк до ___ РТЦК та СП ___ області отримали усну відмову у прийнятті на облік військовозобов"язаних по досягненню 25-річного віку, внаслідок наявності права на відстрочку.

    Тому з метою уникнення відповідальності за порушення правил військового обліку за ст. 210 КУпАП, звертаюся за офіційним підтвердженням відмови у прийнятті на військовий облік військовозобов"язаних по досягненню 25-річного віку особи зі статусом ВПО на підставі ч.4 ст. 37 Закону України про в/о і в/с, п. 10-1 Правил військового обліку та п. 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 30 грудня 2022 р. № 1487 (в редакції від 16.01.2025 р.).

    До листа додати копію довідки ВПО, роздрукований резерв+

    Перелік електронних адрес ТЦК за посиланням https://www.mil.gov.ua/content/dovidnyk.pdf

    Такий лист в майбутньому може бути доказом належної поведінки по виконанню Правил військового обліку і неправомірність складання постанови про накладення штрафу ТЦК.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України