Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 20 квітня 2025, питання №134775

Продаж частини житла при наявності інших співвласників

В квартирі три співвласники, у одного половина квартири у інших половина на двох, квартира не виділена. Двоє роблять пропозицію іншому купити їх частки, той надає згоду і просить письмово повідомити про час та місце укладання угоди, проте жодної відповіді немає потім дізнається що один із співвласників подарував невідомому чоловіку маленьку частку із своєї частини, а на наступний день після даруванні ці ж два співвласники продають цьому ж невідомому чоловіку свої частки, третій про все дізнався постфактум
Що робити в такій ситуації, куди можна звернутися окрім суду, та стосовно третього співвласника які саме його права пррушені

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Наталія!

    Ви не зможете вирішити дане питання у досудовому порядку.

    Ви надали згоду на купівлю часткок у письмовому вигляді?

    Відчуження частки у спільній частковій власності здійснюється із дотриманням права переважної купівлі, зміст якого розкритий у ст. 362 Цивільного кодексу України.

    • У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.
    • Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.
    • Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.
    • Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.
    • У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець. До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.
    • Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.
    • Право переважної купівлі не поширюється на договори дарування, довічного утримання (догляду), міни, виділу частки співвласнику у натурі;
    • Право переважної купівлі поширюється на договори міни, якщо частка обмінюється на речі визначені родовими ознаками і особа, яка має право переважної купівлі пропонує відчужувану річ того ж роду, в тій же кількості і ті є ї ж якості.

    Отже, для дарування іншому співвласнику не потрібна була Ваша згода. Подарував частину нерухомості іншій особі, така особа стала також співвласником житла. В результаті - два співвласника також зробили пропозицію новому власнику. Оскільки вони мали право вибору між двома співвласниками, то продали свої частки останньому.

    У Вас погані відносини із співвласниками? Чому вони не схотіли продати Вам свої частки? Ціна не влаштувала?

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України