Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 24 квітня 2025, питання №134968 500₴

Скасування відстрочки по законопроекту №13193

Добрий день!

Я є студентом 25+ коледжу і таким чином поки що маю право на відстрочку. Але законопроект №13193, який зараз на розгляді, має це право скасувати. Ось його сторінка: https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56242

Шановні юристи, кілька питань:

1) По-перше, яка на вашу особисту думку імовірність, що закон успішно приймуть в такому вигляді і коли саме він має вступити в дію (по закінченню поточної відстрочки чи моментально?)?
2) Чи вступ/поновлення на бакалаврат даватиме відстрочку? (я раніше вчився на бакалавраті, але не закінчив)
3) Чи можна зараз вступити/поновитися у ВНЗ без проходження НМТ (я не встиг на реєстрацію), маючи лише академдовідку з колишнього університету?
4) Як би ви порадили діяти?

Дякую!

Відповіді юристів (12)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Для вступу до університетів у 2025 році також дійсні результати НМТ попередніх років 2022–2024. Тому якщо ви складали мультипредметний тест раніше й вас влаштовують ці результати, то можете не реєструватися на НМТ 2025.

    Одразу зазначимо, що для вступників з результатами НМТ попередніх років конкурсний бал розраховуватиметься за іншою формулою. Тобто якщо ви, приміром, складали НМТ у 2023 році, коли було 3 предмети, то реєструватися на НМТ 2025 тільки тому, що зараз тестування передбачає 4 предмети, вам не потрібно. Водночас коли є бажання, ви маєте право зареєструватися та скласти НМТ 2025, а потім самостійно обирати, результати НМТ якого року подавати при вступі. Комбінувати результати НМТ різних років не можна.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    1) По-перше, яка на вашу особисту думку імовірність, що закон успішно приймуть в такому вигляді і коли саме він має вступити в дію (по закінченню поточної відстрочки чи моментально?)?

    Тут важко щось передбачити, адже закон взагалі можуть не прийняти.

    Якщо приймуть - то він набере чинність після підписання Президентом.

    Щодо відстрочки, то вона анулюється лише після того, як працівники ТЦК встановлять факт того, що Ви вже не маєте законних підстав для відстрочки.

    Згідно п.60 постанови КМУ 560

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

    Перевірка підстав у військовозобов’язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов’язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.

    Перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п’яти днів у разі:

    • подання військовозобов’язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
    • видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації);
    • надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування;
    • отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.

    У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов’язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав у військовозобов’язаного для відстрочки.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особам, зазначеним у підпункті 1 пункту 2 додатка 5, надається на семестр, але не більше ніж на шість місяців.

    2) Чи вступ/поновлення на бакалаврат даватиме відстрочку? (я раніше вчився на бакалавраті, але не закінчив)

    Згідно законопроекту https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/56242 Пункт 1 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 255 із наступними змінами) буде викладений в такій редакції:

    "1) учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного статтею 15 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, та здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а також докторанти та лікарі (фармацевти) — інтерни, лікарі — резиденти. Норма цього пункту поширюється на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту".

    ТОБТО, МАЄТЬСЯ ЯКЩО ЛЮДИНА ВСТУПИЛА ДО КОЛЕДЖУ ПІСЛЯ 25 РОКІВ - ВОНА ВТРАЧАЄ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ.

    ЩОДО ВНЗ, ТО ВІДСТРОЧКА ЗБЕРІГАЄТЬСЯ В МЕЖАХ РОЗРАХУНКОВОГО СТРОКУ ВИКОНАННЯ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ, ПРИ ЦЬОМУ НЕ ВАЖЛИВО В ЯКОМУ ВІЦІ ГРОМАДЯНИН ВСТУПИВ НА НАВЧАННЯ.

    Згідно Наказу МОН № 910 від 24.06.2024 року: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0945-24#Text призупинено поновлення у ВНЗ після 25 років. Проте, поки Ви маєте право на відстрочку - Вас можуть поновити у ВНЗ.

    Зокрема поновлення дозволяється лише певній категорій осіб, а саме:

    • особи, визначені частинами першою, третьою, п'ятою, шостою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за умови підтвердження відповідного права засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Порталу Дія) або шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиною державною електронною базою з питань освіти;
    • особи, які на дату поновлення не досягли 25-річного віку, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • здобувачі вищої освіти, які мали перерву у навчання у зв'язку з вагітністю та пологами або доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку у передбачених законодавством випадках);
    • особи, звільнені з військової служби після 24 лютого 2022 року;
    • особи, які поновлюються для здобуття освіти за медичними або фармацевтичними спеціальностями, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • особи, яким було надано академічну відпустку тривалістю не більше одного року за медичними показаннями, у зв'язку з участю в програмі академічної мобільності або у зв'язку із сімейними обставинами, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • особи, які поновлюються до складу курсантів вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти.
    3) Чи можна зараз вступити/поновитися у ВНЗ без проходження НМТ (я не встиг на реєстрацію), маючи лише академдовідку з колишнього університету?

    Ви маєте право продовжити здобувати вищу освіту, незалежно від причини відрахування з університету, попередньої форми навчання та фінансування, а також тривалості перерви в навчанні, якщо виконаєте певні умови. Щоб поновитися в університеті, вам потрібно зокрема:

    • виконати вимоги до зарахування, які були в рік вступу тих студентів, до курсу яких ви маєте приєднатися, тобто Ви маєте скласти такі ж вступні іспити, як і ваші майбутні одногрупники (ЗНО / НМТ чи інші іспити, але спершу уточніть у вашому університеті, що вам потрібно скласти). За бажанням вступника замість національного мультипредметного тесту 2025 року можуть бути зараховані результати мультитесту за 2022, 2023 або 2024 роки.
    • мати академічну довідку про пройдені вами предмети, кількість кредитів ЄКТС та оцінки — це та довідка, яку вам видав університет при відрахуванні;
    • пройти в закладі співбесіду / тестування з певних предметів, які визначать, чи готові ви продовжувати навчання;
    • скласти іспити та заліки, тобто погасити академічні борги в разі потреби.

    Щоб поновитися в університет на бакалаврат, першочергово Вам потрібно звернутися до приймальної комісії або навчальної частини закладу вищої освіти, де ви плануєте продовжити навчання, із заявою на поновлення (за зразком закладу). Усі контакти університетів ви знайдете в розділі ЗВО.

    4) Як би ви порадили діяти?

    Згідно законопроекту https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/56242 в пункті 1 вказано, що норма цього пункту поширюється на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту".

    Тобто, якщо Ви не поновитесь, а повторно вступите до ВНЗ, то скоріш за все це буде розцінено як порушення послідовності здобуття освіти і Ви не зможете отримати відстрочку.

    Тому, якщо приймуть даний законопроект і щоб мати право на відстрочку - Ви повинні поновитися у ВНЗ, а не повторно вступати.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Євгене!

    Я є студентом 25+ коледжу і таким чином поки що маю право на відстрочку. Але законопроект №13193, який зараз на розгляді, має це право скасувати. Ось його сторінка: https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56242

    Так, урядом був внесений відповідний законопроект до ВР. Проте, станом на зараз останній тільки надано для ознайомлення. Це означає, що ВР може взагалі його не розглядати або ж внести до нього відповідні правки. Тобто, наразі невідомо, якою саме буде кінцева редакція законопроекту.

    1) По-перше, яка на вашу особисту думку імовірність, що закон успішно приймуть в такому вигляді і коли саме він має вступити в дію (по закінченню поточної відстрочки чи моментально?)

    Моя особиста думка - законопроект буде прийнятий ВР.

    Щодо кінцевої редакції, то сказати складно, проте, даний законопроект позбав'ляє права на відстрочку студентів закладів профосвіти, які старші за 25 років; позбовляє права на відстрочку студентів, які вже здобували (не здобули, як у редакції пункту 1 частини третьої статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" станом на сьогодні) той самий рівень освіти; здобувачів освіти, які перевищили граничний строк виконання освітньої програми.

    Тож, якщо ми вважали, що редакція вищезгаданої статті обмежувала права студентів на отримання відстрочки після редакції у травні 2024 року, то ця редакція ще більш їх обмежує. Але, юристи та адвокати не суб'єктами правовтворчої діяльності...

    Щодо Вашого другого питання, то Закон повинен вступити в силу з дня наступного, за днем його опублікування.

    2) Чи вступ/поновлення на бакалаврат даватиме відстрочку? (я раніше вчився на бакалавраті, але не закінчив)

    Ні, не надасть, оскільки Ви вже здобували відповідний рівень освіти, якщо ми говоримо про нову редакцію запропоновану урядом.

    3) Чи можна зараз вступити/поновитися у ВНЗ без проходження НМТ (я не встиг на реєстрацію), маючи лише академдовідку з колишнього університету?

    Ви не зможете поновитись у ВНЗ, а повторний вступ на бакалаврат не надасть Вам права на відстрочку, якщо законопроект приймуть у такому вигляді. Таку відстрочку Ви не зможете отримати й станом на зараз при повторному вступі, оскільки в довідці ЄДЕБО буде зазначено "Ні, порушує" й Вам прийдеться звертатись до суду із позовом до МОН.

    Якщо "скласти все до купи" та врахувати нову редакцію законопроекту - відстрочку Ви матимете тільки у разі вступу до магістратури.

    Відповідно до Наказу МОН №910 "Про деякі особливості набуття та поновлення статусу здобувача освіти":

    1. Тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану в Україні призупинити:

    поновлення (включаючи допуск до освітнього процесу після завершення строку переривання навчання) на денну або дуальну форми здобуття освіти, крім наступних категорій осіб:

    • особи, які на дату поновлення не досягли граничного віку направлення на базову військову службу, визначеного статтею 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • здобувачі освіти, які мали перерву в навчанні у зв’язку з вагітністю та пологами або доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку у передбачених законодавством випадках);
    • особи, звільнені з військової служби після 24 лютого 2022 року;
    • особи, які поновлюються для здобуття освіти за медичними або фармацевтичними спеціальностями, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • особи, яким було надано академічну відпустку тривалістю не більше одного року за медичними показаннями (у тому числі у разі її продовження до двох років), у зв’язку з участю в програмі академічної мобільності або у зв’язку із сімейними обставинами, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • особи, які поновлюються до складу курсантів вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, закладів фахової передвищої спеціалізованої військової освіти;
    • особи, які на дату поновлення не досягли граничного віку направлення на базову військову службу, визначеного статтею 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», та поновлюються зі складу курсантів вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, закладів фахової передвищої спеціалізованої військової освіти;
    • особи, які розпочали здобуття фахової передвишої або вищої освіти в закладах освіти за кордоном та повернулися для продовження здобуття освіти в Україну (за умови наявності державного визнання документа про освіту та академічної довідки, на підставі яких здійснюється переведення);
    • іноземці та особи без громадянства (за умови наявності державного визнання документа про освіту та академічної довідки, на підставі яких здійснюється переведення).

    4) Як би ви порадили діяти?

    Поки що порадив би чекати хоча б першого читання у ВР.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Євген Клієнт 5 годин тому

      Дякую. Дозвольте уточнити: поновлення (на умовний 3 чи 4 курс) у ВНЗ не даватиме права на відстрочку чи буде неможливе в принципі?

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Прошу, Євгене!

        Поновленя буде неможливе в принципі у зв'язку із Наказом МОН №910, якщо Ви не підпадаєте під нижченаведені категорії громадян:

        1. Тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану в Україні призупинити:
        поновлення (включаючи допуск до освітнього процесу після завершення строку переривання навчання) на денну або дуальну форми здобуття освіти, крім наступних категорій осіб:

        • особи, які на дату поновлення не досягли граничного віку направлення на базову військову службу, визначеного статтею 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
        • здобувачі освіти, які мали перерву в навчанні у зв’язку з вагітністю та пологами або доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку у передбачених законодавством випадках);
        • особи, звільнені з військової служби після 24 лютого 2022 року;
        • особи, які поновлюються для здобуття освіти за медичними або фармацевтичними спеціальностями, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
        • особи, яким було надано академічну відпустку тривалістю не більше одного року за медичними показаннями (у тому числі у разі її продовження до двох років), у зв’язку з участю в програмі академічної мобільності або у зв’язку із сімейними обставинами, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
        • особи, які поновлюються до складу курсантів вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, закладів фахової передвищої спеціалізованої військової освіти;
        • особи, які на дату поновлення не досягли граничного віку направлення на базову військову службу, визначеного статтею 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», та поновлюються зі складу курсантів вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, закладів фахової передвищої спеціалізованої військової освіти;
        • особи, які розпочали здобуття фахової передвишої або вищої освіти в закладах освіти за кордоном та повернулися для продовження здобуття освіти в Україну (за умови наявності державного визнання документа про освіту та академічної довідки, на підставі яких здійснюється переведення);
        • іноземці та особи без громадянства (за умови наявності державного визнання документа про освіту та академічної довідки, на підставі яких здійснюється переведення).

        {Пункт 1 в редакції Наказу Міністерства освіти і науки № 1775 від 20.12.2024}"

        Даний пункт вже відсутній у Наказі МОН після редакції:

        "особи, визначені частинами першою, третьою, п’ятою, шостою статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за умови підтвердження відповідного права засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Порталу Дія) або шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників,військовозобов’язаних та резервістів та Єдиною державною електронною базою з питань освіти;"

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Я є студентом 25+ коледжу і таким чином поки що маю право на відстрочку. Але законопроект №13193, який зараз на розгляді, має це право скасувати. Ось його сторінка: https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56242Шановні юристи, кілька питань:1) По-перше, яка на вашу особисту думку імовірність, що закон успішно приймуть в такому вигляді і коли саме він має вступити в дію (по закінченню поточної відстрочки чи моментально?)?

    Складно сказати. На мій погляд, багато чого вирішуватиметься зараз в переговорному процесі. Якщо домовитися не вдасться, скоріше за все мобілізація буде йти і далі. За таких умов думаю даний законопроєкт приймуть орієнтовно на 1 місяць, можливо раніше. Якщо дуже потрібно, можуть за пару тижнів, також багато чого залежатиме від оперативності підписання його Президентом України.

    2) Чи вступ/поновлення на бакалаврат даватиме відстрочку? (я раніше вчився на бакалавраті, але не закінчив)

    Так, даватиме, адже для студентів вищої освіти жодних вікових обмежень законопроєкт не передбачає.

    3) Чи можна зараз вступити/поновитися у ВНЗ без проходження НМТ (я не встиг на реєстрацію), маючи лише академдовідку з колишнього університету?

    Краще запитувати це в закладі освіти, куди Ви б хотіли поновитися або вступити. Думаю, без ЗНО або НМТ вступити не вдасться, але треба уточнювати більш детально у вступних комісій.

    4) Як би ви порадили діяти?

    По-перше, який Ваш вік?

    По-друге, скільки Вам було років при вступі?

    Дивлячись на те, який рівень освіти Ви здобуваєте. Якщо Ви навчаєтеся у закладі професійної (професійно-технічної) або фахової передвищої освіти, право на відстрочку можете втратити.

    Перше читання законопроєкту 13193 передбачає наступну умову для відстрочки.

    "...Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    "1) учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного статтею 15 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" , та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, та здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а також докторанти та лікарі (фармацевти) - інтерни, лікарі - резиденти. Норма цього пункту поширюється на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту";

    2) наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові працівники наукових установ і організацій, науковопедагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, та педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти. Норма цього пункту поширюється на відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки, а також на педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за мистецьким, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, спортивним, військово-патріотичним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.

    Але на даний момент зміни ще не прийняті. Все на рівні законопроєкту Верховної Ради України. Яких буде остаточний Закон - невідомо.

    Фактично законопроєкт 13193 передбачає наступні умови:

    1. Учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти отримують відстрочку лише у випадку, якщо початок навчання відбувся не пізніше року, коли особі виповнилося 25 років. Тобто якщо 01.09. особа мала 25-річний вік, відстрочка має надаватися.

    2. Вікові обмеження не стосуються здобувачів вищої освіти рівнів бакалавр, магістр, доктора філософії.

    3. І на тих, і на інших поширюється наступна умова:

    вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту".

    Звертаю увагу, раніше вживали слово "здобули", наразі перейшли до формулювання "...що здобувався раініше...".

    Багато питань щодо значення слів "розрахункового строку виконання освітньої програми". Кажучи простими словами, розрахунковий строк виконання освітньої програми - це час, за який студент офіційно має пройти всю програму навчання й отримати диплом. Інакше кажучи, це скільки років (або місяців) передбачено на навчання за цією програмою. Наприклад: якщо бакалаврат триває 4 роки - це і є розрахунковий строк виконання програми бакалавра; магістратура може тривати 1,5 або 2 роки - це теж її розрахунковий строк.

    Цей строк прописується в навчальному плані і використовується для того, щоб:

    • планувати навчальний процес;
    • визначати, коли студент повинен завершити навчання;
    • розраховувати академічне навантаження.

    Але якщо студент не вкладається в цей строк - є можливість продовжити навчання (наприклад, через академвідпустку чи інші обставини). Але академчна відпувстка, що вже офіційно, не надаватиме права на відстрочку від мобілізації.

    Якщо даний законопроєкт буде прийнятйи, надалі постає питання щодо внесення змін до листа МОН від 03.06.2024 № 1/9758 "ПРО ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ В ЄДЕБО ДОВІДКИ ПРО ЗДОБУВАЧА ОСВІТИ", яким розбролено алгоритм для визначення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

    З повагою! Щасти Вам!

    Євген Клієнт 5 годин тому
    Так, даватиме, адже для студентів вищої освіти жодних вікових обмежень законопроєкт не передбачає.

    А чи не стане на заваді той факт, що я вже здобував (але не здобув) цей рівень освіти? Я не впевнений, що вірно трактую закон.

    • Кирда Вячеслав Володимирович

      Ви вже навчалися на рівні бакалаврату?

      • Євген Клієнт 5 годин тому

        Так, я вказував це в пункті 2 свого питання.

        • Кирда Вячеслав Володимирович

          Вибачте, я прочитав таким чином, що начебто не навчалися. На жаль, якщо вже навчалися, то бакалаврат також буде не вихід, тим паче судяич з майбутньої редакції статті 23.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Як відомо, наразі призову на військову службу під час мобілізації не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 статті 10 Закону «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

    Кабмін пропонує значно змінити цю норму для запобігання уникненню мобілізації. Відповідний законопроект 13193 про внесення змін до статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» уряд зареєстрував у парламенті.

    Відповідно до нього, призову не будуть підлягати:

    • учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше 25 років, та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти,
    • здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти,

    докторанти та лікарі (фармацевти) – інтерни, лікарі – резиденти.

    При цьому вводиться норма, що право на відстрочку поширюється лише на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах), які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону «Про освіту».

    Таким чином, здобувачі вищої освіти матимуть право на відстрочку в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, та лише, якщо вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 Закону «Про освіту».

    Кабмін вказує, що Уряд вказує, що нинішня норма використана як «опосередковане уникнення призову» особами призовного віку, які вже здобули певний рівень освіти, і вступили у 2022 – 2024 роках до закладів освіти для здобуття рівня освіти, який є рівним, а в деяких випадках є навіть нижчим за раніше отриманий освітній рівень.

    Крім того, за останнє півріччя суттєво зросла чисельність здобувачів професійної (професійно-технічної) (до 17 338) і здобувачів фахової передвищої освіти (до 75 618) з числа військовозобов’язаних чоловіків старше 25 років, які здобувають освіту в послідовному порядку на основі базової або повної загальної середньої освіти та мають відстрочку.

    Отже, потрібно визначити вік здобувачів професійної (професійно-технічної) і фахової передвищої освіти, який надаватиме право на відстрочку.

    «Разом з тим, здобувачі освіти, які здобувають освіту у непослідовному порядку, та особи, які почали здобувати освіту за кордоном після 24 лютого 2022 року, не полишають спроби в судовому порядку оскаржити законодавчу вимогу щодо відстрочки для здобувачів освіти, яка не поширюється на здобувачів освіти, що здобувають освіту в непослідовному порядку і на осіб, які навчаються в іноземних закладах освіти.

    Наразі вже є рішення судів першої інстанції, згідно з якими суди критично ставляться до позиції МОН щодо визначення послідовності здобуття освіти як однієї з умов для надання відстрочки здобувачам, які вдруге здобувають один і той же рівень освіти, та зобов’язують МОН та технічного адміністратора ЄДЕБО – Державне підприємство «Інфоресурс» внести зміни до даних, що містяться в ЄДЕБО.

    Відповідно до положень Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2025 році, спеціальними умовами вступу в магістратуру у 2025 році є:

    • надання рекомендації для зарахування на основі здобутого у 2025 році ступеня бакалавра;
    • вступ за результатами співбесіди та фахового іспиту;
    • переведення на бюджетні місця осіб, зарахованих на контракт.

    Якщо вступник планує вступати до закладів вищої освіти в Україні для здобуття першої вищої освіти, він може не складати НМТ лише у випадку, якщо належить до пільгових категорій, визначених Міністерством освіти і науки.

    Такі вступники можуть пройти співбесіду з предметів НМТ у закладі вищої освіти та претендувати як на бюджетні, так і на контрактні місця з можливістю зарахування на навчання на підставі отриманої позитивної оцінки.

    До пільгових категорій належать:

    • особи з інвалідністю І та ІІ групи, особи, діагноз яких міститься в переліку хвороб і станів, затверджених МОН спільно з МОЗ;
    • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
    • ветерани війни та учасники бойових дій, зокрема ті з них, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби);
    • учасники бойових дій на території інших держав;
    • особи, які перебували в полоні або заручниках;
    • особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким надано право на прийом без екзаменів до державних закладів вищої освіти за результатами співбесіди;
    • особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності;
    • особи, які проживають на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де ведуться активні бойові дії.

    Саме ці категорії вступників мають право брати участь у конкурсному відборі за результатами індивідуальної співбесіди замість результатів національного мультипредметного тесту.

    Порядок поновлення студентів регулюється статтею 46 Закону України Про вищу освіту та Положенням про порядок переведення, відрахування та поновлення студентів (наказ МОН № 245 від 15.07.1996 року). Крім того, кожен виш має внутрішні нормативні документи, які деталізують процедуру.

    Процедура відновлення на навчанні зазвичай відбувається під час зимових або літніх канікул. Заяву необхідно подавати заздалегідь: у деяких університетах — за місяць, в інших — за два тижні до початку нового семестру. Заява подається на ім'я ректора або директора закладу. Її розглядає деканат або приймальна комісія. Відповідь щодо поновлення надається упродовж двох тижнів — разом з умовами або обґрунтованою відмовою.

    Стандартний перелік документів включає:

    • заяву на ім'я ректора;
    • академічну довідку;
    • витяг з наказу про відрахування;
    • довідку про академічну різницю;
    • копію паспорта;
    • копію ІПН;
    • копію договору (за контрактної форми навчання).

    Остаточний список залежить від вимог конкретного університету.

    Поновлення можливе після ліквідації академічної різниці — тобто складання заліків та іспитів із дисциплін, які не були пройдені до моменту відрахування або під час академвідпустки. Розмір цієї різниці визначається деканатом, порівнюючи навчальну картку студента з чинним навчальним планом. Згідно з методичними рекомендаціями МОН, максимальний розмір академрізниці — 20 кредитів ЄКТС на рік. Якщо різниця перевищує цей обсяг, студент може бути поновлений на нижчий курс.

    Поновлення можливе незалежно від причин відрахування, форми навчання чи перерви у роках. Єдине виключення — поновлення на перший курс заборонене. Якщо студент був відрахований на першому курсі, він може бути поновлений лише одразу на другий, за умови успішного складання академрізниці.

    Ось вимоги МОН доя формування ДОВІДКИ ЄДЕБО:

    https://ru.osvita.ua/legislation/other/92239/

    Карпенко Андрій Володимирович

    ВИ МОЖЕТЕ ТІЛЬКИ ПОНОВИТИСЯ - ПОВТОРНИЙ ВСТУП НА БАКАЛАВРАТ НЕ НАДАСТЬ ВАМ ПРАВА НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України