Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 24 квітня 2025, питання №134978 340₴

Арендаторы уничтожили квартиру, теперь шантаж и манипуляции от них

Здравствуйте. Столкнулись с такой проблемой. Сдавали квартиру, договор был подписан, арендаторы оплачивали аренду. Снимало три человека, две подружки и один мальчик. Под конец от квартиры практически ничего не осталось, настолько они ее уничтожили. Клининг насчитал баснословные суммы за то, чтобы привести квартиру в порядок. Владельцы требовали компенсацию. Одна девушка и парень согласились выплатить ее, а та, на которую был оформлен договор, мало того, что отказалась, так еще и пригрозила тем, что якобы платили наличку, а значит не платили налог, и поэтому никакой компенсации не будет. Если что, это ситуация моих знакомых, близких людей. Я решила проверить информацию о ней, спрашивать у своих знакомых, чтобы смогли что-то поискать на нее. Нашлось очень много доказательств, стопроцентных, о том, что она работала проституткой. Они там постоянно употребляли наркотики, она постоянно искала новых клиентов в ту квартиру. То есть она буквально занималась проституцией на квартире, которую она снимала. Ей об этом написали, сказали, что либо тебя притянут в суд за все эти вопросы, либо ты просто по-хорошему выплатишь компенсацию. На что она с кучей матов и оскорблений написала что-то типа «потеряйся» и «окей, мне вообще пофиг, жду повестку в суд». Теперь мы собираемся все это оформлять официально. С чего лучше начать и как лучше поступить. у них есть целый чат где они говорят о том что они «расхерачивают» хаты и им за это никогда ничего не бывает. Наличка это одно и вопросы с налоговой, но это не избавляет арендататора от ответственности за разгром в квартире. Полицией задокументированы все разрушения. Приезжала следовательная группа и задокументировала повреждения на 100 тыс грн

Відповіді юристів (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Настя!

    Якщо до поліції орендодавці вже звернулись, та їхня заява внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань у порядку ст. 214 КПК України, один із законних шляхів повернути кошти у вигляді компенсації за нанесену орендованому житлу шкоду - є подання позовної заяви до суду у порядку цивільного законодавства.

    Але спочатку треба підготувати і надіслати на адресу правопорушниці претензію.

    Господарським кодексом України визначено вимоги до претензій, строки їх розгляду та наслідки ігнорування вимог, визначених у претензії.Учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб'єктів, зобов'язані поновити їх, не чекаючи пред'явлення їм претензії чи звернення до суду. У разі необхідності відшкодування збитків або застосування інших санкцій суб'єкт господарювання чи інша юридична особа - учасник господарських відносин, чиї права або законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушником цих прав або інтересів має право звернутися до нього з письмовою претензією, якщо інше не встановлено законом (стаття 222 ГК України).

    Згідно із частиною шостою ст. 222 ГК України претензія розглядається в місячний строк з дня її одержання, якщо інший строк не встановлено законодавством (наприклад, відповідно до ст. 315 ГК Україниза договорами перевезення строк розгляду претензії становить три місяці, а за перевезення у прямому змішаному сполученні – шість місяців. Претензії щодо сплати штрафу або премії розглядаються протягом сорока п'яти днів).

    Обгрунтовані вимоги заявника одержувач претензії зобов'язаний задовольнити.

    При розгляді претензії сторони у разі необхідності повинні звірити розрахунки, провести експертизу або вчинити інші дії для забезпечення досудового врегулювання спору.

    У претензії зазначаються:

    • повне найменування і поштові реквізити заявника претензії та підприємства, організації, яким претензія пред'являється;
    • дата пред'явлення і номер претензії;
    • обставини, на підставі яких пред'явлено претензію;
    • докази, що підтверджують ці обставини;
    • посилання на відповідні нормативні акти;
    • вимоги заявника;
    • сума претензії та її розрахунок, якщо претензія підлягає грошовій оцінці; платіжні реквізити заявника претензії;
    • перелік документів, що додаються до претензії, а також інших доказів.

    Документи, що підтверджують вимоги заявника, додаються в оригіналах чи належним чином засвідчених копіях. Документи, які є у другої сторони, можуть не додаватися до претензії.Претензія підписується повноважною особою заявника претензії або його представником та надсилається адресатові рекомендованим або цінним листом або вручається адресатові під розписку.

    Далі, якщо претензія не дасть бажаного результату, треба звертатись до суду. В даному випадку мова йшла про вирішення питання цивільно праівовим способом

    При тому треба пам'ятати, що відшкодування майнової шкоди може відбуватись і у разі здійснення особою кримінального правопорушення.

    Це у разі, якщо поліцією було порушено кримінальну справу за ознаками ст. 194 ККУ, а саме за умисне знищення або пошкодження майна:

    "1. Умисне знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах, -

    карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

    2. Те саме діяння, вчинене шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом, або заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах, або спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки, -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до десяти років".

    В цьому випадку особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.

    Відшкодування майнової шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, має важливе значення для усунення наслідків такого правопорушення та поновлення порушених прав громадян, підприємств, установ, організацій. Саме тому особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, має право на її відшкодування. Реалізувати це право можна шляхом пред’явлення цивільного позову в кримінальному провадженні до початку судового розгляду. Особа, яка не пред’явила цивільного позову у кримінальному провадженні, а також особа цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.

    ВАЖЛИВО! Суд залишає позов без розгляду у разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення, а також якщо в судове засідання не прибув цивільний позивач, його представник чи законний представник, крім випадків, коли надійшло клопотання про розгляд позову за їх відсутності або ж цивільний відповідач, його представник чи законний представник повністю визнали пред’явлений позов.

    Право звернутися з позовом про відшкодування майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням має лише потерпілий від кримінального правопорушення або особа, яка має право діяти від його імені.

    Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Пленум Верховного Суду України у своїй постанові від 02 липня 2004 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів» звертає увагу судів на те, що особа, якій злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, набуває передбачених законом прав учасника процесу лише після визнання її потерпілим. Визнання особи потерпілим у справі або відмова в цьому мають бути процесуально оформлені постановою органу досудового розслідування, слідчого, прокурора, судді або ухвалою суду.

    Потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником.

    Компенсація шкоди здійснюється особою, яка вчинила кримінальне правопорушення.

    Так, підозрюваний, обвинувачений, а також за його згодою будь-яка інша фізична чи юридична особа має право на будь-якій стадії кримінального провадження відшкодувати шкоду, завдану потерпілому внаслідок кримінального правопорушення. В іншому випадку шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову у кримінальному провадженні або позову, що подається в порядку цивільного судочинства, коли по справі винесено обвинувальний вирок суду, який набрав законної сили.

    У випадку, коли особу, яка вчинила кримінальне правопорушення не встановлено, або вона є неплатоспроможною майнова шкода, завдана фізичній особі внаслідок кримінального правопорушення може відшкодовуватись державою у встановленому законом порядку (частина друга статті 1177 Цивільного кодексу України, частина третя статті 127 Кримінального процесуального кодексу України).

    При тому форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства (стаття 175 Цивільного процесуального кодексу України.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Одна девушка и парень согласились выплатить ее, а та, на которую был оформлен договор, мало того, что отказалась, так еще и пригрозила тем, что якобы платили наличку, а значит не платили налог, и поэтому никакой компенсации не будет.

    Податківці роз'яснюють, що фізична особа може здавати власне майно в оренду, як фізична особа - підприємець, так і без реєстрації, сплачуючи податки, як звичайна фізична особа https://od.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/882350.ht... Отримання готівки ніяким чином не впливає на законність отримання коштів. Власники нерухомості просто повинні за підсумками 2024 року:

    • подати декларацію про майновий стан та доходи — до 1 травня 2025 року (пп. 49.18.4 ПК);
    • сплатити податок та військовий збір за дохід — до 1 серпня (п. 179.7 ПК)

    Факт оплати готівкою чи несплата податків не звільняє орендаря від відповідальності за знищення майна. Те, що орендарі займалися в квартирі протиправною діяльністю, лише посилює їхню відповідальність, а також дає окремі підстави для кримінального переслідування.

    Теперь мы собираемся все это оформлять официально. С чего лучше начать и как лучше поступить.

    Розпочинати можете з офіційного листа претензії до орендаря та вимоги сплатити ним кошти протягом 7-14 днів. Якщо є згода частини співмешканців — вказати, що їхня частка буде компенсована ними особисто і решта лягає на відмовницю. Це робиться для того, щоб у суді показати, що власники намагались вирішити питання мирно.

    Якщо вимоги власників ігнорують - потрібно звертатись з позовом до суду.

    Згідно ч. 1 ст 1166 ЦКУ Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

    Особа, на яку оформлений договір, несе основну юридичну відповідальність. Якщо в договорі є згадка про інших співмешканців — чудово. Якщо нема — усе одно можна визнати солідарну відповідальність, якщо їхню причетність доведено.

    Докази пошкоджень — вже є! Це дуже добре. Оскільки була викликана поліція та факт пошкоджень зафіксований офіційно. Крім того, є чеки від клінингової компанії.

    Це дозволяє звертатися до суду з позовом про відшкодування шкоди.

    Переписка у чатах, особливо та, де йдеться про знищення хат — це:

    • прямий доказ умисного знищення майна;
    • може бути підставою для кримінальної відповідальності за умисне знищення майна (ст. 194 ККУ - карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.).

    Важливо: зробіть копії всіх чатів, скріни з датами, збережіть посилання, ID профілів.

    Відмова компенсувати шкоду — це грубе порушення закону і суд, з великою ймовірністю, задовольнить позов.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВАМ ТРЕБА ЗВЕРТАТИСЯ ДО СУДУ З ПОЗОВОМ ПРО ВІДШКОДУВАННЯ ЗБИТКІВ.

    ПОДАТКОВІ ПИТАННЯ ОРЕНДОДАВЦЯ, ПИТАННЯ ПРОСТИТУЦІЇ ОРЕНДАРЯ, НЕ МАЮТЬ ЖОДНОГО ВІДНОШЕННЯ ДО ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ВІДНОСИН ОРЕНДОДАВЦЯ ТА ОРЕНДАРЯ.

    Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n3...):

    Стаття 779. Наслідки погіршення речі, переданої у найм

    1. Наймач зобов'язаний усунути погіршення речі, які сталися з його вини.

    2. У разі неможливості відновлення речі наймодавець має право вимагати відшкодування завданих йому збитків.

    3. Наймач не відповідає за погіршення речі, якщо це сталося внаслідок нормального її зношення або упущень наймодавця.

    Стаття 819. Ремонт житла, переданого у найм

    1. Поточний ремонт житла, переданого у найм, зобов'язаний здійснювати наймач, якщо інше не встановлено договором.

    2. Капітальний ремонт житла, переданого у найм, зобов'язаний здійснювати наймодавець, якщо інше не встановлено договором.

    3. Переобладнання житлового будинку, в якому знаходиться житло, передане у найм, якщо таке переобладнання істотно змінить умови володіння та/або користування житлом, не допускається без згоди наймача.

    "Стаття 1166. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду

    1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

    2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.".

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Дуже неприємна ситуація, але, на жаль, здаючи майно в оренду, теоретично це завжди допускається. Насамперед зверну увагу, що все це не є просто побутовим конфліктом - це серйозна ситуація з елементами кримінального правопорушення. І так, навіть якщо орендна плата вносилась готівкою, це не звільняє орендаря від відповідальності за знищене майно, особливо якщо є договір, свідки, фото-, відео- чи інші докази, а також зафіксовані збитки поліцією.

    Загалом треба подавати цивільний позов до суду про відшкодування шкоди.

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356)

    Стаття 1166. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду

    1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

    2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

    3. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом.

    4. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.

    Додайте докази до справи: копію договору оренди, Акт оцінки шкоди/збитків (від клінінгу або незалежного експерта), протокол слідчої групи, переписку в чатах, де вони визнають руйнування, свідчення інших орендарів, які вже погодилися платити (вони можуть бути свідками).

    Обов'язково подавайте звернення до поліції та вимагайте відкриття кримінального провадження за статтею 194 КК України.

    Стаття 194. Умисне знищення або пошкодження майна

    1. Умисне знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах, -

    карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

    2. Те саме діяння, вчинене шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом, або заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах, або спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки, -

    карається позбавленням волі на строк від трьох до десяти років.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України