Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

01 травня 2025, питання №135316

Договір позики на нерухомість чи підлягає оподаткуванню? -это в щаголовок

Якщо укладати договір позики на нерухомість, а сама на нежитлове приміщення за умови оплати користувачем комунальних послуг. Я фізично особа. Користувач фоп
Чи повинно це оподатковуватись

Відповіді юристів (2)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ні, не оподатковується.

    Податківці в консультації з категорії 107.01.03 ЗІР ДПС зазначають, що при безоплатному користуванні майном дохід у платника ЄП не виникає. Аргумент у тому, що передача майна ФОПу на підставі договору позички, не передбачає переходу права власності на таке майно до цього підприємця – платника єдиного податку. Тому доходу у розумінні п. 292.1 ПКУ у такого підприємця не виникає.

    Відповідно і податків сплачувати не потрібно.

    Проте, якщо ФОП буде здавати нерухомість в оренду, то він буде сплачувати податки з орендної плати.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юрію!

    Договір позички нежитлового приміщення має письмову форму і вступає в силу після підписання сторонами. Такими можуть виступати фізичні або юридичні особи, приватні підприємці (ФОП, в тому числі 3 групи)). Заборона на безоплатне користування поширюється тільки на юридичних осіб, в разі, коли нежитловий об'єкт передається його засновнику або керівнику управлінського органу компанії. При цьому Позичкодавцем може виступити не тільки власник приміщення, а й інші особи з його дозволу - письмової довіреності або договору доручення.

    Документ не вимагає завірення у нотаріуса за винятком випадків, коли:

    1. Обидві сторони бажають нотаріального засвідчення.
    2. Об'єкт передається на більш ніж 3 роки.

    У разі, якщо приміщення передається в користування на платній основі, потрібне укладення договору оренди.

    Відносини між Позичкодавцем і Користувачем регулює Цивільний кодекс України (глави 58 і 60), крім статей про безплатність договору. У разі, якщо документ складається для юридичних осіб та/або фізичних осіб-підприємців, їх відносини регулюються Господарським кодексом України.

    При складанні зразка договору позички нежитлового приміщення в Україні, його зміст регламентується законодавством та особливостями партнерства Позичкодавця і Користувача. Обов'язково в документі зазначається:

    1. Ідентифікаційна інформація про передане приміщення: повна адреса, площа, дані документів на право власності, інші особливості.
    2. Якщо документ укладається між юридичними особами або приватними підприємцями, обов'язково визначається термін позички.

    Після закінчення терміну користування Користувач зобов'язаний звільнити об'єкт. Також розірвання договору можливе з ініціативи Позичкодавця, якщо:

    1. Виникли непередбачені обставини, через які приміщення необхідне самому власнику.
    2. Об'єкт використовується не за обумовленим призначенням.
    3. Приміщення передано третій особі.
    4. З вини Користувача об'єкт був сильно пошкоджений або зруйнований.

    Розірвання договору допускається і з боку Користувача, якщо Позикодавець по факту не передає приміщення в користування.

    У разі, коли умови договору вимагають внесення змін, процедура здійснюється шляхом створення додаткової угоди, яка підписується в тому ж порядку, що і договір позички.

    Тепер щодо оподаткування

    ДПСз цього приводу роз'яснює:

    "Оскільки передача майна фізичній особі - підприємцю на підставі договору позички не передбачає переходу права власності на таке майно до фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку, то доходу у розумінні пункту 292.1 статті 292 ПКУ у такого підприємця не виникає.

    Відповідно до статті 1 ЦКУ цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

    Згідно з частиною першою статті 827 ЦКУ за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.

    Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.

    Відповідно до статті 292 ПКУ для фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

    Крім того, згідно з пунктом 292.3 статті 292 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

    Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку".

    За посиланням: https://news.dtkt.ua/simple/individual-single-tax/...

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України