Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 02 травня 2025, питання №135363 700₴

Мобілізували ТЦК, але чоловік непридатний-обмеженопридатний за ст. 74б

Добрий день!
Мого чоловіка (я його цивільна дружина) мобілізували ТЦК 26.04.2025 р. і звісно на ВЛК одразу зробили його здоровим та придатним і відправили на навчання. Хоча він має вроджену хворобу: підковоподібна нирка, пієлонефрит та збільшена нирка + закидання сечі після сечовипускання, про що свідчать багаторазові записи з медичної картки та МРТ, УЗД.
За даними у війск. квитку він має категорію НП-ОП, та статтю 74б за розкладом хвороб. Останній раз засвідчував факт проблем з нирками у 2022 році. Також, останні 5 років страждає на інші хвороби та затяжну депресію, але раніше не підтверджених медично.

Як правильно та швидко подати на оскарження першого ВЛК на підставі документів про стан здоров'я та зазначених вище хвороб? І хто це повинен робити - родичі чи він сам за рапортом? Як це просунути щоб не затягували?

Де взяти приклад рапорту, який потрібен в данному випадку йому написати та на підставі яких статтей?

Чи потрібно подавати скаргу до ТЦК, який його мобілізував, мені як родичу?
Та чи можно зробити відстрочку за станом здоров'я? Чи хоча б перевести на службу в тил?

Дуже прошу допомогти в даному питанні!

Відповіді юристів (3)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Тетяно!

    Мого чоловіка (я його цивільна дружина) мобілізували ТЦК 26.04.2025 р. і звісно на ВЛК одразу зробили його здоровим та придатним і відправили на навчання. Хоча він має вроджену хворобу: підковоподібна нирка, пієлонефрит та збільшена нирка + закидання сечі після сечовипускання, про що свідчать багаторазові записи з медичної картки та МРТ, УЗД. За даними у війск. квитку він має категорію НП-ОП, та статтю 74б за розкладом хвороб. Останній раз засвідчував факт проблем з нирками у 2022 році. Також, останні 5 років страждає на інші хвороби та затяжну депресію, але раніше не підтверджених медично.

    Перш за все потрібно, щоб всі діагнози чоловіка були підтверджені належними свіжими медичними документами. Як правило це форма первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста”, історія хвороби, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о.

    1. Підковоподібна нирка з помірними порушеннями функцій нирок - це стаття 74 Б Розкладу хвороб наказу МОУ 402

    2. Пієлонефрит буває первинний і вторинний. Тому тут може застосовуватись стаття 66 або стаття 67 Розкладу хвороб.

    3. Рефлюкс-уропатія включена до статті 67 Розкладу хвороб

    Згідно Ваших даних чоловіка повинні були визнати придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

    Проте, все залежить від наявних медичних документів під час проходження ВЛК.

    Згідно п.3.4. Наказу МОУ 402 Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

    Як правильно та швидко подати на оскарження першого ВЛК на підставі документів про стан здоров'я та зазначених вище хвороб? І хто це повинен робити - родичі чи він сам за рапортом? Як це просунути щоб не затягували?

    Якщо чоловік перебуває у навчальному центрі у нього є два варіанти дій:

    1. Рекомендованим листом направти заяву-скаргу на рішення ВЛК до голови обласної ВЛК. Згідно п. 3.3. Положення Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

    Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

    2. Подати командиру рапорт про погіршення стану здоров'я та направлення на лікування та ВЛК. Рапорт повинні розглянути протягом 48 годин. Якщо чоловік отримає відмову - йому потрібно подати скаргу до Міноборни або укласти угоду з адвокатом, який подасть адвокатський запит та при необхідності оскаржить бездіяльність командира у судовому порядку.

    Де взяти приклад рапорту, який потрібен в данному випадку йому написати та на підставі яких статтей?

    Заява-скарга до обласної ВЛК пишеться в довільній формі.

    Ось зразки рапортів про погіршення стану здоров'я та направлення на лікування (їх потрібно адаптувати під себе):

    Чи потрібно подавати скаргу до ТЦК, який його мобілізував, мені як родичу?

    Ви можете зателефонувати та написати заяву в Генеральну прокуратуру, Державне бюро розслідувань, Національну поліцію та повідомити про перевищення працівниками ТЦК влади та службових повноважень (стаття 426-1 ККУ).

    Та чи можно зробити відстрочку за станом здоров'я?

    На жаль, відстрочку вже не зроблять, адже вона надається лише військовозобов'язаним, а чоловік має статус військовослужбовця.

    Проте, Ви можете ознайомитись зі всіма підставами для звільнення з військової служби та працювати над підготовкою рапорта та необхідних документів.

    Згідно частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії військового стану військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:

    а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

    б) за станом здоров’я:

    • на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або
    • про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
    • за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;

    г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    д) у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    е) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);

    з) у зв’язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.

    Згідно частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    • військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;
    • військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
    • дружина, якщо обоє із подружжя проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
    • перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;
    • військовослужбовці, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
    • військовослужбовці, які є усиновлювачами, на утриманні яких перебуває (перебувають) дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, патронатними вихователями, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;
    • виховання військовослужбовцем дитини з інвалідністю віком до 18 років, у разі відсутності інших осіб, які зобов’язані її виховувати;
    • утримання військовослужбовцем повнолітньої дитини, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
    • виховання військовослужбовцем дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність, за умови що такі особи не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
    • необхідність здійснювати постійний догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
    • необхідність здійснювати догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
    • необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
    • необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
    • у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною, за умови що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами;
    • якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;
    • якщо їхнім близьким родичам (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний) брат чи сестра) посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року)".
    Чи хоча б перевести на службу в тил?

    Щоб проходити військову службу в тилових частинах, потрібно щоб у чоловіка була довідка ВЛК про придатність до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Мого чоловіка (я його цивільна дружина) мобілізували ТЦК 26.04.2025 р. і звісно на ВЛК одразу зробили його здоровим та придатним і відправили на навчання. Хоча він має вроджену хворобу: підковоподібна нирка, пієлонефрит та збільшена нирка + закидання сечі після сечовипускання, про що свідчать багаторазові записи з медичної картки та МРТ, УЗД.За даними у війск. квитку він має категорію НП-ОП, та статтю 74б за розкладом хвороб. Останній раз засвідчував факт проблем з нирками у 2022 році. Також, останні 5 років страждає на інші хвороби та затяжну депресію, але раніше не підтверджених медично.Як правильно та швидко подати на оскарження першого ВЛК на підставі документів про стан здоров'я та зазначених вище хвороб? І хто це повинен робити - родичі чи він сам за рапортом? Як це просунути щоб не затягували?Де взяти приклад рапорту, який потрібен в данному випадку йому написати та на підставі яких статтей?Чи потрібно подавати скаргу до ТЦК, який його мобілізував, мені як родичу?Та чи можно зробити відстрочку за станом здоров'я? Чи хоча б перевести на службу в тил?

    На жаль, але ситуація складна.

    Прийміть мої співчуття та повне розуміння даної ситуації. На жаль, але Ваш чоловік потрапив під типовий випадок примусової, тобто незаконної, мобілізації особи. Дійсно, наразі щось зробити буде дуже не просто. Треба звертатися до правоохоронних органів. Ще рекомендую Вам направити повідомлення до військової прокуратури: напишіть заяву про незаконну мобілізацію хворої людини без врахування діагнозу, додайте всі медичні документи та вкажіть, що комісія, імовірно, була проведена формально.

    На жаль, але наразі він вже перебуває в статусі "військовослужбовця". Ситуація складна, адже з точки зору правоохоронних органів він вже військовослужбовець і за залишення розташування він отримає кримінальну статтю. Справа в тому, що в цілому теоретичні шанси на оскарження мобілізації Ви маєте, це 100%, але на це може піти не один місяць. Як правило, розгляд таких кейсів розтягується на 8-12 місяців. Звісно, подавати позов до суду потрібно, при чому ТЕРМІНОВО, Для цього треба підписати договір з адвокатом, який спробує витребувати всі матеріали з ТЦК та СП та підготує позов. Зараз Вам потрібно телефонувати на гарячі лінії МОУ. Генерального штабу, реєструвати скарги на незаконну мобілізацію, адже під час цього питання щодо статусу чоловіка не вивчалося від слова "зовсім". Якщо Ви не проходили повноцінного ВЛК - шанси є. За судовою практикою, відсутність доказів проходження чоловіком медичного огляду свідчить про недотримання ТЦК процедури мобілізації особи. Діяти потрібно якнайшвидше.

    Що стосується його діагнозів, не дуже зрозуміло основні моменти.

    Моя точка зору полягає трошки в іншому. Як би прикро не було, але наразі потрібно прийняти факт того, що мобілізація відбулася. Чоловік вже є військовослужбовцем. Наразі варто спрямувати всі зусилля на те, аби:

    1. Його направили на нову ВЛК, яка визначить стан його здоров'я об'єктивно (даний варіант можливий, якщо він має достатньо документів на підтвердження проблем зі здоров'ям).

    2. Його направили на медичне обстеження, лікавання, а ПОТІМ - на ВЛК (даний варіант можливий, якщо кількість його медичних документів недостатня).

    Оскарження мобілізації, ВЛК - справа чи не на РІК.

    Витребування направлення на нову ВЛК - справа декількох тижнів, головне аби була медична документація.

    МОЯ ПОРАДА: РЕКОМЕНДУЮ СПРЯМУВАТИ СВОЇ ЗУСИЛЛЯ НА ОТРИМАННЯ НОВИХ ДОКУМЕНТІВ ТА ПРОХОДЖЕННЯ НОВОЇ ВЛК.

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Тетяна!

    Як правильно та швидко подати на оскарження першого ВЛК на підставі документів про стан здоров'я та зазначених вище хвороб? І хто це повинен робити - родичі чи він сам за рапортом? Як це просунути щоб не затягували?

    Оскарження ВЛК передбачає певну процедуру, яка не включає в себе подання рапорту саме на оскарження ВЛК.

    Тобто, як би Вашого чоловіка мобілізували відповідно до закону, а не за один день, то він би мав можливість написати заяву до голови РТЦК із вимогою направити його на переогляд до обласної ВЛК у зв'язку із незгодою з рішенням ВЛК при РТЦК.

    Станом на зараз Ваш чоловік або його представник може подати скаргу до обласної ВЛК на рішення ВЛК при РТЦК. Чи матиме це якійсь сенс сказати складно, оскільки Ваш чоловік вже військовослужбовець, а не військовозобов'язаний.

    Звернення ж напряму до ЦВЛК або РВЛК також може ні до чого не призвести. У більшості випадків відповідь містить посилання на те, що оскільки чоловік вже військовослужбовець, то йому потрібно звертатися із рапортом до командира частини щодо направлення на ВЛК.

    Отже, можна піти двома шляхами одразу:

    1. Скарга до обласної ВЛК.

    2. Звернення до медичної частини із скаргами на стан здоров'я. Звернення до командира із проханням направити на лікування у зв'язку із погіршенням стану здоров'я. Після того звернення до командира із проханням направити на проходження повторної ВЛК у зв'язку із значними змінами у стані здоров'я.

    Порядок оскарження постанови ВЛК виглядає наступним чином:

    Відповідно до глави 3 розділу І Наказу МОУ №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», яка регулює порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК:

    «3.1. Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов’язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.

    3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

    3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров’я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

    Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

    Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

    Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

    Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

    3.4. У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

    Таке рішення є обов’язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

    У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз’ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

    У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

    У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз’яснення, оформлене листом».

    Де взяти приклад рапорту, який потрібен в данному випадку йому написати та на підставі яких статтей?

    На це питання я відповів Вам вище. Рапорт чоловік може подати тільки із проханням направити його на лікування. Щодо оскарження постанови ВЛК, то потрібно подавати саме скаргу до обласної ВЛК. Відповідна скарга не містить встановленного зразку й пишеться під конкретну ситуацію. Головне викласти у скарзі всі свої заперечення та прикласти медичні документи разом із довідкою ВЛК.

    Чи потрібно подавати скаргу до ТЦК, який його мобілізував, мені як родичу?

    Про яку саме скаргу йде мова? Про скаргу на ВЛК? Про скаргу щодо незаконної мобілізації?

    Та чи можно зробити відстрочку за станом здоров'я? Чи хоча б перевести на службу в тил?

    Відстрочку зробити вже неможливо, оскільки Ваш чоловік є військовослужбовцем. Тобто, станом на зараз він має право тільки на звільнення з військової служби. Єдине, що може надати йому таке право за станом здоров'я це або визнання його непридатним до проходження служби ВЛК, або надання ВЛК тимчасової непридатності строком від 6 до 12 місяців, або наявність інвалідності.

    Щодо переведення до тилу, то для того потрібно пройти ВЛК та отримати висновок про придатність до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України