Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 03 травня 2025, питання №135394 340₴

Как оформить дистанционно отсрочку отцу имеющим ребёнка с инвалидностью?

Добрый день! Подскажите пожалуйста как быть в данной ситуации,можно ли оформить отсрочку дистанционно? Сейчас наша семья находится за границей, у нас есть ребёнок с инвалидностью ( 14 лет), из Украины выехали год назад, сейчас планируем возвращаться, но у мужа не оформлена отсрочка( документы все есть: военный билет,медичний висновок ребёнка, удостоверение инвалида ребёнка)резерв + оформлен во время, в обериге все в порядке, прописка харьковская,на 2 недели нужно остановиться в Виннице и после только в Харьков. Как быть в данной ситуации, понимая, что могут быть проблемы на блок постах? Нужно ли заранее договариваться с адвокатом? Заранее благодарна!

Відповіді юристів (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олена!

    На жаль, оформити відстрочку дистанційно, тобто, знаходячись за кордоном, буде вкрай складно, оскільки отримати її саме на Вашій підставі через Резерв+ не вбачається можливим, а тому єдиний вихід - це відправлення заяви разом із засвідченими копіями документів до ТЦК поштою. Можна спробувати направити всі документи на електрону пошту ТЦК, проте, зазвичай - це не спрацьовує взагалі.

    Відповідно до Постанови КМУ №560 "Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»":

    "58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання".

    нужно остановиться в Виннице и после только в Харьков. Как быть в данной ситуации, понимая, что могут быть проблемы на блок постах? Нужно ли заранее договариваться с адвокатом?

    В тому то і проблема, що, на жаль, право на відстрочку, яке в чоловіка є, потрібно реалізувати шляхом оформлення такої відстрочики. Із наявної практики, допоки відстрочка не оформлена, ТЦК можуть мобілізувати чоловіка і це для Вас головний ризик при поверненні в Україну.

    Отже, Вам необхідно мати при собі всі підтверджуючи документи та підготовлену заяву, яку чоловік буде подавати у Харківському ТЦК. Це не убезпечить Вас 100%, але, буде свідчати про те, що чоловік має право на відстрочку.

    Крім того, якщо у чоловіка все в порядку з документами та він не перебуває у "розшуку ТЦК", то, ані поліція, ані ТЦК не мають права його затримувати та доставляти до ТЦК. Максимум - це повістка на уточнення даних.

    Щодо адвоката, то в принципі, в останньому є потреба саме на місці, тобто, у разі теоретично можливої незаконної мобілізації, бо віддалено це питання вирішити практично не можливо, на жаль, оскільки все відбувається доволі швидко.

    Згідно статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    5) жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    для підтвердження інвалідності дитини — медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, або індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, видана лікарськоконсультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;

    для підтвердження родинних стосунків з батьками (для рідних батьків) — свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, ЕЛЕНА! К сожалению на данный момент отсрочку по Вашему основанию через Резерв+ оформить нельзя, а можно оформить только путём явки в ТЦК. Или как вариант отправки национальным почтовым оператором Украины "Укрпочта" с описью вложения и уведомлением о вручении. Но ТЦК это не приветствуют и не признают, требуя ЛИЧНУЮ явку, т.к. это простор для ряда манипуляций с их стороны - давления штрафами, угроз, физического насилия, изъятия документов, нерегистрации заявления и т.д.

    Ранее была возможность оформить также отправив документы по почте, но сейчас ТЦК игнорируют такую возможность и просто не оформят ее. Даже не факт, что суды помогут. У харьковских судов было всегда "особое", отличное от большинства административных судов Украины, видение законодательства. Иногда более лояльное власти, чем у других судов.

    Потому искренне не рекомендую Вашему мужу возвращаться в Украину до наведения порядка в этом вопросе. Хотя бы до сентября 2025 года. Разумеется все мы люди и понимаю, что не всегда есть такая возможность.

    Обновленный перечень оснований для отсрочек, которые могут быть оформлены через приложение "Резерв+" по состоянию на сейчас:

    1. Отсрочка для военнообязанных лиц с инвалидностью – независимо от того, какая группа инвалидности. Теперь также и независимо от того, получает ли пенсию.
    2. Отсрочка для военнообязанных, которые содержат 3 и более детей в возрасте до 18 лет.

    Но не для всех, а для тех, кто отвечает следующим условиям:

    - военнообязанный записанный отцом в свидетельствах о рождении детей

    - рождение всех 3 детей зарегистрировано ЗАГС (если ребенок родился за границей и получил иностранное свидетельство о рождении, оформить отстоочку через "Резерв+" будет невозможно, потому что система не видит информации о рождении этого ребенка)

    - все 3 детей имеют одну мать

    - военнообязанный состоит в браке с матерью детей.

    3.Отсрочка по образованию в ВУЗах Украины – при условии, что учится в украинском учебном заведении и по данным ЕГЭБО (ЄДЕБО) последовательность получения образования не нарушается.

    Во всех других случаях оформить отсрочку онлайн невозможно, пакет документов необходимо подавать в бумажном виде.

    В случае обращения по почте - могут отказать или проигнорировать и вопрос придётся решать в окружном административном суде. Процесс может занять до 1 года времени, если не больше.

    ПРОБЛЕМА еще в том, что при въезде в Украину на границе сотрудники пограничной службы сотрудничают с местными ТЦК, а также действуют по всей территории Украины так называемые "блокпосты". Каждый районный ТЦК работает на свой результат и человека без уже оформленной отсрочки могут либо прямо с границы, либо на любом из блок-постов просто "бусифицировать" и всё. При этом человека либо вынудят подписать "добровольное согласие" на мобилизацию, либо просто оформят всё без согласия проигнорировав даже сообщение об отсрочке.

    Потому в таких условиях не стоит рассчитывать на законное право на отсрочку. Законы конечно есть, но практика несколько иная увы.

    Если всё-таки решите ехать и не ехать не вариант, то будьте осмотрительны. Заранее подготовьте Заявление на отсрочку заполненное и подтверждающие право на отсрочку документы.

    Также можно даже предварительно попробовать их отправить на официальную электронную почту ТЦК по месту воинского учёта.

    Справочник электронных адресов ТЦК.

    https://www.mil.gov.ua/content/dovidnyk.pdf

    Справочник почтовых адресов ТЦК прилагаю к ответу в файле WORD.

    ФОРМА ЗАЯВЛЕНИЯ НА ОТСРОЧКУ утверждена постановлением Кабмина Украины № 560 (Додаток № 4) в последней редакции от 16.08.2024 г.

    Додаток 4до Порядку(в редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 16 серпня 2024 р. № 930)

    ЗАЯВА

    {Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024; в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024}

    При попытке нарушить права Вашего мужа на отсрочку и вручении боевой повестки - прямо в документе, где будут требовать расписаться - УКАЗЫВАЙТЕ, что "Співробітникам ТЦК повідомлялося про право на відстрочку. Реєстрацію заяви на відстрочку ТЦК не забезпечено".

    Это хоть какой-то шанс поднять скандал и вытянуть мужа потом из ТЦК или армии.

    Но нужно осознавать, что Вы не застанете уже ту страну с которой уехали. Законы нарушаются еще грубее, права человека "поставлены на паузу".

    А в феврале 2025 года уважаемый Верховный Суд принял очередной перл, что процесс мобилизации НЕОБРАТИМ и нарушения со стороны ТЦК - не основание для увольнения гражданина с воинской службы.

    Верховний Суд наголосив, що процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.

    Отже, обраний позивачем спосіб захисту не відповідає суті порушеного права позивача, а задоволення цієї вимоги не приведе до поновлення такого права, тому висновки судів обох інстанцій про задоволення позовних вимог у цій частині є помилковими.

    Сам факт непроходження медичного огляду під час призову не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення з військової служби відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

    Постанова Верховного Суду від 5 лютого 2025 року у справі № 160/2592/23 (провадження № К/990/35899/24) за посиланням.

    Успеха Вам и берегите себя и своих близких!

    С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Щоб дистанційно оформити відстрочку потрібно поштою рекомендованим листом з описом вкладеного направити заяву та документи, які її підтверджують на адресу ТЦК, де чоловік перебуває на військовому обліку.

    Вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.

    Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

    Проте, якщо подавати заяву про відстрочку поштою існують такі варіанти розвитку подій ( в залежності від практики ТЦК):

    1. Чоловіку нададуть відстрочку.

    2. Йому відмовлять у відстрочці

    3. Заяву взагалі не розлянуть та не нададуть відповідь.

    В двох останніх випадках чоловік може оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку.

    Как быть в данной ситуации, понимая, что могут быть проблемы на блок постах?

    1. Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного.

    2. При поверненні до України чоловіку при собі потрібно мати документи, які підтверджують його право на відстрочку :

    3. Якщо у чоловіка в Резерв+ немає порушень військового обліку, то максимально, що можуть зробити на блокпостах - це вручити повістку на уточнення даних

    4. При неправомірному доставленні до ТЦК - чоловіку обов'язково потрібно відразу подати заяву про відстрочку та інші документи. Якщо заяву про відстрочку не реєструють - потрібно телефонувати до поліції та фіксувати правопорушення.

    5. ВЛК потрібно проходити лише в тому ТЦК, де чоловік перебуває на військовому обліку.

    Згідно пункту 81 постанови КМУ 560 У разі призову військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів ПЕРЕД їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    Тобто, чоловіка не мають права направляти на ВЛК не за місцем перебування на військовому обліку. Якщо ТЦК в іншій місцевості захоче направити чоловіка на ВЛК, то спочатку вони повинні взяти його на військовий облік та внести дану інформацію до Реєстру Оберіг. При цьому чоловік має право відразу подати заяву про відстрочку.

    6. В будь-якому випадку чоловік не підлягає мобілізації, якщо після ВЛК його визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - чоловік повинен вимагати Акт відмови, де вкаже, що має право на відстрочку, яким йому не дали скористатися. Крім того, можна телефонувати в поліцію, ДБР та Міноборони зі скаргою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Добрый день! Подскажите пожалуйста как быть в данной ситуации,можно ли оформить отсрочку дистанционно? Сейчас наша семья находится за границей, у нас есть ребёнок с инвалидностью ( 14 лет), из Украины выехали год назад, сейчас планируем возвращаться, но у мужа не оформлена отсрочка( документы все есть: военный билет,медичний висновок ребёнка, удостоверение инвалида ребёнка)резерв + оформлен во время, в обериге все в порядке, прописка харьковская,на 2 недели нужно остановиться в Виннице и после только в Харьков. Как быть в данной ситуации, понимая, что могут быть проблемы на блок постах? Нужно ли заранее договариваться с адвокатом? Заранее благодарна!

    Можна спробувати. У якому ТЦК та СП Ви перебуваєте на військовому обліку?

    Загалом подібних кейсів у моїй практиці вистачає. На перший погляд, справа здається не такою вже і складною. Але тут багато чого залежить від того, що ми маємо на практиці по Вам. Що я маю на увазі? Буду коротко, без наведення численним нормативно-правових актів, які регулюють це питання.

    Основна проблема даного етапу - чи наявні відомості про Вас в Реєстрі "Обергі". Перевірити варто лише одним способом, скачавши відповідну заяву:

    https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Якщо відомості є, далі завантажуємо Резерв+ та скачуємо ПДФ.

    Вже потім - направляємо документи до ТЦК поштовим зв'язком.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 559 Київ

    Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    11. Перевірка військово-облікового документа в електронній формі здійснюється шляхом зчитування QR-коду ініціатором перевірки за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості військово-облікового документа в електронній формі у формі інформаційного повідомлення.

    QR-код повинен бути придатним для зчитування технічними засобами ініціатора перевірки, цілісним, неушкодженим, нанесеним на будь-який носій достатнього розміру та необхідної контрастності.

    Підставою непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.

    ЯКЩО ВІДСТРОЧКУ ОФОРМИТЕ - ДАЛІ ПИТАННЯ ЧАСУ.

    2. Варіант із оформленням відстрочки через ТЦК.

    Якщо даних про Вас в Реєстрі не буде - це погано. За таких умов, Вам у будь-якому випадку доведеться йти до ТЦК.

    За таких умов алгоритм дій виглядає +- так:

    16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі.

    Вона передбачає такий порядок оформлення відстрочки від мобілізації:

    "...58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов’язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Під час подання заяви військовозобов’язаний пред’являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації в день її подання.

    Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території якого вони розміщуються (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ або відповідному підрозділі розвідувальних органів, де військовозобов’язані працівники перебувають на військовому обліку). До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

    Відповідні органи, в яких працюють посадові (службові) особи, зазначені у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надсилають засвідчену в установленому законодавством порядку копію довідки про надання таким особам відстрочки за формою згідно з додатком 6 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, у якому така особа перебуває на військовому обліку.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п’яти робочих днів з дати його отримання.

    Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов’язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п’ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.

    Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов’язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв’язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

    Про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

    Перевірка підстав у військовозобов’язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов’язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.

    Перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п’яти днів у разі:

    подання військовозобов’язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

    видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації);

    надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування;

    отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.

    У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов’язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав у військовозобов’язаного для відстрочки.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заброньованим за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями, зазначеним у підпункті 1 пункту 1 додатка 5, надається на строк, визначений відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940; 2024 р., № 107, ст. 6790), або на строк, визначений відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 р. № 45, - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 р. № 12 і від 7 червня 2024 р. № 674.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України