Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 04 травня 2025, питання №135430 340₴

Як отримати компенсацію за зруйноване житло, якщо власник виїхав закордон?

Купівля будинка була оформлена через товарну біржу років 25 тому. Крім власника, у ньому проживали ще 3 людини (члени сім'ї), які там прописані і записані у домову книгу. Як отримати компенсацію за зруйноване житло члену родини, якщо власник знаходиться закордоном?

Відповіді юристів (5)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ірина!

    Спочатку про основні правові моменти щодо отримання компенсації за зруйноване житло.

    23 лютого 2023 року було прийнято Закон України №2923-IX “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України”. Закон про компенсацію за зруйноване житло визначає правові й організаційні засади надання компенсації за пошкоджене та знищене житло.

    Порядок отримання компенсації за зруйноване житло також врегульований Постановою КМУ від 14 березня 2025 р. № 296 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, та надання компенсації за такі об’єкти".

    Отже станом на сьогодні встановлені такі ліміти компенсацій за пошкоджене житло:

    • До 350 000 грн – для квартир.
    • До 500 000 грн – для приватних будинків.

    При тому гроші не видають готівкою. Натомість надають житлові сертифікати, які можна використати для придбання нового житла, або кошти перераховують через програмуєВідновленнядля ремонту пошкодженого майна.

    Компенсацію можна отримати, якщо ваше житло було пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій після 24 лютого 2022 року та розташоване на підконтрольній Україні території.

    Компенсація за зруйноване житло під час війни надається в таких випадках:

    • Якщо житло пошкоджене внаслідок ракетних ударів, артилерійських обстрілів, авіаударів або інших воєнних дій.
    • Якщо будівля не підлягає реконструкції – експертиза має підтвердити, що будинок або квартира не можуть бути відновлені.

    Отримати виплату можуть лише фізичні особи, які є власниками зруйнованого чи пошкодженого житла. Якщо власник загинув, його спадкоємці можуть подати заявку, підтвердивши своє право на спадщину. Також можливе отримання компенсації для багатоквартирних будинків, але в такому разі заявником виступає ОСББ або керуюча компанія.

    Пріоритетне право на отримання компенсації надається:

    • учасникам бойових дій, ветеранам війни, мобілізованим особам;
    • багатодітним сім'ям;
    • особам з інвалідністю I та II груп, інвалідністю внаслідок війни.

    Щоб подати заявку, потрібно повідомити про зруйноване житло через портал або застосунок “Дія”. Це найшвидший спосіб, що займає не більше як п’ять хвилин. Для тих, хто не має доступу до цифрових сервісів, можливість подати заявку передбачена через ЦНАП або нотаріуса.

    Наступний крок – відкриття рахунку “єВідновлення” в банку, оскільки саме на цю картку будуть зараховані кошти. Далі можна подавати заяву на компенсацію за пошкоджене житло через “Дію”, після чого спеціальна комісія оцінить збитки.

    Далі - оцінка з боку держави:

    • Після подачі — вашу заяву розглядає місцева комісія.
    • Виїжджає комісія / експерт, складається акт огляду, фіксується ступінь руйнування.
    • Якщо житло повністю зруйноване і не підлягає відновленню, власника житла включають до списку осіб на компенсацію.

    Процедура розгляду заявки триває не довше як 30 днів. Якщо рішення позитивне, гроші або сертифікат зараховуються заявнику. Очікуваний термін отримання компенсації – до 6 місяців, але все залежить від складності випадку й загальної кількості заявок.

    Для оформлення компенсації знадобляться наступні документи:

    • Паспорт, ІПН.
    • Документи про право власності (витяг з реєстру, договір купівлі-продажу, спадщина).
    • Фото/відео зруйнованого житла (якщо є).
    • Витяг з ДРРП (за можливості).
    • Якщо будинок повністю зруйнований — акт від органів місцевого самоврядування або військової адміністрації.
    Тепер, стосовно знаходження власника за кордоном.

    Тут все просто: власник зруйнованого житла може надати довіренність обраному ним законному представнику або представнику (адвокату), з яким він укладе угоду про надання правової допомоги. Законний представник або представник виконає всі необхідні дії замість отримувача компенсації. Проблем з цим не бачу.

    За кордоном довіренність можна оформити в українському консульстві або у місцевого нотаріуса. В останньому випадку її треба буде апостілювати, перекласти на українську мову, а переклад також завірити нотаріально.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Ірино!

    Чи внесений будинок в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно? Хто вказаний власником?

    Лише постраждалі, які є власниками житла, яке було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, мають право на отримання грошової компенсації після проведення обстеження житла. Для того, щоб отримати компенсацію потрібно звернутись до органу місцевого самоврядування/військово-цивільної адміністрації за місцем розташування зруйнованого житла.

    Відповідно до пункту 3 Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги

    Грошова компенсація надається постраждалим, які є власниками житла, яке перебуває на контрольованих Україною територіях та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, після дати набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 р. № 405 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України”.

    16. Для отримання грошової компенсації, а також для проведення обстеження зруйнованого житла заявники або їх представники подають на розгляд органів місцевого самоврядування такі документи на кожен окремий об’єкт житла:

    1) заяву про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації та виплату грошової компенсації, за формою згідно з додатком 2;

    2) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;

    3) копію одного з передбачених Податковим кодексом України документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім випадків, коли заявником є іноземець, особа без громадянства або особа, яка через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку в паспорті громадянина України);

    4) інформацію (інформаційну довідку або копію витягу) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або нотаріально завірені копії документів, що підтверджують наявність права власності у заявника на житло на момент подання заяви про проведення обстеження житла та виплату грошової компенсації.

    Органами місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - відповідними військово-цивільними адміністраціями населених пунктів здійснюється перевірка поданої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом доступу до нього в порядку, визначеному Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

    Заява та документи, передбачені цим пунктом, подаються у порядку, визначеному Законом України “Про адміністративні послуги” (в електронній формі - за технічної можливості).

    Прописка не надає права власності. Навіть, якщо особа зареєстрована у квартирі чи будинку, це не робить її власником цього майна.

    Тому, якщо власник будинку виїхав за кордон він може у консульстві або іноземного нотраіуса оформити довіреність на свого представника (родича), який буде займатись питанням отримання компенсації офлайн.

    При цьому власник житла може самостійно подати повідомлення про пошкодження або знищення своєї нерухомості внаслідок військової агресії Російської Федерації через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/poshkodzhene-majno

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Ірина Клієнт 3 години тому

      Доброго дняНі, будинок не внесений в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

      • Дерій Владислав Олегович

        Якщо право власності на нерухоме майно виникло до 2013 року, власнику потрібно додати його в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.

        Наразі передбачено внесення інформації про власника до Державного реєстру прав на нерухоме майно: через портал Дія або через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи) чи нотаріуса.

        Для внесення інформації через Дію https://diia.gov.ua/services/derzhavna-reyestaciya... необхідно:

        • створити електронний підпис (кваліфікований електронний підпис);
        • зареєструватися чи авторизуватися в кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису;
        • перевірити особисті дані у профілі користувача, оновити їх за необхідності;
        • заповнити онлайн-форму на отримання послуги;
        • завантажити документи про зареєстровані речові права на об’єкт нерухомості до 01 січня 2013 року у форматі PDF або JPEG;
        • перевірити сформовану заяву та підписати її електронним підписом (кваліфікованим електронним підписом).
    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Купівля будинка була оформлена через товарну біржу років 25 тому. Крім власника, у ньому проживали ще 3 людини (члени сім'ї), які там прописані і записані у домову книгу. Як отримати компенсацію за зруйноване житло члену родини, якщо власник знаходиться закордоном?

    Згідно з чинним законодавством, заяву на компенсацію може подати:

    Власник житла (особисто або через уповноваженого представника);

    Один зі співвласників (якщо житло у спільній власності);

    Спадкоємець (у разі смерті власника);

    Представник власника за нотаріально посвідченою довіреністю.

    Проживання в будинку та реєстрація місця проживання (прописка) самі по собі не надають права на компенсацію, якщо особа не є власником або співвласником житла .

    Якщо власник перебуває за кордоном, він може:

    Подати заяву самостійно через застосунок "Дія". Це можливо навіть з-за кордону, але можуть виникнути труднощі з проведенням обстеження на місці .

    Оформити нотаріальну довіреність на представника в Україні, який зможе подати заяву від його імені через ЦНАП, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

    Щоб отримати грошову компенсацію за пошкоджений об'єкт нерухомого майна, потрібно:

    Отримані на спеціальну карту кошти можна витратити на будівельні матеріали або ремонтні послуги підрядників, які є учасниками державної програми «єВідновлення». Витратити кошти треба протягом 12 місяців після їхнього отримання, інакше вони повернуться до державного бюджету.

    Якщо Комісія призначить державну виплату від 200 тисяч гривень, її буде розділено на дві частини. Під час першої виплати ви отримаєте 70% суми, решту – під час другої. Щоб отримати другу частину, необхідно подати звіт про проміжні результати та куплені матеріали в застосунку Дія.

    https://kyivcity.gov.ua/bezpeka_ta_pravoporiadok/d...

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України