Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
916 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Побратим отримав поранення повʼязане з захистом Батьківщини. За 2,5 місяці частина вивела його поза штат. Лікування продовжує й досі. Чи правомірно це, і чи визначені законодавством терміни, по яким дозволено виводити військових в розпорядження командира?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Рівне, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня,
П. 116 Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» зазначено, що
Зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі:
15) якщо військовослужбовці перебувають на тривалому лікуванні у зв’язку з отриманим пораненням або хворобою, отриманою в особливий період, чи у полоні, як заручники або інтерновані особи, - до їх повернення.
ТОБТО У РОЗПОРЯДЖЕНІ МОЖНА ПЕРЕБУВАТИ НА ПЕРІОД ЛІКУВАННЯ, ОДНАК:
Ч.9. ст. 9. ЗУ «Соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» -За військовослужбовцями, виведеними у розпорядження командира (начальника) військової частини у зв’язку з потребою у тривалому лікуванні, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення протягом усього строку безперервного перебування на лікуванні в закладах охорони здоров’я, зокрема іноземних держав, та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва), встановленого абзацом першим пункту 11 статті 10-1 цього Закону.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Михайло!
Командири військових частин можуть приймати рішення про зарахування військовослужбовців у розпорядження. Це є досить поширеною практикою у Збройних Силах України.
Найчастіше в розпорядження виводять військовослужбовців, які перебувають на тривалому лікуванні після поранення, або тих, кого визнали "непридатними" або "придатними до ТЦК" для служби в такому підрозділі. Тобто виконувати обов’язки за своєю посадою вони не можуть, і при цьому не можуть звільнитися зі Збройних Сил. Тож певний час мають чекати, наприклад, на звільнення або переведення до іншої частини.
Звісно, це не повний перелік підстав для зарахування в розпорядження. Наприклад, також це допускається у разі:
Відповідно до Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України»:
Перебування військовослужбовців у розпорядженні відповідних командирів
"116. Зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі:
15) якщо військовослужбовці перебувають на тривалому лікуванні у зв’язку з отриманим пораненням або хворобою, отриманою в особливий період, чи у полоні, як заручники або інтерновані особи, - до їх повернення".
Військовослужбовці звільняються з посад та зараховуються в розпорядження посадових осіб наказами командирів (начальників), які мають право призначення на ці посади.
Військовослужбовці, які зараховані в розпорядження (за виключенням тим, хто перебуває на тривалому лікуванні), продовжують проходити військову службу, виконуючи обов’язки військової служби в межах, визначених посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають.
Щодо грошового забезпечення під час перебування військового у розпорядженні командира:
Проте, якщо військовий знаходиться на лікуванні у зв’язку з пораненням, отриманим під час захисту Батьківщини, то навіть перебуваючи на лікуванні більше 2-х місяців, все одно має право отримувати за час стаціонарного лікування чи відпустки за станом здоров’я у разі тяжкого поранення додаткову винагороду в розмірі 100 тис грн та щомісячне грошове забезпечення в розмірі, в якому ти його отримував(-ла) за останньою займаною посадою до зарахування в розпорядження (Наказ Міноборони України від 07.06.2018 № 260 від 07 червня 2018 року «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (розділ 12 «Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260).
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Михайле!
Так, правомірно. Командир може прийняти рішення про зарахування військовослужбовців, які отримали травми, поранення, чи захворювання, у розпорядження командира військової частини для вирішення питання щодо подальшого їх службового використання у таких випадках:
Це передбачено пунктом 116 Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» від 10.12.2008 №1153\2008)
Якщо виведення в розпорядження пов’язане з тривалим лікуванням після тяжкого поранення, то впродовж лікування в стаціонарі, або за час перебування у відпустці для лікування, побратиму повинна виплачуватись додаткова винагорода у 100 тисяч гривень.
Детальніше про виплати для поранених можна прочитати ТУТ.
За військовослужбовцями, виведеними у розпорядження командира (начальника) військової частини у зв’язку з потребою у тривалому лікуванні, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення протягом усього строку безперервного перебування на лікуванні в закладах охорони здоров’я, зокрема іноземних держав, та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва), встановленого абзацом першим пункту 11 статті 10-1 цього Закону
Якщо побратим вважає, що його неправомірно позбавили виплат, то варто звертатися на гарячу лінію Міноборони за номером 1512 або до правозахисників. Судова практика показує, що зазвичай військовим все ж нараховують всі гарантовані виплати, якщо на це є підстави.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Так, це правомірно.
28 червня 2023 року Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт № 9342 про доплати та відпустки для військових.
З-пожім іншого, даною законодавчою ініціативою нарешті було унормовано питання зарахування військовослужбовців у розпорядження командирів, або, як прийнято це називати серед військових, «виведення поза штат».
Яка передісторія?
У Збройних Силах України довгий час (орієнтовно з осені 2022 року) існувала суттєва неузгодженість законодавства, коли військовослужбовців, що отримали поранення, зараховували у розпорядження командирів («виводили поза штатом»). Після «виведення поза штат» такі військові отримували 700-800 грн на місяць грошового забезпечення, при цьому мали зобов’язання перебувати на службі, не мати права на роботу і фактично не мали чим утримувати себе та сім’ї.
Така ситуація явно суперечила нормам моралі і права та суттєво дискредитувала управлінську військову структуру.
Що змінилося?
Після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» маємо таку ситуацію:
«…військовослужбовцям, які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, визнані військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців та зараховані у розпорядження відповідних командирів, протягом двох місяців з дня зарахування у розпорядження (без врахування часу перебування у відпустці та на лікуванні) виплачується грошове забезпечення (без урахування додаткової винагороди) за останньою займаною посадою у повному обсязі. Після перебування у розпорядженні понад два місяці і до закінчення перебування у розпорядженні таким військовослужбовцям щомісячно виплачується оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода у розмірі 20100 гривень на умовах та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України…».
Простіше кажучи, непридатні або обмежено придатні військовослужбовці, що зараховуються у розпорядження командирів («виводяться поза штат»), протягом 2 місяців отримують ГЗ за останньою займаною посадою в повному обсязі, після 2 місяців - виплачується оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода у розмірі 20100 гривень.
Варто зауважити, що згідно із новим Законом, зарахування у розпорядження командира ("виведення поза штат") допускається лише щодо військовослужбовців, які військово-лікарськими комісіями були визнані обмежено придатними або непридатними з переоглядом.
З повагою! Щасти Вам!