Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 11 травня 2025, питання №136697 500₴

Можно ли узнать получал ли мой отец квартиру в Киеве как учасник боевых действий АТО?

Вопрос который я поднимаю спустя несколько лет из возможных хитростей одного человека.

Мой отец был учасником АТО. Когда он был жив последние 5 лет он жил в Киеве с женщиной(Людмила).
Отец умер, узнала я это в тот же день. Ранее мне не говорили что он попал в больницу, от меня этот факт скрыва. ( обосновала Люда тем что мой отец попросил этого не говорить потому что переживал за моё здоровье).
Документы моего отца были у Люди больше 4 месяцев. Причина не была ясна. Мои мама и бабушка сказали что возможно она их не отдает как можно дольше что бы успеть переоформить квартиру, когда я спросила это у Люды она агрессивно ответила мне: « даже если и так, я что не имею право на квартиру?»
Так же ранее отец мне говорил что они делали ремонт в квартире, когда спросила где она находится, мне ответили что она не очень далеко от центра.
Так же год назад подозреваемая просила документы отца что бы переоформить карточку Епицентра/Метро. Что показалось мне странным.
В семье я один ребенок, с мамой отец развелся приблизительно через год как ушел добровольно в АТО в 14 году.

Можно ли узнать теория или факт что отец получил квартиру, а Люда ее переоформила официально но хитро? Попрошу мне написать на телеграмм можно голосовые или же согласовать там время для созвона!

Відповіді юристів (4)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, ДАРИНА! Искренне Вам соболезную. Сколько Вам было лет на момент смерти отца? Больше 18? Вы проживали с ним (были зарегистрированы) по одному адресу? Вы в течении 6 месяцев с момента смерти отца подавали нотариусу заявление о вступлении в право на наследство?

    Увы, специалисты - юристы на сайте не являются штатными сотрудниками платформы, а потому платформа не делится с нами Вашими персональными и контактными данными.

    Потому по правилам платформы мы имеем право только давать публичные ответы на Ваши вопросы.

    При этом существует обязанность придерживаться правил и стандартов консультаций. стандарт якості консультації

    Что запрещает и свои контакты предоставлять или призывать обращаться к конкретному специалисту.

    ПО ВАШЕМУ ВОПРОСУ.

    Да, в принципе можно это узнать либо прямо, либо косвенно. Даже онлайн через Реестр прав собственности на недвижимость - сформировав запрос в ДIЯ.

    https://diia.gov.ua/services/informaciya-z-derzhav...

    В Вашем случае видимо нужно искать либо по ФИО отца, либо по ФИО упомянутой Вами Людмилы (если данные известны).

    Но чтоб понимать даст ли Вам что-то эта информация - нужны ответы на выше приведённые мною вопросы.

    Сколько Вам было лет на момент смерти отца? Больше 18? Вы проживали с ним (были зарегистрированы) по одному адресу? Вы в течении 6 месяцев с момента смерти отца подавали нотариусу заявление о вступлении в право на наследство?

    Далее процитирую что на этот счёт говорит украинское законодательство.

    Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, подає нотаріусу (державному або приватному) або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 Цивільного кодексу України).

    Малолітня та неповнолітня особа, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо не було подано заяву про відмову від прийняття спадщини відповідно до чинного законодавства (ч. 4 ст. 1268 Цивільного кодексу України). Тобто, незалежно від того чи подавалась заява про прийняття спадщини від імені малолітньої чи неповнолітньою особою, чи була зареєстрована малолітня або неповнолітня особа разом із спадкодавцем на момент смерті — вони приймають спадщину автоматично. Тому подання заяви про прийняття спадщини такими особами не є обов'язковим.

    Особа, яка досягла чотирнадцяти років (неповнолітня), має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника (ч. 3 ст. 1269 Цивільного кодексу України).

    Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої особи подають її батьки (усиновлювачі).

    Для подання заяви про прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України). Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 2 ст. 1220 Цивільного кодексу України).

    Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років - малолітня особа (ч. 1 ст. 31 Цивільного кодексу України).

    Фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років - неповнолітня особа (ч. 1 ст. 32 Цивільного кодексу України).

    При видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом нотаріус має обов’язково з’ясувати наявність спадкоємців, які мають право на обов’язкову частку у спадщині, перелік яких визначено у статті 1241 Цивільного кодексу України, а саме:

    • малолітні, неповнолітні;
    • повнолітні непрацездатні діти спадкодавця,
    • непрацездатна вдова (вдівець);
    • непрацездатні батьки.

    Обов’язкова частка у спадщині визначається незалежно від змісту заповіту у розмірі половини частки, яка належала б кожному із спадкоємців у разі спадкування за законом (підпункт 5.10 пункту 5 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 (далі - Порядок)).

    Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині (підпункт 5.7 пункту 5 глави 10 розділу II Порядку).

    ТО ЕСТЬ, УЗНАТЬ КОНЕЧНО МОЖНО. НО ЕСЛИ ВЫ НЕ ПРИНЯЛИ НАСЛЕДСТВО и НЕ ПРИОБРЕЛИ ПРАВО НА НАСЛЕДСТВО АВТОМАТИЧЕСКИ КАК НЕСОВЕРШЕННОЛЕТНЯЯ, ТО ИНФОРМАЦИЯ ВАМ НИЧЕГО НЕ ДАСТ.

    При этом я очень сильно сомневаюсь, что какая-то там Людмила могла переоформить квартиру Вашего отца на нее. Нет, конечно нотариусы грешат злоупотреблениями, но явно не в интересах непонятно-кого. Если бы это был статусный какой-то человек... Но статусные люди не охотятся на чужие квартиры. Потому скорее всего Вы себя накручиваете.

    С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Дарина!

    Скільки вже часу пройшло зі смерті Вашого батька, кілька років?

    Можно ли узнать теория или факт что отец получил квартиру, а Люда ее переоформила официально но хитро?

    Якщо жінка перебувала у шлюбі із Вашим батьком, то вона, як і Ви, після смерті батька є спадкоємцем першої черги й мала право на спадщину. У разі неподання Вами заяви на вступ у спадщину протягом півроку жінка отримала нерухомість у свою власність після спливу 6 місяців.

    Переоформити квартиру на себе офіційно жінка могла за двох умов:

    1. Ваш батько за життя оформив дарчу на жінку.

    2. Ваш батько склав заповіт на жінку.

    2. Жінка, як спадкоємець першої черги, вступила у спадщину за законом та прийняла останню.

    Якщо жінка не перебувала у шлюбі із Вашим батьком, то переоформити квартиру на себе офіційновона могла за двох умов:

    1. Ваш батько за життя оформив дарчу на жінку.

    2. Ваш батько склав заповіт на жінку.

    2. Жінка встановила у судовому порядку факт проживання однією сім'єю із батьком. У зв'язку із тим, що Ви не подали заяву на вступ у спадщину, вступила у спадщину за законом та прийняла останню.

    Відповідно до ч. 2 ст. 1258 Цивільного кодексу України кожна наступна черга одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків зміни черговості одержання права на спадкування.

    В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК).

    У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (ст. 1262 ЦК).

    У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця (ст. 1263 ЦК).

    У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК).

    Кваліфікуючою ознакою віднесення осіб до четвертої черги спадкоємців є їхнє проживання однією сім'єю зі спадкодавцем. Отже, визначальним тут є поняття сім'ї. Згідно зі ст. 3 СК сім'ю становлять особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я виникає на основі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

    Особа, яка претендує на спадщину, має довести, що проживала зі спадкодавцем однією сім'єю (мала спільне господарство, витрати тощо), і що таке проживання тривало не менше 5 років до часу відкриття спадщини. Це можуть бути свідчення сусідів чи інших членів сім'ї; документи, які підтверджують спільне проживання та спільні витрати, тощо.

    При відкритті спадкової справи нотаріус перевіряє:

    • факт смерті спадкодавця;
    • час і місце відкриття спадщини;
    • наявність заповіту (якщо спадкування відбувається за заповітом);
    • наявність підстав в особи, яка подала заяву (якщо спадкування відбувається за законом);
    • склад спадкового майна.

    Також нотаріус перевіряє, чи немає осіб, які мають право на обов’язкову частку в спадщині.

    Свідово про спадщину особа можете отримати лише за умови, якщо подала заяву про вступ у спадщину, тобто якщо протягом 6 місяців з моменту смерті спадкодавця або визнання його померлим звернулась до нотаріуса й особисто подала таку заяву.

    Видача ж свідоцтва про право на спадщину не обмежена в часі. Тобто, останнє можна отримати будь-коли.

    Обов'язку розшукувати спадкоємців за чинним законодавством у нотаріуса немає. Нотаріус має можливість визначити коло спадкоємців або у зв'язку з їх зверненням, або виходячи зі змісту документів, поданих спадкоємцями, що звернулися із заявами про прийняття спадщини та про видачу свідоцтва про право на спадщину.

    Щоб перевірити право власності на квартиру можна скористатися сайтом Міністерства юстиції України. Тут є можливість отримати доступ до Державного реєстру майнових прав на нерухомість.

    У короткій інструкції до того, як перевірити право власності на квартиру онлайн, вказана ідентифікація на цій платформі. Якщо у користувача є електронно-цифровий підпис, зробити це можна за кілька хвилин. Іншим варіантом того, як перевірити право власності на квартиру онлайн в Реєстрі без ЕЦП, є наявність банкінгу ID, або ж вхід через реєстрацію за допомогою створеної системою електронної адреси.

    Пошук можна виконати за:

    • адресою житлоплощі;
    • номером об'єкта згідно з реєстрацією;
    • ідентифікаційними даними власника.

    Для фізичної особи потрібні дані паспорта – ПІБ та ідентифікаційний номер платника податків. Якщо потрібно перевірити право власності на квартиру, яка належить юридичній особі, необхідно знати ЄДРПОУ компанії.

    Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про нотаріат» нотаріальна таємниця – це сукупність відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса заінтересованої особи, в тому числі про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов’язки тощо.

    Що не буде порушенням нотаріальної таємниці?

    Нотаріус не несе відповідальності за подання інформації центральному органу виконавчої влади задля запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, протидії фінансуванню тероризму, фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та інших випадках.Довідки про вчинені нотаріальні дії та копії документів, що зберігаються у нотаріуса, видаються протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу суду, прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-пошукові роботи нотаріусом виключно фізичним та юридичним особам, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії.У разі смерті особи чи визнання її померлою такі довідки видаються спадкоємцям померлого. У разі визнання особи безвісно відсутньою опікун, призначений для охорони майна безвісно відсутнього, має право отримувати довідки про вчинені нотаріальні дії, якщо це необхідно для збереження майна, над яким встановлена опіка.Витяг зі Спадкового реєстру про наявність складеного заповіту видається тільки заповідачу, а після смерті заповідача – будь-якій особі, яка пред'явила свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті заповідача (одного з заповідачів).Також нотаріус на письмовий запит органів доходів і зборів, державного виконавця, приватного виконавця надає інформацію про вступ фізичної особи у права спадкоємця з обов’язковим зазначенням повних даних про таку особу та даних про майно, отримане за правом успадкування.Проте нотаріус не має права давати свідчення як свідка щодо відомостей, які становлять нотаріальну таємницю, крім випадків, коли цього вимагають особи, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії.

    Попрошу мне написать на телеграмм можно голосовые или же согласовать там время для созвона!

    Юристам сайту не доступні Ваші контакти.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас, Дарино!

    Юристи не мають можливості писати чи телефонувати Вам напряму через Telegram або інші месенджери, адже Ваші контактні приховані згідно з правилами конфіденційності платформи.

    1. Чи подавали Ви заяву про прийняття спадщини до нотаріуса?

    Справа в тому, що якщо Ваш батько не реєстрував шлюб з Людмилою та не складав заповіт, то Ви є єдиною спадкоємицею, яка повинна була успадкувати майно батька.

    Вам потрібно було протягом 6 місяців з моменту відкриття спадщини (смерті спадкодавця) звернутися до нотаріуса і подати заяву про прийняття спадщини. Після сплину 6 місяців Вам потрібно було знову звернутись до нотаріуса, але вже із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину https://legalaid.gov.ua/publikatsiyi/vydacha-svido...

    Якщо Ви пропустили строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити Вам додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини.

    Проте, якщо Ви на час відкриття спадщини ще не досягли 18 років, то вважається , що Ви прийняли спадщину автоматично.

    В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК).

    Якщо спадкоємці першої черги не прийняли спадок - то право на спадщину переходить до спадкоємців другої черги.

    Лише до четвертої черги спадкоємців відносяться особи, які не є родичами, або являються далекими родичами, але проживали із спадкодавцем однією сім’єю на момент його смерті. До таких осіб відносяться і цивільні чоловік, або дружина. При цьому, зазначені особи повинні прожити однією сім’єю зі спадкодавцем не менше 5 років до моменту його смерті. Особа, яка претендує на спадщину, має довести, що проживала зі спадкодавцем однією сім'єю, доказами можуть бути свідчення сусідів, документи, що підтверджують спільне проживання та спільні витрати, спільні фотографії, тощо.

    2. Можна й потрібно з’ясувати, чи справді у Вашого батька була квартира, і чи могла Людмила її переоформити на себе — законно або обманом. З того, що Ви описали, виглядає, що вона цілеспрямовано приховувала інформацію й контролювала документи, щоб, можливо, переоформити майно на себе або скористатися довіреністю.

    Алгоритм дій, щоб перевірити нерухомість:

    І. Замовте витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно через ДІЮ https://guide.diia.gov.ua/view/nadannia-informatsii-z-derzhavnoho-reiestru-rechovykh-prav-na-nerukhome-maino-d95731d6-33a5-4c64-9ae9-2f1ce64fca9c або через нотаріуса чи адвоката, якщо у вас немає ЕЦП.

    Що шукати:

    • чи є запис на батька;
    • чи було відчуження майна до чи після його смерті;
    • хто теперішній власник;
    • номер договору і нотаріус, що оформив передачу.

    ІІ. Отримайте Витяг з Реєстру спадкових справ https://guide.diia.gov.ua/view/vydacha-vytiahu-pro... через будь-якого нотаріуса в Україні. Достатньо мати Ваш паспорт, ІПН та за необхідності свідоцтво про смерть. Дізнаєтесь чи хтось уже відкрив спадкову справу, в якого нотаріуса, хто був зареєстрований за місцем проживання разом з батьком

    Якщо Людмила лише співмешкала разом з батьком, вони не реєстрували шлюб та не було складено заповіту, то Ви. як єдина дочка, маєте пріоритетне право на спадщину як спадкоємець 1 черги.

    Якщо Людмила щось переоформила вже після смерті — за певних умов це можна оскаржити в суді.

    Щоб дізнатись чи була у батька якась нерухомість за його життя - потрібно робити запити до Державних реєстрів та/або звернутися до нотаріуса/адвоката.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Ваші контакти є недоступними для фахівців платформи.

    Судячи з подій, описаних вами, є підстави підозрювати, що могла бути проведена непрозора схема з нерухомістю Вашого батька. Ось ключові моменти, на які варто звернути увагу:

    1. Чи отримував батько квартиру як учасник АТО?

    Учасники АТО дійсно могли отримати житло від держави, особливо якщо його офіційно визнано учасником бойових дій і стояв у черзі на поліпшення житлових умов. Це можна перевірити:

    у міській чи районній адміністрації Києва, де він був зареєстрований;

    через Міністерство у справах ветеранів України;

    звернувшись до ЦНАП із запитом на майнові та житлові пільги батька.

    2. Чи можна перевірити, чи квартира була і кому вона зараз належить?

    Так. Для цього:

    Отримайте витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (через нотаріуса, адвоката чи портал diia.gov.ua);

    Там буде вказано: коли зареєстровано право власності, хто власник, на якій підставі чи була зміна власника.

    Якщо ви знаєте ПІБ батька та його ІПН (РНОКПП) - це спростить процес.

    Як єдина дитина, ви першочерговий спадкоємець за законом, якщо не було заповіту. Навіть якщо батько не залишив заповіт, Ви маєте право на майно, у тому числі квартиру, незалежно від стосунків із Людмилою. Якщо термін подання заяви про набуття спадщини (6 місяців) уже минув - є шанс відновити термін через суд, якщо Ви не знали про спадщину з поважної причини.

    в Україні функціонує Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. І щоб отримати інформаційну довідку про власників нерухомості, потрібно, у першу чергу, зареєструватися на порталі Мін’юсту в Кабінеті електронних сервісів – kap.minjust.gov.ua. Таку вимогу закріплено постановою Кабінету Міністрів України № 786 від 30 вересня 2015 року «Деякі питання надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно».

    Під час реєстрації у користувача просять розкрити своє ім’я, по батькові та прізвище, а також ввести реєстраційний номер облікової картки платника податків і серію-номер паспорта. Сканувати документи не потрібно – достатньо просто ввести дані.

    При реєстрації у Кабінеті для Вас автоматично створюється електронна скринька на поштовому сервері mail.gov.ua. Саме на цю скриньку будуть надходити документи, замовлені у Кабінеті. Ім’я та пароль поштової скриньки – це логін та пароль вашого облікового запису у Кабінеті.

    Після реєстрації користувач може зайти в розділ «Державні реєстри» підрозділ «Державний реєстр речових прав на нерухоме майно» і вибрати пункт «Отримати інформаційну довідку». Після цього починається введення даних. Перший крок – свої власні дані, ті ж, що і при реєстрації на порталі.

    Далі користувачеві пропонується вибрати, за яким критерієм шукати інформацію:

    • за адресою;
    • за реєстраційним номером об’єкта нерухомості;
    • за кадастровим номером ділянки;
    • за ідентифікаційними даними фізичної особи;
    • за ідентифікаційними даними юридичної особи.

    Коли заповнені всі поля, користувач переходить до кроку «Оплата в online-режимі». Після оплати послуги інформаційна довідка буде показана на екрані і вислана на e-mail користувача.

    Повна інструкція щодо користування: https://legalaid.gov.ua/novyny/yak-diznatys-hto-ye...

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України