Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день, я закінчила Буковинський державний медичний університет у 2023 році. Навчалася на бюджеті та після закінчення через особисті обставини відмовилася від інтернатури. Хочу запитати скільки років медичній диплом дійсний без інтернатури? Тобто через скільки років після закінчення все ще можна вступити на інтернатуру? Та який процес вступу на інтернатуру?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (3)
Юрист, м. Харків, 17 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ЛІЛІЯ! Диплом не має строку дії. На інтернатуру можна вступити будь-коли. Але проблема в державному замовленні. Оскільки держава не дуже зараз має зайві кошти - скорочують що можуть. Саме тому з інтернатурою не все так просто для осіб, які одразу не потрапили в розподіл. Тобто за рахунок власних коштів Ви можете закінчити інтернатуру будь-коли і будь-де, а от у розподілі на державне замовлення можуть приймати участь лише громадяни пільгових категорій, які визначені у пункті 3 розділу IV Положення, затвердженого МОЗ України (повний текст далі у відповіді).
Порядок відрахування, вступу та поновлення в інтернатурі визначено ПОЛОЖЕННЯМ про інтернатуру, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.06.2021 р. № 1254 (у редакції від 06.03.2025)
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1081-21#Text
Пункт 1 розділу ІІ Положення визначає:
Рейтинговий розподіл в інтернатуру проводиться на місця для підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету для випускників поточного року, які навчалися в закладі вищої освіти за державним замовленням та за кошти фізичних (юридичних) осіб за спеціальностями «Медицина», «Технології медичної діагностики та лікування», «Медична психологія», «Педіатрія» галузі знань «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення», крім іноземців та осіб без громадянства, осіб, в тому числі громадян України, які закінчили заклади вищої освіти іноземних країн. У разі виділення фіксованої кількості місць державного замовлення у розподілі в інтернатуру за бажанням також можуть брати участь випускники всіх форм навчання за спеціальностями «Стоматологія», «Фармація».
Місця для підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету, на які здійснюється рейтинговий розподіл випускників, визначаються з числа вільних місць у закладах вищої освіти для проходження освітньої частини програми підготовки в інтернатурі та вакантних посад у закладах охорони здоров’я для проходження практичної частини програми підготовки в інтернатурі відповідно до пунктів 8, 9 розділу III цього Положення.
У рейтинговому розподілі в інтернатуру також беруть участь випускники попередніх років з числа випускників, які закінчили заклад вищої освіти у 2024 та наступних роках і не були зараховані до інтернатури. Такі випускники можуть подавати заяви для участі у рейтинговому розподілі в інтернатуру тільки у разі, якщо вони раніше не були зараховані до інтернатури. Особливості вступу в інтернатуру випускників, які закінчили заклад вищої освіти до 2023 року включно, визначено у пункті 3 розділу IV цього Положення.
Випускники всіх форм навчання за спеціальностями «Стоматологія», «Фармація» (крім випускників, які взяли участь в розподілі та отримали направлення на проходження програми підготовки в інтернатурі), а також за бажанням - іноземці та особи без громадянства, особи, в тому числі громадяни України, які закінчили заклади вищої освіти іноземних країн, не беруть участь у розподілі та самостійно обирають місце проходження інтернатури за кошти фізичних (юридичних) осіб.
Випускники, які навчалися в закладі вищої освіти за кошти фізичних (юридичних) осіб, мають право відмовитися від участі у розподілі та самостійно обрати місце проходження інтернатури, крім випускників, які навчалися за державним замовленням не менш як 50 % обсягу освітньої програми та були переведені або поновлені на навчання на місця за кошти фізичних (юридичних) осіб. Право відмовитися від участі у розподілі мають також випускники, які навчалися в закладі вищої освіти за державним замовленням, у таких випадках:
Випускник, який відмовляється від участі у розподілі та бажає самостійно обрати місце проходження інтернатури, повинен письмово повідомити про це заклад вищої освіти у строк не пізніше 10 червня поточного року.
Заклад вищої освіти видає випускникам, які не беруть участь у розподілі, довідки про самостійне обрання місця проходження інтернатури за кошти фізичних (юридичних) осіб, з якими вони звертаються до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних (військових) адміністрацій, які сприяють обранню закладу охорони здоров’я для проходження практичної частини програми підготовки в інтернатурі (бази стажування), або безпосередньо до керівників закладів охорони здоров’я державної, приватної форм власності або утворених фізичними особами - підприємцями, в яких проходить практична частина підготовки в інтернатурі та які визначені МОЗ як бази стажування.
{Пункт 1 розділу II в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 788 від 06.05.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства охорони здоров'я № 820 від 11.05.2024; в редакції Наказу Міністерства охорони здоров'я № 177 від 30.01.2025}
3. Випускники закладів вищої освіти, які закінчили здобуття вищої освіти до 2023 року включно і не були зараховані в інтернатуру та бажають вступити в інтернатуру у поточному році, можуть пройти підготовку в інтернатурі за кошти фізичних (юридичних) осіб. Випускники попередніх років мають право проходити підготовку в інтернатурі за кошти державного бюджету за умови наявності вільних місць державного замовлення, невикористаних під час рейтингового розподілу в інтернатуру, та у разі їх віднесення до однієї з таких категорій осіб:
{Абзац другий пункту 3 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 177 від 30.01.2025}
Для зарахування в інтернатуру для проходження програми підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету випускникам попередніх років з числа осіб, зазначених у цьому пункті, необхідно отримати погодження МОЗ, яке надається на підставі заяви випускника та листа-погодження закладу вищої освіти, в якому випускник планує проходити інтернатуру. У листі зазначається спеціальність, на яку пропонується зараховувати майбутнього інтерна, та місце проходження практичної частини підготовки в інтернатурі. Погодження МОЗ надається листом протягом 30 календарних днів з дня отримання заяви та листа-погодження закладу вищої освіти.
Відповідно до ч. 7 ст. 18 Закону України "Про освіту" інтернатура віднесена до професійної післядипломної освіти.
Післядипломна освіта у сфері охорони здоров'я також включає:
Інтернатура проводиться в інститутах, академіях, інститутах, наукових установах, закладах охорони здоров'я, визнаних центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я як бази інтернатури, та є обов'язковою формою первинної спеціалізації осіб за лікарськими та провізорськими спеціальностями для отримання кваліфікації лікаря-спеціаліста або провізора.
Лікарська резидентура проводиться в університетах, академіях, інститутах, наукових установах, закладах охорони здоров'я, визнаних центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я як бази лікарської резидентури, та є формою спеціалізації лікарів-фахівців за певними лікарськими спеціальностями для здобуття кваліфікації лікаря-фахівця.
ТОБТО, особа з вищою медичною освітою не маючи кваліфікації лікаря-спеціаліста та не здобувши для цього первинну спеціалізацію в інтернатурі - не буде допущена до праці як практикуючий лікар в системі охорони здоров"я України.
Щасти Вам у вступі до інтернатури та навчанні!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Лілія!
Ваш диплом не має терміну дії, але у 2025 році Ви зможете без проблем вступити до інтернатури лише за кошти фізичних (юридичних) осіб.
Щоб мати змогу пройти інтернатуру за кошти державного бюджету потрібно, щоб були наявні вільні місця державного замовлення (які невикористані під час рейтингового розподілу в інтернатуру) та Ви відносились до пільгової категорії осіб. Крім того, Вам необхідно отримати погодження МОЗ, яке надається на підставі Вашої заяви та листа-погодження закладу вищої освіти, в якому Ви плануєте проходити інтернатуру.
Випускники закладів вищої освіти, які закінчили здобуття вищої освіти до 2023 року включно і не були зараховані в інтернатуру та бажають вступити в інтернатуру у поточному році, можуть пройти підготовку в інтернатурі за кошти фізичних (юридичних) осіб.
Випускники попередніх років мають право проходити підготовку в інтернатурі за кошти державного бюджету за умови наявності вільних місць державного замовлення, невикористаних під час рейтингового розподілу в інтернатуру, та у разі їх віднесення до однієї з таких категорій осіб:
Для зарахування в інтернатуру для проходження програми підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету випускникам попередніх років з числа осіб, зазначених у цьому пункті, необхідно отримати погодження МОЗ, яке надається на підставі заяви випускника та листа-погодження закладу вищої освіти, в якому випускник планує проходити інтернатуру. У листі зазначається спеціальність, на яку пропонується зараховувати майбутнього інтерна, та місце проходження практичної частини підготовки в інтернатурі. Погодження МОЗ надається листом протягом 30 календарних днів з дня отримання заяви та листа-погодження закладу вищої освіти.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Лілія!
Ваш диплом дійсний безстроково, але практикувати, як лікар, ви не можете без проходження інтернатури.
Станом на зараз Ви маєте право пройти підготовку в інтернатрурі за кошти фізичних (юридичних) осіб.
Що стосується підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету, то це можливо тільки за умови наявності вільних місць державного замовлення, невикористаних під час рейтингового розподілу в інтернатуру та у разі віднесення Вас до певної категорії осіб, перелік яких наведений нижче.
Відповідно до ПОЛОЖЕННЯ про інтернатуру https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1081-21#Text:
1. Рейтинговий розподіл в інтернатуру проводиться на місця для підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету для випускників поточного року, які навчалися в закладі вищої освіти за державним замовленням та за кошти фізичних (юридичних) осіб за спеціальностями «Медицина», «Технології медичної діагностики та лікування», «Медична психологія», «Педіатрія» галузі знань «Охорона здоров’я та соціальне забезпечення», крім іноземців та осіб без громадянства, осіб, в тому числі громадян України, які закінчили заклади вищої освіти іноземних країн. У разі виділення фіксованої кількості місць державного замовлення у розподілі в інтернатуру за бажанням також можуть брати участь випускники всіх форм навчання за спеціальностями «Стоматологія», «Фармація».
Місця для підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету, на які здійснюється рейтинговий розподіл випускників, визначаються з числа вільних місць у закладах вищої освіти для проходження освітньої частини програми підготовки в інтернатурі та вакантних посад у закладах охорони здоров’я для проходження практичної частини програми підготовки в інтернатурі відповідно до пунктів 8, 9 розділу III цього Положення.
3. Випускники закладів вищої освіти, які закінчили здобуття вищої освіти до 2023 року включно і не були зараховані в інтернатуру та бажають вступити в інтернатуру у поточному році, можуть пройти підготовку в інтернатурі за кошти фізичних (юридичних) осіб. Випускники попередніх років мають право проходити підготовку в інтернатурі за кошти державного бюджету за умови наявності вільних місць державного замовлення, невикористаних під час рейтингового розподілу в інтернатуру, та у разі їх віднесення до однієї з таких категорій осіб:
Для зарахування до інтернатури такі випускники повинні надати до закладу вищої освіти такі документи:
Для зарахування в інтернатуру для проходження програми підготовки в інтернатурі за кошти державного бюджету випускникам попередніх років з числа осіб, зазначених у цьому пункті, необхідно отримати погодження МОЗ, яке надається на підставі заяви випускника та листа-погодження закладу вищої освіти, в якому випускник планує проходити інтернатуру. У листі зазначається спеціальність, на яку пропонується зараховувати майбутнього інтерна, та місце проходження практичної частини підготовки в інтернатурі. Погодження МОЗ надається листом протягом 30 календарних днів з дня отримання заяви та листа-погодження закладу вищої освіти.
Випускники, які навчалися в закладі вищої освіти за кошти фізичних (юридичних) осіб, мають право відмовитися від участі у розподілі та самостійно обрати місце проходження інтернатури, крім випускників, які навчалися за державним замовленням не менш як 50 % обсягу освітньої програми та були переведені або поновлені на навчання на місця за кошти фізичних (юридичних) осіб. Право відмовитися від участі у розподілі мають також випускники, які навчалися в закладі вищої освіти за державним замовленням, у таких випадках:
Випускник, який відмовляється від участі у розподілі та бажає самостійно обрати місце проходження інтернатури, повинен письмово повідомити про це заклад вищої освіти у строк не пізніше 10 червня поточного року.
З повагою, адвокат Айвазян.