Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 17 травня 2025, питання №137005 340₴

Неправомірні дії ТЦК та поліції

Невже таке може бути в Україні?
14 квітня в Солом,янському районі столиці нашого зятя віком 47 років забрали поліцейські з причини того,що в нього не було реєстрації в ТЦК, але він стоїть на воєнному обліку. Відвезли в Дарницю, провели швидкий медогляд і на ранок 15 квітня він вже був у навчальному центрі Десна, де сказали, що їх будуть готовити для штурмових бригад. Телефони відібрали, звязку з ним не має, а тому нам невідомо в якій частині він знаходиться. В такій жорстокій ситуації людина сама не може відстоювати свої права, бо навіть право оформити для цього на когось довіреність в неї відібрали.
Питання:
1.Чи мають право батьки жінки (тесть,теща) та інші родичі бути його представниками, якщо можливість оформити довіреність відібрана державою і яким чином можна захистити людину від свавілля.
2.Куди необхідно звернутись для проведення повторного ретельного обстеження стану здоров’я чи з адвокатською допомогою(запитом): ТЦК, ЦВЛК, Міністерство оборони чи Генштаб і яка вірогідність отримання повторного обстеження.
3.Як нам дізнатися де знаходиться людина та як передати виписки про стан його здоров,я і ліки, які він приймає постійно.
4.До якого віку набирають в штурмові бригади.

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ольга!

    Невже таке може бути в Україні?

    На жаль, може... і відбувається.

    Найчастіше порушення з боку ТЦК та СП полягають в неналежному медичному обстеженні особи, що є порушенням процедури мобілізації. Однак, для звільнення з військової служби цього недостатньо. На практиці можливо лише добитися повторного проходження ВЛК і за його результатами вже ініціювати переведення з бойових частин, або ж звільнення, за умови, що є підстави для списання за станом здоров’я.

    Станом на зараз є актуальна судова практика щодо таких справ. Постановою від 5 лютого 2025 року Верховний Суд наголосив на тому, що процедура призову військовозобов`язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу.

    У цій справі, Суд виніс рішення, що якщо особу мобілізовано з порушеннями процедури проходження ВЛК, його не повинні звільнити з військової служби.

    Тобто, якщо в судовому порядку особа оскаржить процедуру мобілізації та визнає її протиправною, це всеодно не буде підставою для звільнення та повернення до статусу військовозобов’язаного.

    Проте, з такою позицією не погодився суд першої інстанції – Дніпропетровський окружний адміністративний суд, який 20 березня 2025 року розглянув подібну справу №160/33452/24.

    У цій справі відповідними доказами було встановлено факт визнання придатним та мобілізації хворого на хронічний вірусний гепатит С (ХВГС), РНК HCV, стійка вірусологічна відповідь, який отримував лікування з 2022 року. При цьому ВЛК відбулася з порушенням процедури.

    Головуюча у цій справі суддя Дніпропетровського ОАС Анна Сластьон вказала, що за відсутності доведення факту придатності призов та подальше направлення для проходження військової служби є протиправними.

    «Суд дотримується позиції, що протиправні дії не можуть спричиняти правомірних наслідків, а обов`язок доведення придатності особи до військової служби лежить на суб`єкті владних повноважень. Інший підхід суперечив би принципам, які відрізняють суди адміністративної юрисдикції від інших видів юрисдикцій», зазначила вона.

    Отже, Дніпропетровським окружним адміністративним судом у цій справі застосовано один із базових принципів права про те, що протиправні дії не можуть спричиняти правомірних наслідків. Як вказала суддя, зазначений принцип не було використано Верховним Судом у справі №160/2592/23.

    «Суд не погоджується з позицією Верховного Суду у справі №160/2592/23, що факт непроходження позивачем медичного огляду під час його призову на військову службу не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення позивача з військової служби відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», яка визначає виключний перелік таких підстав.

    На переконання суду, непроходження позивачем медичного огляду, а так само порушення порядку його проведення свідчить про те, що відповідачем в порядку ч. 2 ст. 77 КАС України не доведено факт придатності позивача до військової служби.

    1.Чи мають право батьки жінки (тесть,теща) та інші родичі бути його представниками, якщо можливість оформити довіреність відібрана державою і яким чином можна захистити людину від свавілля.

    Представляти інтереси чоловіка в даному випадку повинна його дружина, як найближчий родич:

    1. Звернення до ДБР, поліції, прокуратури.

    Стаття 426-1 Кримінального кодексу України:

    "1. Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, тобто умисне вчинення дій, які явно виходять за межі наданих цій особі прав чи повноважень, крім передбачених частиною другою цієї статті, якщо ці дії заподіяли істотну шкоду, -

    карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

    2. Застосування нестатутних заходів впливу щодо підлеглого або перевищення дисциплінарної влади, якщо ці дії заподіяли істотну шкоду, а також застосування насильства щодо підлеглого -

    караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

    3. Діяння, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені із застосуванням зброї, а також діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, -

    караються позбавленням волі на строк від п’яти до дев’яти років.

    4. Діяння, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, -

    караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років.

    5. Діяння, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, -

    караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років".

    Стаття 146 Кримінального кодексу України:

    "1. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини -

    караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

    2. Ті самі діяння, вчинені щодо малолітнього або з корисливих мотивів, щодо двох чи більше осіб або за попередньою змовою групою осіб, або способом, небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого, або таке, що супроводжувалося заподіянням йому фізичних страждань, або із застосуванням зброї, або здійснюване протягом тривалого часу, -

    караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

    3. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою, або такі, що спричинили тяжкі наслідки, -

    караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років".

    2. Скарга до обласного ТЦК, МОУ, Генштабу.

    2.Куди необхідно звернутись для проведення повторного ретельного обстеження стану здоров’я чи з адвокатською допомогою(запитом): ТЦК, ЦВЛК, Міністерство оборони чи Генштаб і яка вірогідність отримання повторного обстеження.

    Оскільки Ваш зять вже мобілізований та вважається таким, що проходить військову службу, то сенсу оскаржувати постанову ВЛК ТЦК в обласній ВЛК я не бачу.

    Тож, більш доцільним буде шлях отримання направлення на проходження повторної ВЛК вже у частині. Ваш зять повинен постійно звертатись до медичної частини із скаргами на стан здоров'я та подати рапорт командиру щодо направлення його на проходження повторної ВЛК у зв'язку із значним погіршенням стану здоров'я.

    Це буде непросто, але це вихід із ситуації, якщо Ваш зять немає права на звільнення за сімейними обставинами та в нього наявні проблеми зі здоров'ям.

    3.Як нам дізнатися де знаходиться людина та як передати виписки про стан його здоров,я і ліки, які він приймає постійно.

    Дізнатись інформацію щодо місця перебування Вашого зятя, Ви можете в ТЦК, оскільки саме керівник ТЦК видавав наказ про мобілізацію, у якому повинна бути зазначена інформація до якої саме частини Ваш зять був мобілізований.

    169 навчальний центр імені князя Ярослава Мудрого, відомий як навчальний центр «Десна» (в/ч А0665) — військова частина Збройних сил України, що спеціалізується на підготовці особового складу для різних родів Сухопутних військ України. Знаходиться в селище Десна Чернігівської області. Підпорядковується безпосередньо командуванню Сухопутних військ.

    4.До якого віку набирають в штурмові бригади.

    Відповідно до глави 3 розділу II Наказу МОУ №402:

    "3.1. Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Розумію Ваше хвилювання та оборення, але щоб звільнити зятя з навчального центру потрібно довести, що він не сам прийшов до ТЦК, а його бусифікували. Крім того, потрібно довести, що на медичному огляді не врахували його стан здоров'я.

    Ситуація у Вас дуже складна, адже згідно частини 1 статті 39 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу" На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

    Тобто, якщо зять не оформляв відстрочку - його могли направити на ВЛК та призвати з будь-якого ТЦК.

    АЛЕ!!!

    1. Згідно пункту 81 постанови КМУ 560. У разі призову резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    Тобто, спочатку ТЦК повинен був поставити військовозобов'язаного на облік та направити на ВЛК. Обов'язково адвокат повинен витребувати відомості проте, чи стояв Ваш рідний на обліку в тому ТЦК, звідки його направили на збори.

    2. Ви в свою чергу зателефонуйте та напишіть заяву в Генеральну прокуратуру, Державне бюро розслідувань, Національну поліцію та повідомляйте про незаконне позбавлення волі/викрадення (стаття 146 ККУ) та перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень (стаття 426-1 ККУ).

    3. Ви можете спробувати оскаржити мобілізацію, якщо ТЦК не врахував стан здоров'я та не ознайомився з медичними документами. На жаль, оскарження мобілізації це перш за все час, тому поки зять знаходиться у військовій частині він вважається військовослужбовцем.

    4. Паралельно Ви можете ознайомитись зі всіма підставами для звільнення з військової служби та працювати над підготовкою рапорта та необхідних документів.

    Згідно частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії військового стану військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:

    а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

    б) за станом здоров’я:

    • на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
    • за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;

    г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    д) у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    е) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);

    з) у зв’язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.

    Згідно частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    • військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;
    • військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
    • дружина, якщо обоє із подружжя проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
    • перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;
    • військовослужбовці, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
    • військовослужбовці, які є усиновлювачами, на утриманні яких перебуває (перебувають) дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, патронатними вихователями, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;
    • виховання військовослужбовцем дитини з інвалідністю віком до 18 років, у разі відсутності інших осіб, які зобов’язані її виховувати;
    • утримання військовослужбовцем повнолітньої дитини, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
    • виховання військовослужбовцем дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність, за умови що такі особи не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
    • необхідність здійснювати постійний догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
    • необхідність здійснювати догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
    • необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
    • необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
    • у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною, за умови що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами;
    • якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;
    • якщо їхнім близьким родичам (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний) брат чи сестра) посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року)".
    1.Чи мають право батьки жінки (тесть,теща) та інші родичі бути його представниками, якщо можливість оформити довіреність відібрана державою і яким чином можна захистити людину від свавілля.

    Родичі можуть подати заяву до правоохоронних органів із заявою про незаконні дії щодо зятя. Також можна укласти угоду з адвокатом, який подасть запит до ТЦК та Десни.

    2.Куди необхідно звернутись для проведення повторного ретельного обстеження стану здоров’я чи з адвокатською допомогою(запитом): ТЦК, ЦВЛК, Міністерство оборони чи Генштаб і яка вірогідність отримання повторного обстеження.

    Ваш зять вже має статус військовослужбовця, тому щоб пройти повторний медичний огляд йому самостійно потрібно подати рапорт командиру про погіршення стану здоров'я, направлення на лікування та ВЛК.

    3.Як нам дізнатися де знаходиться людина та як передати виписки про стан його здоров,я і ліки, які він приймає постійно.

    Для цього потрібно подати запит в ТЦК або в навчальний центр Десна.

    4.До якого віку набирають в штурмові бригади.

    Загалом особи, які досягли віку 45 років не отримують направлення для проходження служби в низці підрозділів, зокрема в десантно-штурмових військах та підрозділах спеціального призначення. Але, в реаліях сьогодення можливо все.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України