Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Батько продав машину без переофопмлення по ген. Довіренності. Почали приходити штрафи до його смерті та після. Чи повинен я сплачувати ці штрафи що пришли до його смерті та після? Як відмовитись від машини та штрафів? Я буду входити у спадщину по квартирі. Я ще не можу подивитись що за штрафи по номеру тех паспорта та номера машини. Коли людина померла то не можна подивитись?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Батько продав машину без переофопмлення по ген. Довіренності. Почали приходити штрафи до його смерті та після. Чи повинен я сплачувати ці штрафи що пришли до його смерті та після? Як відмовитись від машини та штрафів? Я буду входити у спадщину по квартирі. Я ще не можу подивитись що за штрафи по номеру тех паспорта та номера машини. Коли людина померла то не можна подивитись?
На жаль, але продаж по довіреності не знімає з Вашого батька права власності на автомобіль. Він як був, так і є власником згідно з офіційними Реєстрами, попри свою смерть.
У Вашому випадку все одно необхідно здійснювати пошук фактичного власника. Якщо Ваш покупець вже перепродав машину – попросіть його знайти контакт наступного власника.
Якщо «угоду» ви оформляли «по довіреності», зверніться в нотаріальну контору, з паспортом, і запросіть витяг з реєстру – можливо, цей варіант спрацює.
Пошук власника за допомогою страхових компаній. На сторінці МТСБУ за номером автомобіля можна перевірити наявність поліса ОСЦВ, оформленого на автомобіль, та контакти страхової компанії. Координат людини, яка оформляла страховий поліс система не покаже, але видасть контакти фірми, з якою укладено договір. Зверніться до страховиків, залишивши свої контакти, з проханням зв'язатися з власником поліса. Сподіваюсь, один із цих варіантів спрацює.
Головна задача для Вас - знайти фактичного власника, а потім домовлятись про переоформлення автомобіля! Але для цього Ви повинні спочатку вступити в спадщину та стати власником ТЗ.
З повагою!
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго вечора, Єгоре!
Для формального переходу права власності на автомобіль необхідно оформити договір купівлі-продажу або будь-який інший, який передбачає перехід права власності на автомобіль, та провести перереєстрацію в сервісному центрі МВС. Тільки такі дії означають формальну зміну власника автомобіля.
Видача довіреності не означає передачу власності на автомобіль. Це лише право користуватися та розпоряджатися автомобілем.
Тому, якщо автомобіль не переоформили на нового власника, то всі штрафи зафіксовані в автоматичному режимі будуть надходити батьку.
ПРОТЕ, штраф — це особиста відповідальність фізичної особи і якщо штраф уже винесено, він НЕ ВХОДИТЬ до складу спадщини і не підлягає примусовому стягненню з родичів або спадкоємців.
Але тепер виникає наступна ситуація - саме авто вже входить до складу спадщини і Ви повині його прийняти. Після того, як Ви отримаєте свіоцтво про право на спадщину - Ви можете зареєструвати авто на себе, подати його в розшук через 102 або онлайн https://www.npu.gov.ua/onlajn-zvernennya і відбрати авто у його користувачів.
Далі Ви можете залишити авто собі або продати авто іншим особам, або домовитись з теперішніми користувачами, щоб вони оплатили всі затрати на автомобіль.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Єгоре!
Штраф за ПДР - це нерозривно пов'язане зобов'язання саме Вашого батька, а отже Ви не повинні сплачувати штрафи батька навіть у разі прийняття спадщини. Тобто, відповідне зобов'язання не входить до складу спадщини.
Статтею 1216 Цивільного кодексу України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Проте, якщо Ви станете новим власником авто у зв'язку із прийняттям спадщини, то штрафи почнуть приходити вже на Ваше ім'я.
Статтею 14-2 КУпАП передбачено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача, відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні, на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за. якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може виноситися без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Прийняти ж у спадщину тільки нерухомість Ви не зможете, оскільки законодавство не дозволяє вступати у права на спадщину з жодними умовами. Тому неможливо прийняти майно тільки в якійсь його частині, а від іншої частини спадщини відмовитися взагалі або оформити її з додатковими умовами. Спадкоємець, який прийняв частину майна, вважається новим власником всієї спадщини.
Чи маєте Ви якісь контакти особи, якій Ваш батько продав авто по довіреності? Оскільки у разі прийняття Вами спадщини це вже стане особисто Вашою проболемою, яку буде необхідно вирішувати, аби не сплачувати штрафи за авто до якого Ви не маєте жодного відношення.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Харків, 17 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ВЕЧОРА, ЄГОР! Прийміть мої щирі співчуття Вашій втраті. Не спішіть відмовлятися від спадщини за батьком через якісь там штрафи бандфорування "нацполіція" та недоброчесного покупця авто. Ви не відповідаєте за штрафи батька, а виконання постанов про штрафи має бути припинене на підставі статті 302 КУпАП за фактом смерті особи, яку притягнуто до адмін.відповідальності. Але оскільки нинішні державні службовці фактично працюють як злодії або шахраї, тобто не в інтересах законності, а з метою пограбунку громадян, відверто брешуть в очі громадянам дуже часто, реалізуючи шахрайські схеми та відпрацьовуючи свою порівняно непогану зарплатню - то своє право не платити можливо доведеться доводити в досудовому або й навіть судовому порядку. Але розпочати треба із подання і належної реєстрації заяв до виконавчої та інших зацікавлених органів. Генеральна довіреність з моменту смерті довірителя втрачає свою юридичну силу. Далі про це розповім більш детально.
Так, при продажі авто за довіреністю штрафи за порушення ПДР можуть приходити колишньому власнику, оскільки він залишається офіційним власником автомобіля, а довіреність не передає право власності. Щоб уникнути цього, рекомендується переоформити авто на нового власника або назначити належного користувача у електронному кабінеті водія.
Але внаслідок смерті батька це вже на актуально, оскільки його РНОКПП вже не дійсне з моменту видачі свідоцтва про смерть і ці дії може зробити лише спадкоємець, перереєструвавши авто на себе.
Довіреність дає право користуватися автомобілем, але не передає право власності.
Тому, штрафи за порушення ПДР, зафіксовані на камеру або патруль, будуть виписані на власника автомобіля, зазначеного в техпаспорті (свідоцтві про реєстрацію).
У Вас в наявності копія довіреності за якою батько продав авто. Як правило копію нотаріус робить для власника.
Штрафи не за майном обліковуються, а за особою, яка порушила ПДР. Юридична недоговірна відповідальність в Україні має індивідуальний персоніфікований характер і не переводиться на родичів.
Персональний (індивідуальний) характер юридичної відповідальності означає, що відповідальність за правопорушення несуть лише особи, які вчинили це порушення, і ніхто не може бути відповідальним за чужі дії. Це принципова ідея, що закріплена в Конституції України.
Стаття 61 Конституції України визначає, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Це означає, що відповідальність за правопорушення привласнюється конкретній людині, а не групі осіб. Іншими словами, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за дії іншої людини, навіть якщо ця людина є членом групи або організації.
На моє глибоке переконання - штрафи за ПДР як адміністративна відповідальність ОСОБИ, як і кримінальна відповідальність - мають уособлений персоніфікований характер і не підлягають переведенню на інших осіб.
Бо за іншою логікою людина мала б відсидіти за родича, спадкоємцем якого вона являється.
Штрафи за порушення ПДР не спадкуються. Вони мають особистий характер і припиняються з моменту смерті порушника. Спадкоємці не зобов'язані платити за них.
Спадкуються лише цивільно-правові (договірні) зобов"язання, що прямо передбачено Цивільним кодексом України.
Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦК України).
Стаття 1 Цивільного кодексу чітко визначає, що Цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Штраф є санкцією, яка спрямована на виправлення і перевиховання порушників законодавство про безпеку дорожнього руху, що базується на нормах Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тобто штраф має виховну мету, направлену на конкретного суб"єкта - особу, яка порушила ПДР.
Це прямо передбачено ст. 23 КУпАП.
Згідно зі статтею 27 КУпАП Штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
У такому разі, оскільки спадкоємці ПДР не порушували, вони не повинні успадковувати зобов"язання зі сплати штрафів, адже не досягається мета штрафу.
Європейський суд з прав людини у своїй практиці неодноразово звертав увагу на кваліфікації адміністративної відповідальності у вигляді штрафних санкцій як кримінальних санкцій фактично.
Якщо людина, на яку було заведено справу про адміністративне правопорушення, померла, то провадження у справі не може бути розпочато, а розпочате має бути закрито. Це передбачено статтею 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).
Так само, і з постановами, які вже прийняті та знаходяться на виконанні. Що передбачено статтею 302 КУпАП.
Припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
За наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
Пункт 9 статті 247 вказує на смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
ОТЖЕ, на підставі статті 302 КУпАП та свідоцтва про смерть особи, постанова про накладення адміністративного стягнення не підлягає виконанню, адже її виконання має бути ПРИПИНЕНЕ.
Заяву про припинення виконання слід подати у виконавчу службу, додавши до мотивованої заяви свідоцтво про смерть та свідоцтво, що посвідчує родинні відносини (свідоцтво про народження).
У разі невиконання державним виконавцем, або працівниками ТСЦ МВС законодавства, їх дії можна оскаржити в судовому порядку згідно зправилами Кодексу адміністративного судочинства України.
ТЕПЕР ЩОДО РЕЄСТРАЦІЇ АВТО.
Зняття з реєстрації транспортного засобу у зв'язку зі смертю власника передбачає перереєстрацію на спадкоємців або, за бажанням, зняття з обліку. Необхідно звернутися до сервісного центру МВС з відповідними документами, включаючи свідоцтво про спадщину або заповіт, а також паспорт та інші потрібні документи, як зазначено на сайті МВС.
Якщо хочете - можете авто зняти з реєстрації і хай вже "новий власник" з ген.довіреністю побігає за Вами і повмовляє оформити авто на нього.
Коли затримають з анульованим реєстраційним свідоцтвом - буде знати, як не сплачувати штрафи.
Що потрібно зробити:
1. Отримайте свідоцтво про спадщину або заповіт: Це необхідний документ для підтвердження права власності на транспортний засібу спадківців.
2. Зверніться до сервісного центру МВС:Потрібно буде подати заяву та необхідні документи, як зазначено на сайті МВС.
3. Перереєструйте транспортний засіб:На спадкоємців, або зніміть з реєстрації, якщо спадківці вирішили не перереєстровувати.
4. Оплатіть послуги сервісного центру:Вартість послуг перереєстрації або зняття з реєстрації.
Документи, які потрібно надати в сервісний центр МВС:
Зауваження:
Нотаріальні довіреності втрачають чинність у разі смерті власника (стаття 248 ЦК України), тому перереєстрація повинна відбуватися за свідоцтвом про спадщину або заповітом.
Спадківці можуть також звернутися до нотаріуса для оформлення спадщини на транспортний засіб.
Вартість перереєстрації може відрізнятися в залежності від типу транспортного засобу та інших факторів.
У разі, якщо транспортний засіб непридатний для експлуатації, його можна зняти з реєстрації та вибракувати.
Як знайти власника авто розповідалося у матеріалі АВТО.РІА https://auto.ria.com/uk/news/autolaw/236099/kak-sn...
Ситуація не безнадійна, але її вирішенням треба займатися.
Щасти Вам!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Юрист, м. Харків, 17 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОДАТКОВО ДО МОЄЇ ВІДПОВІДІ. Через знайомого перевірили авто по Вашому фото з реєстраційним номером.
Щиро не розумію які проблеми можуть бути зараз, якщо по данним Єдиного державного реєстру транспортних засобів (ЄДРТЗ) авто Вашого батька Daewoo Lanos 2008 р.в., ДРНЗ - BH2658EX (VIN - Y6DTF48YD8W406791) 14.03.2025 р. було переоформлене в ТСЦ МВС № 3246 (вулиця А. Малишка, 2, Софіївська Борщагівка, Київська область, 08131) на нового власника, що має реєстрацію - Запорізька обл., Запорізький р-н, Широківська сільська тер.громада, село Володимирівське.
Іншу інформацію на жаль не маю права надавати, адже це може бути кваліфіковано як втручання та неправомірний доступ до персональних даних особи.
Формально, з 14.03.2025 р. авто не зареєстроване за Вашим батьком і проблем бути не має.
Ті штрафи що є - можна закрити у спосіб, який я розповів у першій відповіді.
ЩАСТИ ВАМ!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, за вінкодом авто Остання операція 14.03.2025 • Перереєстрація ТЗ на нов. власн. по договору укладеному в ТСЦ.
Тобто з 14. 0325 зареєстровано нового власника, тому з даного моменту ваш батько не є власником авто.
Що стосується штрафів їх можна з легкістю оскаржити у судовому порядку.
Згідно статті 122 КУпАП, суб’єктом вищезазначених правопорушень є особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення.
Втім, відповідно до ст. 14-1 КУпАП до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису притягаються власники (співвласники) транспортних засобів.
Важливо! Якщо є обставини, які свідчать про вчинення порушення, іншою особою, власник транспортного засобу може протягом десяти днів з дня вручення йому постанови повідомити про ці обставини (наприклад, транспортний засіб знаходився у володінні чи користуванні іншої особи, вибув з його володіння внаслідок протиправних дій інших осіб тощо) орган або посадову особу, що прийняла постанову про накладення адміністративного стягнення. На період з’ясування та перевірки виконання постанови зупиняється до моменту встановлення особи, яка вчинила зафіксоване правопорушення.
Зверніть увагу! Для уникнення надходження постанови власнику, а не водію, який вчинив адміністративне правопорушення рекомендується своєчасно внести відомості про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржено до вищестоящого органу (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд.
В ст. 289 КУпАП зазначено, що скаргу на постанову по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, потрібно подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили.
В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Маючи свідоцтво про смерть, всі штрафи можна буде оскаржити. Штрафи після 14. 0325 по суті взагалі не повинні бути, але у будь якому випадку, і їх можна буде скасувати.