Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
В мене є питання щодо виготовлення нового закордонного паспорту при зміні імені.
Якщо я отримаю нову id-карту і подамся на закордонний паспорт в якому є діючі візи та він привʼязаний до моїх іноземних документів за якими я проживаю у Канаді, чи можна за заявою при отриманні нового паспорту залишити його мені при умові що його анулюють методом проколу?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (11)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, вам його не залишать. Ви можете сказати, що ви його втратили і залишити собі. Але для підтвердження зміни ім'я не треба мати старий паспорт.
Напишіть заяву щодо отримання витягу про зміну імені та отримайте документ. Отримання витягу поштою або у відділі ДРАЦС. Що таке витяг з Реєстру про зміну імені? Це документ, що підтверджує проведення державної реєстрації зміни імені.
Після отримання витягу зробіть його нотаріально завірений переклад на українську мову.
https://diia.gov.ua/services/vityag-pro-zminu-imeni#:~:text=%D0%9D%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%88%D1%96%D1%82%D1%8C%20%D0%B7%D0%B0%D1%8F%D0%B2%D1%83%20%D1%89%D0%BE%D0%B4%D0%BE%20%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%B2%D0%B8%D1%82%D1%8F%D0%B3%D1%83,%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%97%20%D1%80%D0%B5%D1%94%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97%20%D0%B7%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B8%20%D1%96%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%96.
Дякую Євген. Не дуже зрозуміла чому його мені не залишать? Мене не цікавить підтвердження про зміну імені, мене цікавить візи ( канадська та американська) які там залишаться якщо в мене заберуть паспорт. Тому мені потрібно мати цей паспорт з візами. Варіант подати на нову візу не розглядається, це я і без старого паспорта можу зробити
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіМаючи документи, які підтверджують вашу зміну ім'я прізвища ваша віза повинна бути дійсною..тому вам треба мати такий витяг.
Раджу зателефонувати на гарячу лінію міністерства міграційної служби.
Тепер з усіма питаннями Ви можете звертатися за телефоном (044) 363 22 50.
Сервіс працює: понеділок - четвер з 9.00 до 18.00; п’ятниця з 9.00 до 16.45; субота - неділя вихідні.
Звертаємо увагу! Під час «повітряної тривоги» «гаряча лінія» ДМС не працює.
Також, модна звернутися у консульство України в країні де у вас відкрито візу, для роз'яснення вашої ситуації.
https://mfa.gov.ua/diplomatichni-ustanovi/inozemni...
Але, ще раз наголошую. Що маючи докази зміни ім'я, ваші візи будуть чинними.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіЩо стосується, що вам не видадуть паспорт. Бо він знищується. Це передбачено.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/302-2015-%D0%B...
Недійсний паспорт, отриманий закордонною дипломатичною установою, надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, що здійснив його оформлення, для знищення згідно з пунктами 110-113 цього Порядку.
Вилучений закордонною дипломатичною установою, визнаний недійсним відповідно до абзацу дев’ятого пункту 108 цього Порядку паспорт разом з актом про вилучення надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, що здійснив його оформлення, для знищення його згідно з пунктами 110-113 цього Порядку
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ганна!
Зміна імені (прізвища, власного імені, по батькові) здійснюється відповідно до Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 915 (в редакції від 28.03.2025 року).
Згідно пункту 12 Порядку:
"Інформацію про зміну імені громадян України, які постійно проживають за кордоном, дипломатичне представництво або консульська установа України у семиденний строк заносить до картки про постійний консульський облік громадянина України (облікової картки) та повідомляє про таку зміну через МЗС територіальний орган Національної поліції, територіальний підрозділ ДМС за останнім місцем їх проживання в Україні та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, у якому вони перебувають на обліку. ".
У відповідності з пунктом 13 Порядку:
"У разі внесення змін повторно видаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану. Раніше видані свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану припиняють свою дію та знищуються в установленому порядку".
Тож при зміні імені Вам прийдеться оновити цілий цілий ряд документів.
Протягом місяця необхідно замінити такі документи:
паспорт громадянина України;
паспорт для виїзду за кордон;
облікова картка платника податків (РНОКПП);
водійське посвідчення;
Крім вищевказаного списку, є ряд документів, в які теж необхідно внести зміни при їх наявності:
дані в реєстрі виборців
медичні картки і страховий поліс
реєстрація та страхування автомобіля
банківські договори, картки та рахунки
заповіт і реєстраційні документи підприємця
Документи, які не потрібно змінювати після зміни прізвища:
трудова книжка
документи про освіту
документи, які встановлюють право на майно
Бажано врахувати надану мною інформацію, змінюючи своє ім'я.
Так, Ви маєте можливість залишити собі старий закордонний паспорт із дійсними візами, подавши відповідну письмову заяву до консульського відділу МЗС або паспортного сервісу, в яких будете отримувати id-карту.
Старий закордонний паспорт, як Ви правильно помітили, буде анульовано, найчастіше методом проколу або проставлення штампа («АНУЛЬОВАНО», «НЕ ДІЙСНИЙ» тощо). Це не впливає на чинність віз або документів, які в ньому знаходяться — вони залишаються дійсними для в'їзду до відповідної країни.
Таку можливість передбачає Постанова КМУ №152 від 07.05.2014 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон" (у редакції від 01.01.2025 року):
«У разі оформлення нового паспорта громадянина України для виїзду за кордон за бажанням особи раніше виданий паспорт, що підлягає анулюванню, може бути повернений їй після внесення до нього відмітки про анулювання або фізичного знищення серії і номера».
У заяві про залишення старого закордонного паспорту бажано вказати причину:
наприклад, «у старому паспорті міститься дійсна віза та документи, необхідні для законного проживання у Канаді».На практиці це доволі поширене явище, і працівники консульств, ДМС або паспортного сервісу, як правило, йдуть назустріч, якщо бачать, що в паспорті є віза або відмітка про ПМЖ-статус іншої країни.
Алгоритм дій, аби залишити собі старий закордонний паспорт, простий:
1. Завчасно повідомьте представника консульства або паспортного сервісу, який приймає звернення, про свій намір залишити закордонний паспорт у себе на руках після оформлення нового;
2. Подайте відповідну заяву (бланк можна взяти в консульстві) та аргументуйте причину залишення ятарого паспорту, як я акцентував Вашу увагу на тому вище.
Пам'ятайте: наявність штампів про перетин кордону, екзотичних штампів, наявність фото своєї малолітньої дитини не є підставою для залишення паспорта на руках. Для цього ви завжди можете зробити копії цих сторінок, навіть кольорові, а за потреби — завірити нотаріально», — зауважують у консульстві.
Крім того, слід враховувати, що по закону одночасно у Вас «на руках» можуть бути лише два закордонних паспорти.
З повагою, адвокат Айвазян.
Дякую Юрій. Так, згідно порядку що ви вказали я також знайшла що при обміні закордонного паспорту у зв’язку зі змінами інформації ( у тому числі зміни імені) при подачі документів також подається заява на залишення попереднього документу після його анулювання. Але чомусь в консульстві мені сказали що вони його не повернуть бо ім’я різні. ( може бути і так що вони звісно просто не знають досконало цей порядок). Чи є якийсь закон який дозволяє їм відмовити мені у поверненні анульованого паспорту?
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіУ випадку з працівниками наших консульств, на жаль, може бути все що завгодно. (( Тож, незалежно від позиції останніх я рекомендую Вам все ж таки подати заяву на залишення старого закордонного паспорту та вимагати її реєстрації. У разі отримання письмової відмови Ви маєте повне право її оскаржити, і таке оскарження точно буде успішним.
Щодо питання з приводу існування закону, який дозволяє працівникам консульства відмовити Вам у задоволенні згаданої заяви, то мені такий закон невідомий.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіЩо стосується, що вам не видадуть паспорт. Бо він знищується. Це передбачено.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/302-2015-%D0%B...
Недійсний паспорт, отриманий закордонною дипломатичною установою, надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, що здійснив його оформлення, для знищення згідно з пунктами 110-113 цього Порядку.
Вилучений закордонною дипломатичною установою, визнаний недійсним відповідно до абзацу дев’ятого пункту 108 цього Порядку паспорт разом з актом про вилучення надсилається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, що здійснив його оформлення, для знищення його згідно з пунктами 110-113 цього Порядку
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Розумію Ваше занепокоєння, пані Ганно, адже повторно займатись оформлення дозвільних документів на проживання в Канаді, в той час коли Ви маєте право залишити собі попередній закордонний паспорт, просто нераціонально, нелогічно та затратно, адже в першу чергу це час та кошти.
Звичайно, Ви маєте право залишити у себе свій закордонний пааспорт після його анулювання, якщо подасте відповідну заяву до ДМС чи консульства під час оформлення нового паспорта. Зразок можете взяти у дипломатичній установі або ДМС, якщо не дадуть - пишіть в довільній формі.
Після анулювання старого паспорта візи та дозвільні документи не зникають — вони залишаються бути дійсними для іноземних установ (особливо, якщо Ви вже перебуваєте в Канаді). У багатьох випадках достатньо показати обидва паспорти — старий (анульований, але з візами) та новий — щоб підтвердити, що Ви та сама особа. Якщо Ви змінили ім'я на підставі свідоцтва про зміну імені виданого ДРАЦС, то Вам додатково потрібно буде проставити на ньому Апостиль та перекласти на іноземну мову.
Якщо Ви подасте заяву про повернення паспорта, але Вам його не повернуть - Ви можете оскаржити протиправні дії відповідальних посадових осіб у судовому порядку.
Якщо Ви хвилюєтесь, що саме так і буде, то:
55. Для обміну паспорта для виїзду за кордон заявник, який постійно проживає або тимчасово перебуває за кордоном, звертається до працівника закордонної дипломатичної установи та подає документи, передбачені пунктом 52 цього Порядку, а також:
1) паспорт для виїзду за кордон, що підлягає обміну;
2) документи, що підтверджують обставини, у зв’язку з якими паспорт для виїзду за кордон підлягає обміну (у випадках, визначених у підпунктах 1 і 2 пункту 6 цього Порядку);
3) ЗАЯВУ ПРО ПОВЕРНЕННЯ ПАСПОРТА ДЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН, ЩО ПІДЛЯГАЄ ОБМІНУ, ПІСЛЯ ЙОГО АНУЛЮВАННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З НАЯВНІСТЮ В НЬОМУ ВІЗ АБО У ВИПАДКУ, ЯКЩО ТАКИЙ ПАСПОРТ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ОТРИМАННЯ/ПРОДОВЖЕННЯ ДОЗВІЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ НА ПРОЖИВАННЯ В ІНОЗЕМНІЙ ДЕРЖАВІ.
92. Недійсні паспорти для виїзду за кордон анулюються працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи шляхом пробиття не менш як двох отворів у машинозчитуваній зоні, після чого дані вносяться до відомчих інформаційних систем.
ЗА ПИСЬМОВОЮ ЗАЯВОЮ ЗАЯВНИКА АНУЛЬОВАНИЙ ПАСПОРТ ДЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН ПОВЕРТАЄТЬСЯ ЙОМУ ПРАЦІВНИКОМ ТЕРИТОРІАЛЬНОГО ОРГАНУ/ТЕРИТОРІАЛЬНОГО ПІДРОЗДІЛУ ДМС, ЗАКОРДОННОЇ ДИПЛОМАТИЧНОЇ УСТАНОВИ, ЯКЩО В НЬОМУ ПРОСТАВЛЕНІ ОДНА ЧИ ДЕКІЛЬКА ВІЗ АБО ЯКЩО ТАКИЙ ПАСПОРТ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ОТРИМАННЯ/ПРОДОВЖЕННЯ ДОЗВІЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ НА ПРОЖИВАННЯ В ІНОЗЕМНІЙ ДЕРЖАВІ.
Рішення про відмову у поверненні старого паспорта для виїзду за кордон може бути оскаржено в адміністративному порядку (штляхом подачі скарги до МЗС або ДМС) або до суду.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Харків, 17 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ГАННА! 100 % Ви маєте право на залишення паспорта в якому є відмітки про перетин кордону або візи, після його погашення шляхом пробиття двох отворів на машиносчитувальній зоні паспорта працівником закордонної консульсько-дипломатичної установи, працівником ДМСУ або ДП "Документ"..
На жаль серед консульсько-дипломатичних працівників за кордоном, як і серед юристів, також дуже багато некомпетентних невігласів, які не роз"яснюють право громадянам залишити у себе на руках анульований та погашений паспорт за власною заявою, але така можливість однозначно передбачена. Якщо не подати таку заяву і не забрати паспорт, він знищується і його потім вже отримати неможливо.
Ось яким нормативно-правовим актом це передбачено.
Відповідно до абзацу 7 пункту 76, пункту 92 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 №152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» (в редакції від 01.01.2025 р.) Для отримання нового паспорта заявник або особа, зазначена в абзаці сьомому пункту 35, абзаці дев’ятому пункту 52 цього Порядку, здає паспорт, який подавався для обміну у випадку, зазначеному в пункті 22 цього Порядку. Такий паспорт анулюється працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб’єкта шляхом пробивання двох отворів наскрізь на кожному аркуші, обкладинці документа у формі книжечки.
92. Недійсні паспорти для виїзду за кордон анулюються працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи шляхом пробиття не менш як двох отворів у машинозчитуваній зоні, після чого дані вносяться до відомчих інформаційних систем.
За письмовою заявою заявника анульований паспорт для виїзду за кордон повертається йому працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, якщо в ньому проставлені одна чи декілька віз або якщо такий паспорт є підставою для отримання/продовження дозвільних документів на проживання в іноземній державі.
95. Територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, структурний підрозділ ДМС, а за кордоном - закордонна дипломатична установа засобами Реєстру з використанням відомчих інформаційних систем вносить до бази даних Реєстру інформацію про факт подання особою заяви про втрату/викрадення паспорта, визнання недійсним, вилучення, анулювання, повернення особі анульованого паспорта для виїзду за кордон та знищення недійсного паспорта для виїзду за кордон.
Заява на повернення анульованого паспорта громадянина України для виїзду за кордон має бути підготовлена з урахуванням конкретних обставин. Зазвичай, потрібно вказати причину анулювання, серію та номер паспорта, а також дату видачі. Ось приклад:
(Назва органу, до якого подається заява)(Адреса органу)
(Дата)
**Заява***
на повернення анульованого паспорта громадянина України для виїзду за кордон**
Я, (прізвище, ім'я, по батькові, старе та змінене нове), паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії (серія) № (номер), виданий (дата видачі) (органом, що видав паспорт), прошу повернути мені анульований паспорт.(Вкажіть причину анулювання паспорта, наприклад: "У зв'язку із закінченням строку дії", "у зв'язку з отриманням нового паспорта").
у зв’язку з тим, що у ньому є дійсний дозвіл на проживання у Канаді / діюча ___ віза.
**Додатки:***
Копія паспорта громадянина України (якщо є)*
Копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон (якщо є)*
(Інші документи, якщо потрібні)*
*Підпис:** (підпис)**Дата:**
ДО ВІДПОВІДІ ДОДАЮ також ЗРАЗОК ЗАЯВИ, ЯКИЙ ПРОПОНУЄ ГЕНЕРАЛЬНЕ КОНСУЛЬСТВО УКРАЇНИ у МЮНХЕНІ (Німеччина).
Я не переконаний, що в Канаді якісно працює консульська служба, оскільки останні мої клієнти чомусь зверталися до представництва ДП "Документ" в Мадриді або Іспанії для обміну та оформлення нового паспорта. Можливо у них специфічна ситуація.
Але щиро раджу не застосовуйте схему втрати паспорта. Не обберетесь клопоту! Це повний маразм, від якого постраждали дуже багато людей за кордоном, будучи вимушеними судитися з ДМСУ та консульствами за свій паспорт.
ЦЕ ДВІ РІЗНІ ПРОЦЕДУРИ - відновлення втраченого та обмін.
Тобто Вам не видадуть у разі втрати паспорт за заявою-анкетою де зазначено "втрата" - паспорт на нові персональні дані.
Це передбачає лише обмін у зв"язку зі зміною персональних даних на підставі зміненою ID-картки.
Аналогічні роз"яснення надано і на сайті Державного підприємства "ДОКУМЕНТ" Державної міграційної служби України.
https://pasport.org.ua/faq/654
Аналогічне роз"яснення датоване 2024 роком міститься і на сайті Управління ДМС у Полтавській області
https://dmsu.gov.ua/news/region/16219.html
Окремі консульсько-дипломатичні працівники зазначають, що "наявність штампів про перетин кордону, екзотичних штампів, наявність фото своєї малолітньої дитини, тощо не є підставою для залишення паспорта на руках – для цього Ви завжди можете зробити копію цих сторінок, навіть кольорові, а за потреби – завірити нотаріально".
Тому, щоб не отримати бюрократичну відмову через це, треба зазначати у тексті заяви саме, що в закордонному паспорті проставлені візи та такий паспорт є підставою для отримання/продовження дозвільних документів на проживання в іноземній державі.
ЩАСТИ ВАМ!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
В мене є питання щодо виготовлення нового закордонного паспорту при зміні імені. Якщо я отримаю нову id-карту і подамся на закордонний паспорт в якому є діючі візи та він привʼязаний до моїх іноземних документів за якими я проживаю у Канаді, чи можна за заявою при отриманні нового паспорту залишити його мені при умові що його анулюють методом проколу?
Згідно з чинним законодавством громадянин не може мати одночасно більше ніж два діючих закордонних паспорти.
При оформленні нового паспорта, попередній (один з попередніх) закордонний паспорт, виданий особі, підлягає анулюванню, якщо термін його дії закінчився або у разі зміни інформації, внесеної до паспорт, окрім додаткової змінної інформації.
Анулювання здійснюється шляхом пробиття не менше як двох отворів в машинозчитувальний зоні. При цьому за заявою особи її анульований паспорт може не вилучатися, якщо в ньому проставлено візи або відмітка про тимчасове проживання в іноземній державі.
На час оформлення нового закордонного паспорта за письмовим зверненням громадянина допускається збереження старого закордонного паспорта тільки за наявності діючої візи про що громадянин повинен повідомити у своїй заяві. При цьому в старому паспорті ставиться відмітка "анульовано".
Так, це можливо. Можна оформити другий закордонний паспорт за наявності чинного першого закордонного паспорта. Тобто у вас на руках перебуватимуть одночасно два чинні закордонні паспорти. При цьому другим закордонним паспортом може бути тільки біометричний терміном дії на 10 років.
Головна причина – це наявність попередніх віз. Під час отримання нового паспорта попросіть анулювати старий і заберіть його. Старий закордонний паспорт показує історію ваших поїздок і візову історію. Прикладіть його з чинним паспортом під час подачі на візу.
З повагою! Щасти Вам!