Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
920 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
08.04.25 пройшов ВЛК, якою був визнаний тимчасово непридатним з подальшим переоглядом.
Цей статус довго не відображався в "Резерві", в графі ВЛК стояв прочерк, і в цей період прийшла повістка "для уточнення данних" на 25.04.25.
За повісткою я не з'явився, але написав до ТЦК лист, що перебуваю на лікування та реабілітації після операції на хребті (лікувався амбулаторно, на початку травня перебував на стаціонарному лікуванні). Отримав від ТЦК відповідь, що моя інформація прийнята та врахована.
16.05.25 одночасно зі зміною статусу в "Резерві" та оформленням відстрочки (до 28.06.25) з'являється повідомлення "Схоже, у вас є порушення правил військового обліку..."
На даний час ВЛК пройдена, офомлена відстрочка, статус "На обліку" підсвічується червоним та повідомлення про порушення правил обліку.
Як краще діяти в цій ситуації для її вирішення? Чи має право поліція мене примусово доставити до ТЦК? Таке враження, що ТЦК спеціально це роблять
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (10)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Вячеславе!
Тут треба розбиратися, і на жаль, такі дії ТЦК не завжди грунтуються на законних підставах.
Якщо Ви вчасно, тобто протягом 3 днів з дня явки до ТЦК за повісткою, повідомили їх Укрпоштою рекомендованим листом з описом вкладення про поважну причину неявки - хворобу - та додали до повідомлення підтверджувальний документ (лікарняний чи довідку зі стаціонарного лікування), то я не бачу в даному випадку підстав щодо визнання Вас таким, який порушив правила військового обліку.
Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
"23. Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
24. У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів".
Щоправда після того Ви повинні були кожні 7 днів підтверджувати поважну причину неявки до ТЦК в такий самий письмовий спосіб, продовжуючи при тому надавати підтверджувальні документи, оскільки за тією ж постановою КМУ максимальний термін дії поважної причини щодо неявки за повісткою - 7 днів.
Тому, враховуючи сказане, можливо, поява червоної стрічки в Резерві+ як раз і пов'язана з тим, що Ви не надавали ТЦК додаткових підтверджень існування поважної причини неявки. Це треба з'ясовувати.
Для того, необхідно або особисто з'явитись до ТЦК (маючи відстрочку, Ви в цьому випадку абсолютно нічим не ризикуєте), або надіслати до ТЦК запит - власний чи підготовлений Вашим представником (адвокатом) - з вимогою уточнити причини появи в Резерві+ відмітки про порушення правил обліку. Від того, якою буде відповідь, багато залежить.
Після отримання відповіді:
Якщо це пов'язано з неявкою за повісткою, то треба уважно перевірити законність такого кроку з боку ТЦК, оскільки оголошення в розшук може бути пов'язано саме з необхідністю складання протоколу і винесення постанови про притягнення до адмінвідповідальності. Нижче я подаю можливий алгоритм дій у разі оголошення Вас у розшук та оскарження постанови про штраф..
Ви повинні знати, якщо Вас оголосили у розшук, то представники поліції можуть затримати Вас та доставити до ТЦК. Таке право їм дає стаття 24 Закону України "Про національну поліцію":
"5. За зверненням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, беруть участь у здійсненні заходів щодо оповіщення військовозобов’язаних та резервістів спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також здійснюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення".
Крім того, за неявку по повістці Вам загрожує штраф по статті 210-1 КУпАП - порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію:
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Що стосується порядку накладання штрафу та його оскарження.
Зазвичай процесс накладання на Вас штрафу за неявку по повістці починаеться із складання протоколу та подальшої винесення постанови керівником ТЦК про притягнення Вас до адміністративної відповідальності.
Після винесення постанови Ви повинні або оскаржити таку постанову упродовж 10 днів до районного суду або ж упродовж 15 днів сплатити штраф. У разі несплати Вами штрафу в зазначений термін постанова передається у виконавчу службу. Після того відкривається виконавче провадження про примусове стягнення з Вас суми штрафу. При тому сума штрафу подвоюється й до останнього додається 10% виногороди виконавця. Тобто, по суті, це вже буде не мінімальний штраф на 17К, а стягнення майже на 40К.
Першочергово виконавець накладає арешт на Ваші банківські рахунки та, якщо на останніх є кошти, стягує їх. Крім того, у разі недостатної кількості коштів, арешт накладається н а рухоме майно.
Щодо нерухомого майна, то є умова: у разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (з 01 квітня 2024 року - 160 000 грн.), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
Проте, сам порядок винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності передбачає Вашу особисту присутність. Єдине виключення - належне повідомлення Вас про розгляд справи.
Стаття 268 КУпАП. Права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності:
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279 - 1-279 - 8 цього Кодексу.
30 січня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 482/9/17, адміністративне провадження №К/9901/38702/18 (ЄДРСРУ № 87268086) та справі №308/12552/16-а, адміністративне провадження №К/9901/32526/18 (ЄДРСРУ № 87268082) досліджував принцип належного повідомлення особи про розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності.
Верховний суд вказує, що особі до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав - на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів, захист тощо.
Законодавство покладає обов`язок щодо своєчасного повідомлення особи про час та місце розгляду справи на уповноважену посадову особу. Зміст цього обов`язку не вичерпується надсиланням тексту відповідного повідомлення, оскільки саме лише надсилання, без отримання, не свідчить про поінформованість особи про час та місце розгляду справи, а отже робить це право недієвим.
Інструкція як перевірити виконавче провадження в Дії:
В Дії можна отримати детальну інформацію про штрафи та борги за виконавчими провадженнями, а також:
Також, інформацію щодо наявності виконавчого провадження можливо перевірити за допомогою:
-єдиного реєстру боржників (https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors);
-автоматизованої системи виконавчих проваджень (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors);
-он-лайн будинку юстиції (https://online.minjust.gov.ua/).
Якщо з'ясується, що причина оголошення у розшук технічна або, ще гірше, надумана (Ви праві, коли припускаєте, що вони доволі часто і цілком агульно так роблять, аби просто ВИМУСИТИ військовозобов'язаного з'явитись до ТЦК, то Ви повинні вимагати від останнього негайного внесення виправлень до Резерву+, а якщо того не буде зроблено, звертатись до ТЦК вищого рівня, МОУ чи військового омбудсмена, а у разі, як це дасть позитивний результат - знову ж таки до адміністративного окружного суду.
Отже, в цілому я все жа таки сподіваюсь, що це якийсь технічний збій в Резерві+ - таке трапляється в часто. Втім, не виключені і незаконні дії ТЦК. Тож все залежить від причини та законності внесення Вас у розшукову базу МВС.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Вячеславе!
08.04.25 пройшов ВЛК, якою був визнаний тимчасово непридатним з подальшим переоглядом.Цей статус довго не відображався в "Резерві", в графі ВЛК стояв прочерк, і в цей період прийшла повістка "для уточнення данних" на 25.04.25.За повісткою я не з'явився, але написав до ТЦК лист, що перебуваю на лікування та реабілітації після операції на хребті (лікувався амбулаторно, на початку травня перебував на стаціонарному лікуванні). Отримав від ТЦК відповідь, що моя інформація прийнята та врахована.16.05.25 одночасно зі зміною статусу в "Резерві" та оформленням відстрочки (до 28.06.25) з'являється повідомлення "Схоже, у вас є порушення правил військового обліку..." На даний час ВЛК пройдена, офомлена відстрочка, статус "На обліку" підсвічується червоним та повідомлення про порушення правил обліку.Як краще діяти в цій ситуації для її вирішення? Чи має право поліція мене примусово доставити до ТЦК? Таке враження, що ТЦК спеціально це роблять
Наразі Ви перебуваєте в розшуку, якщо маєте відмітку про порушення правил військового обліку. До речі, вчора відбулося серйозне оновлення Резерв+ і відтепер доступна інформація про причину розшуку та дату його початку. Тому оновіть Резерв+ та подивіться вищезазначену інформацію.
На мій погляд, сталася якась помилка, зумовлена тим, що права рука не знає, що робить ліва рука. Ви пройшли ВЛК, отримали тимчасову непридатність - можливо якісь окремі працівники ТЦК про це не знали. У будь-якому випадку, що рекомендую:
1. Оновити застосунок Резерв+ та переглянути інформацію щодо причини порушення військового обліку.
2. Після цього - мабуть вирішити питання шляхом особистого прибуття. Переконаний, що жодних санкцій до Вас застосовано не буде.
З повагою! Щасти Вам!
Але мій статус, хоч і підсвічується червоним, але все ж "На обліку".
Стасуту "В розшуку" немає. Чи це одне і те ж?
В "Резерві" інформації про розшук немає ніде. Оновив, завантажив розширену інформацію, всюди просто на обліку. Але вказано, що є порушення.
В "Дії" ні виконавчих впроваджень, ні штрафів немає.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіЦе одне і те ж. Те, що Ви на обліку - це вірно, так і має бути. Порушення правил військового обліку - це і є розшук. Спробуйте оновити сам Резерв+, вже зі вчора доступна інформація про розшук.
На жаль, не бачу такої функції.
Видалив додаток та встановив заново, але інформації про розшук ніде немає.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВячеславе! Дивно, тому що в мене вже багато клієнтів оновили Резерв+ і у них зазначається про причини розшуку. Вам треба оновити застосунок та завантажити ПДФ. Спробуйте.
З повагою!
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Розумію Ваше занепокоїння, Вячеславе, адже Ви все зробили правильно - маючи поважну причину для неявки по повістці - сповістили про це ТЦК.
Проте, чи маєте Ви документальне підтвердження того, що перебуваєте на амбулаторному лікуванні після виписки зі стаціонару?
На жаль, відповідно до законодавства у Вас все рівно залишається обов'язок явитися по повістці до ТЦК протягом 7 днів після закінчення лікування і якщо у Вас немає медичних документів, які підтверджують, що Ви знаходтесь на амбулаторному лікуванні Вас можуть спробувати притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 КУпАП (штраф 17 тис. грн, але його можна зменшити до 8500 грн)
Згідно ч.3 ст.22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізнішеТРЬОХ діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує СІМ календарних днів.
Загалом ніхто не застрахований від неправомірних дій ТЦК, які можуть спробувати будь-кого притягнути до адміністративної відповідальності за неявку по повістці, проте даний штраф можна оскаржити у судовомк порядку
Тепер відповідаю на Ваші запитання
У Вас є декілька варіантів дій:
1. Повідомити рекомендованим листом ТЦК про те, що Ваш стан здоров'я не дозволяє прибути по повістці та попросити зняти безпідставний статус про порушення правил військового обліку. Якщо Ваше звернення ігнорують - можна звернутися до суду
2. Якщо Вам стало краще - можете особисто явитися до ТЦК та надати підтвердження того, що Ви перебували на амбулаторному лікуванні та не порушуєте законодавство, адже Вам було важко пересуватися. Якщо Вас спробують притягнути до адміністративної відповідальності і накладуть штраф - його можна буде оскаржити у судовому порядку
3. Ви можете подати заяву про визнання правопорушення та сплатити штраф 8500 грн.
На жаль, якщо ТЦК подали до поліції звернення щодо Вашого доставлення до ТЦК для складення протоколу про адміністративне правопорушенняки, то Вас можуть затримати працівники поліції та доставити до ТЦК.
Але, мобілізувати Вас не мають права, адже порушення правил військового обліку не є підставою для анулювання відстрочки по тимчасовій непридатності.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
А які можуть бути докази амбулаторного лікування? Стаціонарного – це виписка, вона є (з 10.05 по 15.05).
Офіційно відкритого лікарняного на момент отримання повістки (25.04) не було. Амбулаторне лікування не дало ефекту, тоді вже направили на стаціонар і відкрили лікарняний.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоказами амбулаторного лікування можуть бути будь-які документи, що підтверджують факт звернення, діагностики, призначень та лікування без госпіталізації. Нижче надаю перелік основних документів для підтвердження поважної причини неявки:
1. Медична довідка з амбулаторного закладу форма № 086/о https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0681-12#Text.
Можете спробувати взяти її у довільній формі, але вона обов’язково має містити:
2. Виписка з амбулаторної карти (форма № 027/о) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0682-12#Text Детально описує перебіг лікування, призначення та обґрунтовує неприбуття.
3. Результати обстежень і призначень. Можуть бути додатком до довідки (наприклад, рентген, УЗД, аналізи, ЕКГ).
4. Електронна довідка. Якщо у Вас є запис у eHealth, що Ви звертались до лікаря або вже перебували на амбулаторному лікуванні на дату явки до ТЦК (25.04) — можна отримати офіційний витяг або скрин із підписом лікаря (іноді ТЦК його приймає, але краще мати паперовий варіант з печаткою).
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, надаю відповідь на ваші запитання.
Як краще діяти в цій ситуації для її вирішення?
Для вирішення вашого питання, вам треба з'явитися до ТЦК особисто. Скоріше за все на вас буде накладено штраф у розмірі 17 тисяч гривень, після його оплати , червона стрічка зникне.
Ваше порушення у тому, що у разі надходження повістки, ви перебували на лікарняному, в. Повинні попередити ТЦК, що ви і зробили, а також після закінчення лікарняного самостійно прибути до ТЦК протягом 7 днів. Якщо ви це не зробили це є порушенням правил військового обліку.
Штраф можуть накласти лише у вашій присутності або якщо вас належним чином було повідомлено про час і дату розгляду справи. У разі накладення штрафу, ви маєте право на його оскарження у судовому порядку протягом 10 днів з моменту отримання постанови про накладення адміністративного штрафу.
Чи має право поліція мене примусово доставити до ТЦК? Таке враження, що ТЦК спеціально це роблять
Так, як штраф можуть накласти лише у вашій присутності. Тому ви Підлягаєте адміністративному затриманню, для складання протоколу.
Я з вами повністю погоджуюсь, що додаток резерв плюс це є маніпуляція свідомістю людини. Але у вашому випадку, дійсно є порушення.