Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
921 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Вітаю. Я є усиновлювачем неповнолітньої дитини згідно судової справи № 553/642/24(є в ЄДРСР). При усиновленні прізвище і побатькові дитини залишили без змін. Крім того в даному шлюбі народилося,ще двоє спільних дітей , тобто ми маємо статус багатодітної родини. Але "Резерв+"чі "Оберіг" не бачіть всиновленої дитини. Коли звернулися до РАЦСу _ сказали, що я маю стаус усиновлювача,але не батька відповідно "система" мене не бачіть, ну і відповідно не надає відстрочки. Питання: 1. Чи може працівник РАЦСу не вірно тлумачіти рішення суду? 2. Чі маю я в конкретному випадку право на відстрочку? Дякую.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, ви маєте право на відстрочку. Для цього вам потрібно особисто звернутися до ТЦк де перебуваєте на обліку та подати заяву на ім'я комісара ТЦК про надання відстрочки від мобілізації. Додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів.
У вас є дві дві підстави
3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці
Свідоцтво про народження двох дітей
Рішення суду про усиновлення
Свідоцтво про шлюб.
4)жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої (таких) дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України
свідоцтво про народження дитини (дітей) із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та один із документів: свідоцтво про смерть одного з батьків або рішення суду про оголошення одного із батьків померлим, або рішення суду про позбавлення одного з батьків батьківських прав, або рішення суду про визнання одного із батьків безвісти відсутнім, або витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі, або документи, які підтверджують, що особа самостійно виховує та утримує дитину (рішення суду про встановлення факту самостійного виховання дитини або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України).
Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилася у вас як доказ її подачі.
Відповідно пункту 63 постанови 560 у разі подачі заяви на відстрочку на ВЛК не мають право направляти.
Зразок заяви за посиланням
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...
П 3 або 4 частини 1 ст.23.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Ви всиновили дитину дружини чи дитину позбавлену батьківського піклування?
Ви маєте 100% право на відстрочку в обох випадках, але якщо Резерв+ не бачить факту всиновлення дитини дружини, то Ви не зможете оформити відстрочку онлайн.
Проте цілком можливо отримати її подавши документи про відстрочку поштою або особисто звернувшись до ТЦК. Нижче надам інформацію, щодо оформлення відстрочки на підставі перебування на Вашому утриманні трьох дітей.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
1. Заява про відстрочку за пунктом 3 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Додаток 4)
2. Свдоцтво про шлюб
3. Свідоцтва про народження дітей
4. Рішення суду про всиновлення дитини дружини
5. Копія паспорту та ІПН
6. Військово-обліковий документ
Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.
Крім того, є можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.
Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Тому, якщо Ви подасте заяву про відстрочку укрпоштою існують такі варіанти розвитку подій:
1. Вам нададуть відстрочку.
2. Вам відмовлять у відстрочці
3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.
В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку або оформити відстрочку безпосередньо в ТЦК.
При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.
Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку. Якщо заяву не реєструють – можете зателефонувати до поліції та зафіксувати перевищення повноважень працівниками ТЦК.
Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.
В будь-якому випадку Ви не підлягаєте мобілізації, якщо Вас направлять на ВЛК, а потім визнають придатним, то при неправомірному врученні мобілізаційного розпорядження або повістки на відправку після медогляду - вимагайте Акт відмови, де вкажете, що маєте право на відстрочку, яким Вам не дали скористатися. Крім того, можна телефонувати в поліцію, ДБР та Міноборони зі скаргою про перевищення службових повноважень працівниками ТЦК.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Харків, 17 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ДЕНИСЕ! Треба дивитись рішення суду. Відповідно до статті 229 Сімейного кодексу Ви мали при усиновленні вказати в заяві до суду про це клопотання.
Відповідно до статті 229 СК України
1. Особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір'ю, батьком дитини або повнолітньої особи.
2. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір'ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу.
3. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
При усиновленні дитини, для отримання нового свідоцтва про народження з новими даними, необхідно спочатку звернутися до суду з клопотанням про зміну відомостей. Після ухвалення рішення судом, орган ДРАЦС внесе зміни до актового запису та видасть нове свідоцтво.
Так, при усиновленні в свідоцтві про народження дитини вказуються прийомні батьки, а не біологічні батьки.
У статті 230 Сімейного кодексу України вказано:
1. Особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання змінити відомості про місце народження та дату народження дитини.
2. Дата народження дитини може бути змінена не більш як на шість місяців.
3. У рішенні про усиновлення суд змінює відомості про місце народження та дату народження дитини, якщо це відповідає її інтересам.
Зміна прізвища, імені, по батькові при усиновленні відбувається поетапно.
Крок 1. Відповідно до статті 223 Сімейного кодексу України, усиновителі подають в суд заяву про усиновлення, в якій, згідно з 265 статтею Цивільного процесуального кодексу України, повинно міститися клопотання про зміну прізвища, імені та по батькові дитини. Суд робить позначку про зміну прізвища, імені та по батькові усиновленої дитини в рішенні про усиновлення.
Крок 2. Відповідно до статті 233 Сімейного кодексу України, на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи державний орган реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
Також зазначимо, що свідоцтво про народження, що було видане раніше, анулюється.
Детальний процес:
Зміна персональних даних усиновленої дитини не є обов'язковою, усиновителі можуть вирішити зберегти її попереднє прізвище, ім'я та по батькові.
ВОДНОЧАС, відповідно до статті 226 СК України
1. Особа має право на таємницю перебування на обліку тих, хто бажає усиновити дитину, пошуку дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення та її розгляду, рішення суду про усиновлення.
2. Дитина, яка усиновлена, має право на таємницю, в тому числі і від неї самої, факту її усиновлення.
3. Особа, яка була усиновлена, має право після досягнення нею чотирнадцяти років на одержання інформації щодо свого усиновлення.
Саття 228 СК України передбачає особливості забезпечення таємниці усиновлення.
https://protocol.ua/ua/simeyniy_kodeks_ukraini_sta...
Таємниця усиновлення забезпечується також відповідно до статей 229-231 цього Кодексу.
ЯКЩО СУД ВСЕ ЗРОБИВ ПРАВИЛЬНО і ВИ КЛОПОТАЛИ ПРО ЦЕ В ЗАЯВІ ДО СУДУ ПРО УСИНОВЛЕННЯ - ВІДОМОСТІ МАЛИ Б ЗМІНИТИ.
А якщо ні - відстрочка оформиться лише через звернення до ТЦК із копією рішення суду або її нотаріально завіреною копією з копії.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Юрист, м. Харків, 17 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОДАТКОВО ДО МОЄЇ ВІДПОВІДІ. НА ЖАЛЬ Я НЕ ЗНАЮ ХТО ГОТУВАВ ВАМ ЗАЯВУ ДО СУДУ, АЛЕ У ЗАЯВІ НЕ БУЛО КЛОПОТАННЯ ПРО ВКАЗАННЯ ВАС БАТЬКОМ у СВІДОЦТВІ і про зміну прізвища, імені та по батькові дитини.
Припускаю, що і суд Вам не роз"яснив таке право під час засідання. Тобто по факту виходить, що БАЖАННЯ ВИ НЕ ВИЯВИЛИ.
У відповідності до ч.1 ст.229 СК України, особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
Згідно з частинами 2, 3, 4 статті 231 СК України якщо усиновлювач записується батьком дитини, відповідно змінюється по батькові дитини. Якщо усиновлюється повнолітня особа, її прізвище, ім`я та по батькові можуть бути змінені у зв`язку з усиновленням за заявою усиновлювача та усиновленої особи. Про зміни, передбачені у цій статті, суд зазначає у рішенні про усиновлення.
Відповідно до статті 233 CK України, на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини або повнолітньої особи, складений органами державної реєстрації актів цивільного стану України, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
Як наслідок маєм наступне рішення із- вказівкою, що Ви не бажаєте змінювати дані дитини, тобто й вказувати себе батьком у свідоцтві.
ОСОБА_1 в порядку окремого провадження звернувся до суду із заявою, в якій прохає оголосити його усиновлювачем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без зміни прізвища, ім`я та по батькові останнього.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/118282883
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Служба у справах дітей виконавчого комітету Подільської районної у місті Полтаві ради, Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усиновлення дитини задовольнити.
Надати дозвіл ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянину України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 на усиновлення неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прізвище ім`я по батькові усиновленого залишити без змін.
Тобто не знаю хто і на якому етапі Вас ошукав, але ось такі тепер наслідки.
Це не позбавляє Вас права на відстрочку. Але вона буде не автоматичною через Резерв+, а через ТЦК.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Денисе!
Так, відповідно до наданого Вами рішення, Ви є усиновлювачем дитини дружини, але Ви не просили внести дані про Ваше батьківство до актового запису цивільного стану про народження . Саме звідси і виникла дана проблема. Тобто, Ви повинні були просити внести наступні зміни:
"Зобов’язати ... відділ державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження ...:
записати усиновлювача батьком дитини та вказати в графі «відомості про батька»: батько – ПІБ 02.01.1990 року народження, громадянин України".
З таким формулюванням у рішенні суду ДРЦС би вніс відповідні зміни та видав нове свідоцтво про народження дитини. Ви самостійно готували заяву?
Ні, ДРАЦС вірно тлумачить рішення суду, оскільки останнє зазначає наступне:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Служба у справах дітей виконавчого комітету Подільської районної у місті Полтаві ради, Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усиновлення дитини задовольнити.
Надати дозвіл ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянину України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 на усиновлення неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прізвище ім`я по батькові усиновленого залишити без змін.
Ви маєте право на відстрочку, оскільки на Вашому утриманні знаходиться троє неповнолітніх дітей, але Ви не зовсім вірно сформулювали вимоги в заяві про усиновлення й тому у реєстрі актів цивільного стану не зазначається, що Ви є батьком дитини.
Тож, через Резерв+ за таких обставин Ви оформити відстрочку не зможете, а отже, залишається варіант із поданням заяви на розгляд комісії при ТЦК.
Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;
Згідно із Постановою КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:
Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:
свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та (або) рішення суду про встановлення факту перебування дитини (дітей) на утриманні військовозобов’язаного (за наявності), інші документи, на підставі яких у військовозобов’язаного виник обов’язок утримувати падчерку, пасинка до досягнення ними 18 років відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України (за наявності), та один з таких документів:
свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше);
рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;
рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;
письмовий договір між батьками про те, з ким з батьків будуть проживати діти, та про участь другого з батьків у їх вихованні;
свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) та документи, які свідчать про відсутність у малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або про те, що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання (свідоцтво про смерть; витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; рішення суду про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим; вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі; висновок медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я чи витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, якщо зазначені мати, батько, дід, баба, повнолітні брати та сестри самі потребують постійного догляду; рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька);
інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність в Реєстрі відомостей про військовозобов’язаного за категорією стягнення (характером зобов’язання) “стягнення аліментів” з датою формування такої інформації не пізніше ніж за п’ять днів до дня подання заяви про надання відстрочки.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Вітаю. Я є усиновлювачем неповнолітньої дитини згідно судової справи № 553/642/24(є в ЄДРСР). При усиновленні прізвище і побатькові дитини залишили без змін. Крім того в даному шлюбі народилося,ще двоє спільних дітей , тобто ми маємо статус багатодітної родини. Але "Резерв+"чі "Оберіг" не бачіть всиновленої дитини. Коли звернулися до РАЦСу _ сказали, що я маю стаус усиновлювача,але не батька відповідно "система" мене не бачіть, ну і відповідно не надає відстрочки. Питання: 1. Чи може працівник РАЦСу не вірно тлумачіти рішення суду? 2. Чі маю я в конкретному випадку право на відстрочку?
Дуже прикра ситуація, що Ви не внесли зміни до по-батькові дитини, саме через це Ви не можете оформити відстрочку через Резерв+. Та і загалом з оформленням відстрочки через ТЦК та СП також можуть бути проблеми, адже вимагається подача трьох свідоцтво про народження із зазначенням ПІБ батька.
Перелік документів, які додаються до заяви про оформлення відстрочки, чітко регламентований на законодавчому рівні. Зокрема, маю на увазі Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, який йде додатком 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період". По Вашій підставі даний Перелік передбачає обов'язковість подання наступних документів:
свідоцтво про народження кожної дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного та (або) рішення суду про встановлення факту перебування дитини (дітей) на утриманні військовозобов’язаного (за наявності), інші документи, на підставі яких у військовозобов’язаного виник обов’язок утримувати падчерку, пасинка до досягнення ними 18 років відповідно до статті 268 Сімейного кодексу України (за наявності), та один з таких документів:свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше);рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним;письмовий договір між батьками про те, з ким з батьків будуть проживати діти, та про участь другого з батьків у їх вихованні;свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) та документи, які свідчать про відсутність у малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або про те, що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання (свідоцтво про смерть; витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; рішення суду про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим; вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі; висновок медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я чи витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, якщо зазначені мати, батько, дід, баба, повнолітні брати та сестри самі потребують постійного догляду; рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька);інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність в Реєстрі відомостей про військовозобов’язаного за категорією стягнення (характером зобов’язання) “стягнення аліментів” з датою формування такої інформації не пізніше ніж за п’ять днів до дня подання заяви про надання відстрочки.
Як тепер вийти з цієї ситуації - доволі цікаве питання. Через Резерв+ Ви не оформите відстрочки, на жаль. Думаб треба спробувати оформити відстрочку через ТЦК та СП, направивши туди всі матеріали через Укрпошту. Можливо рішення суду для ТЦК буде достатньо, разом з іншими документами звісно.
З повагою! Щасти Вам!