Задайте питання юристу

921 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 22 травня 2025, питання №137292 340₴

Відстрочка від мобілізації.

Доброго дня.
Проходив строкову службу в 2021-2024 рік.
Звільнився згідно наказу Президента України,і автоматично був внесений до оперативного резерву 1 черги без підписання будь яких документів, і врученням повістки на 5 червня.
Я студент денної форми навчання.
Але в лютому загинув батько на війні.
ТЦК говорить що я не маю право на відстрочку.
Порадьте чи я маю підставу для відстрочки

Відповіді юристів (3)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    ТЦК не винен, винні депутати, які приймають Закони, які нікому не потрібні, або не приймають те, що навпаки потрібно.

    Прийміть співчуття у зв'язку із загибеллю батька.

    Ви є резевістом.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385)

    Стаття 39-1. Призов на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період

    8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    НА ЖАЛЬ, АЛЕ ВІДСТРОЧКА ПО СТУДЕНТСТВУ ТА ЗАГИБЕЛІ БЛИЗЬКОГО РОДИЧА - ЧАСТИНА ТРЕТЯ СТАТТІ 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ "ПРО МОБІЛІЗАЦІЙНУ ПІДГОТОВКУ ТА МОБІЛІЗАЦІЮ".

    Але це не означає, що ситуація безвихідна. Ви не повинні нікуди йти служити при тій умові, шо у Вас загинув батько. Це повний абсурд. Рекомендую подавати документи на відстрочку до ТЦК та СП. Якщо буде відмова - оскаржувати її до суду.

    З повагою!

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Максиме!

    Маєте таке право, але на жаль, не зможете вирішити питання без суду...

    Ви отримали письмову відмову від ТЦК у наданні відстрочки? На яку дату в Вас бойова повістка?

    У минулому році всіх строковиків, які були звільненні зі служби зарахували до ОР-1 та видали мобілізаційні розпорядження на весну-літо цього року. Тож, станом на зараз Ви є резервістом оперативного резерву першої черги, а не військовозобов'язаним.

    Згідно частини шостої статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу":

    9. Щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

    призовники - особи, які взяті на військовий облік;

    військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

    військовозобов’язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

    резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період".

    Питання надання резервістам відстрочки регулюється статтею 39-1 вищезгаданого Закону:

    1. Для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України може бути прийнято рішення про призов громадян України, зарахованих до військового оперативного резерву, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

    2. Завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період визначаються Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України в рішенні про його проведення.

    3. Призов громадян України на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період та їх оповіщення здійснюються командирами військових частин - стосовно громадян України, які проходять службу у військовому резерві за контрактом та/або зараховані під час такої служби до військового оперативного резерву, та керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - стосовно громадян України, які після їх звільнення з військової служби зараховані до військового оперативного резерву.

    4. Резервісти зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих повістках (повідомленнях).

    5. Поважними причинами неприбуття до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих повістках (повідомленнях), визнаються підтверджені відповідними документами:

    1) перешкода стихійного характеру, хвороба або інші обставини, що позбавили можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк;

    2) смерть близького родича (чоловіка, дружини, сина, дочки, батька, матері, діда, баби або рідного (повнорідного, неповнорідного) брата чи сестри) або близького родича подружжя.

    6. Громадяни України, які призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, проходять у встановленому порядку обов’язковий медичний огляд.

    7. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають громадяни України, які на момент призову:

    1) визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров’я;

    2) досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, є меншим за строк, на який здійснюється призов;

    3) вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, і з дня їх звільнення з такої служби пройшло менше одного року;

    4) мають загальний строк військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у календарному обчисленні не менше одного року. Такі особи в зазначений період можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за їхньою згодою.

    8. Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Справа в тім, що Ви маєте право на відстрочку, навіть з урахуванням того, що зараховані до ОР-1 та є резервістом. Вся проблема полягає тільки в тому, що законотворці не внесли необхідні зміни у статтю 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", а саме: не змінили частину другу на частину третю.

    У редакції від 20.05.2014 стаття 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" мала наступний вигляд:

    «Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

    • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
    • визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
    • чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);
    • жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);
    • зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
    • народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
    • інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках».

    У 2014 році статтю 23 було доповнено новою частиною, а саме частиною другою, яка передбачала, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також студенти та аспіранти, які навчаються на денній формі навчання.

    У 2022 році у статтю 23 знову були внесені зміни, а саме:

    «після частини першої доповнити новою частиною такого змісту:

    "Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання".

    У зв’язку з цим частини другу - четверту вважати відповідно частинами третьою - п’ятою».

    Отже, з 21.03.2022 року частина друга статті 23, яка передбачала відстрочку для здобувачів освіти, стала частиною третьою статті 23.

    У подальшому стаття 23 Закону в цілому зазнала ще декількох змін, проте частина третя статті 23, так і залишилась частиною третьою відповідно до якої право на відстрочку мають здобувачі освіти.

    Незважаючи на багаточисельні редакції статті 23,зокрема, зміни частини другої, відповідно до якої надавалося право на відстрочку здобувачам освіти до 21.03.2022 року, на частину третю, якою надається право на відстрочку здобувачам освіти, починаючи із 21.03.2022 року і по цей час, до статті 39-1 суб’єктом правотворчої діяльності відповідні належні зміни внесені не були.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, не каплі людського. Вам треба діяти, як умога швидше. Бо для вирішення вашого питання вам треба отримати письмову відмову у наданні вам відстрочки , та оскаржити її у судовому порядку. І це бажано зробити до 5 червня, хочаб подати позов до суду разом із забезпеченням позову, щоб поки був розгляд справи вас не мобілізували.

    Я би вам радив, займатись на прийом до комісара ТЦК. Пояснити дані обставини, щоб він розпорядився, щоб вам швидко надали відмову для подальшого оскарження.

    Вас треба подати заяву на ім'я комісара ТЦК про надання відстрочки від мобілізації.

    Заява за посиланням

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

    жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану.

    документи, що підтверджують родинні зв’язки (у тому числі посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України або посвідчення члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, на підставі якої особі надано статус, або витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни), витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану (у тому числі сповіщення або копія акта службового розслідування, або витяг із наказу про виключення із списків особового складу (із зазначенням підстави

    Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилася у вас, як доказ її подачі.

    Відповідь на вашу заяву платна бути надана протягом 5 днів. Тому обов'язково зробіть відмітку на копії для відліку часу.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України