Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
921 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Пройшов влк , придатний для служби в частинах забезпечення, скащали "будуть представники частин" можу вибрати якусь там. А якщо я ніоднієї не вибиру. Що мені за це буде ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Якщо не виберете - будуть возити на співбесіди з представниками військових частин. Потім будуть возити безпосередньо до військових частин.
Врешті решт направлять в "учебку", а потім до військової частини.
Тому краще вибирайте самі. А то опинитеся десь в Краматорську.
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Антоне!
Якщо Ви не оберете жодної частини, яка пропонується на вибір, Вас просто мобілізують та направлять до навчального центру. Тобто, за відмову Вам нічого не буде, але це не убезпечить Вас від мобілізації в цілому. Тож, якщо Вам пропонують вибір, то на мій погляд, це вже добре. В будь якому варіанті це не повинні бути підрозділи спеціального призначення, Десантно-штурмові війська, морська піхота, служба на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах.
Якщо ж Ви відмовитесь від отримання мобілізаційного розпорядження, то це потягне за собою кримінальну відповідальність за статтею 336 ККУ - ухилення від мобілізації.
Відповідно до Постанови КМУ №560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період":
2. На військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов’язані, які придатні до військової служби за станом здоров’я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, для комплектування (доукомплектування) з’єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).
Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, “Про військовий обов’язок і військову службу” та цим Порядком.
82. Наказ про призов військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається:
керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи);
командиром військової частини, керівником розвідувального органу або визначеним ним керівником відповідного підрозділу розвідувального органу, Головою СБУ, його заступниками чи керівником підрозділу, органу, закладу, установи СБУ - в день призову та зарахування до списків військової частини (підрозділу, органу, закладу, установи СБУ).
3. Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
88. На основі результатів проведення медичного огляду та професійно-психологічного відбору резервістам та військовозобов’язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ чи відповідному підрозділі розвідувальних органів) під особистий підпис вручається повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.
Відповідно до пункту 4 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу"день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період вважається початком проходження військової служби.
Згідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України:
"20.3. При медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту:
а) "Придатний":
до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
Такі особи є непридатними до служби у підрозділах спеціального призначення, Десантно-штурмових військах, морській піхоті, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах".
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Пройшов влк , придатний для служби в частинах забезпечення, скащали "будуть представники частин" можу вибрати якусь там. А якщо я ніоднієї не вибиру. Що мені за це буде ?
Все залежить від того, чи буде у Вас бойова повістка. Якщо Вам пропонують обрати якусь в/ч - загалом це гарний варіант. Якщо Ви цього не зробите, ТЦК просто дасть Вам бойову повістку або одразу мобілізує туди, куди вони вважатимуть за потрібне. Це, у свою чергу, вже не найкращий варіант. Тому тут обирайте самі, але на мій погляд, краще погоджуватися.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
А де Ви зараз знаходитесь в ТЦК чи Вас відпустили додому? Вам вручили повістку?
Якщо Ви пройшли ВЛК і визнані придатним до військової служби в частинах забезпечення, це означає, що Ви офіційно підлягаєте мобілізації, відповідно до ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, “Про військовий обов’язок і військову службу” та Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
Якщо до ТЦК або пункту збору приїжджають офіцери (представники частин) і запрошують людей на службу до своєї частиним - Ви маєте право вибрати, але це не обов’язок.
Якщо ж Ви не виберете жодну частину, то нічого кримінального у цьому випадку не буде, просто Вас направлять до тієї частини, куди на той момент буде потреба. Змінити Ви вже нічого не зможете. Це буде не відмовою від мобілізації, а лише втрата права вибору.
Майте на увазі, якщо Вас вже мобілізують до частини, яку обере ТЦК і Ви після цього відмовитесь служити, то на Вас може чекати кримінальна відповідальність, зокрема:
Проте, перший випадок СЗЧ або дизертирства не завжди карається кримінально, адже до ст. 401 ККУ були внесені зміни, які дозволяють звільнити військовослужбовця від кримінальної відповідальності у разі першого факту СЗЧ, якщо особа добровільно повернулася до частини, не мала наміру ухилятися від служби, не спричинила шкоди і є згода командира на продовження військової служби.
1. Якщо Ви не оберете частину, Вас призначать автоматично — це не проблема.
2. Якщо Ви відмовитеся служити після направлення (вручення бойової повістки), це вже кримінальна відповідальність.
3. Якщо хочете уникнути небажаних призначень — краще самому обрати частину, поспілкуватися з представниками, дізнатись умови або знайти підстави для відстрочки згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та не бути мобілізованим.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Харків, 17 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ВЕЧОРА, АНТОН! Якщо Ви не служили раніше і не маєте військового звання після кафедри, то скоріш за все Вас спочатку направлять на БЗВП (Базову загальновійськову підготовку), тобто на полігон. Там тепер не 2-3 і навіть не 1.5 місяці як раніше, а всього 30 днів. Під час імітації підготовки буде заповнена анкета і відповідно до медичних показань та фаху можна буде розподілитися. Проблема в тому, що в Україні тилових частин і вакансій в них не так і багато. Тому більшість місць зайняті. І реально ситуація така, що окремі люди застрягають на полігоні на 6-12 місяців, адже їх немає куди затягнути. Звісно намагаються обманом змусити підписати згоду добровольця на те, щоб відправили не по стану здоров"я в окопи на нуль. Тому треба уважно читати будь-які папірці, які пропонують підписати.
Випадки коли людей брали, відправляли на полігон, а потім відпускали додому, бо немає куди прилаштувати дуже часті.
Якщо пропонують без полігону, то це ТЦК працює у спарці з так званими рекрутинговими центрами. Як правило рекрутують зараз не у тилові підрозділи, а у дроноводи. Це не зовсім тил, бо ворог здійснює постійне полювання за дроноводами і підрозділами управління дронами. Тому це дуже ризикова робота для життя. Але її намагаються презентувати як тилову. Чомусь ніхто не задумується чому їм постійно не вистачає людей. А тому що вони теж витратний матеріал, не лише штурмові підрозділи, бо штурми як такі зараз ніхто не використовує останній рік, після Курщини.
Формально визнані придатними ДО СЛУЖБИ У ВІЙСЬКОВИХ ЧАСТИНАХ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони – такі військовослужбовці є непридатними до служби у підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах.
По факту це ті самі обмежено придатні, але перейменували назву для того, щоб частину людей перекомісувати та зробити здоровими повністю і мобілізувати на м"ясо в штурмові підрозділи й піхоту.
ОТЖЕ, людина може наполягати, що пропонована служба не відповідає її стану здоров"я та визнанню придатним до служби в ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
Тому розмови, що ось будуть пропонувати частини щоб вибрали, а то відправлять на Донбас чи під Суми / Запоріжжя не завжди правда. Бо це відверте порушення закону. Адже у мене особисто було дуже багато клієнтів та знайомих в Києві, які раніше були обмежено придатні, потім їх патруль оповіщення взяв і на ВЛК... визнали придатним до тилу. Покрутили, повертіли. Понамагалися розвести на бойову частину, а коли не вийшло - відпустили додому. Когось одразу з ТЦК, когось з полігону, коли не знайшлося тилових частин.
Як уже писав вище - тилові частини не резинові, а у нас пів України придатні до тилової служби. Тож на всіх тилових частин і посад не вистачить. + там ще з 2022 року сидять блатнюки за гроші. Дехто навіть не сидить, а рахується, а по факту займаються собі своїм бізнесом - рахуючись військовими. Навіщо далеко ходити - Андрій Козловський, члени Квартал95 деякі, інші не чужі владі люди... і так усюди + додати туди тероборону, яка по ефірам горлянку дере як треба усіх ухилянтів стріляти... бо ж у них по факту комплект до 40 %, а інше - лише рахуються за гроші.
Ну не направляти ж їх усіх на нуль, правда ?
Як правило які частини пропонують під виглядом обмежено придатних? - ПВО (але там фахівці треба), дроноводи... але і по першим, і по другим прилітає не менше ніж на нулі... тому ризики в окремих типу "тилових і напівтилових підрозділах" ризики не менші... також іноді намагаються запропонувати тилові посади бойових військових частин. Але в такому випадку ніхто не застрахований від свавільного направлення командиром - злочинцем на нуль та на бойові завдання. Таких ситуацій купа. Потім людина вимушена втікати в СЗЧ, бо його фактично командир, який плює на закон, відправив на смерть... бо ж деякі командири себе вважають панами, богами, козацькими отаманами, які можуть робити що хочуть без суду й слідства. А потім громадян виловлюють у річках під Миколаєвом, а слідство розводе руками, розказуючи казочки про "слідів насильницької смерті не знайдено". Дуже прикро, але Врадіївка нічому не навчила ні Україну, ні навіть за моєю інформацією від місцевих жителів - саму Врадівку... Як сиділи там "міліція" - бандюки, то зараз сидять ті ж банюдки, але вже під новою вивіскою "поліція".
Звісно за відмову обирати частину Вам нічого не буде.
Але головне не підписувати відмову від служби... адже тоді можуть повісити Ухилення від мобілізації (стаття 336 Кримінального кодексу України).
Відмова від мобілізації в Україні є незаконною, якщо особа не має законних підстав для відстрочки або звільнення від військової служби. Відмова від мобілізації карається за статтею 336 Кримінального кодексу України, яка передбачає позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років.
ТОБТО, ситуація неоднозначна. Можуть направити в якусь тилову частину погану... якщо є вибір якоїсь нормальної тилової частини десь на Західній Україні, то може й має сенс її обрати. Одразу кажу - маю сумнів, що пристойні частини запропонують, бо там уже всі місця зайняті блатнюками. Або мати надію, що нікуди не розподілять, бо вільних місць немає. Такі випадки у практиці останніх пів року також часто трапвляються.
В будь-якому разі Ви маєте право на направлення Вас на службу до частини, яка відповідає рішенню ВЛК щодо придатності. Перед зарахуванням до військової частини Вас зобов"язані ще раз комісувати на ВЛК вже гарнізонній та визначити чи придатні Ви до служби в такій частині. Дуже часто це лише формальність.
Свої права можна і треба захищати. В тому числі оскаржувати в судах незаконні рішення щодо мобілізації, розподілу до частин, які не відповідають стану здоров"я. Для цього треба мати на руках або передати довіреним особам документи, які можна використовувати як докази.
Згідно зі статтею 60 Конституції України, ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. За віддання та виконання такого наказу настає юридична відповідальність.
Незаконним слід вважати наказ, який:
Оцінити незаконність наказу в кожному конкретному випадку може бути доволі складно в силу різних обставин, особливо в бойових умовах. Тому важливо розуміти, що сама по собі ваша незгода з наказом, його доцільністю та ефективністю ще не означає, що такий наказ є дійсно незаконним.
Різновидом незаконного наказу є злочинний наказ, тобто такий, що передбачає вчинення діяння (дії або бездіяльності), за яке Кримінальним кодексом України встановлена відповідальність. Злочинність наказу повинна бути явною, тобто такою, що є очевидною як для того, хто віддає цей наказ, так і для того, кому він адресований, а також для інших осіб (наприклад, здійснювати насильство над мирним населенням у зоні бойових дій, здійснювати грабіж, мародерство, страчувати чи катувати військовополонених тощо).
Що робити у разі отримання незаконного наказу?
Ви як підлеглий зобов’язаний беззастережно виконувати накази командира. Виняток становлять явно злочинні накази, оскільки ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази (ст. 60 Конституції України).
Якщо наказ командира, на вашу думку, є незаконним, можливий такий алгоритм дій:
ЩАСТИ ВАМ У ЗАХИСТІ СВОЇХ ПРАВ!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіБажаю міцного здоров'я! Якщо Ви не оберете жодну частину для себе, Вас можуть розподілити, після проходження БЗВП, до будь-якої проірітетної військової частини та на посаду, яка відповідає Вашому стану здоров'я, професійним навичкам.
Бажано самостійно обрати військову частину, отримати відношення, щоб уникнути можливих негативних наслідків під час розподілу Вас до військової частини,де Ви надалі будете проходити військову службу.
Бувають випадки, коли придатних до тилових частин розподляють по військових частинах бойового складу і часто на бойові посади, тому, щоб не ризикувати, з власного практичного досвіду, рекомендую обрати військову частину самостійно і бажано там, де проходять службу Ваші рідні або знайомі.
Отримати відношення можливо самостійно за допомогою застосунку Армія+ або через знайомих чи рекрутингові центри.
Якщо Ви маєте відстрочку від мобілізації або бронювання, то примусово Вас мобілізувати не зможуть, також не мають права Вас мобілізувати у разі, якщо Ви подали заяву про надання відстрочки (на час вирішення питання про задоволення або відхилення заяви про надання відстрочки),
Підстави для відстрочки під час оголошеної мобілізації під час особливого періоду та воєнного стану визначені ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
З повагою, юрист Микола Груздов
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, на мою думку це повна маячня, що ви будете щось обирати. За вас Це будуть робити представники військової частини.
Обрати можна , якщо би ви бажали проходити службу за контрактом, в такому випадку, ви могли самостійно звертатися до військової частини і укласти контракт.
У вашому випадку розподіл здійснюється на підставі даних з військового обліку та з урахуванням потреб Збройних сил та інших військових формувань.
Тому будьте готові до того, що ви не будете грати там ні якої ролі. Але , якщо і дійсно вам дадуть вибір, то відмовитися від всих пропозицій ви точно не зможете і вас мобілізують. Можуть відмовитись тільки від вас , якщо представникам військової не підійде ваш стан здоров'я для виконання посадових(службових) обов'язків.