Задайте питання юристу

921 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 25 травня 2025, питання №137408 340₴

Чи потрібно проходити ВЛК до 5 червня?

Доброго дня!

У мене є запитання щодо проходження військово-лікарської комісії.

Чи зобов’язаний я пройти ВЛК до 5 червня, якщо маю відстрочку від мобілізації відповідно до п.1 ч.3 ст.23?

Під час дії воєнного стану ВЛК я не проходив.

Прикріплюю інформацію з "Резерв+" і з військового квитка для ознайомлення.

Буду вдячний за роз’яснення.

Відповіді юристів (3)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Виходячи того, що Ви визнані непридатним до військової служби - до 05.06 Вам проходити не потрібно.

    Ця вимога стосується осіб, що визнані обмежено придатними до військової служби.

    Згідно Порядку №560 військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом, або були визнані обмежено придатними та не проходили повторний медичний огляд з метою визначення їх придатності до військової служби (за винятком тих, які визнані в установленому порядку особами з інвалідністю), або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    У 2013 році Вас визнали непридатним до проходження служби на підставі статті 62 "в" Наказу МОУ №402, що передбачало непридатність саме в мирний час.

    У зв'язку з цим військкомат повинен був зняти Вас, а не виключити, з обліку відповідно до Наказу МОУ №342, як непридатного у мирний час та обмежено придатного у воєнний час.

    9 червня 2006 року Наказом Міністра оборони України №342 були внесені зміни до настанови з військового обліку в ЗСУ, затвердженої Наказом Міноборони №35 від 22.01.2002 року, щодо зняття з військового обліку громадян, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.

    15 січня 2015 року Наказом МОУ №24 «Про внесення змін до Настанови з військового обліку ...» до тієї ж настанови від 2002 р. були внесені нові зміни – щодо скасування положення про зняття з військового обліку громадян, які визнані ВЛК непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.

    Проте, у Вашому військовому квитку немає запису щодо визнання Вас обмежено придатним до проходження військової служби. Як також відповідний запис відсутній і в Єдиному реєстрі й, скорше за все, з причини того, що ТЦК просто не володіє інформацією про пройдену Вами ВЛК у 2013 році.

    Чи зобов’язаний я пройти ВЛК до 5 червня, якщо маю відстрочку від мобілізації відповідно до п.1 ч.3 ст.23?

    Враховуючи записи у ВК та Резерв+ Ви можете не проходити ВЛК до 5 червня. Проте, як також, я не бачу проблеми в тому, аби пройти ВЛК, сформувавши направлення у Резерв+ самостійно, тобто оминаючи ТЦК, допоки Ви маєте право на відстрочку. Однак, в кінцевому варіанті рішення приймати виключно Вам.

    Маю випадки на практиці, коли військовозобов'язані з оформленою відстрочкою отримували повістку поштою на проходження ВЛК. Отже, той факт, що Ви навчаєтесь, на жаль, не зможе Вас убезпечити від можливого надсилання повістки... Неявка ж за останнью потягне за собою адміністративну відповідальність та розшук.

    Відповідно до Закону України № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»:

    "2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".

    Згідно Постанови КМУ № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період":

    "74-3. У разі коли військовозобов’язані та резервісти самостійно виявили бажання пройти медичний огляд, вони можуть подати запит засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    За наявності підстав для проходження медичного огляду направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі формується з використанням відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, протягом одного календарного дня з дня подання військовозобов’язаним або резервістом такого запиту.

    Сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів направлення надсилається до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    Сформоване на запит військовозобов’язаного або резервіста направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду вважається отриманим таким військовозобов’язаним або резервістом у день надсилання цього направлення в електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста.

    У сформованому направленні на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду зазначаються інформація згідно з вимогами законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Олександре!

    У Вашому військовому квитку та Реєстрі Оберіг є помилки, тому Ви не застраховані від неправомірних дій ТЦК, які можуть спробувати притягнути Вас до адміністративної відповідальності за непроходження ВЛК, проте даний штраф можна оскаржити у судовому порядку.

    Тепер поясню в чому саме помилки:

    1. Згідно наказу МОУ 342 не виключають з військового обліку, а лише знімають. Це має суттєве значення, адже різні юридичні наслідки - виключених не можна поновити на військовому обліку, а знятих можна.

    2. Стаття 62 В Розкладу хвороб Наказу МОУ 402 ( в редакції за 2013 рік) - означала Непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час. Тобто, Вам не повністю записали постанову ВЛК у військовий квиток. І даний пункт не передбачає виключення.

    3. Згідно е-ВОД Ви перебуваєте на військовому обліку з 01.06.2013, хоча згідно військового квитка Ви є виключеним з 07.06.2013. Тому через це Вам можуть вручити повістку на уточнення даних або до Вас будуть питання від групи оповіщення на вулиці.

    Проте, проходити ВЛК повинні обмежено придатні, але у Вас не вказано про це ні у Вашому військовому квитку, ні в е-ВОД.

    Тому у Вас є два варіанти дій:

    1. Непроходити ВЛК, адже згідно військового квитка Ви є виключеним з військового обліку та вказана постанова про непридатність до військової служби, а не про обмежену придатність. Можете додатково подати заяву до ТЦК про виправленя даних в Реєстрі Оберіг та зобов'язати їх внести зміни до реєстру, адже згідно документів Ви є виключеним з військового обліку та непридатним. В разі накладення штрафу - Ви зможете його оскаржити у судовому порядку, адже Ви не винні в тому, що на той час військомат неправильно заповнив Ваші військово-облікові дані.

    2. Якщо Ви маєте підстави для відстрочки, то можете пройти ВЛК та привести військовий квиток у відповідність до законодавства. Даний варіант має свої нюанси, тому без попередньої консультації з юристом цей варіант краще не використовувати.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України