Задайте питання юристу

921 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 26 травня 2025, питання №137470 500₴

Перерформлення авто померлого власника

Доброго дня, таке є питання. Збирався придбати автомобіль на вторинному ринку, а власник сказав, що записаний він на його покійного нині діда. Документів про право власності як таких, у нинішнього власника немає. Як в цій ситуації мені переоформити автомобіль на власне ім'я?

Відповіді юристів (5)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, у даній ситуації ви не зможете переоформити авто. Треба,щоб родичі померлого вступили в спадщину, оформили авто на себе, а після чого продали або подарували авто вам. Тільки у такому варіанті ви зможете переоформити на себе.

    Не раджу погоджуватись на якісь інші варіанти, а то оплатите кошти і залишитеся ні з чим.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Ви дуже правильно зробили, що вирішили перевірити ситуацію перед купівлею, адже це типова схема ризику і вона може обернутись для Вас втратою грошей та/або проблемами з поліцією.

    МАЙТЕ НА УВАЗІ: такий автомобіль не можна на Вас переоформити без оформлення спадщини родичами діда.

    Після смерті власника (діда), право власності на авто переходить до спадкоємців за законом або заповітом. Спадкоємці повинні протягом 6 місяців подати заяву до нотаріуса для вступу в спадщину. Після закінчення цього строку (і за умови оформлення всіх документів) — вони отримують свідоцтво про право на спадщину, з яким можна: перереєструвати авто в СЦ МВС (Сервісному центрі), а потім продати авто Вам за договором купівлі-продажу.

    Зараз неможливо юридично оформити автомобіль на Вас, адже:

    1. Внук не є юридичним власником, тому не має жодного права продавати авто. Навіть, якщо Вам передадуть авто за розпискою чи саморобним договором — Ви не зможете зареєструвати його на себе в МВС.
    2. Ви ризикуєте, бо авто може бути обтяжене спадковими спорами або бути предметом арешту.

    Якщо Ви все ж зацікавлені в цьому авто, то запропонуйте продавцю оформити спадщину через нотаріуса. Після цього — укладіть з ним звичайний договір купівлі-продажу через СЦ МВС. Якщо 6 місяців уже пройшли, але спадщину не оформляли — можна поновити строк через суд, або оформити спадщину за фактичним прийняттям (якщо продавець спільно проживав зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини)

    ВИСНОВОК: НЕ купуйте авто поки не оформлено спадщину та продавець не став законним власником транспортного засобу.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, ОЛЕКСАНДР! Без оформлення авто на спадкоємців колишнього власника по даним ТСЦ МВС / МРЕВ ДАІ - ніяк не вийде зареєструвати авто на Вас.

    Формально таке авто може бути лише передане у користування на підставі реєстраційного свідоцтва.

    Але таке авто в будь-який час може бути витребуване від користувача. Мало того. Якщо доказів законності отримання у користування не буде, то можлива навіть кримінальна відповідальність. Скажуть - викрали авто з документами і все.

    Тому ціни на такі авто мають бути в 2-3 рази нижче ринку. В будь-якому разі придбання такого авто - значний ризик.

    Спадкоємців взагалі може бути кілька. Родичі дуже часто в конфліктах між собою через спадщину.

    Якщо Вам один спадкоємець продасть авто неофіційно без реєстрації на Вас, інші можуть навіть ініціювати розшук авто та кримінальне переслідування. Потім доведеться доказувати, що Вам авто передав у користування померлий або його син.

    Тому звісно єдиним нормальним способом є оформлення авто як спадщини, перереєстрації авто на сина померлого в ТСЦ МВС, а вже після цього Він може в той же день в тому ж ТСЦ МВС чи навіть через ДІЮ переоформити авто на Вас.

    Як автомобіліст уже більше 18 років знаю, що авто і по довіреностям продають, і через автомайданичики, договори комісії та ін. Однак без перереєстрації в ТСЦ МВС з одного власника на іншого - це все дуже сумнівні речі, які можуть бути простором для шахрайських дій та схем.

    Поясніть потенційному продавцю, що йому ж краще все оформити належним чином.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    Збирався придбати автомобіль на вторинному ринку, а власник сказав, що записаний він на його покійного нині діда.

    Якщо авто зареєстровано на покійного діда продавця, то Ви не зможете переоформити останнє на себе. ТЗ станом на зараз не належить на праві власності продавцю. Ви збирались придбати авто по договіру купівлі-продажу?

    Отже, спочатку продавець повинен вступити у спадщину та набути право власності на транспортний засіб. Після цього Ви вже зможете укласти з ним угоду купівлі-продажу та переоформити авто на себе у СЦ МВС.

    Реєстрація, перереєстрація колісних транспортних засобів усіх категорій з видачею свідоцтва про реєстрацію та номерних знаків, зняття з обліку транспортного засобу з видачею облікової картки та номерних знаків для разових поїздок.

    Перелік документів:

    • паспорт громадянина України,
    • зазначений документ у форматі ID-картки можна пред’явити також в електронній формі в застосунку Дія (у разі надання ID-картки без наявних у безконтактному електронному носії відомостей про реєстрацію місця проживання разом надається довідка про реєстрацію місця проживання особи) або:
      • тимчасове посвідчення громадянина України;
      • посвідка на постійне проживання;
      • посвідки на тимчасове проживання;
      • посвідчення біженця;
      • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
      • посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.

    (у разі відсутності в зазначених документах відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщені особи додатково подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено фактичне місце проживання, або пред’являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка)

    • копію довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі його відсутності у відповідних базах даних МВС) або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
    • документ, що підтверджує повноваження представника (у разі звернення через уповноваженого представника);
    • документ, що підтверджує правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортного засобу;
    • документ, де зазначена вартість транспортного засобу (для первинної реєстрації транспортного засобу);
    • документ щодо відповідності конструкції транспортного засобу установленим вимогам безпеки дорожнього руху (для первинної реєстрації або перереєстрації у зв’язку із встановленням ГБО, переобладнанням);
    • платіжні документи (платіжні доручення, квитанції) з кодом проведеної операції або відміткою банку, відділення поштового зв’язку або код проведеної операції (реквізити платежу) про внесення плати в будь-якій формі, який можливо перевірити за допомогою державного сервісу перевірки квитанцій за адресою: https://check.gov.ua/ ;
    • у разі оформлення договору купівлі-продажу в сервісному центрі МВС, необхідно надати оціночну або середньоринкову вартість транспортного засобу та документ про сплату податку на дохід від продажу об’єкта рухомого майна (виключення становлять: легкові автомобілі, мотоциклі, мопеди. Необхідність надання оціночної або середньоринкової вартості та оподаткування виникає лише у випадку продажу/обміну протягом звітного (календарного) року більш ніж одного легкового автомобіля та/або мотоциклу, та/або мопеду);
    • висновок/відомості про експертне дослідження транспортного засобу, що вносяться до електронного реєстру працівниками експертної служби МВС (не є обов’язковим, крім випадків першої реєстрації вживаного ввезеного з-за кордону транспортного засобу).

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня, таке є питання. Збирався придбати автомобіль на вторинному ринку, а власник сказав, що записаний він на його покійного нині діда. Документів про право власності як таких, у нинішнього власника немає. Як в цій ситуації мені переоформити автомобіль на власне ім'я?

    На жаль, але ніяк. Наразі юридично власником даного ТЗ є померлий дідусь. Для того, аби авто переоформити повністю на Вас, треба пройти такий шлях:

    1. Спадкоємці померлого вступають у спадщину.

    2. Отримують свідоцтво про право на спадщину, зокрема, щодо даного ТЗ.

    3. Далі переоформлюють ТЗ на себе.

    4. Далі юридично новий власник ТЗ переоофрмлює авто через сервісні центри МВС вже на Вас.

    Ось такий алгоритм дій повністю і надійно захистить Ваші права. На інші пропозиції не рекомендую погоджуватися.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України