Задайте питання юристу

922 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 27 травня 2025, питання №137528 350₴

Авто для військовослужбовця

Доброго дня. Скажіть будь ласка як поставити на облік авто військовослужбовцю яке він купив за власні кошти? Як краще заганяти авто( на фонд чи без нього)? Що буде далі після закінчення військового стану? Наприклад : я зібрав сім'єю кошти і купив автомобіль з Європи що далі буде? І таку сама ситуація тільки авто куплене також за власні кошти але завезено як гуманітарна допомога? Як правильно поступити?

Відповіді юристів (6)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, Раніше реєстрація гуманітарних авто здійснювалась лише на юридичну особу. Тобто отримувач – громадська організація, що ввезла авто, могла його перереєструвати на набувача – організацію, для якої воно ввезене. Прийнята урядом Постанова № 1235 від 29 жовтня 2024 року дозволила ставити гуманітарне авто на тимчасову реєстрацію на фізичну особу, а саме на військовослужбовця.

    «Якщо раніше ввезені гуманітарні авто волонтери не могли передати конкретному військовому, то тепер це можливо.

    Для того, аби поставити транспортний засіб на тимчасовий облік, необхідно звернути увагу на те, за якою декларацією воно ввезене. Постановою Уряду № 953 від 5 вересня 2023 року затверджена декларація про перелік товарів, які визнаються гуманітарною допомогою.

    військовий може поставити на себе автомобіль, який використовується під час виконання завдань, пов’язаних з обороною держави. Для цього необхідно звернутись до будь-якого зручного сервісного центру МВС з пакетом документів».

    З собою необхідно взяти:

    • документ, що посвідчує особу військовослужбовця;
    • документ, що підтверджує проходження військової служби набувачем;
    • акт приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою за формою згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 року № 584;
    • електронну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953;
    • іноземне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.

    Після подання необхідних документів транспортний засіб отримує номерні знаки і тимчасовий реєстраційний талон. Також в акті прийому-передачі можна зазначити до п’яти осіб. Тобто ці військовослужбовці матимуть право керувати цим автомобілем.

    Упродовж 3 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану гуманітарні автівки, які перебувають на тимчасовому обліку, підлягають відомчій реєстрації державними органами сектору безпеки й оборони. У протилежному випадку тимчасовий державний облік скасовується і транспортні засоби вважаються необлікованими. Крім того, якщо транспортний засіб був знищений чи не підлягає ремонту, його можна вибракувати, звернувшись до будь-якого зручного сервісного центру МВС.

    Консультацію щодо послуг сервісних центрів МВС можна отримати за телефоном (044) 290-19-88 або на сторінках Головного сервісного центру МВС в Фейсбук та Інстаграм. Відповіді на найпоширеніші питання та корисну інформацію черпайте на сайті.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо Ви купите авто за кордоном і пригоните його в Україну, то для того, щоб ним повноцінно користувати і не наражатися на штрафи Ви повинні повіністю його розмитнити.

    Якщо Ви пригоните авто через благодійний фонд та завезете його як гуманітрану допомогу, то воно не буде вважатися Вашою приватною власністю і в разі звільнення з військової служби дане авто передадуть в користування іншому військовслужбовцю. Після закінчення воєнного стану дане авто підлягає відомчій реєстрації державними органами сектору безпеки і оборони!

    Згідно роз'яснення Головного сервісного центру МВС https://hsc.gov.ua/2024/10/31/vidteper-gumanitarni...

    Транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, знімається з тимчасового державного обліку лише в разі інформування військовою частиною про обставини щодо:

    • знищення транспортного засобу;
    • загибелі (смерті) набувача;
    • призупинення військової служби набувача;
    • визнання набувача особою, яка зникла безвісти;
    • перебування набувача у полоні;
    • перебування набувача на лікуванні впродовж періоду, що перевищує один місяць (зокрема, у зв’язку з пораненням, контузією, травмою або каліцтвом);
    • перебування набувача у розшуку у зв’язку із самовільним залишенням військової частини або дезертирством;
    • звільнення набувача з військової служби;
    • відмова набувача від транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, на користь іншого військовослужбовця.

    Після зняття авто з тимчасового обліку, його можна передати лише тому військовослужбовцю, котрий був внесений в акт приймання-передачі (може бути до п’яти осіб), окрім випадків, коли транспорт був знятий з тимчасового державного обліку для постановки на відомчий облік або вибракуваний у зв’язку зі знищенням.

    Якщо до сервісного центру МВС надійшли документи, що підтверджують використання транспортного засобу не за цільовим призначенням, тимчасовий державний облік скасовується. Ця інформація та копії відповідних документів надсилаються до спеціально уповноважених державних органів. Тобто до Міністерства соціальної політики України, яке здійснює контроль за цільовим використанням гуманітарної допомоги.

    Упродовж трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою і які перебувають на тимчасовому державному обліку, підлягають відомчій реєстрації державними органами сектору безпеки і оборони. У протилежному випадку тимчасовий державний облік скасовується і транспортні засоби вважаються необлікованими.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богдан Шевченко Клієнт день тому

    Тобто іншими словами. Я за власні кошти. Можна сказати орендую автомобіль. Хто буде його розмитнювати якщо воно в будь який момент може згоріти? Це просто смішно я купляю авто за свої гроші а потім в мене його заберуть( класно)

    • Дерій Владислав Олегович

      Тут Ви прям чітко підмітили, що дійсно це як оренда. Тому, якщо хочете купити авто, то купуйте його вже на українській реєстрації, а якщо хочете пригнати авто як гуманірна допомога - потрібно залучати волонтерів.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Богдане!

    Наприклад я зібрав сім'єю кошти і купив автомобіль з Європи що далі буде?

    Далі, на жаль, буде розмитнення, оскільки станом на зараз жодних пільг для військовослужбовців в даному варіанті не передбачено.

    Митне оформлення – обов’язковий процес при ввезенні автотранспортних засобів в Україну. Без офіційного розмитнення авто не може бути зареєстровано та експлуатуватися в країні на законних підставах. У 2025 році набули чинності нові законодавчі норми, що впливають на вимоги до ввезеного автотранспорту, вартість і терміни розмитнення.

    У нормативних документах, що регулюють ввезення в Україну транспортних засобів, істотно змінилися екологічні вимоги, які ставляться до автомобілів з 1 січня 2025 року. Тепер можливе розмитнення авто з подальшою подачею на першу реєстрацію, що відповідають нормам стандарту «ЄВРО-6» і вище, випущені в 2015 році і пізніше, зокрема:

    • вантажівок;
    • нових легкових авто;
    • автобусів;
    • сідельних тракторів колісних, призначених для перевезення напівпричепів;
    • спеціалізованої техніки – автокрани, евакуатори.

    Водночас протягом 2025 року залишаються легальні можливості, що дозволяють ввозити в Україну вживані авто. Це, наприклад, автівки зі США та ЄС, які відповідають «ЄВРО-2» і вище з комерційною реєстрацією в одній із країн ЄС.

    Це можуть бути вантажні та легкові електромобілі, транспорт із ДВЗ для потреб ЗСУ за запитами військовослужбовців або військових частин, що є гуманітарною допомогою.

    У 2025 році громадяни України, зокрема учасники бойових дій, для яких у 2023 році скасовано пільгові нульові митні платежі, мають платити всі передбачені податки на розмитнення автотранспорту.

    Законом дозволено до 01.01.2026 р. на пільгових умовах без сплати мита розмитнювати електромобілі, що продовжує робити їх ввезення економічно вигідним. А ось на ввезення в Україну автотранспорту з гібридними силовими установками, що включають електродвигун і дизельний або бензиновий ДВЗ, поширюється стандартна без пільг процедура, що вимагає оплату всіх діючих митних платежів. Умови розмитнення звичайних б/в і раритетних авто в Україні, сертифікованих за «ЄВРО-2» і вище, залишилися без змін.

    Для власників автомобілів, що ввозяться в Україну 2025 року, у загальному випадку у вартість розмитнення входять три показники.

    Це – мито 10% від вартості машини, акцизний збір, що залежить від об’єму мотора і віку авто, ПДВ 20% від сумарного мита, акцизу і вартості транспортного засобу. Основа розрахунків – вартість авто за кордоном, від якої митниця вираховує 10% мита. При розрахунку акцизного збору базова ставка за об’єм двигуна множиться на два коефіцієнти. Перший – кількість кубів ДВЗ, які розділені на 1000. Другий – віку авто, який дорівнює 1 для нових автомобілів, і, наприклад, для машин віком 10 років дорівнює 10. Базова ставка визначається об’ємом мотора з урахуванням виду палива.

    Щоб розрахувати суму ПДВ, треба скласти суми мита, акцизу і вартості автомобіля. Потім треба від отриманого результату обчислити величину 20% ПДВ. Тепер потрібно скласти три суми – мито, акцизний збір і ПДВ, щоб дізнатися, скільки коштує розмитнення авто в Україні.

    Отже, основні фактори, що впливають на розмір митних платежів – вартість автомобіля, рік випуску, об’єм двигуна, тип палива. Раціонально скористатися перед розмитненням авто калькулятором митної служби, який коректно автоматично об’єднує всі дані, щоб ви отримали точну суму обов’язкових платежів без переплат. Водночас варто враховувати, що в кожному конкретному випадку автовласник може щось випустити з уваги, помилитися, не врахувати.

    Так, наприклад, слід знати, що у 2025 році збір за першу реєстрацію нових і б/в автомобілів залишиться на колишньому рівні – 3, 4 або 5% від оціночної вартості транспортного засобу. Збереження прожиткового мінімуму на рівні 3028 грн означає відсутність змін у розмірі цього збору на весь 2025 рік.

    Приклад, скільки буде ввезти в Україну і зареєструвати машину, куплену за 8000 євро. Для неї діє ставка 3%, оскільки вартість авто не перевищує 165 прожиткових мінімумів, що у 2025 році становить 499 620 грн. Тоді вартість авто у гривні за умовного курсу 40 грн./євро дорівнює – 8000 євро * 40 = 32000 грн. Пенсійний збір становитиме – 32000 грн. * 3% = 9600 грн.

    Також у поточному році збережено без змін вартість розмитнення легкових електрокарів – один євро за 1 кВт/год ємності акумуляторної батареї. Так, наприклад, якщо вона становить 90 кВт/год, то платіж за розмитнення дорівнює 90 євро. Але протягом часу переміщення електроавтомобіля на внутрішню митницю потрібно сплатити фінансову гарантію – ПДВ 20% вартості машини, яка вказана в інвойсі. Цей платіж повертається автовласнику протягом 10 днів після завершення оформлення електрокара на внутрішній митниці. Потрібно лише подати заяву про повернення надмірно сплаченої суми під час митного оформлення.

    Для оформлення авто його власник чи уповноважена особа подає митному органу заяву про проведення митного оформлення машини. Процедура розмитнення авто та ввезення в Україну починається з підготовки пакету документів. До його складу мають бути включені, у тому числі:

    1. Договір купівлі-продажу, контракт, рахунок-фактура, інший документ про право власності.
    2. Паспорт транспортного засобу (оригінал та копія).
    3. Паспорт та код ІПН власника.
    4. Митна декларація.
    5. Сертифікат відповідності.
    6. Митний рахунок-фактура.
    7. Сертифікат походження.

    Попередня митна декларація складається на основі технічних даних про автомобіль, його вартість, заявлену на митниці, та вартість угоди. Оформлення нових авто проводиться також за наявності сертифіката щодо відповідності рівня викидів вихлопних газів стандарту “Євро-6”. Для авто з віком буде потрібна сертифікація на відповідність нормам від “ЄВРО-2” і вище, а також акт про проходження техсервісу.

    Необхідно надати документ, що підтверджує попередню оцінку митної вартості. До пакету документів включаються також квитанції про сплату сум мит, податків та зборів, які були нараховані. Їх можна знизити, якщо автовласник належить до категорії, на яку поширюється пільга або, наприклад, автомобіль з електродвигуном.

    Посадова особа митного органу в терміналі оглядає авто та встановлює його відповідність даним, зазначеним у поданих документах, у тому числі у копії Акту митного огляду, оформленого митним органом відправлення. Перевірці підлягають ідентифікаційний номер, кузова, шасі (рами) і двигуна, рік виготовлення, колір і дата введення в експлуатацію.

    І таку сама ситуація тільки авто куплене також за власні кошти але завезено як гуманітарна допомога? Як правильно поступити?

    Теж не варіант, оскільки виникнуть проблеми після закінчення військового стану.

    Українським військовим дозволено тимчасово реєструвати автомобілі, ввезені як гуманітарна допомога, на своє ім'я. Для цього необхідно подати документи до сервісного центру МВС, включаючи посвідчення військовослужбовця, підтвердження проходження служби, акт приймання-передачі авто, електронну декларацію про гуманітарну допомогу та реєстраційне свідоцтво. Автомобіль отримує номерні знаки та тимчасовий реєстраційний талон.

    Для того, аби поставити транспортний засіб на тимчасовий облік, необхідно звернути увагу на те, за якою декларацією воно ввезене. Постановою КМУ від 05.09.2023 №953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» затверджена декларація про перелік товарів, які визнаються гуманітарною допомогою.

    Начальник Головного сервісного центру МВС зауважив, що саме цей документ дозволяє поставити авто на тимчасовий облік на військовослужбовця.

    Як також з собою необхідно мати:

    1. документ, що посвідчує особу військовослужбовця;
    2. документ, що підтверджує проходження військової служби набувачем;
    3. акт приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою за формою згідно з додатком до постанови КМУ від 10.05.2022 №584 «Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні»;
    4. електронну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, затверджену Постановою № 953;
    5. іноземне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.

    Упродовж 3 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану гуманітарні автівки, які перебувають на тимчасовому обліку, підлягають відомчій реєстрації державними органами сектору безпеки й оборони. У протилежному випадку тимчасовий державний облік скасовується і транспортні засоби вважаються необлікованими. Крім того, якщо транспортний засіб був знищений чи не підлягає ремонту, його можна вибракувати, звернувшись до будь-якого зручного сервісного центру МВС.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Доброго дня. Скажіть будь ласка як поставити на облік авто військовослужбовцю яке він купив за власні кошти? Як краще заганяти авто( на фонд чи без нього)? Що буде далі після закінчення військового стану? Наприклад : я зібрав сім'єю кошти і купив автомобіль з Європи що далі буде? І таку сама ситуація тільки авто куплене також за власні кошти але завезено як гуманітарна допомога? Як правильно поступити?

    Краще ввозити ТЗ через благодійний фонд як гуманітарна допомога, але в такому випадку Ви не набудете право власності на авто.

    Дане питання чітко врегульовано на законодавчому рівні.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 10 травня 2022 р. № 584 Київ

    Про навчання водіїв та державну реєстрацію транспортних засобів у період воєнного стану в Україні

    3-2. Установити, що на період воєнного стану транспортні засоби, визнані гуманітарною допомогою, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, призначені для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою), підлягають тимчасовому державному обліку у сервісних центрах.

    Тимчасовий державний облік транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, здійснюється на підставі заяви військовослужбовця - набувача такого транспортного засобу (далі - набувач), документа, що посвідчує особу військовослужбовця, документа, що підтверджує проходження військової служби набувачем, а також акта приймання-передачі транспортного засобу, що є гуманітарною допомогою (далі - акт приймання-передачі), за формою згідно з додатком та роздрукованої електронної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (далі - декларація), оформленої згідно з додатком 1 до Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 “Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2023 р., № 87, ст. 5038), на підставі якої такий транспортний засіб ввезено на митну територію України.

    Транспортний засіб, визнаний гуманітарною допомогою, знімається з тимчасового державного обліку у зв’язку із:

    знищенням такого транспортного засобу;

    загибеллю (смертю) набувача;

    призупиненням військової служби набувача; визнанням набувача особою, яка зникла безвісти; перебуванням набувача у полоні; перебуванням набувача на лікуванні протягом періоду, що перевищує один місяць (зокрема у зв’язку з пораненням, контузією, травмою або каліцтвом); перебуванням набувача у розшуку у зв’язку із самовільним залишенням військової частини або дезертирством;

    звільненням набувача з військової служби;

    відмовою набувача від транспортного засобу, визнаного гуманітарною допомогою, на користь іншого військовослужбовця.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України