Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
934 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго часу.
В мене є військово обліковий документ(книжечка). У травні 2011 року був знятий з обліку за станом здоров'я: є відмітка з печаткою у другий графі "Знято" (13В).
Так як був знятий з обліку то дані не оновлював у 2024 році. В ДІЇ також документ не формувався. У травні 2025 року встановив Резерв+, оновив дані та побачив що не на обліку та примітка що дані не повні і треба звернутися до ТЦК. Але через місяць побачив що районий ТЦК взяв на облік. Звання рекрута. В мене є захворювання діабет 1 типу та супутні порушення. Є виписки з лікарень з 2011 майже за кожен рік і є найновіші травень 2025 та лістопад 2024. Групи инвалідності нема. Розшуку ТЦК нема. Повістка поки що не надходила.
Що мені потрібно для того щоб ТЦК виключили з обліку. Чи діє ще мій документ книжечка? Які моі дії можуть буди зараз? Дякую
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ВЕЧОРА, ДМИТРЕ! Щиро рекомендую Вам або дочекатися повістки ТЦК (не проявляти активність у зустрічі з ТЦК та проходженні ВЛК), або спробувати оформити інвалідність. Без цього, НА ЖАЛЬ, Високий ризик, що Вас в кращому випадку визнають придатним до тилової служби, а то й взагалі повністю придатним, начхавши на усі документи, які ще й не факт що дадуть зібрати і надати на ВЛК. В будь-якому разі зверніться до сімейного лікаря (дільничного лікаря) хай внесе всі Ваші діагнози та документи в ЕСОЗ (Електронну систему охорони здоров"я). Це зменшить спокусу лікарів маюлювати Вам діагноз - здоровий. Але повторюсь - краще Вам оформити інвалідністЬ, поки не "бусифікували". Ситуація у Харкові та області складна. Права людей дуже часто порушують з метою мобілізації. Повірте з досвіду, в тому числі допомоги клієнтам з ТЦК Харківщини. На ВЛК набагато менше надії ніж на ЕКОПФО (яка з 01.01.2025 р. замінила систему МСЕКів). Он навіть адвокати з Харкова тікають, бо бояться, що проти них будуть застосовані неправові методи розправи та/або мобілізації.
Для отримання направлення на оцінювання ЕКОПФО (Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи) для встановлення інвалідності, які наразі як правило функціонують при обласних лікарнях, зверніться до свого сімейного лікаря з яким у Вас укладена декларація у місцевій поліклініці та після його рекомендацій (за потреби) отримайте направлення до лікаря-спеціаліста по профілю Ваших діагнозів.
При цукровому діабеті потрібно звертатися до лікаря-ендокринолога. Ендокринолог спеціалізується на діагностиці, лікуванні та моніторингу пацієнтів з ендокринними захворюваннями, включаючи цукровий діабет.
Але, оскільки стан охорони здроров"я зараз досить жалюгідний в лікарнях державного та комунального (муніципального) сектору, то можливо немає лікаря-ендокринолога. Тоді цим займається сам сімейний лікар - терапевт. Деякі сімейні лікарі мають кілька спеціалізацій. В т.ч. ендокринологія.
Принаймні у Харкові наче все більш-менш добре з лікарями вузького профілю. А то наприклад лікарів-пульмонологів в окремих областях немає від слова взагалі, окрім як у обласних лікарнях.
За посиланням в системі ХЕЛСІ (один із операторів ЕСОЗ) вказано, що є можливість запису до 21 спеціаліста в м. Харків.
https://helsi.me/doctors/kharkiv/endokrynoloh
Група при цукровому діабеті призначається після дослідження стану пацієнта за певними критеріями. Оцінку хворого проводить спеціальна медико-соціальна експертиза. До критеріїв оцінки відносять:
Якщо людина хворіє на інсулінозалежний цукровий діабет, і ця недуга прогресує і істотно впливає на його нормальний спосіб життя, він може звернутися до лікаря для проходження ряду обстежень і можливого оформлення інвалідності. Спочатку пацієнт відвідує терапевта, який видає направлення на консультації до вузьких спеціалістів (ендокринолог, окуліст, кардіолог, невролог, хірург і ін.).
З лабораторних та інструментальних методів обстеження хворого можуть бути призначені:
Залежно від стану хворого і його скарг йому можуть бути призначені додаткові дослідження і консультації інших вузькопрофільних лікарів. При проходженні комісії оцінюється ступінь наявних функціональних порушень в організмі хворого, викликаних діабетом.
1 січня 2025 року стартувала масштабна реформа: на зміну МСЕК прийшла система оцінювання повсякденного функціонування. Проходження шляху до статусу інвалідності значно спрощується, адже більшість процесів скорочено та цифровізовано. Усі етапи для оцінювання фіксуються в електронній системі, що унеможливлює корупційні зловживання.
На цій сторінц (за посиланням)і Ви отримаєте відповіді на більшість запитань про те, як отримати статус інвалідності з 1 січня 2025 року.
https://moz.gov.ua/uk/ekopfo
https://moz.gov.ua/uk/shlyah-paciyenta
Діабет 1 типу може бути підставою для отримання інвалідності, якщо супроводжується важкими ускладненнями, які значно обмежують життєдіяльність. Група інвалідності, яка встановлюється, залежить від ступеня тяжкості захворювання та його впливу на працездатність і самообслуговування. Зазвичай, при цукровому діабеті 1 типу можуть встановлювати ІІІ групу інвалідності (помірні порушення) при наявності легких та середньотяжких ускладнень, а ІІ та І групи інвалідності (значні та тяжкі порушення) при виражених ускладненнях, таких як ретинопатія II-III стадії, гангрена кінцівок або повна залежність від сторонньої допомоги. У разі встановлення інвалідності, людина має право на соціальні пільги, такі як пенсія, субсидії, зниження оплати за комунальні послуги тощо.
У разі отримання інвалідності хоча б і третьої групи- Вам можна буде не боятися повісток і візитів до ТЦК, бо тоді Ви зможете в Резерв+ оформити автоматично відстрочоку без участі ТЦК. Це вже підстраховка, що Ваші права не порушать.
При цьому - Ви не позбавлені права бути виключеним з військового обліку, якщо ВЛК при ТЦК та СП адекватно оцінить Ваш стан здоров"я.
також зауважте, що рішення ВЛК районного рівня - контролюється обласним ВЛК та затверджується регіональною ВЛК. А там сидять лікарі з військових госпіталів і можуть легко обрубати Ваш діагноз та виключення з обліку.
В будь-якому разі процес затвердження як правило розтягуєтьсян а 6-12 місяців.
Тож простіше отримати інвалідність та спати спокійно.
Покии повісток немає і про Вас не згадують - краще про себе не нагадувати, а вжити заходи з приведення документів у нормальний цифровий формат.
ЩОДО ПЕРСПЕКТИВ НА ВЛК - НА жаль не ознайомившись з медичною документацією важко спрогнозувати рішення ВЛК.
В будь-якому разі медичне діагностування не належить до сфери знань юристів. Ми можемо сказати лише як має бути по закону. Але закон надає в деяких моментах широкий розсуд лікарям - членам ВЛК.
Я звісно маючи в сім"ї 1 доктора медичних наук, професора та 2 кандидатів медичних наук, можу давати трохи ширші прогнози (як сам, так і консультуючись з ними)... Але ж з діючими порядками ВЛК складно давати якісь гарантії, бо ТЦК наразі грубо порушує закони і ВЛК проводить інколи (коли їм треба виконати план) - за 15 хвилин.
1. Зробіть скановані копії медичних документів та передайте рідним.
2. Внесіть дані з медичної документації до ЕСОЗ, звернувшись до сімейного лікаря та лікаря-ендокринолога, інших профільних спеціалістів. Можливо Вас треба зарахувати на амбулаторний облік з таким захворюванням. Амбулаторний облік при цукровому діабеті 1 типу передбачає регулярний контроль рівня цукру в крові, введення інсуліну, дотримання дієти та фізичної активності, а також планові візити до лікаря для моніторингу стану та корекції лікування.
3. Вирішіть з лікарем чи можете Ви претендувати на інвалідність. Звісно можете на мій погляд.
4. Маючи направлення на ЕКОПФО (на огляд з встановлення інвалідності) Ви можете навіть на ВЛК наполягати на встановленні Вам тимчасової непридатності до служби до медичного огляду для встановлення інвалідності.
5. Отримавши інвалідність ІІІ групи чи вище - Ви маєте право отримати через Резерв+ автоматично відстрочку від мобілізації.
6. У разі надходження повістки - їх ігнорування може призвести до оголошення в розшук. Звісно це не перешкодить отриманню відстрочки, але можуть створювати проблеми та чіплятися. Тож краще вжити попередніх заходів, аби явка в ТЦК не вилилась в цинічну і злочинну мобілізацію Вас як особи, яка явно не може служити за станом здоров"я і це є очевидним фактом.
Я розумію, що Ви впевнені у тому, що Ваш стан здоров"я - не дозволить прийняти інше рішення, ніж про непридатність до служби з виключенням з обліку. Але якщо Вас раніше не виключили з обліку, то й зараз на це сподіватися не варто. Але ж тоді не було війни. А зараз або ТЦК мобілізує цивільних, або їх відправлять самих воювати. А цього вони не хочуть. Мабуть Ви як і інши чули про епізод, коли "бійці" патруля оповіщення ТЦК в Харкові побили просто так вчителя історії з місцевої школи. Ситуація зазнала розголосу і начебто того, хто бив - навіть перевели. Але він вже "по гражданці" й досі ходе по Харкову з патрулями оповіщення, тепер як я розумію вже виконуючи роль не працівника, а "тітушки". Це я до того, що за моєю інформацією та практикою мобілізували людей і з діабетом І типу, і з туберкульозом відкритої форми, і без кінцівок. ВЛК та ТЦК плювати. У них план. А далі хай командири що хочутЬ, то з такими бійцями і роблять.
Саме тому краще попередити подібні ситуації, оцифрувавши в ЕСОЗ свої діагнози та маючи завчасно необхідні документи для того, щоб порушення закону було зробити менш можливим.
Звернемося до чинного нормативного акту, який регулює це питання. Так, у п. 2 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №559 (далі — Порядок № 559) визначено, що ВОД оформляється (створюється) та видається (замінюється):
Наразі є можливість сформувати ВОД в електронній формі і через застосунок Резерв+, і через портал «Дія».
Відповідно до п. 9 Порядку №559 ВОД в електронній формі (у тому числі роздрукований) та ВОД у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
У п. 2 самої Постанови № 559 від 16.05.2024 р. (в чинній редакції):
Установити, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
Тобто, «старі» ВОД діють лише до видачі нового ВОД. Як вже зазначав, ВОД може видаватися в електронній формі. Тому, в момент отримання ВОД в електронній формі, «старі» паперові ВОД перестають діяти за логікою Постанови КМУ № 559! В постанові не уточнено, що лише при видачі нових ПАПЕРОВИХ військово-облікових документів. Тобто фактично старі військово-облікові документи у разі внесенні даних в Реєстр та формуванні електронного ВОД - перестають діяти.
Якщо виникає запитання, як реагувати на розбіжності в інформації між паперовим і електронним ВОД, керуємось п. 2 Постанови №559 і беремо до уваги лише інформацію з електронного ВОД, адже саме ця інформація є актуальною і такою, що відповідає даним Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів.
Я б дуже хотів сказати інше, але ТЦК виходять саме з цього при правозастосуванні.
Ступінь придатності за Статтею 13 військово-лікарської комісії (ВЛК) в новій редакції згідно Наказу № 262 від 27.04.2024
З 04 травня 2024 набули чинності нові зміни розкладу хвороб котрі визначають ступінь придатності військовозобовʼязаних до військової служби.
Прийняттям Наказу № 262 від 27.04.2024 Міністерство оборони України визначило нові правила за котрими діагнозами особа може бути визнана:
При визначенні придатності до військової служби беруться до уваги:
а) наявність захворювань, порушень розвитку та фізичних вад;
б) фізичні, функціональні та психічні особливості;
в) ступінь ураження органів та систем організму.
Придатність до військової служби визначається з урахуванням ступеня обмеження функціональних можливостей, пристосованості до умов військової служби та вимог військової спеціальності.
Стаття 13-а ВЛК Непридатні до військової служби (з виключенням з військового обліку), належать: тяжка форма цукрового діабету: інсулінозалежний з лабільним перебігом (часті, більше двох, кетоацидотичні або гіпоглікемічні стани), наявністю ускладнень (проліферативна стадія ретинопатії, генералізована симетрична полінейропатія, хронічна сенсорно-моторна або автономна нейропатія, нефропатія в стадії протеїнурії більше 0,5 г/добу та розвитком ниркової недостатності, макроангіопатія) або наявністю потреби в застосуванні більше 60 одиниць інсуліну на добу для досягнення стану субкомпенсації вуглеводного обміну; рецидивуючий тиреотоксикоз важкого ступеня (схуднення, екзофтальм, задуха у спокої, частота пульсу більше 120 ударів на хвилину та порушення серцевого ритму); тяжкі форми гіпотиреозу, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні 125 мкг на добу та більше; нецукровий діабет, що потребує постійного проведення замісної терапії.
До цього пункту належать також усі хвороби залоз внутрішньої секреції (гіпофізу, наднирників, паращитоподібної та статевих залоз), які супроводжуються відповідними клінічними проявами та відхиленнями в лабораторних показниках; потребують тривалого (більше 1 року) патогенетичного лікування.
Стаття 13-б ВЛК Придатні до тилової служби, належать: цукровий діабет середньої тяжкості: наявність ускладнень (непроліферативна стадія ретинопатії, дистальна нейропатія з больовим синдромом, мікро- та макроангіопатія), яка потребує застосування до 60 одиниць інсуліну на добу для компенсації вуглеводного обміну або пероральних цукрознижуючих препаратів; тиреотоксикоз середнього ступеня тяжкості (зниження ваги тіла більше 20 % початкової, тахікардія до 120 ударів на хвилину, характерні очні симптоми); захворювання щитоподібної залози з гіпотиреозом середнього ступеня тяжкості, що потребує призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні від 75 до 124 мкг на добу; аліментарне ожиріння III ступеня.
До цього пункту належать також захворювання залоз внутрішньої секреції з помірним порушенням функції.
Стаття 13-в ВЛК Придатні, належать: цукровий діабет легкого ступеня: відсутність ускладнень, компенсація досягається дотриманням дієти та модифікацією способу життя; захворювання щитоподібної залози з легким (зворотнім) перебігом тиреотоксикозу (легка неврозоподібна симптоматика, зниження толерантності до фізичного навантаження, тахікардія з частотою пульсу до 100 ударів на хвилину); захворювання щитоподібної залози з гіпотиреозом легкого ступеня, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні до 75 мкг на добу; дифузний та вузловий зоб 1-3 ступеня без порушення функцій щитоподібної залози; гіпоталамічний синдром нейроендокринної форми (ожиріння, артеріальна гіпертензія, порушення толерантності до вуглеводів, наявність стриїв на тулубі, кінцівках); аліментарне ожиріння I-II ступеня; порушена толерантність до вуглеводів; прооперовані з приводу гінекомастії із сприятливим результатом.
Стаття 13-г ВЛК Тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків, належать: стани після хірургічних втручань на щитоподібній залозі, курсу радіойодотерапії, інших ендокринних залозах при нормалізації їх функцій після лікування. За цим самим пунктом оглядаються військовослужбовці за контрактом, які перенесли гострі та підгострі тиреоїдити та стани після стаціонарного лікування з приводу вперше виявленого цукрового діабету 1-го типу, тиреотоксикозу.При ожирінні іншого походження огляд за графами I-III Розкладу хвороб цього Положення проводиться залежно від тяжкості перебігу основного захворювання за відповідними cтаттями Розкладу хвороб.
Маю відзначити, що за останні роки вимоги до стану здоров"я військовослужбовців значно зменшились. Наразі, на думку військових медиків - чи не кожен, хто стоїть на своїх двох ногах - придатний, незалежно від стану здоров"я. Для отримання хоча б придатності до тилу - вже треба мати значні підстави.
Але навіть придатність до тилу не перешкоджає відправленню на базову загальновійськову підготовку (на полігон). А там також ніяких гарантій від свавільного утримання більше 30 днів чи розподілу не у тилову частину з мотивацією - "немає у нас на вас усіх тилових частин...".
Щасти Вам у захисті своїх прав та хай Бог Вас оберігає!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Дмитро!
Для того, аби ТЦК виключив Вас з обліку, Вам необхідно пройти військово-лікарську комісію. Остання ж, в свою чергу, повинна визнати Вас непридатним до проходження військової служби.
Ваша хвороба віднесена Розкладом хвороб Наказу МОУ №402 до статті 13, яка включає усі хвороби щитоподібної залози (за виключенням новоутворень) Е00-Е07; усі типи цукрового діабету та інших порушень регуляції глюкози Е10-Е16; порушення інших ендокринних залоз Е20-Е35; недостатнє та надмірне харчування, порушення обміну речовин (усі види ожиріння, функціональна гіпербілірубінемія, ліпоматоз) та інші Е40-Е90.
Згідно даної статті придатність до проходження військової служби визначається залежно від порушення функцій організму, а саме:
а) зі значними порушеннями функцій - Непридатні до військової служби
б) з помірними порушеннями функцій - Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони
в) з незначними порушеннями функцій; за наявності об’єктивних даних без порушень функцій - Придатні
г) стани після перенесених гострих захворювань або хірургічного лікування з приводу хвороб ендокринної системи та прирівняних станів - Тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків
Відповідно до Додатку 2 Наказу МОУ №402:
Медичний огляд громадян та військовослужбовців під час визначення ступеня придатності до військової служби, до навчання у ВВНЗ проводиться після стаціонарного обстеження в умовах спеціалізованого закладу охорони здоров’я (установи). У разі виявлення вузлового зоба (вузол більше 1 см в діаметрі) виконується пункційна біопсія щитоподібної залози під контролем УЗД та цитологічне дослідження біоптату. Якщо відсутні дані про новоутворення, огляд проводиться за пунктом «в».
1) до пункту «а» належать:
2) до пункту «б» належать:
цукровий діабет середньої тяжкості: наявність ускладнень (непроліферативна стадія ретинопатії, дистальна нейропатія з больовим синдромом, мікро- та макроангіопатія), яка потребує застосування до 60 одиниць інсуліну на добу для компенсації вуглеводного обміну або пероральних цукрознижуючих препаратів;
3) до пункту «в» належать:
цукровий діабет легкого ступеня: відсутність ускладнень, компенсація досягається дотриманням дієти та модифікацією способу життя.
Який саме документ Ви маєте на увазі? Військовий квиток чи довідку, видану замість військового квитка? Можливо, мова йде про обліково-послужну картку?
Проте, станом на зараз Ви маєте належний ВОД в електронній формі, який має таку ж саму юридичну силу, як і паперовий.
Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:
"2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
в електронній формі — засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі — Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
у паперовій формі — на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
8. QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа в електронній формі у вигляді двовимірного штрихкоду, що містить відомості про зазначений військовообліковий документ, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
9. Військово-обліковий документ в електронній формі та військовообліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів".
Якщо Ви бажаєте бути виключеним з військового обліку та маєте наступний перебіг хвороби - "тяжка форма цукрового діабету: інсулінозалежний з лабільним перебігом (часті, більше двох, кетоацидотичні або гіпоглікемічні стани), наявністю ускладнень (проліферативна стадія ретинопатії, генералізована симетрична полінейропатія, хронічна сенсорно-моторна або автономна нейропатія, нефропатія в стадії протеїнурії більше 0,5 г/добу та розвитком ниркової недостатності, макроангіопатія) або наявністю потреби в застосуванні більше 60 одиниць інсуліну на добу для досягнення стану субкомпенсації вуглеводного обміну", Вам необхідно пройти ВЛК та отримати висновок про непридатність до проходження військової служби.
Направлення на ВЛК Ви можете сформувати за допомогою Резерв+, оминаючи ТЦК.
При проходженні комісії необхідно мати при собі всі наявні в Вас медичні документи і дуже добре, що такі документи в Вас є, починаючи із 2011 року по теперішній час, що надасть можливість ВЛК побачити перебіг хвороби із самого початку. Ви лікуєтесь у державних лікарнях? Чи внесені записи в ЕСОЗ?
Будьте готові до того, що постанова ВЛК ТЦК про непридатність до проходження військової служби проходить затвердження штатною ВЛК, якому попередує перевірка постанови ВЛК ТЦК обласною ВЛК. Станом на зараз весь процес займає приблизно півроку.
Проте, якщо ВЛК не визнає Вас непридатним до проходження військової служби, Ви, як військовозобов'язаний, який не має права на відстрочку, можете бути мобілізовані, на жаль. Чи розглядали Ви можливість оформлення інвалідності?
Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Наказу МОУ №402:
"Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов’язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов’язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п’ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, Київського та Севастопольського міських ТЦК та СП. Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п’ятиденний строк з дня надходження всіх документів.
За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, Київського та Севастопольського міських ТЦК та СП відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п’ятиденний строк з дня повернення.
Після перевірки ВЛК обласних, Київського та Севастопольського міських ТЦК та СП та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов’язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов’язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.
Після перевірки ВЛК обласних, Київського та Севастопольського міських ТЦК та СП та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов’язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.
Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.
Паперова копія документа з постановою ВЛК, що не потребує затвердження штатною ВЛК, видається особі, що пройшла медичний огляд, за її запитом в день звернення після закінчення медичного огляду у закладі охорони здоров’я, де проводився медичний огляд ВЛК, або у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку. Паперова копія такого документа засвідчується печаткою закладу охорони здоров’я, де проводився медичний огляд (у разі звернення до закладу охорони здоров’я), або ТЦК та СП (у разі звернення до ТЦК та СП), та видається особі, що пройшла медичний огляд, з її підписом про ознайомлення та датою. Паперова копія документа з постановою, що потребує затвердження штатною ВЛК, видається за запитом особи, що пройшла медичний огляд, у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку у день звернення після отримання ТЦК та СП протоколу засідання штатної ВЛК. Паперова копія документа з постановою засвідчується печаткою ТЦК та СП та видається особі з її підписом про ознайомлення та датою разом з паперовою копією електронного протоколу засідання штатної ВЛК, засвідченою печаткою штатної ВЛК.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Дмитре!
У Вас у військовому квитку чи Резерв+ є запис про те, що Вас визнали непридатним у мирний час, обмежено придатний у воєнний час?
Чи плануєте подаватись на інвалідність?
Скільки одиниць інсуліну приймаєте на добу?
Ваші діагнози занесені в ЕСОЗ?
Для виключення з військового обліку Вам потрібно пройти ВЛК при РТЦК, яке визнає Вас непридатним до військової служби (за наявності відповідних діагнозів) та оформить свідоцтво про хворобу. Дане свідоцтво відправлять на перевірку до обласної ВЛК, а потім на затвердження до ЦВЛК. Цей процес може зайняти від 2 до 6 місяців.
Після того, як затвердять свідоцтво про хворобу - Вас виключать з військового обліку в ТЦК.
Взяти направлення на ВЛК Ви можете через Резерв+ та пройти ВЛК без відвідування ТЦК. Вся інформація про результати медичного огляду автоматично передається до ТЦК і особисто відносити постанову ВЛК не потрібно.
Якщо по якимось причинам електронне направлення не сформується, тоді потрібно звертатись особисто в ТЦК.
Подавши запит у Резерв+, протягом доби Ви отримаєте сповіщення, в якому містяться всі потрібні деталі: номер та дата реєстрації направлення, адреса закладу охорони здоров’я для проходження ВЛК, керівник якого ТЦК підписав направлення. Цього сповіщення достатньо, щоб спланувати огляд.
При оформленні запиту через Резерв+ Вас направлять до закладу охорони здоров’я, який закріплений за РТЦК або видадуть направлення на ВЛК, яке знаходиться в самому РТЦК (але це рідко відбувається).
Порядок визначення ступеня придатності до військової служби визначено в «Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затверджене Наказом Міноборони України від 14.08.2008 № 402 .
Перш за все Вам потрібно, щоб Ваші діагнози були підтверджені належними медичними документами. Як правило це форма первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста”, історія хвороби, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о. якщо дані діагнози занесені в ЕСОЗ, то це буде тільки краще
Якщо Ви явитесь до ВЛК без медичних документів, то існує ризик, що лікарі ВЛК автоматично запишуть Вас в категорію придатних до частин забезпечення. Якщо ж Ви натрапите на відповідального лікаря, то Вас направлять на додаткові обстеження в заклад охорони здоров'я.
Згідно пункту 3.11. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України у разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
тяжка форма цукрового діабету: інсулінозалежний з лабільним перебігом (часті, більше двох, кетоацидотичні або гіпоглікемічні стани), наявністю ускладнень (проліферативна стадія ретинопатії, генералізована симетрична полінейропатія, хронічна сенсорно-моторна або автономна нейропатія, нефропатія в стадії протеїнурії більше 0,5 г/добу та розвитком ниркової недостатності, макроангіопатія) або наявністю потреби в застосуванні більше 60 одиниць інсуліну на добу для досягнення стану субкомпенсації вуглеводного обміну;
До пункту «Б» (придність до служби в тилових частинах) належать: цукровий діабет середньої тяжкості: наявність ускладнень (непроліферативна стадія ретинопатії, дистальна нейропатія з больовим синдромом, мікро- та макроангіопатія), яка потребує застосування до 60 одиниць інсуліну на добу для компенсації вуглеводного обміну або пероральних цукрознижуючих препаратів;
До пункту «в» (повна придатність) належать цукровий діабет легкого ступеня: відсутність ускладнень, компенсація досягається дотриманням дієти та модифікацією способу життя;
Після того як Вас визнають непридатним - ВЛК повиннні оформити свідоцтво про хворобу і відправити його на затвердження спочатку до обласної, а потім до штатної ВЛК.
Якщо ВЛК прийме рішення про повну придатність, то Ви можете оскаржити його у досудовому та судовому порядку.
Є два варіанти досудового оскарження:
1. Ви подаєте керівнику ТЦК заяву про незгоду з рішенням ВЛК та вимогою направити Вас на медичний огляд до обласної ВЛК, адже згідно пункту 72 постанови КМУ 560 у разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та Севастопольському міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
2. Ви рекомендованим листом відправляєте заяву-скаргу на рішення ВЛК до голови обласної ВЛК. Згідно п. 3.3. Положення Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних ТЦК оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Згідно пункту 3.8. Положення Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п’ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.
Так, діє, адже військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа (Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3633-IX).
Крім того, Ваш військово-обліковий документ в електронній формі з Резерв+ (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу (пункту 9 постанови КМУ 559). Тому можете надавати саме його.
Проте, якщо у Вас є відмінності між ВОД у виді книжечки та Резерв+, то при зустрічі з групою оповіщення Вам вручать повістку на явку до ТЦК
Згідно пункту 54 постанови КМУ 560 у разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
1. Перевірте який запис про придатність у Вашому паперовому ВОД. Якщо Вас раніше визнавали обмежено придатним у воєнний час (адже саме такий статус передбачала стаття 13В в редакції наказу моу 402 за 2011 р), то Ви мали обов'язок пройти ВЛК до 5 червня 2025 року. Будьте готові, що Вас спробують притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу за порушення правил військового обліку.
2. Якщо згідно медичних документів Ваш діагноз підпадає під статтю 13 А Розкладу хвороб, то можна ініціювати проходження ВЛК через Резерв+.
3. Якщо ж Ваші діагнози підпадають під статтю 13 Б чи В, то Вас не виключать з військового обліку, а навпаки викличуть до ТЦК та після медичного огляду вручать бойову повістку.
В такому випадку, щоб Вас не мобілізували Ви повинні мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Однією з таких підстав є встановлена інвалідність будь-якої групи.
Тому, якщо є змога - зверніться до лікуючого або сімейного лікаря та отримайте направлення на оцінювання.
В реаліях сьогодення набагато швидше оформити інвалідність, а не виключення з військового обліку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Успіхів Вам!
Адвокат, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Як можливо зрозуміти, Вас в 2011 році зняли з військового обліку без виключення, що має різні наслідки. Тобто, Вас зняли з оперативного обліку саме цього військкомату, але Ви залишились на загальному військовому обліку і Ваш статус військовозобов'язаного не змінився.
Так як, на сьогодні, Ви є військовозобов'язаним, то на Вас розповсюджуються всі вимоги Правил військового обліку та вимог законодавства про мобілізацію, у тому числі і обов'язок проходження ВЛК.
Вас можуть виключити з військового обліку, якщо за висновком ВЛК, Ви будете визнані непридатним до військової служби.
Ваша хвороба відноситься до ст. 13 Розкладу хвороб. Непридатними до військової служби за цією статтею визнаються особи які мають діагноз:
тяжка форма цукрового діабету: інсулінозалежний з лабільним перебігом (часті, більше двох, кетоацидотичні або гіпоглікемічні стани), наявністю ускладнень (проліферативна стадія ретинопатії, генералізована симетрична полінейропатія, хронічна сенсорно-моторна або автономна нейропатія, нефропатія в стадії протеїнурії більше 0,5 г/добу та розвитком ниркової недостатності, макроангіопатія) або наявністю потреби в застосуванні більше 60 одиниць інсуліну на добу для досягнення стану субкомпенсації вуглеводного обміну;
рецидивуючий тиреотоксикоз важкого ступеня (схуднення, екзофтальм, задуха у спокої, частота пульсу більше 120 ударів на хвилину та порушення серцевого ритму);
тяжкі форми гіпотиреозу, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні 125 мкг на добу та більше;
нецукровий діабет, що потребує постійного проведення замісної терапії.
Якщо Ваш діагноз співпадає з наведеним, то за висновком ВЛК Вас визнають непридатним до військової служби, що є підставою для виключення з військового обліку.
Для більш точного аналізу було б бажано бачити Ваші медичні висновки
Юрист, м. Київ, 10 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, ви раніше були "зняті" з обліку з підстави не придатний до військової служби у мирний час, обмежено придатні у військовий час.
Тому по суті, дії ТЦК правомірні. І можете чекати відмітку про розшук у найближчий час. Тому слід підготуватися. Враховуючи, що у вас є вади зі здоров'ям, вас треба підготувати ваші медичні документи, де зазначено діагноз та лікування.
Придатність за станом здоров'я врегульовано наказом 402
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08
Стаття 13
Включено: усі хвороби щитоподібної залози (за виключенням новоутворень) Е00-Е07; усі типи цукрового діабету та інших порушень регуляції глюкози Е10-Е16; порушення інших ендокринних залоз Е20-Е35; недостатнє та надмірне харчування, порушення обміну речовин (усі види ожиріння, функціональна гіпербілірубінемія, ліпоматоз) та інші Е40-Е90
а) зі значними порушеннями функцій
Непридатні до військової служби
б) з помірними порушеннями функцій
Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони
в) з незначними порушеннями функцій; за наявності об’єктивних даних без порушень функцій
Придатні
г) стани після перенесених гострих захворювань або хірургічного лікування з приводу хвороб ендокринної системи та прирівняних станів
Тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків
Стаття 13: медичний огляд громадян та військовослужбовців під час визначення ступеня придатності до військової служби, до навчання у ВВНЗ проводиться після стаціонарного обстеження в умовах спеціалізованого закладу охорони здоров’я (установи). У разі виявлення вузлового зоба (вузол більше 1 см в діаметрі) виконується пункційна біопсія щитоподібної залози під контролем УЗД та цитологічне дослідження біоптату. Якщо відсутні дані про новоутворення, огляд проводиться за пунктом «в».
Пункт а
тяжка форма цукрового діабету: інсулінозалежний з лабільним перебігом (часті, більше двох, кетоацидотичні або гіпоглікемічні стани), наявністю ускладнень (проліферативна стадія ретинопатії, генералізована симетрична полінейропатія, хронічна сенсорно-моторна або автономна нейропатія, нефропатія в стадії протеїнурії більше 0,5 г/добу та розвитком ниркової недостатності, макроангіопатія) або наявністю потреби в застосуванні більше 60 одиниць інсуліну на добу для досягнення стану субкомпенсації вуглеводного обміну;
тяжкі форми гіпотиреозу, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні 125 мкг на добу та більше
Пункт б
цукровий діабет середньої тяжкості: наявність ускладнень (непроліферативна стадія ретинопатії, дистальна нейропатія з больовим синдромом, мікро- та макроангіопатія), яка потребує застосування до 60 одиниць інсуліну на добу для компенсації вуглеводного обміну або пероральних цукрознижуючих препаратів;
захворювання щитоподібної залози з гіпотиреозом середнього ступеня тяжкості, що потребує призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні від 75 до 124 мкг на добу;
Пункт в
цукровий діабет легкого ступеня: відсутність ускладнень, компенсація досягається дотриманням дієти та модифікацією способу життя;
захворювання щитоподібної залози з гіпотиреозом легкого ступеня, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні до 75 мкг на добу;
З метою ранньої діагностики порушення вуглеводного обміну та цукрового діабету для проведення тесту обстежуваний приймає внутрішньо сухий порошок глюкози, розчинений в 250 мл води з розрахунку 1 г сухого порошку на 1 кг маси тіла, але не більше 100 г.
Інтерпретація результатів дослідження на основі критеріїв ВООЗ (2003 рік)
Оцінка результату дослідження
Концентрація глюкози в капілярній крові (ммоль/л)
натщесерце
через 120 хвилин
1
2
3
Норма
≤ 5,5
< 7,8
Порушена толерантність до глюкози
< 6,1
≥ 7,8 але < 11,1
Цукровий діабет
≥ 6,1
≥ 11,1
У разі дослідження вмісту цукру в крові за іншими методиками враховуються відповідні норми для зазначених методик.
При рівні глюкози венозної крові натще >7,0 ммоль/л (при дворазовому вимірюванні) або >11,1 ммоль/л протягом дня встановлюється діагноз цукрового діабету та тест толерантності до глюкози не проводиться.
Проаналізуйте дану інформацію зі своїм профільним лікарем. Також я би вам радив зайнятись питанням про отримання інвалідності.
Підстави для відстрочки за посиланням
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#n420
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, пане Дмитро!
В мене є військово обліковий документ(книжечка). У травні 2011 року був знятий з обліку за станом здоров'я: є відмітка з печаткою у другий графі "Знято" (13В).Так як був знятий з обліку то дані не оновлював у 2024 році. В ДІЇ також документ не формувався. У травні 2025 року встановив Резерв+, оновив дані та побачив що не на обліку та примітка що дані не повні і треба звернутися до ТЦК. Але через місяць побачив що районий ТЦК взяв на облік. Звання рекрута. В мене є захворювання діабет 1 типу та супутні порушення. Є виписки з лікарень з 2011 майже за кожен рік і є найновіші травень 2025 та лістопад 2024. Групи инвалідності нема. Розшуку ТЦК нема. Повістка поки що не надходила.Що мені потрібно для того щоб ТЦК виключили з обліку. Чи діє ще мій документ книжечка? Які моі дії можуть буди зараз? Дякую
Скоріше за все, Ваш військово-обліковий документ наразі є валідним, якщо мова йде саме про ВК у формі книжечки, а тому щодо цього точно можна не хвилюватися.
Те, що Ви встановили Резерв+, і стало підставою змін до Вашого облікового статусу, адже ТЦК побачило уточнення Вам своїх даних. Припускаю, без встановлення Резерв+ Ви і надалі б бачили інформацію про потребу в уточненні даних та зверненні до ТЦК.
Тепер тезисно по основним моментам щодо Вас:
1. У 2011 році Вас було лише знято з військового обліку, однак це не має нічого спільного з виключенням з військового обліку, що фактично скасовує статус "військовозобов'язаний" для чоловіка. А тому, визнавши Вас непридатним в мирний час, Вас і було знято лише в мирний час. Наразі, у воєнний стан, Ви повинні перебувати на обліку.
2. Для того, аби Вас виключили з обліку, потрібно проходити військово-лікарську комісію, яка у своїй діяльності керується Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402. Не інакше, на жаль...
3. Аби передбачити Ваш гіпотетичний висновок, треба аналізувати Ваші медичні документи.
4. Не кожен діабет надає право на виключення з військового обліку, а лише той, форма захворювання якого передбачає застосування більше 60 одиниць інсуліну на добу для досягнення стану субкомпенсації вуглеводного обміну. Скільки у Вас?
Тепер тезисно по Вашим діям наразі?
1. Знайти фахівця, який проаналізує Ваші медичні документи та надасть +- предметний висновок про Вашу придатність.
2. Проаналізувати, аби Ваші виписки та інші документи були внесені до ЕСОЗ.
3. Після вирішення питання щодо придатності - подумати, чи проходити ВЛК чи поки що зачекати. До речі, згенерувати направлення на огляд Ви можете навіть через Резерв+.
4. Чим більше медичних документів - тим краще.
5. Знайти фахівця, який проаналізує Ваші медичні документи та надасть +- предметний висновок про правову можливість встановлення Вам групи інвалідності. Все залежить від супутніх діагнозів, але загалом право у Вас точно може бути, я працював по подібним кейсам.
ГОЛОВНА МОЯ ПОРАДА - ДІЯТИ ОБАЧНО ТА РЕТЕЛЬНО ОБДУМУВАТИ ВАШ КОЖЕН КРОК.
З повагою! Щасти Вам!
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 травня 2024 р. № 559Київ
"Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа"
{Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ№ 721 від 18.06.2024}
Відповідно до частини дев’ятої статті 1 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” Кабінет Міністрів України постановляє:
2. Установити, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
ВАШ ПАПЕРОВИЙ ВОД ДІЙСНИЙ.
2.
ВИ ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИЙ, ТОМУ ВАМ МАЮТЬ ПРАВО НАДАТИ ПОВІСТКУ.
Є В ВІЙСЬКОВОМУ КВИТКУ ПОЗНАЧКА ПРО ЗНЯТТЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ, А Є ПРО ВИКЛЮЧЕННЯ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.
Є велика різниця між цими поняттями, а також наслідками для військовозобов’язаного щодо відмітки знятий з обліку та виключений з військового обліку на підставі норм Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зі змінами від 18.05.2024 року та Постанови Верховної ради України № 560 від 16.05.2024 року.
«Виключений з військового обліку» означає, що особа втрачає статус військовозобов’язаного та на неї не поширюються обовʼязки з військового обліку. Зокрема така особа не може бути призвана під час мобілізації, після виключення з обліку не зобов’язана проходити ВЛК, оновлювати облікові дані, такій особі не можна вручати повістку. Це поняття є постійним і особа не повинна знову ставати на військовий облік.
«Знятий з військового обліку» це тимчасове поняття та воно не означає звільнення від статусу військовозобов’язаного. Після зняття з військового обліку військовозобов’язаний продовжує виконувати обовʼязки військового обліку (проходження ВЛК, оновлення військово-облікових даних, повідомлення ТЦК та СП про зміну місця проживання тощо) та повинен стати на військовий облік в іншому органі, до прикладу в ТЦК та СП іншої області або ж в консульстві України в іншій країні.
3.
РЕДАКЦІЯ СТАТТІ 13 "В" В 2011 РОЦІ.
ЗАТВЕРДЖЕНОнаказом Міністра оборони Українивід 14 серпня 2008 р. N 402
Зареєстрованов Міністерстві юстиції України17 листопада 2008 р. за N 1109/15800
"ПОЛОЖЕННЯ
про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України"
https://ips.ligazakon.net/document/re15800?an=8117...
Додаток 1
до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
"РОЗКЛАД
хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби"
Стаття 13:Включено: усі хвороби щитоподібної залози (за виключенням новоутворень) E00 - E07; усі типи цукрового діабету та інших порушень регуляції глюкози E10 - E16; порушення інших ендокринних залоз E20 - E35; недостатнє та надмірне харчування, порушення обміну речовин (усі види ожиріння, функціональна гіпербілірубінемія, ліпоматоз) та інші E40 - E90
в) з незначними порушеннями функцій :
Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час
ОТЖЕ, ВИ ЛИШАЛИСЯ "ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИМ" ВІЙСЬКОВОЗАБОВЯЗАНИМ.
30.01.2025р. було ухвалено законопроєкт 12457, яким було внесено суттєві зміни в обов'язок проходження ЛКК обмежено придатним.
І згідно з цими змінами всі обмежено придатні до 5 червня мають з'явитися до ТЦК і СП та пройти медкомісію, незалежно від того, була вручена їм повістка чи ні. Незалежно від того, є у них відстрочка від призову чи ні. І незалежно від того, де вони перебувають.
Хто має пройти ВЛК до 5 червня
Це всі ті, у кого у військово-обліковому документі написано «обмежено придатний». Туди також належать і ті, у кого запис має такий вигляд: «непридатний у мирний час, частково придатний у воєнний час» або “придатний до небудівельної”.
Якщо Ви є обмежено придатним, і Ви не інвалід, Вам від 25 років до 60 років, то після останніх змін Ви зобов'язані проходити ВЛК, навіть якщо не було врученої Вам повістки.
Тому що тепер в останніх змінах чітко написано, що Ви зобов'язані самостійно звернутися до ТЦК і СП або ж сформувати через Резерв+ електронне направлення на медкомісію.
І саме закінчити проходження ВЛК до 5 червня, а не просто сформувати направлення на нього.
А якщо не пройдете, то отримаєте адміністративний штраф у розмірі від 17000 грн. до 25500 грн. і цілком можливо, що потрапите в базу розшуку ТЦК. Що саме по собі створить ризик Вашого примусового приводу в ТЦК, що в більшості випадків закінчується незаконним утриманням і викраденням.
Це не означає, що цей адміністративний штраф не можна буде оскаржити. Думаю, можна. Але ніяк не на підставі того, що не було повістки. Цей аргумент уже взятий до уваги судом не буде.
Тут потрібно буде дивитися на правильність складання протоколу і постанову про адміністративне правопорушення. Дивитися, повідомляли Вас за 3 дні мінімум до дати складання постанови про розгляд справи чи ні.
Врахуйте, що якщо у Вас немає якоїсь групи інвалідності, то щоб списали через хвороби, треба отримати висновок ВЛК про те, що Ви повністю непридатні до військової служби.
А такий висновок нині отримати майже неможливо. Тільки якщо Ви справді без рук, без ніг, без голови або хворі на особливо страшне захворювання.
У більшості випадків, навіть якщо Ви підтвердите якісь Ваші діагнози, то Ви будете придатні для тилових частин. Більшість тих, хто був раніше обмежено придатний, тепер стане придатним для тилових частин.
І на жаль, такі мобілізації підлягають.
Придатних для тилових частин не можуть направити на передову, але можуть відправити в тил, підвозити боєприпаси. Це просто для розуміння ситуації.
4.
ТЕПЕР ПО ВАШІЙ СИТУАЦІЇ ІЗ ЗАХВОРЮВАННЯМ ЗАРАЗ.
СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ ТА ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВО - ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.
Ступінь придатності за Статтею 13 військово-лікарської комісії (ВЛК) в новій редакції згідно Наказу № 262 від 27.04.2024З 04 травня 2024 набули чинності нові зміни розкладу хвороб котрі визначають ступінь придатності військовозобовʼязаних до військової служби.Прийняттям Наказу № 262 від 27.04.2024 Міністерство оборони України визначило нові правила за котрими діагнозами особа може бути визнана:- Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
- Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
- Придатні
При визначенні придатності до військової служби беруться до уваги:а) наявність захворювань, порушень розвитку та фізичних вад;б) фізичні, функціональні та психічні особливості;в) ступінь ураження органів та систем організму.Придатність до військової служби визначається з урахуванням ступеня обмеження функціональних можливостей, пристосованості до умов військової служби та вимог військової спеціальності.- Придатність до військової служби може обмеженою відносно місць проходження служби.
- Порядок призначення військових лікарських оглядів та встановлення придатності до військової служби визначається наказами Міністра оборони України та Міністра охорони здоров'я України.
Стаття 13 ВЛК включає у себе: усі хвороби щитоподібної залози (за виключенням новоутворень) Е00-Е07; усі типи цукрового діабету та інших порушень регуляції глюкози Е10-Е16; порушення інших ендокринних залоз Е20-Е35; недостатнє та надмірне харчування, порушення обміну речовин (усі види ожиріння, функціональна гіпербілірубінемія, ліпоматоз) та інші Е40-Е90.Стаття 13-а ВЛК Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку, належать: тяжка форма цукрового діабету: інсулінозалежний з лабільним перебігом (часті, більше двох, кетоацидотичні або гіпоглікемічні стани), наявністю ускладнень (проліферативна стадія ретинопатії, генералізована симетрична полінейропатія, хронічна сенсорно-моторна або автономна нейропатія, нефропатія в стадії протеїнурії більше 0,5 г/добу та розвитком ниркової недостатності, макроангіопатія) або наявністю потреби в застосуванні більше 60 одиниць інсуліну на добу для досягнення стану субкомпенсації вуглеводного обміну; рецидивуючий тиреотоксикоз важкого ступеня (схуднення, екзофтальм, задуха у спокої, частота пульсу більше 120 ударів на хвилину та порушення серцевого ритму); тяжкі форми гіпотиреозу, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні 125 мкг на добу та більше; нецукровий діабет, що потребує постійного проведення замісної терапії.До цього пункту належать також усі хвороби залоз внутрішньої секреції (гіпофізу, наднирників, паращитоподібної та статевих залоз), які супроводжуються відповідними клінічними проявами та відхиленнями в лабораторних показниках; потребують тривалого (більше 1 року) патогенетичного лікування.Стаття 13-б ВЛК Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони, належать: цукровий діабет середньої тяжкості: наявність ускладнень (непроліферативна стадія ретинопатії, дистальна нейропатія з больовим синдромом, мікро- та макроангіопатія), яка потребує застосування до 60 одиниць інсуліну на добу для компенсації вуглеводного обміну або пероральних цукрознижуючих препаратів; тиреотоксикоз середнього ступеня тяжкості (зниження ваги тіла більше 20 % початкової, тахікардія до 120 ударів на хвилину, характерні очні симптоми); захворювання щитоподібної залози з гіпотиреозом середнього ступеня тяжкості, що потребує призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні від 75 до 124 мкг на добу; аліментарне ожиріння III ступеня.До цього пункту належать також захворювання залоз внутрішньої секреції з помірним порушенням функції.Стаття 13-в ВЛК Придатні, належать: цукровий діабет легкого ступеня: відсутність ускладнень, компенсація досягається дотриманням дієти та модифікацією способу життя; захворювання щитоподібної залози з легким (зворотнім) перебігом тиреотоксикозу (легка неврозоподібна симптоматика, зниження толерантності до фізичного навантаження, тахікардія з частотою пульсу до 100 ударів на хвилину); захворювання щитоподібної залози з гіпотиреозом легкого ступеня, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні до 75 мкг на добу; дифузний та вузловий зоб 1-3 ступеня без порушення функцій щитоподібної залози; гіпоталамічний синдром нейроендокринної форми (ожиріння, артеріальна гіпертензія, порушення толерантності до вуглеводів, наявність стриїв на тулубі, кінцівках); аліментарне ожиріння I-II ступеня; порушена толерантність до вуглеводів; прооперовані з приводу гінекомастії із сприятливим результатом.До цього пункту належить також функціональна гіпербілірубінемія з постійним підвищенням білірубіну більше ніж 30 ммоль/л.З метою ранньої діагностики порушення вуглеводного обміну та цукрового діабету для проведення тесту обстежуваний приймає внутрішньо сухий порошок глюкози, розчинений в 250 мл води з розрахунку 1 г сухого порошку на 1 кг маси тіла, але не більше 100 г.У разі дослідження вмісту цукру в крові за іншими методиками враховуються відповідні норми для зазначених методик.При рівні глюкози венозної крові натще >7,0 ммоль/л (при дворазовому вимірюванні) або >11,1 ммоль/л протягом дня встановлюється діагноз цукрового діабету та тест толерантності до глюкози не проводиться.Стаття 13-г ВЛК Тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків, належать: стани після хірургічних втручань на щитоподібній залозі, курсу радіойодотерапії, інших ендокринних залозах при нормалізації їх функцій після лікування. За цим самим пунктом оглядаються військовослужбовці за контрактом, які перенесли гострі та підгострі тиреоїдити та стани після стаціонарного лікування з приводу вперше виявленого цукрового діабету 1-го типу, тиреотоксикозу.При ожирінні іншого походження огляд за графами I-III Розкладу хвороб цього Положення проводиться залежно від тяжкості перебігу основного захворювання за відповідними cтаттями Розкладу хвороб.Особи з незбалансованим харчуванням та фізичним розвитком (конституціональна високорослість) оглядаються за статтею 82 Розкладу хвороб.
ВАША ХВОРОБА Є В ПЕРЕЛІКУ, АЛЕ СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ МОЖЕ ВСТАНОВИТИ ТІЛЬКИ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ ПОРІВНЯВШІ ВАШІ ПОКАЗНИКИКИ ТА ВИМОГИ НАКАЗУ МОУ 402.
ЗРОБИТИ ЦЕ ОНЛАЙН НЕ ЗМОЖЕ НАВІТЬ ЛІКАР.
5.
ЩЕ ОДНИМ НОВОВВЕДЕННЯМ Є ТЕ, ЩО ВАС МОЖУТЬ ВИЗНАТИ НЕПРИДАТНИМ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ, АЛЕ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ НЕ ЗНІМУТЬ.
Міністерство оборони України наказом №686 затвердило значні зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 листопада 2024 р. за N 1674/43019):
https://ips.ligazakon.net/document/RE43019?an=2
Одна з ключових змін – скасування правила про виключення з військового обліку військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби. Аналогічно не будуть виключатися з обліку військовослужбовці, визнані непридатними.
До прикладу, в п. 22.1 Положення про те, що постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, повинні бути реалізовані негайно, прибирається норма про їх виключення з військового обліку.
У п. 22.5, який встановлював, що свідоцтво про хворобу під час дії особливого періоду складається на військовозобов’язаних, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, аналогічно – прибирається норма про виключення з обліку.
Наразі не досить зрозуміло, як відповідні зміни про скасування правила про виключення непридатних з військового обліку, які внесені наказом №686 до Положення про ВЛК, відповідають Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Адже відповідно до статті 37 цього закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ТЦК підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
Нагадаємо, що після змін, внесених законом про посилення мобілізації у травні 2024 року, цей закон передбачає, що у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4, тобто, зокрема і непридатного, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Отже, якщо такі непридатні чоловіки не виключаються з обліку після відповідного рішення, виникає питання, як ці новели узгоджуються із законом про військовий обов’язок і які дані тоді мають вноситися до військово-облікового документа.
ОТЖЕ ІЗ ДІАБЕТОМ ВИ ЗАЛИШИТИСЯ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ.
---
ВИ ВЖЕ ПОРУШИЛИ ЗАКОНОДАВСТВО (НЕ ПРОЙШЛИ ВЛК, ЯК ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИЙ ДО 5 ЧЕРВНЯ) І ВАС БУДУТЬ НАМАГАТИСЯ ПРИТЯГНУТИ ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ В БУДЬ-ЯКОМУ РАЗІ, ТОМУ ПОРАДА - НІЧЬОГО ІНІЦИАТИВНО НЕ РОБИТИ, АЛЕ ЗАВЖДИ МАТИ НА ПОГОТОВІ ВСІ МЕДИЧНІ ДОКУМЕНТИ ПРО ВАШУ ХВОРОБУ.
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіШАНОВНИЙ, ДМИТРО! Дуже вдячний за Вашу високу оцінку, яка ще більше надихає на роботу та правову допомогу людям!
Щиро бажаю Вам щасливого завершення даної ситуації, від якої на жаль не застрахований жоден порядний громадянин України.
Миру та спокою Вам та Вашим близьким!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин