Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
937 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я маю проходити влк і підписувати контракт по власному бажанню чи визнає психіатр мене придатною до служби якщо зафіксована спроба суїциду п’ять років тому у підлітковому віці?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Тетяна!
Той факт, що у підлітковому віці в Вас було зафіксовано суїцид не говорить про те, що станом на зараз Ви маєте проблеми зі здоров'ям. Після даної події Ви колись ще звертались до лікарів? Перебували на лікуванні?
В принципі, ВЛК за потреби може направити Вас на додаткове обстеження й вже після того прийняти рішення щодо Вашої придатності.
Відповідно до Наказу МОУ №402:
Пункт 3.4 глави 3 розділу II:
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Пункт 3.5 глави 3 розділу II:
Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Пункт 3.11 глави 3 розділу II:
У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Щодо Вашого захворювання п'ять років тому, то потрібно розуміти, який діагноз був встановлений?
Якщо мова йде про ПТСР, наприклад, то застосовується стаття 17 Розкладу хвороб Наказу МОУ №402, яка включає невротичні, пов’язані із стресом і соматоформні розлади F40-F48, F32, F33 (фобійні, тривожні, обсесивно-компульсивні, адаптаційні, соматоформні та інші невротичні розлади, неврастенія, реакції на тяжкий стрес, ПТСР, депресивний епізод).:
1) до пункту «а» належать ПТСР з вираженою симптоматикою та прогредієнтним типом перебігу, виражений тривожно-депресивний розлад асоційований зі стресом, виражений генералізований тривожний розлад, виражений обсесивно-компульсивний розлад, тяжкий депресивний епізод без психотичних симптомів, тяжкий депресивний епізод з психотичними симптомами, депресивні епізоди, ускладнені суїцидальними спробами, суїцидальними намірами, аутоагресивною поведінкою, які не піддаються лікуванню, з тривалістю хворобливих проявів понад 3 місяці з моменту виникнення клінічних хворобливих проявів.
2) до пункту «б» належать помірно виражені, тривалі або повторні невротичні розлади, ПТСР з помірно вираженою симптоматикою та стабільним типом перебігу, помірний тривожно-депресивний розлад асоційований зі стресом, генералізований тривожний розлад, обсесивно-компульсивний розлад, помірний депресивний розлад, помірно виражені рекурентні депресивні розлади коли хворобливі явища, незважаючи на патогенетичне лікування, стійко утримуються і заважають особам виконувати обов’язки військової служби. Експертна постанова приймається після безуспішного стаціонарного лікування хворого не менше двадцяти одного дня.
3) до пункту «в» належать помірно виражені, короткотривалі (до трьох тижнів) невротичні розлади зі сприятливим перебігом, ПТСР з регредієнтним типом перебігу, помірний депресивний епізод із сприятливим перебігом.
Отже, потрібно розбиратись зі станом Вашого здоров'я сьогодні, для того, аби розуміти, до яких висновків прийде ВЛК у своєму заключенні.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, пані Тетяно!
Якщо була лише одна подія в підлітковому віці і Ви не перебуваєте на обліку в ПНД, живете стабільно, працюєте/навчаєтесь — існує ймовірність, що Вас визнають придатною.
Визначальне значення мають:
Якщо в медичній картці є згадка про суїцидальну спробу, — психіатр зобов’язаний це врахувати та може визнати Вас тимчасово непридатною або направити на додаткове психіатричне обстеження (ПНД, стаціонар).
Визнати Вас непридатною до військової служби можуть лише в тому випадку, якщо Ваш діагноз підпадає під пункт "А" статті 17 Розкладу хвороб, до якої належать:
У разі коли психіатру ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Тому, навіть, якщо Вас визнають придатною Вам доведеться ще пройти професійно-психологічний відбір https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1088-22#Text
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ВЛК ОЦІНЮЄ ВАШ СТАН ЗДОРОВ'Я ЗАРАЗ.
ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВОГО ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.
Проходження медичного огляду під час мобілізації регулюється пунктом 3 глави II Наказу МО від 14.08.2008 року №402.
Зокрема, відповідно до підпункту 3.4 перед оглядом проводиться загальний аналіз крові, в тому рахунку на ВІЛ, гепатит, цукор, загальний аналіз, визначається група крові, резус, проводиться рентген, а особам за 40 років обов’язково вимірюють тиск та проводиться ЕКГ.
Відповідно до підпункту 3.5 до початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.
А військовозобов’язаний під час проведення медогляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою №025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в електронній базі.
Є медична книжка, а є ЕСОЗ ― електронна система охорони здоров’я. І медичну книжку, і онлайн-документацію лікарі зобов’язані оглядати. У пункті 3.5 Положення чітко зазначено, що військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду повинен надати членам ВЛК медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/О, затверджену наказом МОЗ України 14 лютого 2012 року, якщо така інформація відсутня в системі ЕСОЗ. Ця система була введена нещодавно, тому там немає того переліку захворювань, які мають бути відображені у паперовій медичній документації.
СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ ТА ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВО - ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.
Постанови ВЛК приймаються на підставі (Наказ МОУ 402) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ МОЖЕ ВСТАНОВИТИ ТІЛЬКИ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ ПОРІВНЯВШІ ВАШІ ПОКАЗНИКИКИ З ДОДАТКАМИ ТА ВИМОГАМИ НАКАЗУ МОУ 402.
Треба пам'ятати, що для лікарів не є важливою наявність чи відсутність хвороби, а важливо ― чи отримувала людина лікування від цієї хвороби та яким чином ця хвороба впливає на функції організму.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Я маю проходити влк і підписувати контракт по власному бажанню чи визнає психіатр мене придатною до служби якщо зафіксована спроба суїциду п’ять років тому у підлітковому віці?
Все залежить від медичних документів та Вашої історії. Якщо даний факт було належно зафіксовано, на жаль, але психіатр може не визнати Вас придатною до військової служби. Тобто у даному випадку все залежить від медичних документів. Точну відповідь дати складно, адже потрібно усвідомлювати наступні моменти.
По-перше, рішення про придатність або непридатність особи приймається виключно військово-лікарською комісією, яка у своїй діяльності керується Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
По-друге, для того аби передбачити, точно спрогнозувати, таким чином замінити медичну комісію, юристи повинні володіти медичними знаннями хоча б на базовому рівні.
По-третє, давати +- предметні поради можливо лише після аналізу та вивчення Ваших медичних документів, а не просто формулювань діагнозів. При цьому, дуже важливими у кожному консультативному заключенні, виписці виступають рекомендації щодо лікування.
Чи перебуваєте Ви на обліку?
Адвокат, м. Київ, 12 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день. Хочу зазначити, що сам по собі факт, що в підлітковому віці у вас були зафіксовані психоемоційні проблеми, зокрема спроба самогубства, ще не означає автоматичну непридатність до військової служби. Важливе інше, чи був поставлений медичний діагноз, чи ви проходили лікування, які були рекомендації лікарів і як ваша ситуація виглядає сьогодні. Бо ВЛК, своєю чергою, оцінює не просто історію, а актуальний стан здоров’я наскільки на сьогодні зберігається порушення психічної функції, чи ви лікуєтесь, чи звертаєтесь до фахівців. Згідно з наказом МОУ №402, якщо ВЛК не може остаточно встановити діагноз чи зробити висновок про придатність, вас можуть направити на додаткове стаціонарне або амбулаторне обстеження. Це передбачено пунктами 3.4, 3.5 і 3.11 глави 3 розділу II цього наказу. Тобто, за потреби ВЛК має право запросити вашу амбулаторну картку (форма 025/о) результати обстежень, а якщо їх немає в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) то ви повинні надати паперові документи. Також хочу звернути вашу увагу на те, що саме військово-лікарська комісія (а не цивільні лікарі чи юристи) приймає остаточне рішення щодо вашої придатності або непридатності. При цьому вони керуються Розкладом хвороб, який є частиною згаданого наказу. Наприклад, якщо мова йде про психічні розлади, зокрема депресії, ПТСР, тривожні чи обсесивно-компульсивні розлади вони охоплюються статтею 17 Розкладу. Там розписано три рівні тяжкості стану: від виражених і стійких розладів (які дають підстави для повної непридатності) до легких, короткотривалих порушень, що не перешкоджають проходженню служби.Я вважаю, що для з’ясування вашої ситуації потрібно розуміти: чи зберіся діагноз до сьогодні, чи були повторні звернення, і що саме зафіксовано в документах. Бо якщо факт спроби суїциду був одиничним, давно в минулому, ви не стоїте на обліку і не отримували тривале лікування ВЛК може взагалі не вважати це підставою для звільнення від служби. Але якщо є підтверджений діагноз із супровідними рекомендаціями, який заважає служити, то комісія має врахувати це при прийнятті рішення.
Отже, раджу зібрати всю наявну медичну документацію, навіть ту, яка була оформлена багато років тому, і передати її до ВЛК. Якщо документів немає, слід готуватись до направлення на додаткове обстеження. Без цього ні юрист, ні навіть цивільний лікар не зможе спрогнозувати, яке рішення прийме комісія. Пам’ятайте, що для ВЛК не так важливо що колись було у вас у дитинстві, як важливо який у вас стан сьогодні і чи є у вас функціональні обмеження які заважають нести військову службу.
З повагою, адвокат Євгеній Середницький
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Ступінь придатності до військової служби, перелік хвороб, розладів здоров’я та питання проведення військової лікарської експертизи військовослужбовців регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.
Згідно Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я ТДВ) (додаток 3).
При встановленні ступеня придатності до військової служби ВЛК керується Поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад (Додаток 2 до Положення № 402).
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
У воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк від 1 до 6 місяців залежно від захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) та прогнозованої тривалості лікування. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.
У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10 Положення № 402), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Якщо військовозобов’язаний під час призову на військову службу, збір, а також чергового огляду з метою обліку визнаний таким, що потребує лікування (відстрочки від призову на військову службу, збір), то лікар - член ВЛК ТЦК та СП направляє військовозобов’язаного на отримання відповідних медичних послуг. Після закінчення лікування військовозобов’язаний оглядається ВЛК ТЦК та СП.
Рішення психіатра буде залежати від багатьох факторів, і однозначної відповіді "так" чи "ні" дати неможливо без повного обстеження.
Психіатр ВЛК буде оцінювати ваш поточний психічний стан, наявність або відсутність ремісії, стабільність вашої психіки та ризик рецидиву.
На рішення ВЛК буде впливати:
Під час проходження ВЛК надайте ВЛК повну медичну документацію, що підтверджує перебіг Вашого захворювання (покращення стану чи відсутності симптомів).
У разі незгоди з рішенням ВЛК Ви маєте право на його оскарження.
Варіантів оскарження є два: у досудовому порядку та через суд.