Задайте питання юристу

939 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 26 червня 2025, питання №138739

Позбавлення батьківських прав

Доброго дня.
Я хочу позбавити батьківських прав колишнього чоловіка. У мене з ним в шлюбі народилося двоє дітей, після чого ми з ним перестали проживати разом, але офіційно залишались в шлюбі. І під час цього в мене народилась 3 дитина, але не від нього. Так як ми перебували в шлюбі то за законом дитину записали на нього.
Я б хотіла позбавити батьківських прав на 3 дитину

Відповіді юристів (2)

    Мурач Дмитро  Васильович
    Мурач Дмитро Васильович 29 днів тому

    Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду

    Доброго дня!

    Позбавити батьківствських прав одного з подружжя можна лише в судовому порядку.

    Відповідно до статті 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав якщо вони:

    1. Не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування.
    2. Ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
    3. Жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо).
    4. Є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками).
    5. Вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (примушення до праці або використання праці дитини, яка не досягла віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, використання праці, що спричиняє істотну шкоду для здоров'я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини, використанням дитячої праці в шкідливому виробництві тощо), примушують її до жебракування та бродяжництва (систематичне випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб тощо).
    6. Засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

    Відповідно Вам треба подати до цивільного суду позов про позбавлення батьківських прав та надати документи й інші докази, що обґрунтовують позовні вимоги та підтверджують обставини на користь такого рішення.

    Примірний перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви:

    • документ, що посвідчує особу, РНОКПП сторін (за наявності);
    • свідоцтво про народження дитини;
    • свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу;
    • акт обстеження умов проживання;
    • письмовий висновок органу опіки та піклування (за наявості);
    • рішення суду про стягнення аліментів (якщо на відповідача були раніше покладені такі зобов’язання);
    • відомості з виконавчої служби про наявність заборгованості за аліментними виплатами, порушення виконавчого провадження, кримінального провадження;
    • довідка з навчального закладу, закладу хорони здоров'я про відсутність протягом тривалого часу піклування про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, незабезпечення медичним доглядом, лікуванням дитини, що надалі може негативно вплинути на її фізичний розвиток як складову частину виховання тощо;
    • вирок суду (якщо відповідач був засуджений за ухилення від сплати аліментів, вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини);
    • відомості з органів поліції про факти жорстокого поводження з дитиною або іншим членом сім’ї;
    • довідка з закладу охорони здоров'я про наявність у відповідача захворювань на алкоголізм, наркоманію, перебування на обліку психоневрологічних закладів;
    • письмові пояснення свідків;
    • аудіо-, фото-, відеофайли тощо.

    При цьому, справи про позбавлення батьківських прав розглядаються в порядку цивільного судочинства в загальному позовному провадженні за зареєстрованим місцем проживання або перебування того з батьків (відповідача), якого хочуть позбавити прав.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Тетяна!

    Вам потрібно не позбавляти чоловіка батьківських прав, а подавати позов до суду про оспорювання батьківства.

    Стаття 138 СКУ. Право матері дитини на оспорювання батьківства свого чоловіка.

    1. Жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред'явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини.

    2. Вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство.

    3. До вимоги матері про внесення змін до актового запису про народження дитини встановлюється позовна давність в один рік, яка починається від дня реєстрації народження дитини.

    Інший варіант - це позов від біологічного батька дитини до Вашого колишнього чоловіка про визнання батьківства.

    Стаття 129 СКУ. Спір про батьківство між чоловіком матері дитини та особою, яка вважає себе батьком дитини

    1. Особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред'явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.

    2. До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України