Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
932 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я хочу купити авто через Дію, продавець каже, що власник в Європі і хоче зробити все віддалено через Дію. Хочу розуміти ризики, чи можливо втратити гроші та не отримати авто
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (16)
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, МИКОЛА! Ризики мінімальні з Вашого боку. Єдине, що подбайте про належні докази оплати авто. Бо потім власним може заявити, що йому гроші визначені в договорі ніхто не передавав, він у Європі, а кому Ви передали гроші - невідомо. Це не вина ДІЇ, а скоріше вина підходів до купівлі-продажу авто в Україні за готівку та об"єктивно обгрунтованої недовіри до банківської системи та стандартів безготівкових банківських переказів. Дуже багато людей бояться, що при перерахунку грошей на рахунок в банківській установі України при купівлі-продажу квартири, авто чи іншого цінного майна - потім гроші не знімеш в банку через існуючі обмеження на зняття та перерахунок готівки за кордон в умовах правового режиму воєнного стану.
В ідеалі, щоб Ви гроші перерахували за реквізитами на рахунок власника авто, вказаного у свідоцтві (не на картку, а саме по реквізитам - тобто із зазначенням отримувача, його РНОКПП/податкового номера, IBAN № рахунку, призначення платежу).
У призначенні платежу при купівлі авто потрібно вказати: "Оплата за автомобіль [марка, модель] згідно з договором купівлі-продажу № [номер] від [дата]")
В іншому випадку передача грошей може бути поставлена під сумнів.
Якщо така справа, що хочуть готівку - хай пишуть розписку, що отримані гроші для такого-то (ПІБ, дата народження, РНОКПП власника авто) в рахунок оплати договору купівлі-продажу авто.
Точне формулювання - "Оплата за автомобіль [марка, модель] згідно з договором купівлі-продажу № [номер] від [дата]". Зразок розписки я надам у наступній відповіді, бо намагався відповісти якомога швидше.
До розписки хай прикладуть копію паспорта та РНОКПП особи, яка отримала гроші. В ідеалі розписку посвідчити у нотаріуса. Це не дорого, але знімає ряд ризиків.
Станом на кінець квітня 2024 року більше 55 тисяч транспортних засобів продано через Дію.
https://hsc.gov.ua/2024/04/26/bilshe-55-tisyach-tr...
А в травні того ж року МВС вже повідомило про понад 100 тисяч проданих авто через ДІЮ. Як за місяць цифри зросли вдвічі я не знаю. Але будемо вірити в правдивість даних МВС,
https://hsc.gov.ua/2024/05/30/u-diyi-prodali-ponad...
Щоб переоформити автомобіль через "Дію", продавцю потрібно перейти в розділ "Сервіси", обрати пункт "Водієві" та натиснути "Продати транспортний засіб".
Далі продавцю потрібно заповнити першу частину договору: дані про транспортний засіб, його вартість та вказати контактну інформацію про себе. Після підтвердження всіх даних у продавця з’явиться спеціальний QR-код, який повинен відсканувати покупець та заповнити свою частину договору.
Алгоритм дій для покупця виглядає наступним чином:
Важливий момент: підтвердити купівлю транспортного засобу та заповнити договір потрібно протягом 12 годин з моменту генерування QR-коду.
Після внесення своїх даних обома сторонами сформується договір купівлі-продажу, який потрібно підписати електронним підписом.
Працівники Сервісного центру МВС перевірять відомості про власника і транспортний засіб за відповідними реєстрами та базами даних. Готовий пакет документів надійде новому власнику у вибране відділення "Укрпошти", а електронні документи на автівку підтягнуться в "Дії" у нового власника і пропадуть у власника колишнього.
Отримати документи за кордоном не вдасться. "Наразі реалізована можливість доставки технічного паспорта та номерного знака в межах України. Ми аналізуємо можливість розширення функціоналу в частині реалізації доставки за кордон", – повідомили в Мінцифри.
Вартість послуги перереєстрації авто онлайн та офлайн у сервісному центрі майже не відрізняється. Послугу оплачує покупець, а остаточна сума залежить від вибору опцій:
Тож якщо замовляти фізичний техпаспорт з доставкою та обирати номери серед наявних, то вартість послуги становитиме 1 409 грн. Вартість аналогічних послуг у Сервісному центрі МВС – 1 105 грн.
У разі скасування онлайн-договору купівлі-продажу вся сплачена покупцем сума йому повертається. У Мінцифри повідомили, що це відбувається протягом одного дня. Юридично цей процес може відбуватися протягом 3-30 днів.
Якщо покупець під час оформлення договору обрав виготовлення тільки цифрового техпаспорта, то пізніше він може звернутися до Сервісного центру МВС, замовити фізичний та оплатити його.
Користувачі соцмереж, які встигли опробувати нову послугу, розповідають і про інші нюанси, зокрема, під час вибору номерів. У застосунку покупцю запропонувало вибрати номери серед наявних (послуга коштує 360 грн). Однак для того, щоб це зробити, потрібно ввести хоча б одну з чотирьох бажаних цифр, після чого "Дія" запропонує варіанти.
На практиці довелося витратити час, аби підібрати цифру, яка була присутня в наявних номерних знаках. "Таки вдалося обрати цифри, а коли прийшов договір (купівлі-продажу), то в ньому були зовсім інші цифри", – ідеться в дописі користувача соцмережі.
У Сервісному центрі процес вибору номера працює інакше. Покупець обирає на сайті потрібний центр та отримує список з усіма наявними номерами. Далі обирає той, який хоче придбати, і вказує на нього працівнику Сервісного центру.
Один з важливих посилів під час запуску нової послуги у "Дії" полягав у тому, що новий функціонал стане кроком уперед у боротьбі з корупцією в сервісних центрах.
"Корупція в Сервісних центрах полягає в створенні умов для великих черг і довгих перевірок документів, в удаванні, що перереєстрація авто – дуже складна процедура і самостійно з цим не впоратися. Відповідно, з'являються люди, які допомагають вирішити питання швидко. Власне, "Дія" дозволяє уникати цих довгих черг і перевірок", – зазначив автоюрист Богдан Глядик.
Тим не менш, завітати до Сервісного центру МВС таки доведеться – щоб здати старі номери й техпаспорт. Зробити це можна в будь-якому сервісному центрі, а сама процедура не займає багато часу. Крім того, часові рамки відвідання Сервісного центру не прописані.
Новий власник може користуватися авто лише після доставки номерів "Укрпоштою". Користуватися авто із старими номерами заборонено: якщо номери на авто не збігатимуться з номерами в документах, власнику загрожуватиме штраф 850 грн.
Крім того, у Сервісний центр можна поїхати для проведення експертного огляду авто. У червні 2023 року уряд скасував обов’язковий огляд, тож нині це більше питання довіри між покупцем та продавцем і наявності часу.
Хоча доступ до "Дії" цілодобовий та постійний, документи мають пройти фізичну перевірку працівником Сервісного центру МВС. Отже, можливості перереєструвати авто в будь-який момент не буде.
Заяви про перереєстрацію, направлені до Сервісного центру, обробляються відповідно до його графіка роботи. Тож на практиці достеменно не відомо, скільки часу може зайняти процедура перепродажу авто.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
В продавця немає довіреності, розрахунок готівкою валютою. Авто в Україні. При розписці ризиків не буде? Її можливо зробити якщо власник не в Україні
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіРозписку має писати особа, якій Ви фізично дасте гроші. Бо потім не буде кому пред"явити претензії. Власник скаже - я за кордоном і нічого не підписував. А паспортні дані та ідентифікацію особи, якій Ви фізично передали гроші ще треба буде з"ясувати.
Саме тому переконаний, що в такому випадку розписка у нотаріуса про отримання грошей для їх передачі такому-то - це ідеальний варіант. Якщо це родич власника, то бажано в розписці про це зазначити.
Також в договорі в ДІЇ вказуйте реальну суму, яку будете передавати, щоб також не було з цим проблем.
Інші речі - стандартні як при купівлі авто в звичайних умовах.
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯк і обіцяв - додаю до відповіді зразок Розписки про отримання коштів за авто третьою особою.
Чому я наполягаю саме на нотаріальному посвідченні, бо часто буває, що людина пише розписку не при Вас, а десь вдома завчасно. А потім під час спору в суді заявляє - та я ж нічого не підписував і не писав. Докажіть зворотнє... Шлють на почеркознавчу експертизу і експерт видає заключення, що розписка написана невідомою особою, але точно не особою, що отримала кошти.
Тож щоб не гратися в належні докази написання розписки, краще щоб особу встановив і посвідчив нотаріус.
Продавець або представник зі свого боку доречі може також просити розписку на підтвердження факту отримання авто. Бо формально Ви також можете звернутися до суду і вимагати повернення коштів чи витребування авто з чужого володіння, бо Вам авто не передали.
Але це вже проблема продавця і його юридичної грамотності. Ви не маєте вживати відповідні заходи для цього і нагадувати їм.
Щодо перебування авто у спільній сумісній власності, то якщо в свідоцтві про це не зазначено - це не Ваш клопіт. Дружина власника не має права потім мати якісь претензії до Вас як добросовісного набувача права власності. Хай стягує зі свого чоловіка потім грошову компенсацію за авто.
Тим більше саме держава мала належним чином це врегулювати, запровадивши процедуру ДКП через ДІЮ та через Сервіс-Центр МВС.
Укладення одним з подружжя договору щодо розпорядження спільним майном без згоди другого з подружжя може бути підставою для визнання такого договору недійсним лише в тому разі, якщо суд встановить, що третя особа (контрагент за таким договором) діяла недобросовісно, зокрема знала чи за обставинами справи не могла не знати про те, що майно належить подружжю на праві спільної сумісної власності і що той з подружжя, хто укладає договір, не отримав згоди на це другого з подружжя.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 388 Цивільного кодексу України якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно: 1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння; 2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння; 3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом. Майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо воно було продане у порядку, встановленому для виконання судових рішень. Майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо воно було продане такому набувачеві на електронному аукціоні у порядку, встановленому для приватизації державного та комунального майна.
За змістом частини п`ятої статті 12 ЦК України добросовісність набувача презюмується, тобто незаконний набувач вважається добросовісним, поки не буде доведено протилежне. (див. пункти 28, 29 постанови Великої Палати Верховного Суду від 20 листопада 2018 року в справі № 907/50/16 (провадження № 12-122гс18).
За вимогами частин першої, другої статті 369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом. Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена.
Зазначені норми сімейного права визначають не тільки право спільної власності подружжя на майно, а при його відчуженні й розмір їх часток у цьому майні та презумпцію згоди одного з подружжя на укладання від його імені іншим подружжям договорів про відчуження майна (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 29 червня 2021 року у справі № 916/2813/18).
Правочин щодо розпорядження спільним майном, вчинений одним зі співвласників, може бути визнаний судом недійсним за позовом іншого співвласника в разі відсутності у співвласника, який вчинив правочин, необхідних повноважень (частина четверта статті 369 ЦК України).
Вирішуючи питання ефективності способу захисту порушеного права шляхом пред`явлення позовних вимог про визнання договору недійсним, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22 вересня 2022 року у справі № 125/2157/19 (провадження № 14-40цс21) виснувала, що пред`явлення позову стороною договору або іншою особою (зацікавленою особою) про визнання недійсним договору є ефективним способом захисту порушеного права у разі, якщо такий позов заявлений з метою повернення одному з подружжя, чиї права порушено, майнових прав та/або частки в спільному майні подружжя, у тому числі шляхом визнання прав на частку, та/або одночасного виділення частки в порядку поділу майна подружжя або встановлення порядку користування цим майном тощо. При цьому підлягає встановленню добросовісність, насамперед, набувача за таким договором (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 29 червня 2021 року у справі № 916/2813/18 (пункт 8.67))
Бажаю, щоб придбане авто приносило лише позитивні емоції!
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіТакож зауважу. Вказати в ДІЇ номінальну суму вартості авто. Наприклад 1000 грн. - не рекомендую. Бо в Україні судові позиції - питання мінливе і судді гвалтують закон та власну ж практику дуже часто під різні обставини.
Саме тому щоб потім не бути крайнім - краще зробити все належним чином. Адже не дай Бог дійсно з"явиться потім якась дружина, яка буде розповідати, що це її машина і вона не хоче ніякі компенсації, а хоче назад авто.
Звісно все треба оцінювати і ризики - виходячи з вартості авто. Бо якщо це авто до 5-10 тисяч доларів, маю сумнів, що хтось буде витрачати час на якісь схеми та суди.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Саме авто знаходиться в Україні? Власник одружений? Як Ви будете передавати кошти - готівкою продавцю чи власнику на карту?
Громадяни активно користуються застосунком Дія для купівлі-продажу авто. Покупець та продавець можуть на відстані оформити договір купівлі-продажу, підтвердити угоду Дія.Підписом та за бажанням обрати нові номерні знаки. Як правильно скористатися послугою онлайн, які умови та в яких випадках можуть відмовити у перереєстрації через Дію ознайомтесь за посиланням https://hsc.gov.ua/2024/04/26/bilshe-55-tisyach-tr...
Підписані документи надійдуть до адміністратора сервісного центру МВС, який закріпить вибрані номери та роздрукує свідоцтво про реєстрацію авто. Готовий пакет документів надійде Вам у вибране відділення Укрпошти. А електронні документи на автівку підтягнуться в Дії.
Дана послуга доступна тільки для фізичних осіб та для трьох категорій транспортних засобів: легкові автомобілі, мотоцикли та мопеди.
Основні причин відмови перереєстрації в Дії:
ОСНОВНІ РИЗИКИ:
1. Авто перебуває в заставі по договору позики
2. Авто під арештом
3. Якщо авто куплене у шлюбі, а дружина не надала нотаріальну згоду на продаж, то можуть бути проблеми.
4. Передача готівки продавцю, який не уповноважений власником (без нотаріальної довіреності)
Переконайтеся, що автомобіль не перебуває в заставі або не є предметом кредитного договору. Як правило дія не пропускає продаж таких авто, проте для повної впевненості в юридичній чистоті автомобіля можна звернутися до нотаріуса та отримати Витяг з реєстру речових прав на рухоме майно, щоб підтвердити відсутність обтяжень на автомобіль.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
В продавця немає довіреності, розрахунок готівкою валютою. Про одруженність інформації немає
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВ такому випадку вимагайте від продавця нотаріальну розписку про те, що він отримав від Вас кошти в якості розрахунку за договором купівлі продажу автомобіля. Вам потрібно перестрахуватися, щоб в майбутньому до Вас не було претензій від власника авто.
Як варіант сам власник авто може оформити розписку та переслати її Вам засвідчивши електронним підписом або звернувшись до закордонного нотаріуса та вказавши, що претензій до Вас немає.
Якщо буде така розписка, то ризиків при оформленні через Дію більше немає
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіРозписка — це важливий документ, але вона не знімає всі ризики повністю, особливо якщо справа дійде до конфлікту або суду. Проте вона суттєво зменшує ризики, адже якщо вона правильно оформлена, то це є:
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Микола!
Якщо власник за кордоном, то як саме плануються розрахунок за авто та передача останнього Вам? Продавець ТЗ діє за довіреністю від власника? Авто знаходиться в Україні?
Щоб ініціювати продаж, продавець має увійти в "Дію", обрати розділ "Послуги" та натиснути на пункт "Продати транспортний засіб". Далі потрібно вказати дані покупця, зазначити вартість транспортного засобу та перевірити всю інформацію перед підписанням договору через "Дія.Підпис". Після цього покупець отримує повідомлення про необхідність підтвердження угоди.
Покупець, у свою чергу, переглядає договір купівлі-продажу у "Дії", після чого обирає, залишати чинний номерний знак чи отримати новий. Також необхідно визначитися з форматом технічного паспорта: цифровий або фізичний. Якщо обрано паперовий варіант, документ буде доставлено через "Укрпошту". Завершальним етапом є сплата податків та зборів, після чого угода вважається завершеною, а транспортний засіб офіційно змінює власника.
Договір купівлі-продажу заповнюється впродовж 24 години з початку формування. Анулювати його можливо тільки до моменту підписання, або ж він автоматично анулюється у разі непідписання договору однією зі сторін.
Після успішної перевірки формується договір купівлі-продажу, який підписують покупець і продавець за допомогою Дія.Підпис, підписані документи надходять до сервісного центру МВС. Адміністратор закріплює обрані номерні знаки та видруковує свідоцтво про реєстрацію за новим власником. Готовий пакет документів передається до Укрпошти, а поштовий оператор направляє їх на вказану замовником адресу.
Передати гроші за придбане авто можна перед підписанням договору, або ж після. За умови використання старих номерних знаків авто можна використовувати відразу, після підтвердження договору купівлі-продажу.
В деяких ситуаціях “Дія” може відмовити в перереєстрації транспортного засобу, якщо:
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ТАК, ЦЕ МОЖЛИВО.
Щоб продати авто на AUTO.RIA через Дію, необхідно на сайті сервісу обрати «Перереєструвати ТЗ через Дію». Після того як відкриється покрокова інструкція, потрібно внизу натиснути «Переоформити в Дії».
Процес переоформлення авто в "Дії" повністю автоматизований і займає всього декілька хвилин, а документи про перереєстрацію приходять на пошту.
Як продати авто через Дію:
Покупець зможе залишити старий номерний знак чи замовити новий, а ще замовити доставлення номерів і техпаспорта на відділення Укрпошти.
Скористатися послугою можуть фізичні особи, юридичні особі та фізичні особи-підприємці.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіПослуга доступна для легкових авто, мотоциклів і мопедів. Договір купівлі-продажу онлайн можуть укласти тільки фізичні особи.
Алгоритм отримання послуги простий: продавцю необхідно авторизуватись у застосунку Дія, згенерувати QR-код і поділитись ним із покупцем. Далі людина, яка хоче придбати транспортний засіб, має виконати такі дії:
Потім відомості про продавця, покупця та автомобіль автоматично перевіряються засобами Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Якщо авто знаходиться в розшуку, наявні обмеження чи обтяження – перереєстрація неможлива. Про це система автоматично згенерує повідомлення.
Після успішної перевірки формується договір купівлі-продажу, який підписують покупець і продавець за допомогою Дія.Підпис. Підписані документи надходять до сервісного центру МВС. Адміністратор закріплює обрані номерні знаки та видруковує свідоцтво про реєстрацію за новим власником. Готовий пакет документів передається до Укрпошти, а поштовий оператор направляє їх на вказану замовником адресу.
Звертаємо увагу: договір купівлі-продажу заповнюється впродовж 24 години з початку формування. Анулювати його можливо тільки до моменту підписання, або ж він автоматично анулюється у разі непідписання договору однією зі сторін. Також наголошуємо, що у застосунку Дія доступний виключно перший продаж авто впродовж поточного року.
Консультацію щодо послуг сервісних центрів МВС можна отримати за телефоном (044) 290-19-88
Адвокат, м. Київ, 12 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю,відповідно до постанови Кабміну №1371 від 16 грудня 2022 р, громадяни можуть укладати електронні договори купівлі-продажу транспортних засобів у «Дії», не звертаючись до сервісного центру МВС. Така процедура є доцільною лише тоді, коли і покупець, і продавець мають чинніелектронні підписи, підтверджену особу та активний доступ до цифрових сервісів в Україні.
Підписання в «Дії» відбувається виключно через функцію Дія.Підпис, яка потребує авторизації через український банк Якщо КЕП залишився в Україні або продавець ним не користуєтьс то віддалено підписати договір буде неможливо. У такому разі можуть надіслати фейкове посилання, яке не має жодного стосунку до державних сервісів, і це може бути шахрайською схемою.
Угода є чинна тільки тоді, коли всі етапи пройдено за процедурою коли саме продавець ініціює продаж та вказує дані покупця, сторони підписують договір, платяться збори, і новий техпаспорт видається через Укрпошту. Але в разі, якщо авто перебуває не в Україні, ви не зможете особисто його оглянути, перевірити VIN-код чи переконатися у справності. А жодна електронна платформа цього не забезпечує.
Ще один важливий момент на мою думку власник може діяти через довіреність. Якщо особа, яка вам продає авто, не є його власником, а діє за дорученням, перевірте, чи є це доручення нотаріальним, чинним і чи справді воно дозволяє продаж. Якщо ви передасте гроші особі, яка не має таких повноважень то ви можете збути просто ошуканим шахраями. Ще нюанс, що авто придбане у шлюбі, може продаватись тільки зі згоди другого з подружжя, якщо не оформлено розділ майна. Без цієї згоди така угода може бути визнана недійсною.
Закон «Про дорожній рух» говорять, що зміна власника має бути зареєстрована протягом 10 днів. Якщо цього не зробити або якщо авто фізично не передається, угода буде лише формальною то ви не зможете ані користуватись авто, ані застрахувати йогоані продати. Електронна реєстрація не працює, якщо авто не розмитнене, або перебуває в кримінальному провадженні як речовий доказ, або якщо свідоцтво про реєстрацію втрачено, або транспорт перебуває в розшуку чи під арештом.
На жаль, вже були ситуації, коли авто, яке купували в «Дії», насправді перебувало під арештом, у заставі, або мало інші юридичні обмеження. Державна система перевірки не гарантує виявлення усіх ризиків, особливо якщо обмеження не внесені до українських реєстрів, або встановлені за кордоном. Так само може виявитися, що реєстрація була анульована, або що в Єдиному демографічному реєстрі у продавця немає підтвердження реєстрації місця проживанняі тоді в перереєстрації вам просто відмовлять.
Отже купувати транспортний засіб через «Дію» має сенс лише тоді, коли обидві сторони перебувають в Україні, мають повні повноваження, документи та доступ до цифрових інструментів. Якщо ж одна сторона за кордоном і автомобіля ви не бачили, а продавець не власник то я б радив утриматися від такої угоди. Краще провести звичайну купівлю-продаж через сервісний центр, перевірити все на місці, мати підписані документи та бути впевненим, що угода дійсно законна . Усі сумніви щодо електронного підпис, повноважень, або доступності авто можуть свідчити, що вас можуть обманути.
З повагою, адвокат Є.В. Середницький
Адвокат, м. Запоріжжя, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯкщо ви зібрались оформлювати продаж через ДІЮ, значить електронні підписи є у обох.
Як Виключити ризики:
1. Укласти попередній договір купівлі-продажу автомобіля через сервіс електронного документообігу "Вчасно", "АСКОД-онлайн" і т.д.
Прописати в ньому реальну ціну і реквізити рахунку - на який будуть перераховані кошти. Оплату по попердньому договору визначити - як 99% передплата. Провести розрахунок на цей рахунок (або картку (що по смислу - одне і те ж)), потім електронні розрахункові документи зберегти собі на свій носій. Якщо будете віддавати гроші готівкою - продавець має написати в Додатковій угоді до Попереднього договору, що договір припиняє дію у зв'язку із повним розрахунком і передачею автомобіля. Гроші передавайте під відеозапис.
2. Якщо є дружина - нехай підписують попередній договір обидва.
Попередній договір, укладений через засоби електронного документообігу має силу паперового документу із "живими підписами".
3. Одночасно з розрахунком проводите продаж через ДІЮ.
4. На будь-які обтяження (арешти, завтави в банках) можна перевірити і до укладення договору. Є можливість.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Я хочу купити авто через Дію, продавець каже, що власник в Європі і хоче зробити все віддалено через Дію. Хочу розуміти ризики, чи можливо втратити гроші та не отримати авто
Краще переоформляти авто через Дію.
Алгоритм дій для переоформлення авто через Дію:
Потім потрібно підписати договір після внесення даних покупцем та зачекати на перевірку сервісним центром. Коли все буде готово, у застосунку "Дія" прийде сповіщення.
Далі адміністратор лише друкує свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу. Якщо покупець обрав номерний знак, працівник сервісного центру МВС його закріплює. Повний пакет документів передається до ДП "Інфотех", яке направляє свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та номерний знак до "Укрпошти". Поштовий оператор здійснює доставку до 10 днів.
Також перереєструвати авто можна в сервісних центрах МВС. Ця процедура оффлайн займає 30-40 хвилин. Але тут потрібно уповноважувати осіб через видання довіреності.
Це можливо зробити 2 способами:
1. Через консульство України в країні Вашого перебування. Але дуже часто консульства мають черги на місяці наперед та потрібно подати електронний ВОД.
2. Через місцевого нотаріуса. Але потім таку довіреність потрібно буде перекласти та в Україні та завірити переклад у нотаріуса.
З повагою! Щасти Вам!