Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
939 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Отец ребенка покинул страну и не платит алименты, заграницей он работает. куда мне обращаться что бы с него снимали алименты ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (2)
Юрист, м. Суми, 3 роки досвіду
Доброго дня!
Для початку треба подати позовну заяву до суду. Надалі треба звернутися до компетентних органів держави, де перебуває батько, з клопотанням про визнання та виконання рішення суду України про стягнення аліментів.
Якщо без рішення суду - то згідно з частиною четвертою статті 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» однією з підстав визначення підсудності справ судам України є факт проживання позивача у справі про сплату аліментів або про встановлення батьківства в Україні. Згідно зі статтею 77 цього Закону підсудність судам України є виключною, якщо у справі, яка стосується правовідносин між дітьми та батьками, обидві сторони мають місце проживання в Україні. Статтею 28 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача. За наявності відповідних підстав для визначення підсудності справи судам України заявник має право звернутися до суду України із позовною заявою і після винесення судом України такого рішення можливо звертатися до компетентних органів іноземної держави з клопотанням про визнання та виконання рішення суду України. В інших випадках вбачається доцільним звертатися до держави, суди (органи) якої компетентні розглядати справу про стягнення аліментів. На підставі Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року також можливо звернутися до компетентного органу іноземної держави із заявою про винесення рішення про стягнення аліментів, у тому числі у випадках, коли є необхідним установлення батьківства.
Юрист, м. Нікополь, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Віро!
Для того, щоб стягнути аліменти з особи, яка проживає за кордоном, громадяни України мають два способи:
Усі звернення про стягнення аліментів на дитину в Україні надсилаються для передачі за кордон через Міністерство юстиції України.
У випадку, коли є рішення суду України про стягнення аліментів необхідно звернутися з клопотанням стягувача (кредитора) про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів, адресоване компетентному органу (суду) іноземної держави У клопотанні має бути зазначено наступне:· повне ім'я відповідача (боржника), дата народження, громадянство а також, наскільки це відомо позивачу (стягувачу), його поточна адреса або адреси протягом останніх 5 років, рід занять і місце роботи;· наявні відомості про фінансовий та сімейний стан боржника, у тому числі інформація про належне йому майно;· будь-яка інша інформація, що може сприяти встановленнюмісцезнаходження боржника чи виконанню клопотання. До клопотання додаються належним чином оформлені судом, що виніс рішення, такі документи:· засвідчена судом копія судового рішення;· довідка суду про те, що рішення набрало законної сили;· довідка державного виконавця про часткове виконання або невиконання рішення на території України;· довідка суду про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, та копії документів, що це підтверджують, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні; · завірений переклад клопотання та його додатків на іноземну мову.Також відповідно до Гаазької конвенції 2007 року слід додати· завірену судом копію протоколу судового засідання,· фотокартку стягувача. У разі, коли відсутнє рішення суду України про стягнення аліментів з відповідача, який проживає за кордоном (а також коли за Гаазькою конвенцією 2007 року порушується питання про зміну розміру аліментів) до відповідної Договірної Сторони надсилаються заява та інші документи, необхідні для розгляду справи по суті. Форма заяви: https://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1390-06Наказом Міністерства юстиції України 29.12.2006 № 121/5 "Про затвердження Інструкції про виконання в УкраїніКонвенції про стягнення аліментів за кордоном" заиверджено Інструкцію про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном.
Документи, що направляються з України і складені українською мовою, мають бути перекладені на офіційну мову запитуваної Договірної держави або іншу мову, яку запитувана Договірна держава визначила як прийнятну для всієї своєї території або тієї її частини, на якій проживає боржник.
Належним чином оформлену заяву, клопотання надсилають до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.
Міністерство юстиції України як запитуючий центральний орган протягом 30-ти календарних днів після отримання заяви:
Міністерство юстиції України письмово повідомляє позивача про хід та результати розгляду заяви чи клопотання – після отримання інформації від іноземних органів. Зауважимо, що, як вбачається із практики застосування конвенцій, більшість країн-учасниць вищезгаданих Конвенцій не можуть виконувати рішення про стягнення аліментів, визначених у частці від доходу, а тому приймають до розгляду лише ті рішення, у яких розмір аліментів визначений у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або в твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Застосуванню підлягає винятково ч. 3 ст. 181 СК України, яка передбачає право одержувача аліментів змінити спосіб стягнення аліментів, визначений у рішенні суду, незалежно від аргументації (зміни матеріального або сімейного становища, зміни стану здоров’я і т.д.), що не передбачена законодавчо як обов’язкова умова в цьому випадку, як це має місце у ст. 192 СК України. Іншими словами, одержувач аліментів має відповідне абсолютне право: якщо одержувач аліментів вирішив реалізувати відповідне право, то, чому він так вирішив, неважливо. Такої позиції притримується, наприклад, Одеський апеляційний суд у постанові від 01.04.2021 р. у справі № 521/12626/19, Київський апеляційний суд у постанові від 25.02.2021 р. у справі № 362/2865/20.
Враховуючи вищезазначене, для звернення за стягненням аліментів на території іншої держави, слід спочатку звернутися до суду з позовом про зміну способу і порядку виконання рішення суду про стягнення аліментів.
Якщо ж рішення суду немає, слід звернутися з позовною заявою про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі.
Якщо рішення суду перебуває на примусовому виконанні слід отримати в органах державної виконавчої служби довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів.
З повагою, юрист Віра Братченко.