Задайте питання юристу

932 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

03 липня 2025, питання №139038 1000₴

Відпустка за кордоном для заброньованих

Які документи потрібні для такої відпустки? Зокрема цікавить - який вигляд має мати виписка/довідка/наказ про відпустку? Чи є якийсь шаблон для них?
Про які закони варто знати при такому перетині?
Які шанси що пропустять на кордоні? Чи є якась статистика таких випадків?

Відповіді юристів (8)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас, Дмитро!

    Які документи потрібні для такої відпустки? Зокрема цікавить - який вигляд має мати виписка/довідка/наказ про відпустку? Чи є якийсь шаблон для них?Про які закони варто знати при такому перетині?Які шанси що пропустять на кордоні? Чи є якась статистика таких випадків?

    Це доволі делікатне питання. Загалом особи, які є заброньованими, в більшості своїй мають право на перетинання державного кордону з метою відпустки. Але Ви праві, все залежить від документів, які зможе Вам видати роботодавець. Загалом я маю приклади таких документів, але ділитися в публічному просторі не хотів би, вибачте.

    Якщо документи будуть в порядку - Вас повинні пропустити.

    Що стосується законів, то на нормативно-правовому рівні це питання не врегульовано у достатній мірі. Але це точно має місце.

    Що стосується документів, обов'язково має бути:

    - бронювання;

    - наказ на відпустку (із вказанням країни проведення);

    - дозвіл на виїзд за кордон від роботодавця.

    З таким пакетом документів шанси на виїзд доволі непогані.

    З повагою! Щасти Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович
    25%

    Вітаю!

    Під час воєнного стану виїзд за кордон для чоловіків віком від 18 до 60 років обмежено. Виняток становлять окремі категорії осіб, серед яких — заброньовані працівники. У цьому матеріалі роз’яснюємо, хто саме може перетинати державний кордон та які документи для цього потрібні.

    Хто може перетинати державний кордон?

    У правилах перетинання державного кордону громадянами України зазначено, що військовозобов’язані, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації мають право перетинати державний кордон.

    Відповідно до пункту 1 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, військовозобов’язані, які заброньовані на період мобілізації та у воєнний час, не підлягають призову на військову службу. Такі особи перебувають на спеціальному військовому обліку. Попри це у Правилах зазначено лише про порядок перетину державного кордону заброньованого працівника у відрядження. Щодо можливості перетину кордону під час відпустки — чіткого нормативно-правового регулювання немає.

    Дізнатися про порядок перетину кордону для цієї категорії осіб можна виключно з роз’яснень Державної прикордонної служби України.

    Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко:

    "Ті чоловіки, що не перебувають на таких посадах, можуть перетнути кордон і у відпустку із зазначенням у документах про те, що та структура, за якою вони заброньовані, надає таку можливість".

    Водночас деякі державні службовці, наприклад, члени Кабінету Міністрів України, заступники міністрів, судді, прокурори, керівники державних органів, депутати місцевих рад, а також інші особи, визначені у ст. 2-14 Правил не можуть перетинати державний кордон з метою відпустки.

    Які документи потрібні?

    - паспорт громадянина України для виїзду за кордон

    - паперовий військово-обліковий документ або електронний варіант в додатку Резерв+ (повинен містити позначку про бронювання та внесений до системи “Оберіг”)

    - витяг з наказу про відпустку або його копія (має містити інформацію про країну виїзду, термін перебування, посаду працівника тощо)

    КАДРОВА СЛУЖБА ЗНАЄ ЯК ГОТУЄТЬСЯ ВИТЯГ НАКАЗУ ПРО ВІДПУСТКУ ЗА КОРДОН.

    - інші документи для підтвердження мети поїздки.

    Важливо: працівник, який планує поїхати у відпустку за кордон, не повинен мати заборон, які б перешкоджали виїзду за межі країни чи порушувати правила військового обліку.

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня, Дмитро!

    Які документи потрібні для такої відпустки? Зокрема цікавить - який вигляд має мати виписка/довідка/наказ про відпустку? Чи є якийсь шаблон для них?

    Заброньовані чоловіки можуть виїжджати за кордон як у службове відрядження, так і у відпустку.

    Проте, зверніть увагу на те, що у відпустку не можуть поїхати заброньовані громадяни України чоловічої статі від 18 до 60 років, якщо вони перебувають на певних посадах держслужби і підпадають під пункт 2.14 Правил перетину державного кордону громадянами України, що затверджені Постановою КМУ №57. Також якщо стосовно них від тієї структури, де вони працюють, була надала інформація до ДПСУ про те, що вони перебувають на відповідних державних посадах і для них перетин кордону можливий лише у службове відрядження.

    Ті чоловіки, які не перебувають на таких посадах, можуть перетнути кордон і у відпустку із зазначенням у документах про те, що та структура, за якою вони є заброньованими, надає таку можливість.

    Отже, для того, аби виїхати у відпустку, як заброньованому Вам необхідно пред'явити на кордоні:

    1. документ, що підтверджує службове відрядження за кордон або отримання дозволу керівника відповідного підприємства, установи, організації на виїзд за кордон під час відпустки;
    2. службового посвідчення чи довідки з місця роботи;
    3. військово-облікового документа в електронній формі із зазначенням інформації «Бронювання до». Інформація повинна бути внесена в систему «Оберіг» Міністерства оборони України;
    4. паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

    Накази про відпустки: зразки оформлення https://prokadry.com.ua/article/3638-zrazki-nakazv...

    Щорічна основна відпустка: оформлення та зразки документів https://7eminar.ua/news/6805-shhoricna-osnovna-vid...

    Як правильно оформити наказ про відпустку https://business-broker.com.ua/blog/iak-pravylno-o...

    Про які закони варто знати при такому перетині?

    Вам варто знати, що як заброньований військовозобов'язаний, тобто такий, який має оформлену відстрочку, Ви маєте право на виїзд за кордон відповідно до пункту 2-6 Правил перетину державного кордону громадянами України.

    Згідно із Постановою КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України":

    "2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в пунктах 1 і 2 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а також пункті 2-14 цих Правил".

    Якщо ж Ви заброньовані за "органом державної влади, іншим державним органам, органам місцевого самоврядування, керівники державних унітарних підприємств та їх заступники, голова та члени виконавчих органів господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, голова та члени виконавчих органів господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств", то перетнути кордон Вам вдасться тільки на підставі відповідних рішень про службові відрядження.

    Які шанси що пропустять на кордоні? Чи є якась статистика таких випадків?

    Якщо все в порядку із документами, то повинні пропустити. Маю декільки таких випадків з особистої практики.

    Взагалі ж рішення залежить виключно від працівників прикордонної служби, оскільки саме цей орган надає право на перетин кордону.

    Отже, якщо Вам буде відмовлено у перетині кордону, Ви в обов'язовому порядку повинні отримати письмову відмову.

    Проте, навіть за умови відмови в одному пункті пропуску, Ви маєте право спробувати виїхати в іншому пункті пропуску. Тобто, законодавство не обмежує Вас у кількості спроб перетинання кордону на різних пропускних пунктах.

    Якщо все ж таки виїхати не вдасться, то Вам буде необхідно оскаржувати відмову прикордонників в адміністративному або судовому порядку.

    Громадянин, який не згодний з рішенням про відмову у перетині державного кордону, має право звернутися зі скаргою на це рішення до начальника органу охорону державного кордону, назва та адреса якого зазначені у рішенні.

    У скарзі мають бути зазначені:

    • прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання скаржника;
    • суть скарги, зокрема, зазначено про підставу для виїзду за кордон в період дії правового режиму воєнного стану в Україні та про те, які документи, що підтверджують підставу для виїзду за кордон, були надані громадянином під час здійснення прикордонного контролю;
    • вимога про скасування рішення про відмову у перетині державного кордону.

    Скаргу на рішення про відмову у перетині державного кордону можна подавати до начальника органу охорону державного кордону протягом одного року з моменту його ухвалення рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина з ним.

    Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» скарга розглядається та вирішуються у термін не більше одного місяця від дня її надходження; скарги, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.

    Справи про оскарження рішення про відмову у перетині державного кордону України розглядають адміністративні суди України.

    Адміністративна справа з приводу оскарження рішення про відмову у перетині державного кордону України, яке прийняте стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.

    Звернутися до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перетинанні державного кордону України можна протягом шести місяців з дня, коли позивач отримав відповідне рішення.

    Протягом п’яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви суддя вирішує питання про відкриття провадження в адміністративній справі.

    Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

    Рішення суду набирає законної сили після спливу тридцяти днів з дня його проголошення, якщо протягом цього строку учасники справи не подали апеляційну скаргу на це рішення.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Пономаренко Олена
    Пономаренко Олена 13 годин тому

    Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня!У Правилах перетину державного кордону (постанова КМУ від 27.01.1995 № 57, зі змінами) прямо зазначено порядок виїзду за кордон для заброньованих працівників виключно у службове відрядження. Щодо виїзду у відпустку чіткого регламенту в нормативно-правових актах немає. Але при цьому можна отримати офіційне розяснення у ДПС, залишивши електронне звернення на сайті: https://dpsu.gov.ua/uk/elektronne-zvernennyaЗагалом ДПС вказує, що для перетину кордону має бути:1. документ про відрядження/відпуску (має містити відомості про місце роботи, посаду, країну відвідування, період відрядження, ціль поїздки), затвердженої форми немає.2. паспорт для виїзду за кордон3. військово-обліковий документ в електронній формі із зазначенням інформації про бронювання та паперовий ВОД із вклеєним штрихкодом4. службове посвідчення чи довіідка з місця роботи

    Дерій Владислав Олегович
    50%

    Доброго дня!

    Ви держслужбовець?

    Якщо так, то майте на увазі, що заброньовані працівники державних органів влади мають право перетинати кордон виключно на підставі службового відрядження за кордон.

    Якщо Ви заброньовані приватним підприємтсвом (а не органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування), то Ви маєте право на перетин кордону у зв'язку з відпусткою.

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Згідно пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

    Згідно пункту 2-14 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    У разі введення в Україні воєнного стану працівники, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, керівники державних унітарних підприємств та їх заступники, голова та члени виконавчих органів господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать державі, голова та члени виконавчих органів господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків акцій (часток) належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств, мають право перетинати державний кордон на підставі відповідних рішень про службові відрядження.

    Загалом в усних та письмових роз’ясненнях фахівці Держприкордонслужби відповідають, що виїзд у відпустку для заброньованих осіб можливий, але лише за умови наявності дозволу роботодавця.

    Необхідні документи для виїзду заброньованого у відпустку за кордон:

    1. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон

    2. Військово-обліковий документ та підтвердження бронювання. Повинен містити позначку «Бронювання до…» та бути внесений до системи «Оберіг». Можна в електронному форматі (застосунок Резерв+)

    3. Витяг з наказу про відпустку або копія наказу що обов’язково містить:

    • країну виїзду;
    • термін перебування;
    • посаду працівника;
    • інші дані, що підтверджують цілі поїздки.

    4. Додатково можна підготувати письмовий дозвіл роботодавця, де вказано про те, що працівник і роботодавець ознайомлені з наслідками невчасного повернення до України тощо)

    Оскільки Правила часто змінюються і наразі не передбачають чіткої процедури виїзду за кордон у відпустку для заброньованих працівників, остаточне рішення приймається індивідуально - на розсуд працівника прикордонної служби під час проходження контролю.

    Якщо Вам не дозволять перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Дане рішення про відмову у перетині кордону може Ви можете скасувати у начальника органу охорони державного кордону або оскаржити у судовому порядку.

    Також Ви можете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Оформлюється на загальному бланку підприємства. При цьому дотримуємо вимог:

    Дерій Владислав Олегович

    До відповіді прикріпив зразок довідки про надання відпустки за кордоном

    Іноді прикордонники додатково запитують:

    • довідку з місця роботи / засвідчену копію наказу про прийняття / призначення на посаду;
    • підтвердження бронювання, якщо бронювали на Порталі Дія;
    • виписку з банку про зарахування зарплати;
    • довідку ОК-5 / ОК-7;
    • службове посвідчення.

    Також Вам до початку поїздки доцільно пересвідчитись, що в Реєстрі немає статусу «У розшуку» або іншої інформації, яка свідчить про порушення правил військового обліку або не відповідає інформації у його ВОД.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України