Задайте питання юристу

934 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 07 липня 2025, питання №139176 340₴

Які подальші дії при розриву меніска, розриву зв'язки коліна

Добрий день. Мій чоловік травмував ногу при проходженні БЗВП у Британії. В нього діагностували розрив меніска і перелом біля меніска, розрив зв'язки колінного суглоба. Але документів і знімків, які там були зроблені вони не дадуть. Його будуть відправляти в Україну. Сказали, що підготовку він не проходить. Скажіть, які наші подальші дії? Йому ж потрібні якісь докази, що нога пошкоджена, щоб направили на мед огляд, але ж в нього не буде на руках ніяких документів. І ще британські лікарі сказали, що потрібна операція.

Відповіді юристів (4)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Після повернення до України чоловіку потрібно подати безпосередньому командиру РАПОРТ про погіршення стану здоров'я та направлення на оперативне лікування та ВЛК. Рапорт повинні розглянути протягом 48 годин. Якщо він отримає відмову - йому потрібно подати скаргу до Міноборни, або він може укласти угоду з адвокатом, який подасть адвокатський запит та при необхідності оскаржить бездіяльність командира у судовому порядку.

    Згідно частини 9 Розділу ІІІ Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерстві оборони України Розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами (начальниками) здійснюється:

    1) невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин із часу подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які стосуються військової дисципліни, обов’язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров’я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин;

    2) у строк не більше 14 днів із дня подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які не відносяться до питань, визначених підпунктом 1 цього пункту.

    Зразки рапортів:

    https://turbota.mil.gov.ua/raporty/napravlennya-na...

    https://tro.mil.gov.ua/faq/zrazok-raportu-na-napra...

    У чоловіка є декілька варіантів подачі рапорта:

    1. Зареєструвати рапорт у відділенні особового складу військової частини або у безпосереднього командира (начальника). Для цього рапорт необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі відповідальна особа має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас рапорт: печатку/підпис, дату прийому, вхідний номер. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про переведення.

    2. Чоловік може надіслати рапорт та підтверджуючі документи поштою рекомендованим листом.

    3. Подати рапорт через застосунок Армія+

    Прийняття рішення щодо придатності до військової служби віднесено виключно до компетенції ВЛК.

    Порядок визначення ступеня придатності до військової служби визначено в «Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затверджене Наказом Міноборони України від 14.08.2008 № 402 .

    Діагнози, які передбачають виключення з військового обліку зазначені у Розкладі хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1) та в Поясненнях щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2)

    Спочатку чоловіка повинні направити на лікування, адже на ВЛК потрібно йти з медичними документами, які підтверджують його діагноз. Як правило для проходження ВЛК потрібно мати форму первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста” або історію хвороби, Виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о.

    Після лікування чоловіка повинні направити на ВЛК та прийняти одне з таких рішень:

    • визнати тимчасово непридатним
    • продовжити лікування,
    • надати відпустку,
    • звільнити від виконання службових обов’язків.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Добрий день. Мій чоловік травмував ногу при проходженні БЗВП у Британії. В нього діагностували розрив меніска і перелом біля меніска, розрив зв'язки колінного суглоба. Але документів і знімків, які там були зроблені вони не дадуть. Його будуть відправляти в Україну. Сказали, що підготовку він не проходить. Скажіть, які наші подальші дії? Йому ж потрібні якісь докази, що нога пошкоджена, щоб направили на мед огляд, але ж в нього не буде на руках ніяких документів. І ще британські лікарі сказали, що потрібна операція.

    Чоловіку потрібно приїздити до України та лягати в лікарню/госпіталь на оперативне втручання. При цьому, військова частина має провести службове розслідування по даному факту та зробити відповідний Акт. Головне - прив'язати дану травму із проходженням військової служби.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Оксана!

    Тут наразі більше питань, ніж відповідей.

    Мій чоловік травмував ногу при проходженні БЗВП у Британії. В нього діагностували розрив меніска і перелом біля меніска, розрив зв'язки колінного суглоба. Але документів і знімків, які там були зроблені вони не дадуть.

    А в чому саме полягає проблема? Чому Вашому чоловіку не можуть видати медичні документи? Що з цього приводу зазначає командир чоловіка? Взагалі тут мова йде про службове розслідування, оскільки чоловік отримав травму під час проходження військової служби.

    Його будуть відправляти в Україну. Сказали, що підготовку він не проходить. Скажіть, які наші подальші дії? Йому ж потрібні якісь докази, що нога пошкоджена, щоб направили на мед огляд, але ж в нього не буде на руках ніяких документів. І ще британські лікарі сказали, що потрібна операція.

    У такому випадку після повернення в Україну чоловіку необхідно подати рапорт на ім'я косандира щодо направлення його на лікування у зв'язку із отриманням травми при проходженні БВП.

    У будь якому разі українські лікарі, до яких чоловік потрапить на обстеження встановлять факт травмування та самі призначать оперативне лікування.

    Після того, як закінчеться лікування та буде проведена операція, чоловіку буде необхідно пройти ВЛК, яка визначить його ступінь придатності до проходження військової служби.

    З повагою, адвокат Айвазян!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВАШОМУ ЧОЛОВІКУ ПОТРІБНО НАПИСАТИ РАПОРТ ПРО НАПРАВЛЕННЯ ЙОГО НА ВЛК.

    Проходження медичного огляду військовослужбовців регулюється Наказом МО від 14.08.2008 року №402.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text

    ОСЬ ДОРОГОВКАЗ ВІД МОУ ПРИ ЗАХВОРЮВАННІ (ТРАВМІ):

    https://turbota.mil.gov.ua/dovidnyk-poranenogo

    Направлення в заклад охорони здоров’я

    Якщо ти отримав(-ла) травму або захворювання під час виконання обов’язків військової служби, твої дії наступні:

    1. Усно проінформуй свого безпосереднього командира та медика взводу/роти.
    2. Отримай усне направлення(згоду) від безпосереднього командира в медпункт в/ч.
    3. У медпункті в/ч пройди медичний огляд. Його має провести фельдшер, лікар або начмед. Після огляду тобі можуть призначити лікування у в/ч або дати направлення на дообстеження чи стаціонарне лікування в закладі охорони здоров’я поза розташуванням в/ч.
    4. Якщо тобі призначили лікування.
      • Після огляду в медпункті в/ч, тебе можуть звільнити від виконання службових обов’язків (максимум на 6 днів)
      • Якщо протягом 6 днів стан здоров’я не покращився, начмед тебе огляне повторно та, за потреби, подовжить звільнення від виконання обов’язків. Загалом стаціонарне лікування в медпункті військової частини може тривати не більше 14 днів (Статут внутрішньої служби ЗСУ, ст. 259)
    5. Якщо твій стан не покращився, після лікування у в/ч або в результаті первинного огляду було виявлено потребу в додатковому обстеженні (ургентні випадки, інфекційні захворювання тощо), за рекомендацією начмеда, командир військової частини дає тобі направлення на дообстеження чи стаціонарне лікування.
    6. ВИМАГАЙ, щоб при кожному зверненні за медичною допомогою в облікових журналах було зроблено відповідні записи (Статут внутрішньої служби ЗСУ, ст.254-256). Це важливо для встановлення зв’язку твоєї травми чи захворювання з військовою службою. Цю обставину буде вказано у висновку ВЛК. Також, такі записи будуть важливими у випадку, якщо твій командир відмовлятиметься направити тебе до закладу охорони здоров’я на лікування, операцію чи ВЛК.

    ЗВЕРНИ УВАГУ!Рекомендації начмеда щодо звільнення від виконання обов’язків підлягають виконанню командуванням (Статут внутрішньої служби ЗСУ, ст. 257)!

    Відмова направити в заклад охорони здоров’я

    Потребу в лікуванні (амбулаторному, стаціонарному) визначає лікар на підставі медичного огляду та проведених досліджень. Відповідно першим твоїм кроком має стати звернення до начальника медичного пункту (служби). Якщо ти потребуєш стаціонарного лікування і тобі відмовили в направленні до закладу охорони здоров’я, твої дії мають бути наступні:

    • Напиши або подай через мобільний додаток Армія+ https://aplus.mod.gov.ua/ рапорт на ім`я безпосереднього командира, де чітко опиши суть питання та обставини.
    • Якщо подаєш рапорт особисто, скористайся зразком такого рапорту у Додатку 1. Принеси рапорт до стройової частини особисто, зроби його копію та попроси особу, яка приймає рапорти, поставити підпис, дату та печатку в/ч на твоїй копії. Свою копію рапорту збережи.
    • Якщо подаєш рапорт через мобільний додаток Армія+: скачай мобільний додаток за посиланням https://aplus.mod.gov.ua/ і зареєструйся. Далі обери необхідний рапорт з переліку і подай на свого безпосереднього командира за номером Армія ID, який він зобов’язаний тобі повідомити. Повідомлення по виконання рапорту ти отримаєш прямо у мобільний додаток.
    • У випадку ігнорування або відмови подай скаргу на гарячу лінію 15-12 або у Військову службу правопорядку Збройних Сил України.

    ШЛЯХИ ПОТРАПИТИ НА ВЛК:

    Направлення на медичний огляд ВЛК

    Направлення на медичний огляд ВЛК (зразок у додатку 11) може дати прямий начальник (від командира частини і вище), начальники штатних ВЛК, керівники ТЦК та СП, начальники (керівники) закладу охорони здоров’я за місцем лікування, а також органи військового управління/підрозділи Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд (Пункт 6.1 статті 6 Наказу Міноборони від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»).

    Направлення на медогляд ВЛК під час лікування:Якщо ти лікуєшся або проходиш обстеження у медзакладі, на медогляд ВЛК тебе може направити начальник медзакладу (за поданням начальника лікувального відділення або профільного фахівця) у двох випадках:

    • Якщо під час обстеження або лікування у медзакладі, лікарем будуть виявлені захворювання чи травми, які зумовлюють непридатність до військової служби;
    • Якщо після лікування є потреба у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою (після поранення), або у звільненні від виконання службових обов’язків (у тому числі і повторно)

    Направлення на медогляд ВЛК з військової частини:Якщо ти знаходишся у військовій частині, то направлення на медогляд ВЛК формує начальник медичної служби з підписом командира військової частини. В такому випадку, тобі потрібно:

    • після прибуття до військової частини після повернення з лікування написати рапорт на ім’я командира в/ч з доповіддю про завершення лікування та запитом про направлення на проходження ВЛК (Додаток 10). Рапорт можна подати в письмовому вигляді, або через мобільний додаток Армія+ https://aplus.mod.gov.ua/.
    • отримати направлення від начмеда на проходження ВЛК з підписом командира в/ч (Додаток 11).
    • Отримати від начальника медичної служби інформацію щодо місця, часу та дати твого прибуття до закладу охорони здоров’я для проходження військово-лікарської комісії (див. розділ «Запис на огляд ВЛК через електронну чергу»).

    Направлення на медогляд ВЛК через ТЦК та СП:Якщо ти знаходишся у відпустці для лікування після захворювання чи поранення, за декілька днів до її завершення звернись до керівника твого ТЦК та СП щодо направлення на повторний медичний огляд за місцем проведення відпустки для визначення придатності до військової служби або для вирішення питання про потребу у продовженні відпустки для лікування у зв’язку із хворобою \ після поранення (Пункт 6.15 статті 6 Наказу Міноборони від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську комісію»). Керівник твого ТЦК та СП надає направлення на проходження медогляду ВЛК без повернення до військової частини. Якщо лікування відбувається в іншій територіальній одиниці, ніж твоя в/ч, необхідно тимчасово стати на військовий облік у місцевому ТЦК та СП.

    ---

    Зразок рапорта:

    (Посада, ПІП безпосереднього командира)___(Ваше ПІП, посада, звання, рік народження,контактний номер телефону)

    РАПОРТ

    Я проходив(-ла) лікування/перебуваю на лікуванні в назва закладу від дата до дата у зв’язку з отриманою травмою/пораненням/хворобою пов’язаним із захистом Батьківщини, з діагнозом:___У зв’язку з вищевказаним, та згідно вимог «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України», що затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 р. № 402, прошу забезпечити надання мені законної можливості проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення придатності/непридатності до військової служби, для чого видати мені у встановленому порядку направлення на медичний огляд ВЛК; службову характеристику для проведення медичного огляду ВЛК та пакет інших необхідних документів для проходження медичного огляду.

    Додатки (за наявності):

    Медична характеристика.

    Довідка лікаря від ___ №___.

    Виписка з історії хвороби.

    Інші підтверджуючі документи.

    __ ___ 202_ року ___ ___(підпис)

    СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ОРГАНІЗМУ ТА ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВО - ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.

    Постанови ВЛК приймаються на підставі (Наказ МОУ 402) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

    ХВОРОБА(ТРАВМА) ВАШОГО ЧОЛОВІКА Є В ПЕРЕЛІКУ, АЛЕ СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ОРГАНІЗМУ МОЖЕ ВСТАНОВИТИ ТІЛЬКИ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ ПОРІВНЯВШІ ПОКАЗНИКИКИ ТА ВИМОГИ НАКАЗУ МОУ 402.

    ЗРОБИТИ ЦЕ ОНЛАЙН НЕ ЗМОЖЕ НАВІТЬ ЛІКАР.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України