Задайте питання юристу

936 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Громадянство, 07 липня 2025, питання №139190

Чи може військовозобов'язаний громадянин України, який у період військового стану отримає громадянство республіки Білорусь виїхати за кордон?

Чи може військовозобов'язаний громадянин України, який у період військового стану отримає громадянство республіки Білорусь виїхати за кордон, якщо органом , який видав громадянство Республіки Білорусь буде направлено інформацію органам України?
Чи може такого громадянина бути позбавлено громадянства України?

Відповіді юристів (3)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Громадяни, які мають подвійне громадянство, одне з яких – України, у відносинах із Україною вважаються громадянами України. У разі виявлення українського громадянства виїзд за межі України Вам буде дозволено, якщо Ви матимете підстави згідно Правил перетину державного кордону.

    Рішення про припинення особою громадянства України приймає Президент України.

    Загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства, рішення за якими приймає Президент України, не повинен перевищувати восьми місяців з дня їх надходження.

    Загальний строк розгляду Комісією при Президентові України з питань громадянства заяв і подань про припинення громадянства України не повинен перевищувати одного року з дня їх надходження.

    Отже, в реаліях сьогодення процес виходу із громадянства може зайняти роки. На жаль, після подачі всіх документів Ви можете зіштовхнутися з такою ситуацією, що Президент просто не видасть Указ про припинення громадянства і оскаржити це Ви не зможете.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Назаре!

    Чи може військовозобов'язаний громадянин України, який у період військового стану отримає громадянство республіки Білорусь виїхати за кордон, якщо органом , який видав громадянство Республіки Білорусь буде направлено інформацію органам України?

    Громадянин України чоловічої статі у віці від 18 до 60 років має право виїхати за кордон на підставах, які передбачені Правилами перетину державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-п#Text). Серед таких підстав немає такої, як набуття громадянства іншої країни.

    Чи може такого громадянина бути позбавлено громадянства України?

    Відповідно до ст. 4 Конституції України в нашій державі існує єдине громадянство, а підстави набуття і припинення громадянства визначаються законом, зокрема Законом України «Про громадянство України». Саме він і дає визначення самому поняттю громадянства України як правового зв’язку між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках.

    Важливо, що принцип єдиного громадянства виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України.

    Також, варто зауважити, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

    Однією з підстав, що призводить до втрати громадянства нашої держави, є добровільне набуття громадянства іншої держави. А саме у випадку, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

    Не вважається добровільним набуттям громадянства:

    • одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав;
    • набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновлювачів унаслідок усиновлення її іноземцями;
    • автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем;
    • автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави.

    Ще одна підстава втрати громадянства – набуття його внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів. У цьому випадку, відповідно до статті 21 Закону України «Про громадянство України», рішення про оформлення набуття громадянства скасовується.

    Крім цього, добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов’язком чи альтернативною (невійськовою) службою – також підстава для втрати громадянства України.

    Варто зазначити, що рішення про припинення громадянства приймається Президентом України та видається відповідний указ. А оскарження рішень з питань громадянства, розглядаються судом. В той час як дії та бездіяльність посадових і службових осіб, які порушують порядок та строки розгляду справ про громадянство і виконання рішень з питань громадянства, можуть бути оскаржені у судовому та адміністративному порядку. Особи, які постійно проживають за кордоном, оскаржують неправомірні дії чи бездіяльність посадових осіб посольств та консульських установ України у встановленому законом порядку до суду.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю.

    Ні, не може, адже особа у відносинах з Україною вважається її громадянином.

    З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України