Задайте питання юристу

937 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 15 липня 2025, питання №139483 500₴

Університет відмовляється видати академічну довідку

Доброго дня!
Мене відрахували із університету на четвертому курсі, я запросила академічну довідку. Методист відмовив видати мені цю довідку (на словах) з причини того, що в мене іноземний (російський) атестат про повну загальну освіту і я маю зробити його нострифікацію для того, щоб університет видав мені академічну довідку. Шкільний атестат я подавала при вступі в університет з нотаріально засвідченним перекладом на українську мову (чи був апостіль я вже точно не памʼятаю).
Підкажіть будь ласка, чи має право університет відмовити мені в видачі академічної довідки?
P. S. Ніяких боргів по сплаті перед університетом не маю. Вступала ще до початку повномасштабної війни.

Відповіді юристів (4)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОЇ НОЧІ, ЛОЛІТА! Ваш атестат виданий до 04.08.2023 року? Мабуть так, бо інакше Ви б не змогли вже провчитися 4 роки. Вимоги закладу освіти однозначно незаконні! Якщо Ви прийняті в заклад були і 4 роки навчались, то Вам зобов"язані видати академічну довідку. Це пряма норма закону. В зворотньому випадку можна ставити питання про повернення коштыв за навчання та збитків. Тож їм простіше свою псевдопатріотичну пиху прибрати та виконати законодавство України.

    Атестат при цьому значення не має, а якби і мав, то поясніть некомпетентній особі, що атестати видані до 04.08.2023 р. (дата офіційного припинення для України відповідної двосторонньої Угоди про визнання освітніх документів) - чинні в Україні та не потребують ні нострифікації, ні засвідчення апостилем, якщо подані були і застосовані до 18.05.2024 р. включно. Вступали Ви до війни і Ваш атестат був чинний та належний на той момент (не потребував легалізації шляхом апостилювання).

    Законодавство не має зворотньої дії в часі (ст. 58 Конституції України) і розповсюджувати нові реалії на правовідносини, що розпочалися до війни і виходу з ряду договорів - це абсолютна демонстрація юридичної некомпетентності та невідповідності займаній посаді в закладі освіти. Якби Ви подавали атестат зараз при вступі на навчання, то так - на ньому мав би бути Апостиль країни видачі атестата. При поновленні на навчання в Україні як правило дійсно вимагають атестат як документ про попередній здобутий освітній рівень, а для поновлення на навчання на 4-й курс також - академічну довідку.

    Академічна довідка до речі теж для визнання в країнах світу (включаючи країни ЄС, Канаду, РФ, Китай, країни Близького Сходу тощо) - підлягає засвідченню Апостилем через уповноважений орган Міністерства освіти і науки України.

    Хай звернуться до Державного підприємства "Інформаційно-іміджевий центр" Міністерства освіти і науки України, вони їм розтлумачать, що Ваш атестат не підлягає нострифікації в Україні, адже виданий до 04.08.2023 р.

    Крім того як вони це собі уявляють? Видадуть Вам атестат з особової справи чи Вам уже все видали і забрали заліковку, а академічну довідку не видали?

    Давайте про все по порядку з посиланням на відповідні нормативно-правові акти України та міжнародні угоди.

    Згідно з абзацом 8 частини першої статті 46 Закону України "Про вищу освіту", Особа, відрахована із закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС. Зразок академічної довідки затверджує центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки.

    {Абзац восьмий частини першої статті 46 в редакції Закону № 3062-IX від 02.05.2023}

    Ця норма є імперативною і не підлягає розширеному тлумаченню закладами освіти при реалізації делегованих державою повноважень по видачі документів про освіту державного зразка, в тому числі дипломів та академічних довідок, які наразі видаються у вигляді, подібному до додатка європейського зразка і реєструються в ЄДЕБО (Єдиній електронній базі з питань освіти).

    Також на цей рахунок некомпетентним і абсолютно безграмотним ректорам та їх підлеглим було в 2024 році надіслано Лист-роз"яснення Міністерства освіти і науки України за підписом заступника міністра Михайла Вінницького.

    Лист МОН № 1/211-24 від 05.01.24 року "Про особливості видачі академічних довідок"

    Керівникам закладів фахової передвищої, вищої освіти усіх форм власності та сфер управління,

    Державному підприємству "Інфоресурс", Державному підприємству "Інформаційно-іміджевий центр"

    Міністерство освіти і науки України інформує про завершення доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, зокрема в частині автоматичного формування номерів академічних довідок при доданні здобувачу освіти статусу навчання «Відраховано із ЗО» (у картці фізичної особи автоматично формується тип документа «Академічна довідка» та генерується відповідний номер в ЄДЕБО).

    Інформуємо, що заповнення поля «Академічна довідка» є обов'язковим при встановленні наступних статусів навчання: «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого 30)». Водночас, обов'язкове використання номерів академічних довідок, згенерованих в ЄДЕБО, рекомендуємо запровадити з 15.01.2024. До 15.01.2024 заклад освіти матиме технічну можливість використання номерів академічних довідок, як згенерованих в ЄДЕБО, так і сформованих відповідно до внутрішньої інструкції з діловодства закладу освіти.

    Більш детальну інформацію про роботу з академічними довідками в ЄДЕБО розміщено в розділі «Новини ЄДЕБО» від 10.10.2023 (щодо релізу 12.34.7).

    Принагідно надаємо роз'яснення щодо необхідності видачі академічних довідок при відрахуванні здобувачів освіти.

    Відповідно до абзацу восьмого частини першої статті 46 Закону України «Про вищу освіту», особа, відрахована із закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів, передбачених у статті 44 Закону України «Про фахову передвищу освіту», особа, відрахована із закладу фахової передвищої освіти до завершення навчання, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін (предметів), отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС.

    Водночас Міністерством освіти і науки України здійснюється робота щодо дебюрократизації процесів документообігу в закладах освіти та відповідне вдосконалення нормативно-правової бази.

    Рекомендуємо закладам освіти користуватися наступними рекомендаціями щодо видачі академічних довідок:

    детальніше рекомендації дивіться в листі за посиланням.

    Зазначені рекомендації будуть відображені в новій редакції Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки, яке наразі перебуває у процесі погодження з заінтересованими сторонами.

    З повагою

    Заступник Міністра Михайло Винницький

    Тож дивіться, щоб Вам видали не папірець і не довідку на бланку ДП "Зоря" старого зразка, а документ у форматі А-4 схожий на Додаток до диплома європейського зразка і з проводкою його через ЄДЕБО.

    Також наказом Міністерства освіти і науки України від 07.02.2024 № 134 було затверджено Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки

    Згідно з пунктами 4, 5 розділу ІІ цього Положення, Особі, яка відрахована із закладу вищої освіти у порядку, визначеному цим Положенням (крім відрахування у зв’язку із завершенням навчання за відповідною освітньою програмою, а також у разі, якщо особа не приступила до занять), видається академічна довідка.

    Особа, відрахована із закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС.

    Ніякі умови при видачі документів про освіту та оригіналів документів, які зберігаються в закладі в особовій справі - не передбачений і не може мати юридичну силу для людин, адже заклад вищої освіти поза освітнім процесом не може нав"язувати свої правила громадянам, і змушувати їх діяти не у спосіб, який визначено законом.

    Мало того, право на отримання документу про освіту передбачене і в Угоді про навчання у закладі вищої освіти, яку Ви підписали з закладом освіти.

    Якщо ж заклад не уклав з Вами угоду у формі, визначеній Урядом України в постанові КМУ від 19 серпня 2020 р. № 735 - то вони фактично уклали нікчемний договір.

    Утримання Ваших особистих документів в закладі освіти без Вашої на те згоди та достатньої правової підстави - незаконне.

    Рекомендую подати офіційне мотивоване звернення ректору університету, надіславши його на електронну поштову адресу та Укрпоштою з описом вкладення та повідомленням про вручення, в якому наполягати на виданні академічної довідки та послатися, що в противному випадку Ви можете розглядати такі дії як порушення договору про навчання, яке нанесло Вам матеріальні збитки та порушилов Ваше право на продовження освіти в іншому закладі освіти, інші академічні та громадянські права і ці збитки можуть бути стягнуті з закладу при Вашому зверненні до суду.

    Як правило, якщо в керівництві та юридичній службі закладу освіти працюють психічно стабільні люди, то вони виконують вимоги закону після звернення, якщо причина не в підході закладу та його керівника до управління ось такому от, а якщо це просто прикра помилка працівника закладу, яка зловила зірку та вважає себе "Володаркою морською".

    Бланк опису вкладення Укрпошти за посиланням:

    https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_opysu_v...

    Бланк рекомендованого повідомлення про вручення за посиланням:

    https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_rekomen...

    Мабуть вони бояться, що начебто незаконно Вас прийняли на навчання, але це не так. До 19.05.2024 р. Атестати РФ не підлягали засвідченню апостилем відповідно до положень Мінської конвенції 1993 року та протоколу до неї, а атестат, отриманий до березня 2022 року - не підлягав легалізації в Україні шляхом визнання (нострифікації).

    Або просто працівники закладу вищої освіти демонструють непрофесіоналізм та псевдопатріотизм там, де це не треба, відігруючись на простих людях, начебто вони в чомусь винні.

    ЩОДО АТЕСТАТА РФ. Перш за все ніякі нострифікації атестатів РФ в Україні не проводяться. Єдина вимога при вступі з 19.05.2024 р. на базі атестату - це наявність АПОСТИЛЯ відповідно до Гаагської конвенції 1961 року.

    А документи про освіту, видані до березня 2022 року в Україні або в РФ -чинні в Україні та не підлягають легалізації, нострифікації, іншим процедурам визнання в МОН України та її підрозділі ДП "Інформаційно-іміджевий центр" тощо.

    Угода про взаємне визнання освіти та вчених звань між Україною та Росією (офіційна назва - Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і вчені звання від 26.05.2000, далі - Угода) була денонсована (розірвана). Україна денонсувала цю угоду у березні 2022 року, а Росія - у грудні 2022 року. Це означає, що документи про освіту, видані в одній країні, більше не визнаються автоматично в іншій - саме з березня або грудня 2022 року.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2022 року N 355 прийнято рішення про денонсацію (розірвання угоди).

    Водночас, згідно з абзацом 2 статті 17 Угоди У випадку припинення дії цієї Угоди її положення продовжуватимуть застосовуватися до зазначених Угодою документів, що видані до припинення дії Угоди, і до тих осіб, що навчаються, та співшукачам вчених звань, котрі прибули в Україну або Російську Федерацію до припинення дії Угоди. Отримані ними документи визнаватимуться еквівалентними відповідно до положень цієї Угоди.

    УГОДА між Україною та РФ припинила свою дію з 04.08.2023 р. Тобто документи, видані обома сторонами до цього періоду - підпадають під дію цього договору та не потребують визнання (нострифікації).

    ЩОДО ЛЕГАЛІЗАЦІЇ ОСВІТНІХ ДОКУМЕНТІВ

    Загалом в світі існує 2 процедури легалізації, які передують визнанню атестатів, дипломів та кваліфікацій.

    Це консульська легалізація або легалізація відповідно до Гаагської конвенції 1961 року за якою ставиться штамп АПОСТИЛЬ.

    Між Україною та РФ і рядом інших країн СНД діяла довгий час Мінська конвенція 1993 року, яка скасовувала вимогу легалізації.

    Тобто для визнання документів РФ в Україні і навпаки - потрібен був лише сам Атестат та його нотаріальний переклад на українську мову.

    Рішення про вихід з Мінської конвенції було ухвалено Верховною Радою України 1 грудня 2022 року (Закон України № 2783-IX «Про вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року»).

    22 грудня 2022 року Закон опубліковано у газеті «Голос України» та 23 грудня 2022 року Закон набрав чинності.

    Закон передбачає:

    • зупинення дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року №240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року (далі – Мінська конвенція та Протокол), вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року №140/98-ВР, у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь (стаття 1);
    • вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року №240/94-ВР, та Протоколу до неї, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року №140/98-ВР (стаття 2).

    Дія Мінської конвенції припинена для України у відносинах з усіма її сторонами з 19 травня 2024 року. Це означає, що з цієї дати Україна більше не зобов'язана дотримуватись положень Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року, а також Протоколу до цієї Конвенції.

    Відповідно до частини другої статті 84 Мінської конвенції кожна Договірна Сторона може вийти з цієї Конвенції, направивши письмове повідомлення про це депозитарію за 12 місяців до закінчення поточного п’ятирічного терміну її дії.

    Мінська конвенція набрала чинності 19 травня 1994 року. Останнім днем чергового п’ятирічого періоду дії Конвенції для України є 18 травня 2024 року. З 19 травня 2024 року Конвенція буде вважатися припиненою для України у відносинах з усіма її сторонами.

    Після виходу України з Мінської Конвенції правове співробітництво у цивільних і кримінальних справах здійснюватиметься на підставі двосторонніх міжнародних договорів України з відповідними державами-учасницями Мінської конвенції та багатосторонніх міжнародно-правових інструментів, що діють в рамках Ради Європи, ООН, Гаазької конференції з міжнародного приватного права, чинних у відносинах з відповідними державами. За відсутності міжнародного договору співробітництво судів та інших компетентних органів у цивільних і кримінальних справах здійснюватиметься згідно з внутрішнім законодавством на основі принципу взаємності.

    нформація Міністерства юстиції України)

    Саме тому, при використанні в Україні атестату РФ - його треба засвідчити в країні видання Апостилем. При цьому, якщо атестат виданий після березня 2022 року - його дійсно в Україні треба легалізувати через Державне підприємство "Інформаційно-іміджевий центр" Міністерства освіти і науки України. https://apostille.in.ua/ua/

    Якщо в закладі усі з"їхали з розуму від війни і намагаються на Вас відігратися, то на жаль варіанти такі:

    1) Скарга в Міністерство освіти і науки України та на гарячу лінію Уряду України.

    2) Оскарження в суді незаконних дій закладу освіти.

    Якщо ще не здали залікову книжку, наполегливо рекомендую зберігати її в себе і обміняти на Академічну довідку, бо ще скажуть, що Ви взагалі у них не навчалися і ніякі заліки й екзамени не здавали. Щиро кажучи мене вже наші "вислужливі перед кожною владою освітяни" нічим вже не здивують мабуть.

    У разі виникнення додаткових питань, Ви їх можете задавати в цій вітці зі своїм питанням.

    Щасти Вам у захисті своїх законних прав та інтересів!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ДІЇ УНІВЕРСИТЕТУ НЕ ВІДПОВІДАЮТЬ ЗАКОНОДАВСТВУ УКРАЇНИ.

    ВАМ НЕОБХІДНО:

    1. ОФІЦІЙНО (ПИСЬМОВО) ЗВЕРНУТИСЯ ДО УНІВЕРСИТЕТУ ІЗ ЗАЯВОЮ ПРО НАДАННЯ ВАМ АКАДЕМІЧНОЇ ДОВУДКИ.

    2. В РАЗІ ОФІЦІЙНОЇ ВІДМОВИ НАДАТИ ВАМ АКАДЕМІЧНУ ДОВІДКУ:

    • СКАРЖИТИСЯ ДО МОН
    • ЗВЕРТАТИСЯ ДО СУДУ ЗА ЗАХИСТОМ СВОЇХ ПРАВ.

    Академічна довідка − це офіційний документ, який підтверджує факт навчання особи у закладі освіти та містить інформацію про пройдений навчальний матеріал, академічні досягнення, дисципліни, отримані оцінки та інші відомості, необхідні для переведення або поновлення навчання.

    Форма академічної довідки затверджена МОН.

    ---

    ЗАТВЕРДЖЕНО

    Наказ Міністерства освіти і науки України

    01 лютого 2021 року N 132

    Зразок академічної довідки

    https://ips.ligazakon.net/document/RE35744?an=442

    ---

    Видача та оформлення цього документа здійснюється відповідно до встановлених нормативів, які визначаються як внутрішніми правилами закладу освіти, так і загальними законодавчими вимогами. Положення про академічну довідку ( розробляє університет) регламентує порядок її отримання, зміст, терміни видачі та перелік осіб, які мають право на її оформлення. У цьому документі також можуть бути зазначені вимоги до заповнення, підстави для відмови у видачі та особливості використання довідки в різних ситуаціях.

    В УКРАЇНІ ДІЄ:

    "Порядок визнання в Україні документів про середню, середню професійну, професійну освіту, виданих навчальними закладами інших держав"

    https://ips.ligazakon.net/document/view/re27059?an...

    (ЦЕ РЕДАКЦІЯ ДОКУМЕНТА, КОТРА ДІЯЛА В 202Й РОЦІ, КОЛИ ВИ ПОСТУПАЛИ)

    II. Компетентні органи

    1. Процедура визнання в Україні Документів здійснюється такими компетентними органами:

    1) вищим навчальним закладом - з метою зарахування власника Документа на навчання та/або на посаду наукового чи науково-педагогічного працівника до цього вищого навчального закладу. Рішенням вищого навчального закладу про визнання підтверджується право власника Документа на продовження навчання або працевлаштування у цьому вищому навчальному закладі, про що видається свідоцтво про визнання іноземного документа про освіту (далі - Свідоцтво);

    ОТЖЕ ВИЗНАННЯ ВАШОГО АТЕСТАТУ ПОВИНЕН БУВ ПРОВЕСТИ САМ УНІВЕРСИТЕТ ТА ВИДАТИ ПРО ЦЕ СВІДОЦТВО.

    IV. Порядок подання документів

    1. Визнання здійснюється за заявою особи, поданою до компетентного органу.

    Заявником може бути власник Документа або інша особа, яка представляє його інтереси з питань процедури визнання; для неповнолітніх осіб заявником можуть бути їх законні представники (далі - Заявник).

    2. Заявник подає до компетентного органу такі документи:

    1) засвідчені в установленому законодавством порядку копію та переклад українською мовою Документа (за необхідності - пред'явлення оригіналу);

    2) засвідчені в установленому законодавством порядку копію і переклад українською мовою додатка до Документа та/або інших документів, які містять інформацію про зміст навчальної програми (за необхідності - пред'явлення оригіналів).

    Документи, зазначені у підпунктах 1, 2 цього пункту, мають бути засвідчені в країні їх походження у спосіб, який офіційно застосовується у цій країні (для країн - учасниць Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів (Гаага, 1961), - проставлення штампа "Apostille").

    У ВАШОМУ ВИПАДКУ В 2021 РОЦІ ДОСТАТНЬО БУЛО ЗАЯВИ ПРО ВИЗНАННЯ ТА ПЕРЕКЛАДУ АТЕСТАТА - ЖРДНОГО АПОСТІЛЯ НЕ ПОТРІБНО.

    Кабінет Міністрів України Постановою від 4 лютого 2023 р. № 107 установив, що під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 р. такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

    Тобто документи видані на території російської федерації до 24.02.2022 року, наразі приймаються в Україні без апостиля - згідно

    КОНВЕНЦІЇпро правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/997_009#Text

    Документи видані після 24.02.2022 року для використання в Україні мають містити апостиль.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Медодист та ВНЗ діють неправомірно. Ваш атестат не потребує нострифікації, адже він і так вважається дійсним на території України.

    Тому письмово зверніться до ВНЗ з вимогою видати Вам академічну довідку.

    Вам потрібно зареєструйте заяву про видачу академічної довідки - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі посадова особа ВНЗ має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі заяви пробажання отримати довідку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте заяву поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.

    Якщо Вам не нададуть довідку - то потрібно подавати скаргу до МОН або оскаржувати бездіяльність ВНЗ у судовому порядку.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2023 р. №107 «Деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» установлено, що

    під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24.02.2022 такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

    Станом на 24.02.2022 у відносинах із зазначеними державами-сторонами Гаазької конвенції 1961 року діяла Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року, статтею 13 якої визначено, що

    документи, які на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за встановленою формою та скріплені гербовою печаткою ухвалюються на територіях інших Договірних Сторін без будь-якого спеціального посвідчення; документи, які на території однієї з Договірних Сторін розглядаються як офіційні документи, користуються на територіях інших Договірних Сторін доказовою силою офіційних документів.

    Таким чином, протягом строку, визначеного постановою Кабінету Міністрів, офіційні документи, видані у вищезазначених державах (Азербайджан, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Узбекистан, Росія та Білорусь), можуть прийматися на території України без вимоги додаткового засвідчення, а по завершенні такого періоду - прийматимуться за умови їх засвідчення апостилем.

    Отже, атестат про повну загальну освіту (видане на території РФ) є дійсним в Україні без додаткового засвідчення, протягом дії воєнного стану та 6 місяців після його припинення.

    Тому Вам необхідно почати із листа до ВНЗ. Паралельно можете подати скаргу до МОН. У разі, якщо вжиті заходи не дадуть належного результату, питання підлягатиме вирішенню в судовому порядку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Лоліта!

    Дійсно, вимога методиста університету нострифікувати атестат про середню освіту, отриману в рф, цілком незаконна. Хоча б з тієї простої і логічної причини, що 4 роки назад цей учбовий заклад без будь якого сумніву зарахував Вас до лав своїх студентів, й при тому згаданий атестат йому зовсім не заважав! Крім того, весь період навчання Ви добровісно оплачували послуги університету.

    Чим пояснюється моя правова позиція.

    Нострифіксація іноземного освітнього документу доволі складна процедура. Згідно роз'яснень МОН вона здійснюється у повній відповідності з Конвенцією про визнання кваліфікацій з вищої освіти в європейському регіоні, яка ратифікована відповідним Законом України 03.12.1999 р. № 1273-XIV, та рекомендаціями цієї Конвенції.

    У результаті процедури визнання власник іноземних документів про освіту отримує свідоцтво, яким підтверджується право власника документів, виданих закладом освіти іншої держави, на продовження освіти або працевлаштування за фахом у закладі вищої освіти України або в установах на всій території України. Видача такого свідоцтва здійснюється на підставі рішення компетентного органу – Міністерства освіти і науки України або закладу вищої освіти.

    Процедура визнання іноземних документів про освіту включає в себе:

    верифікацію освітніх документів,

    перевірку статусу освітньої установи,

    освітнього провайдера та освітньої програми,

    оцінку кваліфікації або періоду навчання та встановлення їхньої відповідності освітньому або освітньо-професійному ступеню в Україні, академічних та професійних прав.

    Отже, з того, щи Ви описали у своєму питанні з приводу власних дій при вступі до університету, не схоже що Ви цю процедуру проходили, й відповідно можна зтверджувати, що ВНЗ НЕ СТАВИВ перед Вами вимогу щодо нострифікації атестату рф про середню освіту. Виникає риторичне питання: що змінилось з тих пір? Так стался війна. Так, Україна припинила визнавати будь які правочини, які були вчинені на території рф з лютого 2022 року до цього дня. Проте, яке це має відношення до Ваших правових відносин з університетом, які були закріплені догокором про навчання! Повторюю: чотири роки назад останній підтвердив Ваше зарахування на платне навчання, ви підписали договір (його доречи бажано було б бачити), й з того моменту університет, як сторона договору мусив би виконувати по відношенню до Вас ВСІ ТІ САМІ ДОГОВІРНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ, що і до решти студентів, включно з видачею всіх необхідних документів, серед яких може бути і академічна довідка.

    Тепер щодо самої довідки.

    Видача академічної довідки передбачена Законом України "Про освіту", Законом України "Про вищу освіту", Наказом Міністерства освіти і науки України "Про затвердження форм документів про вищу освіту (наукові ступені) та додатка до них, зразка академічної довідки" та внутришніми положення закладів освіти.

    Згідно з абзацем восьмим частини першої статті 46 Закону України «Про вищу освіту»:

    "Особа, відрахована із закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС. Зразок академічної довідки затверджує центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки."

    Те саме стверджується у пунктах 4 та 5 розділу ІІ наказу Міністерства освіти і науки України від 07.02.2024 № 134 про "Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки".

    Крім того, Вам треба знати, що "Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і вчені звання" від 26 травня 2000 року діяла до березні 2022 року. Це прямо стосується і чинності Вашого атестату про середню освіту..

    Академічна довідка не є якимось особливим документом, який потребує спеціальних процедур для його отримання. Вона лише підтверджує результати навчання особи у закладі освіти. Зразок заповнення академічної довідки визначається нормативними вимогами та містить інформацію:

    про період навчання,

    перелік вивчених дисциплін,

    здобуті оцінки.

    Правильне оформлення цього документа є важливим для подальшого навчання або працевлаштування випускника. Академічна довідка дає змогу продовжити навчання або застосувати здобуті знання у професійній діяльності. За допомогою цього документа студент може безперешкодно підтвердити свою освітню історію як в Україні, так і за кордоном.

    Академічна довідка видається у випадках, коли студенту потрібно офіційне підтвердження його навчання, але він не отримує диплома.

    Основні ситуації, коли вона необхідна:

    1. Припинення навчання – якщо студент відрахований із закладу освіти з будь-яких причин (за власним бажанням, через академічну неуспішність, порушення правил або інші обставини). Довідка дозволяє підтвердити вже пройдений матеріал і отримані оцінки.
    2. Переведення до іншого навчального закладу – для продовження освіти в іншій установі як в Україні, так і за кордоном. Довідка містить дані про навчальні дисципліни, кредити та оцінки, що дозволяє новому закладу визнати частину пройденого курсу.
    3. Підтвердження освіти – у випадках, коли необхідно документально засвідчити факт навчання або певний рівень здобутих знань, наприклад, для працевлаштування чи участі у міжнародних програмах.

    З цього можна зробити висновок, що академічна довідка є офіційним свідченням про здобуту освіту на певному етапі та може знадобитися як для продовження навчання, так і для професійної діяльності.

    Право видачи академічної довідки належить певним посадовим особам, зокрема:

    • декан факультету ;
    • завідувач кафедри − може бути уповноважений підписувати академічні довідки для студентів певної кафедри, особливо якщо йдеться про підтвердження результатів навчання та дисциплін, що викладаються саме в межах цієї кафедри;
    • ректор закладу освіти − у деяких випадках, особливо при переведенні чи поновленні, академічну довідку може підписувати сам ректор. Це зазвичай стосується виняткових ситуацій, коли потрібне офіційне підтвердження на рівні адміністрації університету.

    Тож методист точно перевищив свої службові повноваження, коли став пред'являти Вам якісь неіснуючі вимоги до порядку отримання академічної довідки та й взагалі взяв на себе обов'язок вирішувати це питання.

    Для отримання такої довідки Вам, перш за все треба подати письмовий запит до одної із вищезгаданих осіб.

    Термін, необхідний для підготовки та видачі академічної довідки, залежить від внутрішніх правил навчального закладу, складності обробки даних та поточного завантаження адміністрації.

    Стандартні терміни виготовлення:

    • 3–5 робочих днів – якщо довідка містить лише базову інформацію про студента та його навчання;
    • 7–14 робочих днів – якщо довідка потребує детального переліку дисциплін, оцінок, кредитів, а також перевірки архівних даних;
    • до 1 місяця – у разі нестандартних запитів, наприклад, якщо документи потрібно запитувати з архіву або перевіряти додаткові відомості.

    У разі, якщо з якоїсь причини Вам відмовлять у видачі академічної довідки, Ви маєте право оскаржити її в адміністративному порядку - до МОН або в судовому порядку - до окружного адміністративного суду за місцем знаходження університету.

    З повагою, адвокат Айвязян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України