Задайте питання юристу

938 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 15 липня 2025, питання №139508 340₴

Виїзд за кордон заброньованому студенту

Вітаю.
Я є заброньованим на підприємстві. В середині вересня матиму відрядження за кордон.
Але в цьому році я вступаю на магістратуру, і з вересня уже рахуватимусь студентом ВНЗ.
Власне, питання:
чи спаде з мене бронювання у звязку з отриманням відстрочки? Як швидко це відбудеться? Чи є можливість не отримувати відстрочку від університету?

Відповіді юристів (4)

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович
    25%

    Доброго дня.

    Відстрочка не надається автоматично. Вона надається або за заявою військовозобов'язаного чи за поданням працедавця (бронювання)

    Ви маєте право вибирати підстави за яким ви отримуєте звільнення від мобілізації.

    Тобто, Вам немає потреби якимось чином змінювати свій статус звільненого від мобілізації в зв'язку з вступом до ВНЗ. У випадку якщо, з якихось підстав, Ви будете звільнені з підприємства, ВИ у будь-який час можете подати заяву про надання відстрочки.

    З повагою, адвокат С. Гіммельфарб

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Доброго дня!

    Якщо Ви через Резерв+ не будете подавати заяву про оформлення відстрочки по навчанню, то бронювання автоматично не анулюється і Ви матимете змогу виїхати у відрядження.

    Відповідно до пункту 31 Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час Надана відстрочка (по бронюванню) підлягає анулюванню в разі: 9) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

    Тому, поки Ви самостійно не оформите відстрочку як здобувач освіти - бронювання Ви не втратите.

    Необхідні документи для виїзду заброньованого у відрядження за кордон:

    1. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон

    2. Військово-обліковий документ та підтвердження бронювання. Повинен містити позначку «Бронювання до…» та бути внесений до системи «Оберіг». Можна в електронному форматі (застосунок Резерв+)

    3. Витяг з наказу про службове відрядження або копія наказу що обов’язково містить:

    • країну виїзду;
    • термін перебування;
    • посаду працівника;
    • інші дані, що підтверджують цілі поїздки.

    4. Додатково можна підготувати письмовий дозвіл роботодавця, де вказано про те, що працівник і роботодавець ознайомлені з наслідками невчасного повернення до України.

    Якщо Вам по надуманим причинам не дозволять перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Дане рішення про відмову у перетині кордону може Ви можете скасувати у начальника органу охорони державного кордону або оскаржити у судовому порядку.

    Також Ви можете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович
    25%

    Вітаю!

    ЯКЩО ВИ НЕ БУДЕТЕ ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ВАМ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ В ЗВ'ЯЗКУ З НАВЧАННЯМ, ВИ ПРОДОВЖЕТЕ БУТИ ЗАБРОНЬОВАНИМ ТА ЗМОЖЕТЕ ВИЇХАТИ У ВІДРЯДЖЕННЯ.

    ЗМІНА ПІДСТАВ ВІДСТРОЧКИ - ЦЕ ВАШЕ ПРАВО.

    БРОНЮВАННЯ - ЦЕ ТЕЖ ВІДСТРОЧКА ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    ОФОРМИТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ МОЖЛИВО ТІЛЬКИ З ОДНІЄЇ ПІДСТАВИ - НА ВСЯК ВИПАДОК, ДРУГА ВІДСТРОЧКА НЕ ОФОРМЛЮЄТЬСЯ.

    Надана відстрочка ( бронювання) підлягає анулюванню у разі:

    1. закінчення строку її дії;
    2. завершення підприємством, установою, організацією виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
    3. позбавлення підприємства, установи та організації статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період органом, який прийняв рішення про визначення такого підприємства, установи та організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
    4. ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
    5. звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації);
    6. тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством;
    7. обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації;
    8. надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
    9. припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України;
    10. невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.

    На підставі подання державним органом, підприємством, установою обґрунтованої інформації засобами Порталу Дія або шляхом електронної інформаційної взаємодії військовозобов’язаний засобами Реєстру військовозобов’язаних автоматично переводиться на загальний військовий облік, а бронювання анулюється.

    ---

    Основний нормативний документ

    Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (посилання на документ на сайті ВР України)

    Основні положення:

    Відстрочка від призову під час мобілізації надається будь-якому військовозобов’язаному, який підтвердив підставу для відстрочки. Таким особам відстрочка надається за рішенням ТЦК та СП.

    Бронювання військовозобовʼязаних працівників державними органами, підприємствами, установами, організаціями

    Бронювання — це підстава для надання відстрочки від призову під час мобілізації, скористатися якою можуть державні органи, підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність у критично важливих галузях промисловості або визначені критично важливими для функціонування держави та Сил оборони.

    Основні нормативні документи

    Порядок бронювання військовозобов’язаних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (зі змінами);

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/76-2023-%D0%BF...

    31. Надана відстрочка підлягає анулюванню в разі:

    9) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

    Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2024 № 650 (далі – Порядок бронювання засобами Порталу Дія).

    На підставі подання державним органом, підприємством, установою обґрунтованої інформації засобами Порталу Дія або шляхом електронної інформаційної взаємодії військовозобов’язаний засобами Реєстру військовозобов’язаних автоматично переводиться на загальний військовий облік, а бронювання анулюється.

    ОТЖЕ, ТЦКСП ЗГІДНО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ, АНУЛЮЄ ВАМ БРОНЮВАННЯ, ПІСЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ВАМ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ З ІНШИХ ПРИЧИН.

    РОБОТОДАВЕЦЬ МОЖЕ ВАМ АНУЛЮВАТИ ВІДСТРОЧКУ, ЯКЩО ВИ НЕ ВИКОНУЄТЕ СВОЇ ПОСАДОВІ ОБОВ'ЯЗКИ.

    ---

    Прямої норми, що зобов'язує працівника повідомляти про вступ до навчального закладу, у трудовому законодавстві України немає.

    Якщо навчання не впливатиме на виконання трудових обов'язків (наприклад, навчання у вечірній або заочній формі), то інформувати роботодавця не обов'язково.

    Якщо навчання не впливатиме на виконання трудових обов'язків (наприклад, навчання у вечірній або заочній формі), то інформувати роботодавця не обов'язково.

    Працівники — здобувачі освіти мають такі самі трудові права та обов’язки, як і інші працівники.

    Навчання для здобувача освіти є основним видом діяльності, але не основним місцем роботи. Адже в цьому випадку відсутній сам факт роботи.

    Така позиція висловлена, зокрема, у частині третій пункту 14 постанови Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», у якій визначено, що робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом і оплачується на загальних підставах.

    Окрім того, такої правової позиції дотримується і Мінсоцполітики у листі від 25 липня 2014 року № 301/13/116-14 та від 25 травня 2015 року № 198/06/186-15, де зазначено, що трудовим законодавством не передбачено обмежень щодо поєднання здобувачами освіти ВНЗ, у тому числi тими, якi навчаються за денною (очною) формою навчання, роботи i навчання.

    Здобувач освіти, який навчається на денній формі навчання, може виконувати трудові обов’язки лише у вільний від навчання час, наприклад, у будні дні – після занять (ввечері або під час «вікон» у розкладі занять), у вихідні дні чи в період канікул.

    Трудовий договір зі здобувачем освіти припиняють або розривають на тих же підставах, що і з усіма іншими працівниками підприємства. Тобто звільнення можливе:

    • за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП);
    • після закінчення строку дії строкового трудового договору (п. 2 ст. 36 КЗпП);
    • з ініціативи працівника (ст. 38, ст. 39 КЗпП);
    • з ініціативи роботодавця (ст. 40, ст. 41 КЗпП);
    • на інших підставах, передбачених КЗпП.
    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня, Андрію!

    чи спаде з мене бронювання у звязку з отриманням відстрочки?

    Якщо Ви не направлятимете запит через Резерв+ щодо оформлення відстрочки у зв'язку із навчанням, то бронювання залишиться чинним. Сама по собі відстрочка на підставі навчання автоматично не підтягується у Резерв+.

    Згідно пункту 59 Постанови КМУ №560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період":

    За наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов’язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Бронювання ж підлягає анулюванню в разі:

    1) закінчення строку її дії;

    2) завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

    3) позбавлення підприємства, установи, організації статусу критично важливого підприємства, критично важливої установи державним органом, який прийняв рішення про визначення їх критично важливою установою;

    4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи;

    5) звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи);

    6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з критично важливим підприємством, критично важливою установою;

    7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування засобами Порталу Дія;

    8) обґрунтованого подання керівника критично важливого підприємства, критично важливої установи, але не частіше ніж один раз на п’ять календарних днів засобами Порталу Дія;

    9) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

    10) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;

    11) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності;

    12) невідповідності військовозобов’язаного умовам, зазначеним в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку;

    13) звільнення з посади священнослужителя (за заявою ДЕСС в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, що формується на основі інформації, поданої юридичною особою - релігійною організацією);

    14) виключення суб’єкта господарювання з переліку, зазначеного в абзаці шістнадцятому пункту 5 цього Порядку, або працівника суб’єкта господарювання із складу бригади, зазначеної в абзаці шістнадцятому пункту 5 цього Порядку.

    Як швидко це відбудеться?

    Що саме Ви маєте на увазі? Як швидко оформлюється відстрочка у зв'язку із навчанням у ВНЗ? Якщо так, то не оформиться до того моменту, допоки Ви не надішлете відповідний запит.

    Чи є можливість не отримувати відстрочку від університету?

    Так, є така можливість. Вам просто не потрібно направляти запит на оформлення відстрочки через Резерв+. Ви зможете скористатись цією функцією, наприклад, коли закінчеться строк бронювання. Звісно, за умови, що в тому буде потреба.

    Щодо виїзду за кордон:

    Виїзд за кордон військовозобов’язаних громадян України, яких заброньовано на період мобілізації та на воєнний час за підприємствами, установами і організаціями, здійснюється за наявності документів, зазначених у ст. 2 Закону України від 21.01.1994 №3857-XII «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» з підтвердженням факту бронювання відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», і відповідного військово-облікового документа, мають також надати документи про закордонне відрядження чи отримання дозволу керівника відповідних підприємства, установи і організації на виїзд за кордон під час відпустки.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України