Задайте питання юристу

938 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Митне регулювання, 16 липня 2025, питання №139563 340₴

Маю намір поїхати до України на місяць на автомобілі з іноземною реєстрацією. Умови перетину кордону.

Планую тимчасово терміном до місяця поїхати до України. Знаходжусь у Швеції по диоективі з 2022 року. Мені 66 років.
Мені знайомі запропонували поїхати автомобілем, оскільки поїду з дружиною, а вона має обмеження з пересування.
Я можу оформити доручення чи перереєструвати автомобіль на себе( це досить просто тут зробити). Тобто автомобіль буде мати реєстрацію в Швеції.
Які потрібно виконати дії, щоб перетнути кордон без проблем до України і через місяць виїхати? Які при цьому мати документи? Чи потрібні якісь дії в посольстві для цього ( крім нотаріального оформлення доручення, якщо вибрати цей варіант)?

Відповіді юристів (5)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Як резидент України Ви можете ввести авто з іноземними номера в Україну строком до 1 року за умови сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    Якщо ж Ви перебуваєте на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, то у такому варіанті можете ввезти авто без сплати митних платежів. В цьому випадку, необхідно мати реєстрацію та право володіння транспортним засобом в іноземній державі.

    Відповідно до статті 4 Митного кодексу України (МКУ), громадяни поділяються на резидентів та нерезидентів. Резиденти – це фізичні особи, які мають постійне місце проживання в Україні, включаючи тих, хто тимчасово перебуває за кордоном. Нерезиденти – це іноземці та особи без громадянства, які мають постійне місце проживання за межами України, включаючи тих, хто тимчасово перебуває на території України.

    Іншими словами, нерезиденти – це іноземці, включаючи тих, хто має тимчасовий дозвіл на проживання, та громадяни України з постійним місцем проживання за межами України, включаючи тих, хто тимчасово перебуває на території України. Резиденти – це громадяни України та іноземці з постійним місцем проживання в Україні, включаючи тих, хто тимчасово перебуває за кордоном.

    Згідно зі статтею 14 пункт 14.1.213 Податкового кодексу України (ПКУ), резидентом України є фізична особа, яка не має постійного місця проживання у жодній з країн, але перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від’їзду) протягом податкового року.

    Згідно зі статтями 380 та 381 МКУ, існують два митні режими – тимчасове ввезення та транзит, які дозволяють громадянам ввозити автомобіль на іноземній реєстрації для особистого користування без сплати митних платежів.

    Стаття 380 пункт 5 МКУ зазначає, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами для їхніх особистих потреб.

    Стаття 380 пункт 8 МКУ вимагає державної реєстрації транспортних засобів особистого користування, які тимчасово ввезені на митну територію України громадянами на строк більше 30 днів.

    Також, резиденти України, які перебувають на консульському тимчасовому обліку в іноземній державі, мають право на тимчасове ввезення автомобіля до 60 днів на рік без застави. В цьому випадку, необхідно мати реєстрацію та право володіння транспортним засобом в іноземній державі. Резиденти можуть ввозити один легковий автомобіль та один причіп одночасно.

    Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання органу доходів і зборів документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    Розділом X Митного кодексу України визначено, що способами забезпечення сплати митних платежів, зокрема, є фінансові гарантії. Фінансові гарантії надаються:

    1) у вигляді документа (викладеного в письмовій або електронній формі зобов’язання гаранта сплатити визначені суми митних платежів на вимогу органу доходів і зборів);

    2) у вигляді внесення декларантом, уповноваженою ним особою, перевізником або гарантом грошової застави на відповідний рахунок органу доходів і зборів.

    Фінансові гарантії надаються на суму митних платежів, нарахованих на товари, які декларуються за однією митною декларацією або заявляються до митного режиму транзиту за одним транспортним документом.

    Фінансова гарантія видається гарантом і надається органам доходів і зборів особою, відповідальною за сплату митних платежів, або будь-якою іншою особою на користь особи, відповідальної за сплату митних платежів, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Фінансова гарантія діє на всій митній території України.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Як громадянин України віком 66 років, Ви можете безперешкодно в’їхати до України на авто зі шведською реєстрацією – як на власному, так і за нотаріальним дорученням (із правом виїзду за кордон). Для в’їзду достатньо мати техпаспорт, водійське посвідчення, паспорт і діючу "Зелену картку". Якщо авто не ваше, доручення слід оформити в Швеції з апостилем (легалізація в посольстві не обов’язкова). У митниці нічого додатково оформлювати не потрібно, якщо перебуватимете до 60 днів і не залишаєте авто в Україні. Виїзд назад до Швеції можливий без будь-яких обмежень.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пане Сергію!

    Щоб в'їхати до України на авто з іноземною реєстрацією Вам потрібно:

    1. Стати на тимчасовий консульський облік в Швеції https://sweden.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/konsu... та отримати відповідну довідку.
    2. Перереєструвати авто на себе
    3. Застрахувати авто.

    На українській митниці Ви повинні письмово задекларувати авто та зобов'язатись вивезти його протягом 60 днів після в'їзду.

    Сплачувати митні платежі не потрібно.

    Згідно статті 380 Митного кодексу України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n3296

    4. Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    Якщо Ви не хочете ставати тимчасовий консульський облік, то

    1. Ввезення транспортних засобів на іноземній реєстрації для особистого користування дозволяється на строк до 10 діб без сплати будь-яких платежів.

    2. Ви можете тимчасово ввезти авто до України на строк строк до одного року під письмове зобов’язання про його зворотнє вивезення за умови письмового декларування в порядку та після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Після виїзду з України - Вам сплачені платежі повинні повернути.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВИ РЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ.

    ВИ ПОВИННІ ЗНАХОДИТИСЯ НА КОНСУЛЬСКОМУ ОБЛІКУ.

    МИТНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    Стаття 380. Особливості тимчасового ввезення громадянами транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України

    4. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу.

    {Абзац другий частини четвертої статті 380 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2510-IX від 15.08.2022 }

    Транспортні засоби, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепи до них, що класифікуються за товарною позицією 8716 згідно з УКТ ЗЕД, які ввозяться громадянами-резидентами у зв’язку з виконанням своїх обов’язків за укладеними трудовими договорами з підприємствами-нерезидентами, що підтверджується документами відповідних компетентних органів країни реєстрації підприємства-нерезидента, для цілей цього Кодексу вважаються транспортними засобами особистого користування. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України таких транспортних засобів дозволяється на строк до 10 діб за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу.

    {Частину четверту статті 380 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2612-VIII від 08.11.2018 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2510-IX від 15.08.2022 }

    Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п’ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

    Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    5. Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.

    6. Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    7. У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання митним органам достатніх доказів їх втрати чи зіпсування. Дозволяється поміщення таких транспортних засобів у митний режим знищення або руйнування.

    8. Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації.

    Порядок державної реєстрації транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

    ---

    Ось детальніше про штрафи та наслідки:

    • За перше порушення (перевищення строку перебування авто або передача його іншій особі): Штраф 8500 грн.
    • За повторне порушення протягом року: Штраф 17 000 грн з позбавленням права керування на 1 рік та можливим оплатним вилученням автомобіля.
    • За передачу автомобіля іншій особі, якщо це не передбачено законодавством: Штраф 34 000 грн.
    • За перевищення строку транзитного перевезення або тимчасового ввезення:
      • Перевищення на строк від 20 до 30 діб - 85 000 грн.
      • Перевищення на строк більше 30 діб, а також у разі втрати або розкомплектування авто - 170 000 грн або конфіскація.
    • У разі втрати або конфіскації автомобіля: Сума штрафу може досягати 170 000 грн, або автомобіль може бути конфісковано.

    Важливо: Навіть сплата штрафів не звільняє від обов'язку вивезти автомобіль з України.

    В ІНШОМУ ВИПАДКУ ВАМ НЕОБХІДНО БУДЕ В ЯКОСТІ ЗАСТАВИ СПЛАЧУВАТИ ВСІ МИТНІ ПЛАТЕЖІ.

    ТРАНЗИТ ТАКОЖ НЕМОЖЛИВ.

    ТРАНЗИТ ТІЛЬКІ ДЛЯ АВТО КОМЕРЦІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ.

    Транспортні засоби, зареєстровані з іноземною реєстрацією, можуть бути ввезені громадянами в Україну у двох режимах:

    • тимчасового ввезення
    • транзиту

    Згідно статті 90 Митного кодексу України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між митними органами однієї чи кількох країн або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

    Відповідно до частини 1 статті 95 Митного кодексу України в залежності від виду транспорту, встановлюються такі строки транзитних перевезень:

    1. автомобільний транспорт - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб);
    2. залізничний транспорт - 28 діб;
    3. авіаційний транспорт - 5 діб;
    4. морський та річковий транспорт - 20 діб;
    5. трубопровідний транспорт - 31 доба;
    6. трубопровідний транспорт (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.
    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВИ РЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ.

    ВИ ПОВИННІ ЗНАХОДИТИСЯ НА КОНСУЛЬСКОМУ ОБЛІКУ.

    МИТНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    Стаття 380. Особливості тимчасового ввезення громадянами транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України

    4. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов’язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу.

    {Абзац другий частини четвертої статті 380 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2510-IX від 15.08.2022 }

    Транспортні засоби, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД, та причепи до них, що класифікуються за товарною позицією 8716 згідно з УКТ ЗЕД, які ввозяться громадянами-резидентами у зв’язку з виконанням своїх обов’язків за укладеними трудовими договорами з підприємствами-нерезидентами, що підтверджується документами відповідних компетентних органів країни реєстрації підприємства-нерезидента, для цілей цього Кодексу вважаються транспортними засобами особистого користування. Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України таких транспортних засобів дозволяється на строк до 10 діб за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу.

    {Частину четверту статті 380 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2612-VIII від 08.11.2018 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2510-IX від 15.08.2022 }

    Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п’ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

    Громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

    5. Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.

    6. Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

    7. У разі втрати чи повного зіпсування тимчасово ввезених транспортних засобів особистого користування внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється за умови надання митним органам достатніх доказів їх втрати чи зіпсування. Дозволяється поміщення таких транспортних засобів у митний режим знищення або руйнування.

    8. Транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб, підлягають державній реєстрації.

    Порядок державної реєстрації транспортних засобів особистого користування, тимчасово ввезених на митну територію України громадянами, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

    ---

    Ось детальніше про штрафи та наслідки:

    • За перше порушення (перевищення строку перебування авто або передача його іншій особі): Штраф 8500 грн.
    • За повторне порушення протягом року: Штраф 17 000 грн з позбавленням права керування на 1 рік та можливим оплатним вилученням автомобіля.
    • За передачу автомобіля іншій особі, якщо це не передбачено законодавством: Штраф 34 000 грн.
    • За перевищення строку транзитного перевезення або тимчасового ввезення:
      • Перевищення на строк від 20 до 30 діб - 85 000 грн.
      • Перевищення на строк більше 30 діб, а також у разі втрати або розкомплектування авто - 170 000 грн або конфіскація.
    • У разі втрати або конфіскації автомобіля: Сума штрафу може досягати 170 000 грн, або автомобіль може бути конфісковано.

    Важливо: Навіть сплата штрафів не звільняє від обов'язку вивезти автомобіль з України.

    В ІНШОМУ ВИПАДКУ ВАМ НЕОБХІДНО БУДЕ В ЯКОСТІ ЗАСТАВИ СПЛАЧУВАТИ ВСІ МИТНІ ПЛАТЕЖІ.

    ТРАНЗИТ ТАКОЖ НЕМОЖЛИВ.

    ТРАНЗИТ ТІЛЬКІ ДЛЯ АВТО КОМЕРЦІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ.

    Транспортні засоби, зареєстровані з іноземною реєстрацією, можуть бути ввезені громадянами в Україну у двох режимах:

    • тимчасового ввезення
    • транзиту

    Згідно статті 90 Митного кодексу України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між митними органами однієї чи кількох країн або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

    Відповідно до частини 1 статті 95 Митного кодексу України в залежності від виду транспорту, встановлюються такі строки транзитних перевезень:

    1. автомобільний транспорт - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб);
    2. залізничний транспорт - 28 діб;
    3. авіаційний транспорт - 5 діб;
    4. морський та річковий транспорт - 20 діб;
    5. трубопровідний транспорт - 31 доба;
    6. трубопровідний транспорт (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.

Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України