Задайте питання юристу

938 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 16 липня 2025, питання №139564 500₴

«Отримуючи першу вищу освіту. Який із варіантів можливий, що б у довідці ЄДБО не було пункту «Н, порушує» послідовність навчання?!

Громадянин 1993 р народження. О 2010р. Вступав до ВНЗ, з якого згодом був відрахований в 2013р. На даний момент, є бажання поновитись/вступити до іншого ВНЗ так як, ВНЗ з якого відрахували, поновлюють тільки на заочну форму навчання керуючись рекомендаційним листом МОН ( громадян після 25 р не приймати на стаціонар). Поновитись в іншому ВНЗ не можу, тому що немає в базі ЄДБО.
Таке питання:
1. Якщо я відновлюсь у ВНЗ з якого відрахували, на 2й курс заочної форми навчання, згодом переведусь до іншого ВНЗ на стаціонарну форму навчання - чи буде це порушення в довідці ЄДБО в пункті про порушення послідовності навчання «ні, порушує»
2. Вступити до ВНЗ на перший курс, та потім через суд, довести що «не порушує»
Як краще зробити, та/чи взагалі який варіант краще?!
Дякую.

Відповіді юристів (5)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, МИХАЙЛО! Вам зобов"язані видати академічну довідку. Вона потрібна що для поновлення в цьому ж закладі, що при поновленні в іншому, що під час переведення з одного закладу в інший.

    Перш за все заклад освіти з якого Ви були відраховані - зобов"язані Вам видати академічну довідку встановленого зразка, зареєстровану в ЄДЕБО.

    З цією довідкою Ви можете бути поновлені в будь-якому закладі освіти, склавши академрізницю.

    При переведенні з одного закладу в інший, за умови поновлення на заочну - так само Вам зобов"язані будуть видати ту саму академічну довідку.

    Згідно з абзацом 8 частини першої статті 46 Закону України "Про вищу освіту", Особа, відрахована із закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС. Зразок академічної довідки затверджує центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки.

    {Абзац восьмий частини першої статті 46 в редакції Закону № 3062-IX від 02.05.2023}

    Ця норма є імперативною і не підлягає розширеному тлумаченню закладами освіти при реалізації делегованих державою повноважень по видачі документів про освіту державного зразка, в тому числі дипломів та академічних довідок, які наразі видаються у вигляді, подібному до додатка європейського зразка і реєструються в ЄДЕБО (Єдиній електронній базі з питань освіти).

    Також на цей рахунок некомпетентним і абсолютно безграмотним ректорам та їх підлеглим було в 2024 році надіслано Лист-роз"яснення Міністерства освіти і науки України за підписом заступника міністра Михайла Вінницького.

    Лист МОН № 1/211-24 від 05.01.24 року "Про особливості видачі академічних довідок"

    Керівникам закладів фахової передвищої, вищої освіти усіх форм власності та сфер управління,

    Державному підприємству "Інфоресурс", Державному підприємству "Інформаційно-іміджевий центр"

    Міністерство освіти і науки України інформує про завершення доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, зокрема в частині автоматичного формування номерів академічних довідок при доданні здобувачу освіти статусу навчання «Відраховано із ЗО» (у картці фізичної особи автоматично формується тип документа «Академічна довідка» та генерується відповідний номер в ЄДЕБО).

    Інформуємо, що заповнення поля «Академічна довідка» є обов'язковим при встановленні наступних статусів навчання: «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого 30)». Водночас, обов'язкове використання номерів академічних довідок, згенерованих в ЄДЕБО, рекомендуємо запровадити з 15.01.2024. До 15.01.2024 заклад освіти матиме технічну можливість використання номерів академічних довідок, як згенерованих в ЄДЕБО, так і сформованих відповідно до внутрішньої інструкції з діловодства закладу освіти.

    Більш детальну інформацію про роботу з академічними довідками в ЄДЕБО розміщено в розділі «Новини ЄДЕБО» від 10.10.2023 (щодо релізу 12.34.7).

    Принагідно надаємо роз'яснення щодо необхідності видачі академічних довідок при відрахуванні здобувачів освіти.

    Відповідно до абзацу восьмого частини першої статті 46 Закону України «Про вищу освіту», особа, відрахована із закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів, передбачених у статті 44 Закону України «Про фахову передвищу освіту», особа, відрахована із закладу фахової передвищої освіти до завершення навчання, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін (предметів), отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС.

    Водночас Міністерством освіти і науки України здійснюється робота щодо дебюрократизації процесів документообігу в закладах освіти та відповідне вдосконалення нормативно-правової бази.

    Рекомендуємо закладам освіти користуватися наступними рекомендаціями щодо видачі академічних довідок:

    детальніше рекомендації дивіться в листі за посиланням.

    Зазначені рекомендації будуть відображені в новій редакції Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки, яке наразі перебуває у процесі погодження з заінтересованими сторонами.

    З повагою

    Заступник Міністра Михайло Винницький

    Тож дивіться, щоб Вам видали не папірець і не довідку на бланку ДП "Зоря" старого зразка, а документ у форматі А-4 схожий на Додаток до диплома європейського зразка і з проводкою його через ЄДЕБО.

    Також наказом Міністерства освіти і науки України від 07.02.2024 № 134 було затверджено Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки

    Згідно з пунктами 4, 5 розділу ІІ цього Положення, Особі, яка відрахована із закладу вищої освіти у порядку, визначеному цим Положенням (крім відрахування у зв’язку із завершенням навчання за відповідною освітньою програмою, а також у разі, якщо особа не приступила до занять), видається академічна довідка.

    Особа, відрахована із закладу вищої освіти до завершення навчання за освітньою програмою, отримує академічну довідку, що містить інформацію про результати навчання, назви дисциплін, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС.

    Ніякі умови при видачі документів про освіту та оригіналів документів, які зберігаються в закладі в особовій справі - не передбачений і не може мати юридичну силу для людин, адже заклад вищої освіти поза освітнім процесом не може нав"язувати свої правила громадянам, і змушувати їх діяти не у спосіб, який визначено законом.

    ОТЖЕ, в будь-якому разі Вам треба вибивати з ледарів у закладі освіти академічну довідку. Без неї Ви не зможете реалізувати задумане за будь-яким з планів.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Михайло!

    Поновитись в іншому ВНЗ не можу, тому що немає в базі ЄДБО.

    Інший ВНЗ готовий Вас поновити на навчанні?

    1. Якщо я відновлюсь у ВНЗ з якого відрахували, на 2й курс заочної форми навчання, згодом переведусь до іншого ВНЗ на стаціонарну форму навчання - чи буде це порушення в довідці ЄДБО в пункті про порушення послідовності навчання «ні, порушує».

    Так, дійсно, відповідно до Наказу МОН №910:

    "1. Тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану в Україні призупинити:

    поновлення (включаючи допуск до освітнього процесу після завершення строку переривання навчання) на денну або дуальну форми здобуття освіти, крім наступних категорій осіб:

    • особи, які на дату поновлення не досягли граничного віку направлення на базову військову службу, визначеного статтею 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • здобувачі освіти, які мали перерву в навчанні у зв’язку з вагітністю та пологами або доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку у передбачених законодавством випадках);
    • особи, звільнені з військової служби після 24 лютого 2022 року;
    • особи, які поновлюються для здобуття освіти за медичними або фармацевтичними спеціальностями, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • особи, яким було надано академічну відпустку тривалістю не більше одного року за медичними показаннями (у тому числі у разі її продовження до двох років), у зв’язку з участю в програмі академічної мобільності або у зв’язку із сімейними обставинами, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • особи, які поновлюються до складу курсантів вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, закладів фахової передвищої спеціалізованої військової освіти;
    • особи, які на дату поновлення не досягли граничного віку направлення на базову військову службу, визначеного статтею 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», та поновлюються зі складу курсантів вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, закладів фахової передвищої військової освіти, закладів фахової передвищої спеціалізованої військової освіти;
    • особи, які розпочали здобуття фахової передвишої або вищої освіти в закладах освіти за кордоном та повернулися для продовження здобуття освіти в Україну (за умови наявності державного визнання документа про освіту та академічної довідки, на підставі яких здійснюється переведення);
    • іноземці та особи без громадянства (за умови наявності державного визнання документа про освіту та академічної довідки, на підставі яких здійснюється переведення)".

    Проте, окрім поновлення заборонено також і переведення згідно того ж Наказу:

    1. Тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану в Україні призупинити:

    переведення здобувачів фахової передвищої та вищої освіти на денну або дуальну форми здобуття освіти з інших форм здобуття освіти, крім наступних категорій осіб:

    • особи, які на дату переведення не досягли граничного віку направлення на базову військову службу, визначеного статтею 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
    • особи, звільнені з військової служби після 24 лютого 2022 року;
    • іноземці та особи без громадянства (за умови наявності державного визнання документа про освіту та академічної довідки, на підставі яких здійснюється переведення);

    Отже, Ви зможете поновитись у ВНЗ на заочну форму, але все одно не зможете після того перевестись на дену форму навчання.

    Тобто, по-суті, поновлення у ВНЗ з якого Ви були відраховані не вважатиметься порушенням послідовності здобуття освіти згідно алгоритму МОН, але не надасть Вам права на відстрочку, оскільки Ви навчатиметесь на заочній формі.

    Переведення ж до іншого закладу освіти на дену форму надало б Вам право на відстрочку згідно того ж алгоритму МОН, але Ви не зможете перевестися, оскільки є заборона відповідно до Наказу МОН №910.

    Відповідно до листа МОН " Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти":

    Разом з тим, не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти:

    1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання – за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє – за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання – за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє – за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)»

    2. Вступити до ВНЗ на перший курс, та потім через суд, довести що «не порушує».

    Як варіант, так. Вступати заново до ВНЗ та звертатись до адміністративного суду із позовною заявою до МОН щодо зобов'язання внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення Вами черговості здобуття освіти.

    Можливо, якщо у ЄДЕБО відсутні дані про Ваше попереднє навчання, при вступі до іншого ВНЗ у довідці буде зазначаенно "Так, не порушує".

    Як краще зробити, та/чи взагалі який варіант краще?!

    На мою думку - другий.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас, Михайло!

    Якщо в базі ЄДЕБО немає інформації про Ваше перше навчання, то цілком можливо, що вступивши на перший курс до іншого ВНЗ система вкаже, що Ви не порушуєте послідовність здобуття освіти.

    На жаль, якщо у довідці ЄДЕБО буде вказано, що Ви порушуєте послідовність здобуття освіти, то Вам не оформлять відстрочку ні онлайн через РЕЗЕРВ+, ні при особистій явці до ТЦК.

    З логічних міркувань Ви не порушуєте послідовність здобуття освіти, адже якщо Ви не отримали диплом бакалавра - Ви не здобули відповідний освітній рівень, тому повторно вступивши до бакалаврату Ви повинні мати право на відстрочку, адже здобуватимете рівень освіти, який є вищим за раніше здобутий (середня освіта).

    АЛЕ, на жаль, формування довідки відбувається згідно алгоритмів на підставі рекомендаційного листа МОН (не є нормативно-правовим актом, має лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлює правових норм) і відрахування з ВНЗ розцінюється як здобутий рівень освіти. В їхньому розумінні для збереження послідовності освіти - студент повинен ПОНОВЛЮВАТИСЬ у закладі освіти, а не повторно вступати на той же самий або нижчий рівень.

    Проте, ситуація ускладнюється тим, що згідно Наказу МОН № 910 від 24.06.2024 року: https://ips.ligazakon.net/document/RE42290?from=legislation&hide=true тимчасово на період воєнного стану ПРИЗУПИНЯЄТЬСЯ як ПОНОВЛЕННЯ (включаючи допуск до освітнього процесу після завершення строку переривання навчання) так і ПЕРЕВЕДЕННЯ на денну або дуальну форми здобуття освіти (крім певних категорій осіб).

    Якщо підете до ТЦК із довідкою ЄДЕБО, де вказано про порушення послідовності здобуття послідовності освіти - Вам відмовлять у відстрочці, направлять на ВЛК, а потім вручать повістку на відправку.

    Тому, щоб мати право на відстрочку Вам потрібно вступити на перший курс бакалаврату і якщо в довідці ЄДЕБО буде вказано про порушення, то оскаржувати його у судовому порядку.

    Згідно пункту 1 частини 3 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    ".. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за РАНІШЕ ЗДОБУТИЙ рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

    Для оформлення відстрочки Вам необхідно надати ТЦК :

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    2. Довідку про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    3. Військово-обліковий документ.

    Як бачите, головним документом для оформлення відстрочки є саме довідка з ЄДЕБО, яка формується відповідальними особами ВНЗ.

    Якщо в довідці буде зазначено, що послідовність освіти зберігається (запис "Так, не порушує") - тоді Ви можете оформити відстрочку онлайн через Резерв+ або особисто звернувшись до ТЦК.

    Якщо в довідці з ЄДБО зазначено, що Ви порушуєте послідовність освіти - Ви можете спробувати оскаржити дане рішення ВНЗ у судовому порядку

    Для оскарження довідки ЄДБО Вам потрібно звернутись Окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, ДП “Інфоресурс” (далі - відповідачі), в якому зобов`язати їх внести зміни до довідки ЄДЕБО.

    Перед зверненням до суду Вам потрібно звернутись до МОН та ДП "Інфоресурс" з листом щодо коригування даних у ДОВІДЦІ ЄДЕБО. Якщо Вам відмовлять - тоді цей лист прикладіть до позовної заяви.

    Загалом перелік документів для звернення до суду виглядає наступним чином - позовна заява, копія довідки ЄДБО, виписка з ЄДЕБО (https://info.edbo.gov.ua/check-person/), лист-відповідь на Ваше звернення до ДП "Інфоресурс" та МОН, копії документів про здобуту освіту.

    Вже є достатньо судової практики, де суд стає на сторону здобувача освіти, з одним із таких рішень можете ознайомитись за посиланням - https://reyestr.court.gov.ua/Review/122036300

    На час оскарження довідки з ЄДЕБО - Ви не маєте права на відстрочку. Проте, можна буде подати клопотання про забезпечення позову, тобто щоб на час розгляду справи ТЦК не мало права Вас мобілізувати, але чи задовольнити дане клопотання - суд вирішує на власний розсуд.

    Загалом у Вас є такі варіанти розвитку подій:

    1. Оскаржити довідку з ЄДЕБО у судовому порядку.

    2. Знайдіть іншу підставу для відстрочки, яка передбачена статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    Якщо підете до ТЦК із довідкою ЄДЕБО, де вказано про порушення послідовності здобуття послідовності освіти - Вам відмовлять у відстрочці, направлять на ВЛК, а потім вручать повістку на відправку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Для предметної відповіді потрібно, аби Ви сформували виписку з ЄДЕБО. Ось посилання: https://info.edbo.gov.ua/check-person/

    Після отримання виписки побачимо, що краще зробити.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Конституція України (ст. 53) гарантує кожному право на освіту. Водночас, ст. 65 Конституції покладає обов’язок захищати Вітчизну. Тому законодавець встановив механізм відстрочок як спробу збалансувати ці два права.

    Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» право на відстрочку від мобілізації мають:здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури і вступили на навчання до досягнення ними 25-річного віку.

    Додатком 5 до Постанови Кабінету Міністрів України 560 визначено перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”:

    Для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів окрім самої заяви про надання відстрочки, це:

    • довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

    Інформація про студентів та аспірантів зберігається в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Починаючи з 16 травня 2024 року для оформлення відстрочки до ТЦК слід подати довідку, сформована в ЄДЕБО. Ця довідка видається закладом освіти на підставі даних, внесених до ЄДЕБО. Також відстрочку можна отримати через застосунок "Резерв+" у випадку, якщо дані студента (аспіранта) містяться у ЄДЕБО.

    Що робити студенту, якщо порушено право на відстрочку?:

    Перевірити відповідність формі навчання. Подати документи до ТЦК та СП.

    У разі відмови:

    • Отримати письмову відмову ТЦК;
    • Звернутися до адміністративного суду із позовом.
    • Подати заяву до Офісу Омбудсмана.

    ОТЖЕ:

    1. ПЕРЕВІРТЕ ІНФОРМАЦІЮ ПРО СЕБЕ В РЕЄСТРІ ЄДЕБО:

    https://info.edbo.gov.ua/

    ЯКЩО Р РЕЄСТРІ НЕМАЄ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ВАШЕ ВІДРАХУВАННЯ - ВСТУПАЙТЕ НА ПЕРШИЙ КУРС ТА ОТРИМУЙТЕ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    2. В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ ДОВОДЬТЕ ВАШЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    Аналіз судової практики дає підстави зробити висновок, що ефективний спосіб судового захисту порушених прав здобувачів освіти щодо не надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути різні, або «по великому колу» з поданням позову про внесення змін до довідки ЄДЕБО до Міністерства освіти і науки України та технічного адміністратора, або «по скороченому» шляху – з позовом про надання відстрочки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, навіть, з довідкою ЄДЕБО «Ні, порушує послідовність». Головне – максимально повно зібрати докази, правильно виписати правову аргументацію, врахувати всі можливі негативні наслідки для здобувача освіти і вжити необхідних процесуальних заходів для їх уникнення.

    ОЗНАЙОМТИСЯ:

    https://unba.org.ua/publications/print/10060-vidst...


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України