Задайте питання юристу

938 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 18 липня 2025, питання №139670

Здравствуйте. Умер мой отец (в 2000 г.), он был сыном моей бабушки. Недавно умер дедушка, и бабушка отказалась от его наследства (квартира на Кичкасе и дом в селе) в пользу второго сына. Сейчас у бабушки осталась 1/3 квартиры. Буду ли я иметь право на часть этой доли после её смерти — как наследница своего отца?

Здравствуйте. Умер мой отец (в 2000 г.), он был сыном моей бабушки. Недавно умер дедушка, и бабушка отказалась от его наследства (квартира на Кичкасе и дом в селе) в пользу второго сына. Сейчас у бабушки осталась 1/3 квартиры. Буду ли я иметь право на часть этой доли после её смерти — как наследница своего отца?
И если бы бабушка не отказалась от своего наследства в пользу второго сына, я имела бы право на его часть ?

Відповіді юристів (2)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Дідусь це рідний батько Вашого батька? Якщо так, то Ви маєте право на спадщину за правом представлення. Тому якщо не пройшло 6 місяців Ви можете звернутись до нотаріуса та подати заяву про прийняття спадщини або поновлювати строк прийняття спадщини у судовому порядку.

    Якщо бабуся не складе заповіт або не подарує свою частку квартири, то Ви також матимете право на ту частку квартири, яка належала б Вашому батьку.

    Спадкування за правом представлення надає можливість спадкоємцям п’ятої черги за законом переміститися у вищу чергу

    Згідно зі статтею 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Частиною першою статті 1266 ЦК України передбачено, що внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    Спадкуванням за правом представлення – це такий порядок набуття права на спадкування за законом при якому спадкоємці п’ятої черги включаються до складу першої, другої чи третьої черги замість спадкоємця внаслідок того, що він помер до відкриття спадщини. По своїй суті спадкування за правом представлення – це специфічний порядок набуття права на спадкування за законом, і він не є окремою підставою або видом спадкування. У такому разі суб’єктами спадкування за правом представлення будуть певні спадкоємці за законом. Спадкування за правом представлення надає можливість спадкоємцям п’ятої черги за законом переміститися у вищу чергу (першу, другу або третю чергу).

    Тобто під спадкуванням за правом представлення розуміється особливий порядок закликання до спадкування спадкоємців за законом (та деяких інших осіб), коли одна особа у випадку смерті іншої особи, яка є спадкоємцем за законом, до відкриття спадщини нібито заступає її місце і набуває право спадкування тієї частки у спадковому майні, яку отримав би померлий спадкоємець, якби він був живий на момент відкриття спадщини.

    При спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступенів, це означає, що у разі смерті до відкриття спадщини дітей спадкодавця, право на спадкування переходить до їхніх дітей (онуків спадкодавця), у разі смерті до відкриття спадщини онуків спадкодавця, право на спадкування отримають їхні діти (правнуки спадкодавця) тощо.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анна!

    Здравствуйте. Умер мой отец (в 2000 г.), он был сыном моей бабушки. Недавно умер дедушка,

    Дідусь був батьком Вашого батька чи вітчимом?

    и бабушка отказалась от его наследства (квартира на Кичкасе и дом в селе) в пользу второго сына.

    Потрібно розуміти чи був Ваш батько сином дідуся.

    Сейчас у бабушки осталась 1/3 квартиры. Буду ли я иметь право на часть этой доли после её смерти — как наследница своего отца?

    Так, за правом представлення. Ви матимете право на половину спадщини. Тобто 1/3 квартири буде розподілена порівну між Вами та другим сином бабусі. Проте, за умови того, що бабуся не складе заповіт, наприклад, на другого сина.

    И если бы бабушка не отказалась от своего наследства в пользу второго сына, я имела бы право на его часть ?

    Якщо б бабуся прийняла спадщину після смерті дідуся, то Ви б мали право й на останню після смерті бабусі, але так само за умови того, що бабуся не склала б заповіту.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України