Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
938 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
За несколько дней до войны , вышла замуж, указала в загсе что согласна взять фамилию мужа ( в свидетельстве о браке указано что беру фамилию мужа)
Через пару дней началась война, я уехала с города и страны и не поменяла свою фамилию.
Муж умер , а я так и не поменяла фамилию и до сих пор на девичьей , живу заграницей
Вопрос , могу ли я как-то официально оставить свою девичую фамилию без замены на мужа фамилию , чтобы не менять все документы в несколько сторон
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Щоб повернути дівоче прізвище після смерті чоловіка, необхідно звернутися до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) та подати заяву про зміну прізвища. Вам знадобиться свідоцтво про смерть чоловіка та свідоцтво про шлюб (якщо воно у вас є). Після розгляду заяви та видачі свідоцтва про зміну імені, необхідно буде внести зміни до всіх документів, що містять ваше прізвище.
Смерть одного з подружжя об'єктивно припиняє існування шлюбу як сімейного союзу дружини та чоловіка (ст.104 СКУ).
ФАКТИЧНО ЗАРАЗ ВСІ ВАШІ ДОКУМЕНТИ НЕДІЙСНІ.
ПІСЛЯ ТОГО ЯК ВИ ОТРИМАЄТЕ СВІДОЦТВО ПРО ЗМІНУ ПРІЗВИЩА, ВАМ НЕОБХІДНО БУЛО Б ЗНОВУ ОФОРМИТИ ДОКУМЕНТИ НА ДІВОЧЕ ПРІЗВИЩЕ.
ОТЖЕ, ВАМ НЕОБХІДНО БУДЕ ЗВЕРНУТИСЯ ЗА КОНСУЛЬТАЦІЄЮ ДО ЦНАП, ЩО ВАМ РОБИТИ В ВАШІЙ СИТУАЦІЇ.
ЯКЩО ВИ НІЧЬОГО НЕ ЗРОБИЬЕ, В МАЙБУТНЬОМУ ЦЕ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО НЕБАЖЕНИХ НАСЛІДКІВ ПРИ ОФОРМЛЕННІ ДОКУМЕНТІВ, ПІДПИСАННЯ ДОГОВОРІВ ТА ІНШЕ.
Юрист, м. Харків, 19 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРЫЙ ДЕНЬ! К сожалению Вам нужно менять документы на фамилию мужа, а потом уже возвращать свою прежнюю, если захотите. Без этого никак не выйдет, если Вы планируете сохранять какую-то связь с Украиной, а не смените гражданство и продолжите жить в другой стране мира. Существенная коллизия юридическая выходит, которых в нашей правовой системе Украины очень много, в том числе с вязанных с гипер-цифровизацией процессов и разработкой программ и сервисов айтишниками без участия юристов-практиков. Вот и выходят подобные ситуации.
Смена фамилии после женитьбы не является обязательной, но если Вы решили сменить фамилию и об этом указано в свидетельстве о браке, то пропуск срока для смены паспорта является административным правонарушением, за которое предусмотрен штраф от 17 до 51 грн.
Как правило этот штраф оплачивается в ЗАГСе при обращении и выявлении такого нарушения.
То есть ничего страшного в этом нет. Можете сменить фамилию в любое время.
НО, смена фамилии - удостоверенная Свидетельством о браке, как подтверждением заключения Акта гражданского состояния, не привязана к действительности брака.
Ваша фамилия изменена с даты заключения брака. Использовать прежнюю формально Вы не можете.
Удивительно, что Ваши документы не аннулировали. Как правило паспорт внутренний и заграничный после смены фамилии в ЗАГСе прекращает своё действие в течении месяца. Запись об этом появляется в том числе в Едином государственном демографическом реестре.
Потому может так быть, что Ваш паспорт не действителен больше. Как минимум внутренний, а то и заграничный.
Прекращение брака в связи со смертью супруга происходит автоматически и не требует дополнительного оформления развода. Свидетельство о смерти супруга является достаточным подтверждением прекращения брака.
НО, прекращение брака не свидетельствует об утрате приобретённой фамилии, если Вы не сменили документы. Потому рассказы, что ничего страшного - фамилию можно не менять - не соответствуют действительности. Рано или поздно это может вылезти боком не только в вопросах наследства, т.к. по закону у Вас недействительный паспорт на фамилию, которую Вы сменили.
В случае несвоевременной замены старый загранпаспорт становится недействительным, и об этом информируется Государственная пограничная служба Украины. В связи с тем, что Украина интегрирована в мировое сообщество, то путём обмена информацией рано или поздно информацию о Вашем недействительном паспорте могут почерпнуть и за границей.
У Вас есть "ДIЯ"? Проверьте действителен ли вообще Ваш паспорт, в том числе заграничный. Также можно узнать на какую фамилию Ваше свидетельство о рождении.
Паспорт по старой фамилии после женитьбы становится недействительным. Согласно украинскому законодательству, после смены фамилии в связи с женитьбой, необходимо заменить внутренний паспорт в течение одного месяца с даты заключения брака, иначе он считается недействительным.
Потому формально, УВЫ, Вам нужно менять паспорта на фамилию мужа. И факт прекращения брака при этом не является основанием не приводить свои документы в надлежащий вид.
За помощью в смене паспортов Вы можете обратиться в представительство ДП "ДОКУМЕНТ" в одной из стран ЕС. https://pasport.org.ua/centers
Кроме паспортов для обмена Вам нужно будет также свидетельство о браке.
Если загран действителен из-за несогласованностей в работе реестров и баз данных в Украине (и такое бывает), то конечно можно попытаться оставить всё как есть, но во-первых Вам больше никогда не выдадут паспорт заграничный на старую фамилию (это я Вам гарантирую 100 %), когда срок действия этого паспорта закончится, т.к. миграционная служба делает запрос в ЗАГС и им дадут ответ, что Вы сменили фамилию и стало быть Ваши документы на добрачную фамилию - НЕДЕЙСТВИТЕЛЬНЫ.
Во-вторых, Вы не сможете оформить наследство за мужем.
В-третьих, если Ваш паспорт будет проверять полиция или пограничники по своим базам, то им тоже может подтянуть данные, что Ваш внутренний паспорт, а возможно и загран - недействительны.
Потому лучше сделать действительно двойную работу, чем оказаться без действующего паспорта вне Украины.
После приведения документов в надлежащий вид - Вы действительно можете вернуть добрачную фамилию, путём обращения в ЗАГС.
Также можно обратиться в консульство Украины за границей, но учитывая , что в консульствах работают малограмотные лентяи, то они скорее всего Вас отправят в ЗАГС в Украине для решения этого вопроса.
Перепрыгнуть эти шаги Вам никто не даст. И если раньше можно было играться с документами, то сейчас в стране фактически "диктатура автоматизированных реестров и баз данных" (то есть приоритет имеют данные в реестрах и базах, а не в бумажных документах, свидетельствах, паспортах и т.д.), а потому все такие "фортели" с документами, в том числе с двумя парами документов на разные фамилии и т.д., которые проходили раньше в Украине и чем пользовались некоторые граждане, сейчас уже не проходят в большинстве случаев. Потому не рекомендую с этим играть, а поступить по закону.
Это поверьте самый бескровный и дешевый для Вас вариант. Потому что потом придется очень долго и дорого судиться с гос.органами Украины, которые не признают Ваши документы. При этом формально органы власти будут правы и даже суд Вам не поможет не менять документы и не возвращать добрачную фамилию исключительно установленным в законе путём, то есть путём подачи заявления в ЗАГС или консульство и приложение к заявлению копии свидетельства о смерти супруга (с предъявлением оригинала).
Но заковыка в том, что Вам без смены фамилии даже свидетельство о смерти мужа в ЗАГСе никто не выдаст. Т.к. в свидетельстве о браке указана другая фамилия. Установить принадлежность документа Вам можно будет только через суд.
Извините за возможно не совсем тот ответ, который Вы ожидали. Моя задача не только понравиться клиенту, а разъяснить ситуацию как это по закону и в особенности на практике. Чтоб потом не было стыдно перед людьми, которым насоветовал одно, а вышло совсем иначе.
Учитывая, что Украина в большей степени бюрократическое государство, нежели демократическое, то букву закона и процедур тут соблюдают неукоснительно в отношении обязанностей граждан.
Вы можете обратиться за разъяснением в Государственную миграционную службу Украины и Министерство юстиции Украины. Они Вам официально подтвердят всё то, что я написал в своей консультации.
С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Ви повинні були змінити всі документи упродовж місяця після того, як уклалаи шлюб. Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, відведений термін для обміну паспорта становить один місяць з дати укладання шлюбу. Якщо не поміняти паспорт протягом місяця, такий паспорт вважається недійсним.
Основні документи, які потрібно було оновити після зміни прізвища:
Отже, оскільки Ви не змінили паспорт, то останній вважається недійсним й тому просто так не вийде залишитись на дівочому прізвищі.
Тож, Вам необхідно отримати нові документи спочатку на прізвище чоловіка, а вже потім знову змінити прізвище й надалі знову міняти документи. При тому, якщо Ви не перебуваєте на консульському обліку за кордоном, то для зміни прізвища на дівоче Вам прийдеться їхати в Україну особисто.
Процедура зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) регламентована ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Порядком розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи.
Згідно з Порядком, громадяни України, які проживають на території України, звертаються із заявами про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем їх проживання; а громадяни України, які постійно проживають за кордоном, — до дипломатичного представництва або консульської установи України, в якій вони перебувають на постійному консульському обліку (надалі – уповноважені органи).
Особа, яка бажає змінити ім’я (прізвище, по батькові) подає відповідну заяву та пред’являє український (закордонний) паспорт. У випадку зміни імені дитини віком від 14 до 16 років потрібно подати свідоцтво про народження, довідку з місця проживання та заяву батьків (одного з батьків) або піклувальника про надання згоди на зміну імені.
До заяви про зміну імені одночасно додаються такі документи:
Вказаний перелік документів є вичерпним.
Заява про зміну імені (прізвища, по батькові) розглядається відділом державної реєстрації актів цивільного стану у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважних причин цей строк може бути продовжений, але не більш як на три місяці, за наявності письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції в Автономній Республіці Крим, Головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі. Дипломатичні представництва, консульські установи України розглядають заяви про зміну імені у шестимісячний строк з дня її подання.
Після отримання заяви на зміну імені уповноважені органи пересилають матеріали до органу внутрішніх справ за місцем проживання заявника для отримання висновку про можливість зміни імені. Орган внутрішніх справ здійснює перевірку на предмет перебування заявника під слідством, судом, адміністративним наглядом; наявності у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку; офіційного звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника. Ці фактичні обставини є підставами для відмови у наданні дозволу на зміну імені. Окрім цього, відповідно до ст. 295 Цивільного кодексу, подання заявником неправдивих відомостей про себе також тягне за собою відмову в наданні дозволу на зміну імені.
За результатами розгляду заяви уповноважені органи готують та надсилають заявникові висновок про надання дозволу на зміну імені або відмову в його наданні. Вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на зміну імені визначено у ч. 6 ст. 295 Цивільного кодексу, тому отримання неправомірної відмови, з підстав, які не передбачені законодавством, можна оскаржити в судовому порядку.
Заявник, якому надано дозвіл на зміну імені, може протягом трьох місяців звернутися для реєстрації зміни імені до уповноважених органів, які складають актовий запис про зміну імені. Якщо заявник без поважних причин у зазначений строк не звернувся для реєстрації зміни імені, дозвіл на зміну імені втрачає силу і потрібно подавати нову заяву.
За державну реєстрацію зміни імені громадяни України, які проживають на території України, сплачують державне мито, а громадяни, які постійно проживають за кордоном, — консульський збір. Розмір державного мита встановлений Декретом Кабінету Міністрів у розмірі — 0,3 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (наразі це 5,1 грн), у разі повторної зміни імені — 3 неоподаткованих мінімуми доходів громадян (51 грн). Уповноважені органи видають заявникові свідоцтво про зміну імені.
Після державної реєстрації зміни імені особа повинна обміняти паспорт(и) протягом місяця, про що робиться відповідна відмітка.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Запоріжжя, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрый день. Просмотрите главу 5 Семейного кодекса Украины. Может найдёте основания для признания брака недействительным.
Если найдутся основания, можете нанять адвоката для подачи соответствующего иска в Суд и признать брак недействительным.
После этого не придётся менять никакие Ваши документы.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Перевірте Ваш паспорт за базою недійсних документів ДМС https://dmsu.gov.ua/services/nd.html
Якщо по базі він світиться як недійсний, то Ви вже не можете його використовувати.
Вам доведеться спочатку змінити своє дівоче прізвище на прізвище чоловіка. Це можна зробити на підставі свідоцтва про шлюб звернувшись в ДП "Документ" за кордоном або ДРАЦС на території України.
Потім Ви можете змінити прізвище назад на дівоче, але це вже буде не так швидко, адже протягом місяця можна відновити своє дошлюбне прізвище лише у разі розірвання шлюбу в ДРАЦС або в суді.
У Вашому випадку має місце припинення шлюбу внаслідок смерті одного з подружжя, тому зміна прізвища може зайти до 6 місяців відповідно до:
Якщо Ви маєте штамп про постійне місце проживання за кордоном та перебуваєте на постійному консульському обліку, то змінити прізвище можете в посольстві або консульстві України.
Якщо штампу не маєте, то державна реєстрація зміни імені проводиться за Вашою заявою про зміну імені у відділі ДРАЦС за Вашим місцем проживання на території України.
Процедура зміни прізвища
1. Вам потрібно звернутися в ДРАЦС за зареєстрованим місцем проживання та надати такі документи:
2. Заява про зміну прізвища подається ОСОБИСТО у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України.
3. Заява про зміну імені відділом державної реєстрації актів цивільного стану розглядається у ТРИМІСЯЧНИЙ строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документів про зміну імені та висновку територіального органу Національної поліції України про можливість зміни імені готує висновок про надання дозволу на зміну імені (додаток 15) або про відмову у зміні імені (додаток 16) в двох примірниках, один з яких надсилає Вам.
У разі надання дозволу на зміну прізвища Ви у тримісячний строк від дня його надання відділом ДРАЦС можете звернутися особисто для державної реєстрації зміни імені до відділу ДРАЦС, яким складається актовий запис про зміну імені. Якщо Ви без поважних причин у зазначений строк не звернулися до відділу ДРАЦС для державної реєстрації зміни імені, дозвіл на зміну прізвища втрачає силу.
Відмова у наданні дозволу на зміну прізвища може бути оскаржена в суді в установленому порядку.
Отримавши свідоцтво про зміну імені, з ним та паспортом, ви звертаєтесь до міграційної служби: якщо у вас паспорт-книжечка - за місцем своєї реєстрації, якщо ID-картка - до будь-якого підрозділу служби.
Процедура оформлення паспорта громадянина України на нове ім’я не відрізняється від процедури звичайного оформлення паспорта, більше про неї за лінком https://dmsu.gov.ua/poslugi/pasport-gromadyanina-u...
З повагою, юрист Дерій В.О.!
а якщо мій паспорт дійсний? Пише що «Iнформацiя про визнання недійсним документа в базах даних ДМС відсутня«
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіВ такому випадку ДМС просто не отримало інформацію про те, що він підлягає обміну. І цілком можливо, що в консульстві або паспортному столі його не приймуть (при отриманні адміністративних послуг) і повідомлять про це ДМС.
1) якщо він підлягає обміну у зв’язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв’язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім’я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації);
2) виявлення помилки в інформації, внесеній до нього;
3) непридатності для подальшого використання;
4) припинення громадянства України або скасування рішення про громадянство України;
5) коли його заявлено як втрачений або викрадений та подано заяву-анкету про оформлення нового паспорта;
6) смерті особи, на ім’я якої його було оформлено;
7) закінчення строку його дії або прийняття рішення про оформлення паспорта у зв’язку з обміном до закінчення строку його дії;
8) оформлення паспорта/паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства;
9) неотримання його заявником протягом двох років, а у випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 97 цього Порядку, - протягом трьох років.
У разі подання особою у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта у зв’язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв’язку із зміною написання латинськими літерами складових імені “прізвище”, “ім’я” у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації), виявленням помилки в інформації, внесеній до паспорта, або в разі його непридатності для подальшого використання паспорт, що підлягає обміну, визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.
У разі неподання особою протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації), документів для його обміну за наявності в ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації або надходження такої інформації від відділів державної реєстрації актів цивільного стану паспорт, який підлягає обміну, визнається недійсним.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВ БАЗАХ ДМС ІНФОРМАЦІЇ ПРО НЕДІЙСНІСТЬ ПАСПОРТА І НЕ МОЖЕ БУТИ.
НЕДІЙСНІСТЬ БУДЕ ВИЯВЛЕНА ПРИ ВЗАЄМОДІЇ З ДЕМОГРАФІЧНИМ РЕЄСТРОИ.
ВАШ ПАСПОРТ СТАВ НЕДІЙСНИМ, КОЛИ БУЛО ОФОРМЛЕНЕ СВІДОЦТВО ПРО ШЛЮБ.