Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
938 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день! В мене така ситуація: я знаходжусь за кордоном і хочу продати мій мотоцикл який знаходиться в Україні. Але я не можу переоформити його через дію бо мене виписали з житла де я був прописаний (дія пише що не знайшла задеклароване місце проживання в реєстрі.) Покупець каже що це не проблема і маючи техпаспорт та мої паспортні дані він сам зможе зняти мотоцикл з обліку.
Отже в мене наступні запитання
- яка найпростіша схема продажу мотоциклу віддалено?
- чи можна взагалі переоформити переоформити мотоцикл якщо я офіційно ніде не прописан?
- чи є потенційна небезпека для мене у варіанті який надав покупець (використання моїх паспортних даних або штрафи пдд на мене)?
Дякую.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (3)
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ЄДИНИЙ МОЖЛИВИЙ ШЛЯХ - НАДАТИ ДОВІРЕНІСТЬ НА ПРОДАЖ МОТОЦИКЛА. ІНШОГО ШЛЯХУ Я НЕ БАЧУ.
Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі. Про це нагадали у Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції.
Довіреність дозволяє довіреній особі діяти від імені довірителя: представляти інтереси, укладати правочини, підписувати договори та заяви тощо. Як правило, правочини з нерухомістю, транспортними засобами, корпоративними правами, тощо можуть здійснюватись лише на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
Якщо людина, перебуваючи за кордоном, хоче оформити нотаріально посвідчену довіреність для використання в Україні, то вона може зробити це декількома способами:
1. Посвідчити довіреність у консульстві;
2. Посвідчити довіреність у нотаріуса країни її перебування.
Посвідчення у консульстві
Головною перевагою саме цього способу оформлення довіреності є те, що довіреність, видана у консульській установі, не потребує подальшої легалізації та перекладу, є чинною на території України з моменту її вчинення і може використовуватися відразу.
Довіреності (їх дублікати) на право розпорядження майном, у тому числі транспортними засобами, а також довіреності, видані в порядку передоручення, їх скасування або припинення дії, підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей безпосередньо консулом, що має доступ до Єдиного реєстру довіреностей через інформаційну мережу Міністерства юстиції України або через Міністерство закордонних справ України.
Довіреність на вчинення правочину, який відповідно до його змісту може бути вчинений лише особисто довірителем, консулом не посвідчується.
Посвідчення у нотаріуса
Громадяни, які проживають за кордоном, також мають право оформити довіреність у місцевого нотаріуса, звернувшись до найближчої нотаріальної контори. Порядок складання та оформлення довіреності регулюється законодавством відповідної іноземної держави. Як правило, довіреність оформлюється іноземною мовою.
Як оформити довіреність за кордоном для українців: перелік документів
Для оформлення довіреності необхідно:
1. Записатись на прийом.
2. Бажано підготувати в електронному вигляді проєкт довіреності. У тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження юридичної особи) представника й особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посаду, яку вони займають. У довіреностях на ім'я адвокатів зазначаються їх статус та членство в адвокатському об'єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об'єднання). Строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. У довіреності на укладання договору дарування має бути встановлено ім’я обдаровуваного, інакше така довіреність є нікчемною.
3. Особисто прибути в консульство або до нотаріуса у прийомний день з такими документами:
4. Оплатити консульський збір або нотаріальні послуги. У разі звернення до нотаріуса можливо знадобляться послуги перекладача.
Представник зобов'язаний вчиняти правочин за наданими йому повноваженнями особисто. Він може передати свої повноваження частково або в повному обсязі іншій особі в разі, якщо це встановлено договором між особою, яку представляють, і представником або законом, або якщо представник був вимушений до цього з метою охорони інтересів особи, яку він представляє.
Легалізація довіреності
Легалізація - це надання документу законності.
Після оформлення довіреності потрібно буде подбати про її належну легалізацію та переклад на українську мову. Що стосується порядку легалізації, то він залежить від держави, де була оформлена довіреність. До прикладу, довіреності, оформлені у Польщі або Чехії, не потребують легалізації взагалі, оскільки двосторонні міжнародні договори між Україною та цими державами передбачають взаємне визнання документів без додаткових формальностей. Якщо ж говорити про більшість держави Європи, Великобританію, США та Канаду, то достатнім буде проставити на довіреності апостиль.
Апостиль — це спеціальний штамп, який підтверджує справжність підпису, статус особи, яка підписала документ, та, за необхідності, автентичність печатки або штампа, якими скріплено документ. Ця процедура спрощує легалізацію документів для використання в країнах, які є учасниками Гаазької конвенції від 5 жовтня 1961 року.
Апостиль зазвичай проставляється системою міністерства юстиції країни, де посвідчується довіреність.
Тому, звертаючись до нотаріуса краще відразу уточнити, чи не може він самостійно замовити проставлення апостилю, або дізнатися про процедуру такого завірення самим довірителем.
Вже на території України слід перекласти довіреність та апостиль на українську мову, засвідчивши переклад нотаріально. Після вчинення цих дій довіреність можна використовувати в Україні.
Адвокат, м. Миколаїв, 34 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Дмитро!
Найпростішої схеми у даному випадку не існує, є найбезпечніша схема, яка включає оформлення довіреності на третю особу в Україні, яка від Вашого імені укладе із покупцем договір купівлі-продажу в СЦ МВС або ж у нотаріуса.
Таку довіреність Ви можете оформити у консульстві України, проте за умови, що маєте е-ВОД та не перебуваєте у розшуку ТЦК.
В іншому ж варіанті - довіреність можна оформити у місцевого нотаріуса. В такому разі довіреність буде необхідно легалізувати (залежно від країни перебування), надіслати в Україну, де перевести на українську мову та завірити переклад нотаріально.
Місце реєстрації є необов'язковим для оформлення довіреності.
Перелік документів, який подається при перереєстрації ТЗ:
(у разі відсутності в зазначених документах відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщені особи додатково подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено фактичне місце проживання, або пред’являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка)
Так, така небезпека є. Продаж авто по техпаспорту або ж за довіреністю не убезпечує Вас від того, що новий власник переоформить авто на себе. Отже, найчастіша проблема у такому випадку - це штрафи, які Ви будете отримувати, як власник ТЗ
Продаж автомобіля за технічним паспортом, хоч і дозволяє оформити угоду швидше і без бюрократичної тяганини, також не вигідна і продавцю. По-перше, автовласник після такого продажу продовжує юридично нести відповідальність за транспортний засіб, тож усі штрафи приходитимуть на його ім'я, а у разі ДТП саме до нього будуть пред'явлені претензії від постраждалих або кримінальна відповідальність за смертельний результат. По-друге, у разі несплати штрафів (а новий власник може про них не знати), саме на Вас будуть накладені штрафні санкції у вигляді заморожування рахунків, арешту майна тощо.
Навіть якщо Ви захоче самостійно зняти транспорт з обліку, без наявності ТЗ та оригіналу технічного паспорта зробити цього законним способом вже не вийде.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Без зареєстрованого місця проживання або ВПО Ви не зможете продати мотоцикл через ДІЮ.
Ту схему, яку описав покупець не раджу Вам використовувати, адже без Вас або Вашого представника по нотаріальній довіреності мотоцикл не перереєструвати неможливо. Покупець отримавши техпаспорт буде просто їздити на непереоформленому мотоциклі і всі штрафи зафіксовані в автоматичному режимі будуть приходити на Вас.
Тому, єдиний спосіб законно продати мотоцикл - це оформити нотаріальну довіреність на свого представника, який з покупцем звернеться до нотаріуса або сервісний центр МВС та укладуть договір купівлі-продажу.
Якщо потрібно швидко оформити довіреність - тоді її потрібно оформляти в іноземного нотаріуса (при цьому необхідно проставити апостиль та в Україні здійснити нотаріальний переклад на державну мову), якщо Ви маєте достатньо часу - тоді Ви можете звернутись в консульство.
При зверненні до консульства Ви обов'язково повинні мати електронний військово-обліковий документ(е-ВОД), що містить відповідний QR-код. Його можна оформити в Резерв+ або через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
Документи для оформлення довіреності подаються за попереднім записом
За наявності зразка тексту довіреності потрібно завчасно (мінімум за 2 робочі дні до прийому) надіслати його в електронній формі виключно у форматі WORD (.doc, .docx) на електронну пошту установи із зазначенням імені та прізвища заявника, а також дати прийому.
ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ ДОВІРЕНОСТІ У ДЕНЬ ПРИЙОМУ НЕОБХІДНО ПОДАТИ ДО УСТАНОВИ ТАКІ ДОКУМЕНТИ:
1. Заповнена та власноручно підписана заява - на прийомі заява подається вже заповненою.
2. Діючий паспорт громадянина України для виїзду за кордон заявника (закордонний паспорт) + копія першої сторінки (у випадку відсутності закордонного паспорта можна подати діючий внутрішній паспорт + копії сторінок з відмітками);
3. Копія РНОКППП заявника;
4. Копія документів довіреної особи, а саме копії 1-2 сторінки паспорта громадянина України (внутрішній паспорт), копію сторінки з пропискою, а також копію українського ідентифікаційного номера довіреної особи,
5. Копія технічного паспорта транспортного засобу, в разі посвідчення довіреності на розпорядження автомобілем.
6. Квитанція про сплату консульського збору. Оплата консульського збору здійснюється виключно банківською карткою за допомогою POS-терміналу в залі прийому громадян.
Довіреність посвідчується в день подачі всіх необхідних документів та сплати консульського збору.
Якщо у Вас немає військово-облікового документа, то оформити довіреність в консульстві Ви не зможете. Залишається лише варіант оформити довіреність в іноземного нотаріуса.
В залежності від країни перебування - Вам потрібно звернутися до іноземного нотаріуса, посвідчити довіреність на іноземній мові та проставити штамп апостиль.
Потім дану довіреність Ви пересилаєте своєму представнику на території України, де він піде до українського нотаріуса та здійснить нотаріальний переклад на українську мову.
З повагою, юрист Дерій В.О.!