Задайте питання юристу

939 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Соціальне забезпечення, 24 липня 2025, питання №139899

Пенсія по віку для громадянина РФ

Добрий день. Громадянка РФ з посвідкою на постійне місце проживання, отримувала пенсію по віку в Україні до повномасштабного вторгнення, після окупації міста отримувати пенсію перестала. Тільки зараз виїхала з окупації на підконтрольну територію України. Чи має право вона знову отримувати пенсію? І чи мають їй виплатити кошти, котрі не платили ці 3 роки?

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анастасія!

    Перш за все, цій громадянці треба звернутись до місцевого управління ПФУ, а вже далі вирішувати питання по ситуації.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Братченко Віра Юріївна

    Доброго дня, Анастасіє!

    Згідно пункту 14-4 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії згідно з цим Законом проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та Російської Федерації неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

    Постановою КМУ від 11 лютого 2025 р. № 299 “Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” було деталізовано на підзаконному рівні процедуру інформування про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення РФ та встановлено строки такого інформування — до 31 грудня 2025 року.

    Обов'язок інформування про неодержання пенсії від РФ стосуються саме пенсіонерів, які під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію та станом на 23.06.2024, тобто на дату набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення” отримували пенсію.

    Враховуючи вищезазначене, в строк до 31 грудня 2025 року слід подати письмове повідомлення до територіального підрозділу Пенсійного фонду України про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення РФ.

    Поряд з цим, постановою Правління Пенсійного Фонду України від 20 листопада 2023 року №49-2 затверджено Порядок встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв’язку. Ви маєте можливість проінформувати органи Пенсійного фонду України в режимі відеоідентифікації про неодержання пенсії від РФ.

    Після подання заяви про вищезазначене інформування слід подати заяву про перерахунок та виплату недоотриманої пенсії.

    У разі отримання відмови, у Вас є право на оскарження рішення про відмову у шестимісячний термін до окружного адміністративного суду з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права згідно ст. 122 КАС України.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України