Задайте питання юристу

952 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 27 вересня 2025, питання №142487 800₴

Необхідність постановки на військовий облік

Мені 40 років, я є громадянином України від народження, але дізнався про це лише 2022 року. В Україні ніколи не був. Отримав у 2022 році ID-карту та закордонний паспорт у ДП «Документ» у Варшаві, без РНОКПП (якщо отримуєш документ після 16 років, РНОКПП не роблять. Заяву на нього потрібно надсилати окремо).

Через відсутність РНОКПП мене немає Bank-ID і немає доступу до Дія. Але зміг віддалено відкрити рахунок у Monobank.

При цьому я бачу в новинах на сайті, що всім громадянам 25-60 років потрібно стати на облік, інакше загрожують штрафи. Враховуючи, що я ніколи не був в Україні і що я не маю можливості зайти в Резерв+ та інші державні сервіси, чи потрібно мені щось робити? Встати на облік у консульстві я теж не можу, бо в моїй країні немає консульства України.

Відповіді юристів (5)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВАША СИТУАЦІЯ НЕ СТАНДАРТНА - ЦЕ ПРАВОВА ПРОГАЛИНА.

    ЯКЩО ВИ НІКОЛИ НЕ МАЛИ МІСЦЯ РЕЄСТРАЦІЇ В УКРАЇНІ, ЖОДНОГО РАЗУ ЗА ЖИТТЯ НЕ ВІДВІДУВАЛИ ТЦКСП, ТО ВИ НЕ СТОЇТЕ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ, А ОТЖЕ ПРИТЯГНУТИ ВАС ДО АДМІНІСТРАТИВНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НЕМОЖЛИВО.

    Уряд за ініціативою Міністерства оборони спростив процедуру постановки та зняття громадян з військового обліку.

    Юнаки, яким виповнилося 17 років, тепер зможуть стати на військовий облік дистанційно через мобільний застосунок Резерв+, без відвідин ТЦК та без проходження ВЛК.

    Громадяни віком 25-60 років, які досі не перебувають на військовому обліку без законних підстав, будуть обліковані автоматично.

    Процедура зняття з обліку українців, які досягли граничного віку перебування в запасі, також буде автоматизована.

    Відповідні зміни внесено до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (постанова від 30 грудня 2022 року № 1487).

    Детальніше про ключові новації:

    1. Взяття на облік призовників. Щороку з 1 січня до 31 липня громадяни України чоловічої статі, яким у поточному році виповнюється 17 років, вперше беруться на військовий облік. Це можна зробити:

    • Дистанційно — через мобільний застосунок Резерв+ (електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста).
    • Особисто — прибувши до районного чи міського ТЦК та СП з необхідними документами.

    Постановка на такий облік здійснюється без обов’язку проходження чи направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК).

    2. Автоматична постановка на облік. Усі громадяни України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які не перебували на військовому обліку без законних підстав, будуть поставлені на такий облік автоматично. Це зменшить кількість ручних операцій та потребу відвідувати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

    ---

    Консульські установи України не займаються військовим обліком і, відповідно, не уповноважені оновлювати військово-облікові дані. Вищеописаний механізм подачі заяви про взяття на військовий облік визначає консульську установу лише як елемент ланцюга передачі згаданої заяви до компетентних органів в Україні. Консульські установи України не несуть відповідальності за забезпечення факту взяття громадянина України на військовий облік.

    Відповідно до Постанови КМУ 1487 від 30.12.2022 (зі змінами від що вносяться до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №563) пункту 52:

    Закордонні дипломатичні установи України:

    інформують призовників віком від 18 до 25 років, які перебувають на постійному або тимчасовому консульському обліку;

    під час особливого періоду інформують військовозобов’язаних та резервістів, які не мають відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та сприяють їх поверненню в Україну;

    повідомляють про взяття на постійний або тимчасовий консульський облік або зняття з нього призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем перебування їх на військовому обліку за списком (додаток 15) засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів (до впровадження такої електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів повідомлення здійснюється у семиденний строк з дати взяття на постійний або тимчасовий консульський облік або зняття з нього на офіційну адресу електронної пошти органу ведення військового обліку, яка розміщена на його офіційному веб-сайті).

    Військовий облік громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, здійснюється районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів на загальних засадах.

    ---

    А ОТ ПРИЇДЖАТИ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ ДО УКРАЇНИ, Я ВАМ НЕ РАДЖУ:

    1. ВЕЛИКА ЙМОВІРНІСТЬ ВАШОЇ МОБІЛІЗАЦІЇ.

    2. ВАС НЕ ДОЗВОЛЯТЬ ПЕРЕТИН КОРДОНУ ПРИ ВИЇЗДІ З УКРАЇНИ.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Євгене!

    Встати на військовий облік через українське консульство Ви не змогли б за будь яких умов, оскільки така постановка передбачена тільки для тих громадян, яки виїжджали за кордон на ПМП.

    Щодо Вашого питання, то дійсно у мережі наявна відповідна інформація. Пов'язано це з тим, що до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" були внесені зміни про автоматичне взяття на облік громадян чоловічої статі у віці від 25 до 60 років (зміни ще не опубліковані).

    Проте й станом на зараз дану норму містить Постанова КМУ №932 "Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    "17-1. Стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

    Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів” та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”.

    На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.

    Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

    Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду."

    При цьому я бачу в новинах на сайті, що всім громадянам 25-60 років потрібно стати на облік, інакше загрожують штрафи. Враховуючи, що я ніколи не був в Україні і що я не маю можливості зайти в Резерв+ та інші державні сервіси, чи потрібно мені щось робити? Встати на облік у консульстві я теж не можу, бо в моїй країні немає консульства України.

    На жаль Ви не зможете стати на облік ані через консульство, ані через Резерв+. Щодо консульстава, то ситуацію описав Вам вище. В іншому ж варіанті для взяття на облік необхідно особисто прибути до ТЦК.

    Відповідно до Постанови КМУ №1487:

    "81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

    Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова".

    З приводу штрафів від ТЦК, то Ви повинні розуміти, що реальне стягнення може бути накладено тільки після складання протоколу та постанови про притягнення Вас до адміністративної відповідальності. При тому і перше, і друге відбувається при Вашій присутності в ТЦК. Далі залишається ще багато питань, оскільки Ви не маєте ані місця реєстрації, ані РНОКПП, аби взагалі була можливість накласти на Вас стягнення.

    Згідно "ІНСТРУКЦІЇ зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення"

    "1. Протокол складає уповноважена посадова особа територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

    2. Протокол складається українською мовою.

    Не допускаються закреслення чи виправлення записів, що вносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої він складений.

    У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляється прочерк.

    3. У протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

    4. Під час складання протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, уповноваженою особою, яка складає протокол, доводиться зміст статті 63 Конституції України та роз'яснюються права та обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі та ставиться підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

    Протокол підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, та особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. За наявності свідків протокол може бути підписано також і цими особами.

    5. Уповноважена посадова особа, яка склала протокол, пропонує особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, ознайомитися із складеним протоколом, дати письмове пояснення по суті вчиненого правопорушення із проставлянням свого підпису та дати. Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, можуть бути викладені на окремому аркуші з відміткою про це в протоколі.

    Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, має право робити зауваження і надавати пояснення щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

    У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу уповноважена посадова особа, яка складала протокол, робить про це відповідний запис та засвідчує його своїм підписом із зазначенням дати.

    Відмова від пояснення або підписання протоколу також може підтверджуватися підписами свідків.

    Відмова від підписання протоколу, а також відсутність свідків не є підставами для припинення складання протоколу.

    6. До протоколу долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

    Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.

    Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.

    8. Протокол (у разі його складення) та матеріали про адміністративне правопорушення формуються у справу про адміністративне правопорушення (далі - справа).

    9. Матеріали справи про адміністративне правопорушення подаються уповноваженою посадовою особою, якій надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення, керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки, для її розгляду у порядку, визначеному КУпАП.

    10. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляється про дату, місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три доби до дня розгляду справи.

    Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляється про місце і час розгляду справи при підписанні протоколу (у разі його складення) або окремим повідомленням про розгляд справи (додаток 8), яке вручається особі особисто під підпис або надсилається (в тому числі централізовано) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу місця проживання (перебування), зазначену особою під час уточнення облікових (персональних) даних, або на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

    Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не повідомляється про місце і час розгляду справи у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, якщо особа подала заяву про визнання правопорушення.

    У разі оформлення повідомлення про розгляд справи на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки засвідчує його особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

    В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім’я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів.

    11. Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення (додаток 4) (далі - постанова).

    12. У справі керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який її розглядає, відповідно до статті 284 КУпАП виносить одну з таких постанов:

    про накладення адміністративного стягнення - за формою згідно з додатком 4, а у разі подання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, заяви про визнання правопорушення - за формою згідно з додатком 6;

    15. Постанова відповідно до статті 285 КУпАП оголошується негайно після закінчення розгляду адміністративної справи.

    Копія постанови протягом трьох днів вручається або надсилається особі, щодо якої цю постанову винесено. Копія постанови вручається особі, притягнутій до адміністративної відповідальності, особисто під підпис. У постанові зазначається дата її вручення і ставиться підпис правопорушника. У разі якщо копія постанови надсилається поштою, про це робиться відповідна відмітка у справі, до якої долучається повідомлення про вручення поштового відправлення".

    Тож, з урахуванням того, що Ви ніколи не були та не збираєтесь приїжджати в Україну, не бачу підстав для того, аби Вас повинно було хвилювати автоматичне взяття на облік в ТЦК. Як також не бачу потреби у встановленні застосунку Резерв+, оскільки останній не надасть Вам можливості стати на облік.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас, Євгене!

    Чи плануєте Ви повертатись до України?

    За штраф не хвилюйтесь, адже без Вашої особистої присутності в ТЦК Вам його не випишуть та й перебуваючи за кордоном Вам нічого не загрожує, але якщо Ви плануєте повертатись до України, то без оформленої відстрочки існує ризик мобілізації на першому ж блокпості.

    Після оформлення біометричних паспортних документів скоріш за все Вас уже взяли на військовий облік автоматично (шляхом взаємодії реєстрів ДМС та Реєстру Оберіг).

    Інформацію про перебування на військовому обліку можете перевірити оформивши електронний військово-обліковий документ через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Ви можете спробувати авторизуватись у застосунку "Дія" за допомогою монобанк, а якщо не вийде то використовуйте ID-картку або біометричний закордонний паспорт https://paperless.diia.gov.ua/instruction/yak-avto...

    Що потрібно:

    - Смартфон з NFC-модулем (перевірте, чи працює Google Pay / Apple Pay).

    - ID-картка або Біометричний закордонний паспорт.

    Покрокова інструкція:

    1. Завантажте застосунок "Дія" з App Store або Google Play.

    2. Виберіть авторизацію через NFC.

    3. Сфотографуйте першу сторінку паспорта (з MRZ-кодом).

    4. Прикладіть паспорт до задньої частини смартфона для зчитування через NFC.

    5. Підтвердіть свою особу за допомогою PhotoID.

    6. Створіть 4-значний PIN-код.

    7. Створіть Дія.Підпис.

    Після цього можна зареєструватися на порталі Дія та оформити е-ВОД.

    Щодо штрафу, то ТЦК не мають права без Вашої присутності винести ПОСТАНОВУ про притягнення до адміністративної відповідальності

    Сам процес накладення штрафу виглядає так:

    1. Спочатку ТЦК повинен належним чином повідомити Вас про місце та час розгляду справи (звичайно ж, якщо Ви не подасте заяву про визнання штрафу через Резерв+ або поштою)

    2. Потім проходить сам розгляд справи за Вашої присутності. Відповідно до ст. 268 КУпАП, Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, подавати заяви; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, а також про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-9 цього Кодексу.

    3. Після розгляду справи, керівник ТЦК виносить постанову, яка повинна містити:

    • найменування органу (прізвище, ім’я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову;
    • дату розгляду справи;
    • відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування;
    • опис обставин, установлених під час розгляду справи;
    • зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення;
    • прийняте у справі рішення.

    ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Справа про адміністративне правопорушення розглядається за Вашої присутності. А так як Ви перебуваєте за кордоном, то сповістити Вас належним чином не зможуть. (Проте, якщо Ви подасте заяву про визнання правопорушення та притягнення Вас до адмінвідповідальності за Вашої відсутності - то протокол не складається, а Вам відразу надішлють постанову про штраф, який Ви будете зобов'язані сплатити.)

    Якщо ж Вас взагалі не повідомлять про час та місце розгляд справи та винесуть постанову про накладення штрафу - ТЦК порушить Ваші права як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Таке рішення ТЦК може бути оскаржене через електронний суд.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Успіхів Вам!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, пане ЄВГЕН! ВСЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ВАШИХ ПЛАНІВ. ШТРАФИ ВАМ НЕ ЗАГРОЖУЮТЬ. ЯКЩО ВИ ДІЗНАЛИСЯ ПРО СВОЄ ГРОМАДЯНСТВО УКРАЇНИ, ТО МАЙНА В УКРАЇНІ і АКТИВІВ У ВАС МАБУТЬ НЕМАЄ. ТОЖ НАВІТЬ У РАЗІ НЕЗАКОННИХ РІШЕНЬ ОРГАНІВ ВЛАДИ, ВАМ ТА ВАШИМ АКТИВАМ НІЧОГО НЕ ЗАГРОЖУЄ. НА ЖАЛЬ ВИ ТАКИЙ НЕ ОДИН. ЦЕ ЗАГАЛЬНА ПРОБЛЕМА. ОСОБЛИВО ДЛЯ ГРОМАДЯН, ХТО ВЗАГАЛІ НЕ МАЄ ВНУТРІШНЬОГО ПАСПОРТА УКРАЇНИ, так як ще з 90-х або пізніше виїхав на постійне місце проживання за кордон. Штраф Вам не можуть оформити, бо Ви не на обліку і Вас туди поставити дистанційно станом на зараз НЕМОЖЛИВО. А отже і ШТРАФ ВАМ НЕМОЖЛИВО ВИПИСАТИ, бо немає ТЦК, в якому Ви перебуваєте на обілку або мали б перебувати за місцем проживання.

    Якщо Вам видали паспорти в 2022 році, то вони чинні до 2032 року. Тож Вам немає чого переживати. Звісно якщо немає потреби в отриманні другого паспорта, якщо місця для ВІЗ в першому закінчилися. Тоді треба звернутися до ДП "Документ" за другим паспортом.

    ОДНАК, ВИ ДО ВИРІШЕННЯ ЦІЄЇ КОЛІЗІЇ і ВИКОНАННЯ ГЕНШТАБОМ СВОЇХ ОБОВ"ЯЗКІВ НЕ МОЖЕТЕ ПРИЇХАТИ В УКРАЇНУ, а потім виїхати з України, бо за віком підлягаєте мобілізації та може бути Ваше силове затримання та примусова мобілізація. Хоча навіть якби Ви були на обліку, то без відстрочки - Вас "приймуть" на першому ж блок-пості або ще на кордоні.

    На щастя ще не додумалися до створення ТЦК за межами території України, а тому, оскільки ТЦК як орган військового обліку та управління діє за територіальним принципом існує проблема в постановці на облік осіб, які місця проживання в Україні не мають. А так само не мають РНОКПП, який можна оформити або особисто в Україні, або шляхом направлення заповненої форми заяви поштою. При цьому заява за формою має бути нотаріально засвідчена. А якщо країна не має з Україною договору про визнання документів без легалізації, то ще й засвідчена Апостилем згідно з вимогами Гаазької конвенції 1961 року. Для Польші наприклад не треба Апостиль, а для Німеччини - треба.

    Дивно, що у Вас в країні немає консульства. Це Князівство Ліхтенштейн?! Бо наскільки я знаю консульство України є всюди, окрім РФ. В Ліхтенштейні обслуговування громадян України здійнсює консульський відділ Посольства України в Швейцарії. Аналогічна специфіка й в ряді інших країн, де посольство працює на кілька країн. Однак без військово-облікових документів послуги громадянам України не надаються, всупереч міжнародних зобов"язань України, взятих згідно з Віденською конвенцією та міжнародним правом, що факично дає право громадянам України звертатися за політичним захистом в країнах перебування, адже Україна не виконує свої зобов"язання перед своїми ж громадянами.

    Вже пройшли цей весь шлях з клієнтом з Казахстану, якого батьки ще 5-річним хлопчиком вивезли в Казахстан і де він уже багато років жив по дозволу на постійне проживання. Тепер людина не може обміняти паспорт на новий, бо у нього немає РНОКПП та прописки, що унеможливлює постановку на військовий облік, хоча Уряд це передбачив і доручив Генштабу ЗСУ визначити ТЦК, який буде ставити таких осіб на облік. Станом на літо, Генштаб ЗСУ свавільно не виконав відповідні положення Постанови КМУ, тобто діє злочинно, всупереч прямого доручення головного органу виконавчої влади України. Тут думаю треба адресувати питання пану Шмигалю, нині міністру оборони, а на момент прийняття постанови КМУ - прем"єр-міністра, який і підписував постанову Уряду, яку тепер не виконує Генштаб. Однак, може пан Шмигаль і не можу нічого зробити, бо Генштаб за межами підпорядкування Міністра оборони України. Генеральний штаб Збройних Сил України безпосередньо підпорядковується Головнокомандувачу ЗСУ та Президентові України, а не Міноборони. Тож мабуть вони не вважають за необхідне виконувати нормативно-правові акти Уряду (коли це їм не вигідно), а керуються якимись директивами 2024 року. Додаю до моєї консультації Вам відповідь, яку отримав в інтересах клієнта з аналогічного до Вашого питання - Лист Управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних сил України від 08.08.2025 р. № 116/2/1/6/75028.

    В цьому листі ігноруючи пряме запитання, адресоване не їм, а Генштабу ЗСУ щодо визначення ТЦК, який має ставити на облік осіб без реєстрації згідно з Постановою КМУ № 932, на ламаній українській мові з безліччю русизмів уповноважена особа командування ЗСУ заявляє, що у них бачте директива 2024 року є і кожен зобов"язаний сам з"явитись в Україну і стати на облік.

    Ось так і живемо, і працюємо. У кожного органу влади в якому працюють держслужбовці з невідомо якою освітою та кваліфікацією - своє уявлення.

    Скоро недалеок і до інтеграції "понять" як у кримінальних авторитетів в правому систему... Бо кожен себе вважає всеосяжною і нічим не обмеженою владою, якій не указ ні народ, ні Конституція, ні закони, ні суди України.

    Зважаючи на це дуже багато колег-адвокатів взагалі виїхали з України в 2024 - 2025 рр., адже кажуть, що не впевнені, що для людей з автоматами їх юридичні аргументи будуть аргументами... Адже застосування сили, побоїв та поламані кінцівки адвокатів - вже стали буденністю в роботі з ТЦК, чому свідченням є ряд заяв Ради адвокатів України на своєму офіційному сайті.

    Все не так просто, як здається, на жаль. І не так, як воно визначено Урядом та нормативно-правовою базою країни. У органів військового управління як бачимо своя "атмосфера" і своє право, яке не узгоджується з правом Української держави.

    Формально Вас мали поставити на облік при подачі документів на паспорт в ДП "Документ", але це неможливо фактично та практично для громадян, які не мають в Україні зареєстрованого місця проживання та не мають податкового номеру (РНОКПП).

    Звісно за 1-2 місяці могло щось змінитися, але я маю в цьому сумніви. Є варіант звернутися до Уряду України з запитанням, коли і як вони планують змусити Генштаб ЗСу виконувати постанови Кабміну та прямі доручення від Уряду, які для них обов"язкові в силу статті 2 Закону України "Про Збройні Сили України", ст. 9, 12-1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", ст. 9 Закону України "Про оборону України".

    Бо відверто подібні речі, це якась ганьба. І виходить що постанова Уряду № 932 - відвертий популізм, бо незважаючи на зміни до законодавства щодо можливості військового обліку, громадян України, які на ПМП за кордоном чи просто тимчасово за кордоном внаслідок війни, з інших причин, як то навчання, робота тощо. - такий облік неможливий чіерез бездіяльність органів військового управління, які не виконують прямі доручення Уряду.

    Тепер трохи посилань на нормативно-правові акти, які регулюють ці питання.

    Постанова Кабінету Міністрів України № 932 від 30.12.2024 "Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів" є постановкою, яка реалізує експериментальний проєкт з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Вона передбачає автоматичне взяття на військовий облік чоловіків віком від 17 до 25 років без необхідності відвідувати ТЦК чи проходити ВЛК, а також дозволяє автоматично ставити на облік чоловіків віком 25-60 років, які раніше не перебували на обліку.

    Тепер процитую Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2024 р. № 932 (в чинній редакції від 16.05.2025 р.), далі - Порядок № 932.

    Згідно з пунктом 7 Порядку № 932, Взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років здійснюється відповідальними посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання. Взяття на військовий облік громадян України, у яких відсутнє зареєстроване/задеклароване місце проживання, здійснюється визначеними Генеральним штабом Збройних Сил територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

    ВІдповідно до пункту 11-1 Порядку № 932. Стосовно громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які звернулися до відокремленого підрозділу до 24 квітня 2024 р. (включно) для оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон та їх не отримали, ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1-11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, та з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

    На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого цього пункту, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки здійснюється взяття зазначених осіб на військовий облік з формуванням військово-облікового документа в електронній формі.

    Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому цього пункту, здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/ задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

    Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    {Порядок доповнено пунктом 11-1 згідно з Постановою КМ № 163 від 14.02.2025}

    ОТЖЕ, треба вживати заходи для примусу Генштабу ЗСУ виконувати постанови Кабінету Міністрів України, в тому числі пряме доручення, виначене в пунктах 7, 11-1 Порядку № 932.

    Без цього на військовий облік Вас ніхто не поставить.

    При цьому розповіді про обов"язок по Конституції не скасовують ПРАВА людини і громадянина, які декларовані в розділі І Основні засади Конституції України і які ніхто не може скасувати, навіть в умовах воєнного стану, бо це буде означати повалення конституційного ладу та народовладдя в державі й узурпацію влади народу.

    Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу. Відсутність в Україні нормальної системи військового обліку, присвоєння податкових номерів та реалізації можливості постановки на облік громадян без адреси проживання в Україні, що проживають за кордоном - не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.

    Оскільки саме держава не виконала свій обов'язок запровадити внутрішню процедуру, що сприяло б юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають інтереси особи, то негативні наслідки вказаної бездіяльності мають покладатися саме на державу.

    Аналогічні правові позиції висловив Верховний Суд у своїх постановах від 03.07.2018 р. по справі № 819/33/17, від 04.04.2019 р. по справі № 819/1553/17, від 23.04.2019 р. по справі№ 802/1566/17-а, від 14.05.2019 р. по справі № 813/1514/17, від 14.08.2019 р. по справі № 372/1350/17, від 15.07.2021 р. по справі № 826/4789/17.

    При цьому, Верховний Суд, формуючи цитовані правові позиції також враховував висновки Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia, заява № 555/08, рішення від 20.05.2010 р.), «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincovа and Рine v. The Czech Republic, заява № 36548/97, рішення від 05.11.2002 р.), «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia, заява № 32457/05, остаточне рішення від 13.03.2008 р.), «Трго проти Хорватії» (Trgo v. Croatia, заява № 35298/04, остаточне рішення від 11.09.2009 р.) щодо застосування принципу «належного урядування», згідно якого державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

    Наостанок. Звісно дивно яким чином Монобанк дав Вам можливість без РНОКПП зареєструвати акаунт. Але можливо Ви щось не знаєте і у Вас є РНОКПП?

    Треба дивитись облікові дані в самому акаунті Монобанк.

    Водночас, якщо у Вас є Монобанк - Ви можете створити цифровий підпис в Монобанк. Інструкція як створити цифровий підпис за посиланням. https://ca.monobank.ua/

    Якщо вдасться, що малоймовірно, але все ж таки... Ви можете перевірити свій обліковий статус через браузерную версію ДІЇ на комп"ютері. https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Хоча сенсу в цьому немає, бо Вас 100 % не поставили б на військовий облік автоматично. Це могло б бути, якщо б Ви оформлювали паспорт в 2025 році, а не у 2022 році.

    З акаунтом Монобанк так само можете спробувати зареєструватися в Резерв+, однак сенсу в цьому не бачу.

    Штрафи ТЦК не мають міжнародного характеру, тому Вам дійсно немає чого переживати. До 2032 року (термін дії Ваших паспортів) в країні наведуть лад і приберуть цю вакханалію з військовим обліком громадян за кордоном, бо це юридичний нонсенс. Особливо в реаліях, коли від громадянства не можна відмовитись, бо президент чинить цьому супротив, ухиляючись від виконання обов"язків по підписанню указів щодо виходу цивільних осіб з громадянства України.

    Обов"язку прибувати в Україну під час війни у військовозобов"язаних громадян України чоловічої статі немає, по при хибні уявлення про це ТЦК та інших органів військового управління, які замість мобілізації резервістів та військових пенсіонерів, прокурорів, правоохоронців призовного віку, які мають зброю і навички її застосування, займаються знищенням цивільного непідготовленого населення України.

    Обгрунтовую це наступним.

    Згідно до статті 3 Конституції України

    Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

    Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

    Стаття 8 Конституції України декларує, що

    В Україні визнається і діє принцип верховенства права.

    Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

    Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

    Так само стаття 25 Конституції України нагадує нам, що Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

    Громадянин України не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі.

    Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.

    Усі ці статті належать до Розділу І Конституції України і не можуть бути обмежені, скасовані чи припинені БУДЬ-КИМ і ЗА БУДЬ-ЯКИХ УМОВ. Навіть в умовах правового режиму воєнного стану, адже обмеженню в силу статті 64 Конституції, обмежуватись можуть лише права і свободи, тобто положення Розділу ІІ Конституції України.

    Суди України неодноразово констатували, що "Перебування будь-якої особи на всій території України, починаючи з 24 лютого 2022 року, не може вважатись безпечним та несе значну кількість ризиків для життя та здоров`я такої особи. «…»

    Зокрема з цього виходив Верховний Суд у пункті 53 постанови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 03 квітня 2024 року у справі № 420/645/23 (провадження № К/990/37901/23) https://reyestr.court.gov.ua/Review/118108955

    ТОБТО, за наявності можливостей - Ви звісно можете оформити податковий номер. Але це матиме для Вас ряд негативних наслідків, як то обмін інформацією про Вас з податковою службою України і країни перебування, а так само тягар необхідності проходження процедур уникнення подвійного оподаткування і доведення відсутності у Вас статуса податкового резидента України.

    Оскільки в Україні з бюджетом значні проблеми, податкові органи вишукують будь-які джерела наповнення бюджету та оподаткування громадян. А саме тому, податковий номер - це не іграшка, в яку його перетворили органи державної влади України, зробивши з нього звичайний ідентифікуючий номер для зручності пошуку інформації про громадян.

    Щасти Вам та бережіть себе!

    З повагою та розумінням, Я.О. Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Мені 40 років, я є громадянином України від народження, але дізнався про це лише 2022 року. В Україні ніколи не був. Отримав у 2022 році ID-карту та закордонний паспорт у ДП «Документ» у Варшаві, без РНОКПП (якщо отримуєш документ після 16 років, РНОКПП не роблять. Заяву на нього потрібно надсилати окремо).Через відсутність РНОКПП мене немає Bank-ID і немає доступу до Дія. Але зміг віддалено відкрити рахунок у Monobank.При цьому я бачу в новинах на сайті, що всім громадянам 25-60 років потрібно стати на облік, інакше загрожують штрафи. Враховуючи, що я ніколи не був в Україні і що я не маю можливості зайти в Резерв+ та інші державні сервіси, чи потрібно мені щось робити? Встати на облік у консульстві я теж не можу, бо в моїй країні немає консульства України.

    Коротко та по суті - багато що залежить саме від Ваших планів. Якщо Ви не плануєте повертатися в Україну найближчим часом і не збираєтеся взаємодіяти тут із держорганами (оформляти посвідку, купувати нерухомість, працевлаштовуватися тощо), то робити зараз будь-що в Україні необов’язково: фактичну мобілізаційну «активність» і адміністративні стягнення застосовують передусім на території України, тож відсутність у вас РНОКПП, BankID або доступу до «Дії/Резерв+» у закордонних умовах практично нічого не змінює. І ще важливіше - реальне притягнення до адміністративної відповідальності за ці питання «на відстані», коли людина перебуває в іншій країні без українського консульства, фактично нереальне: країни-партнери не виконують для України дрібні адміністративні санкції, а механізм примусу (штраф, повістки тощо) працює в основному на території України.

    Якщо ж у перспективі Ви плануєте повертатися або мати справи в Україні - дійте проактивно: при першій можливості отримайте РНОКПП (через консульство або безпосередньо в Україні), оформіть Bank-ID та підключіться до «Дії», зареєструйтеся в «Резерв+» і, за потреби, станьте на військовий облік у відповідному ТЦК. Якщо у Вашій країні нема консульства - зверніться до найближчого консульського відділу або до посольства сусідньої країни, де є українська дипустанова; вони підкажуть порядок подання заяв і можливі дистанційні процедури.

    Відповідно до ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше ніж через 3 місяці з дня виявлення правопорушення. У багатьох випадках цей строк уже сплив, і ТЦК не має законних підстав накладати штраф. Сервіс у «Резерв+» фактично запускає процедуру штрафу з Вашої власної ініціативи. Наразі не бачу сенсу подавати ніякої заяви про штраф, адже юридично терміни притягнення Вас до відповідальності вже сплили.

    Що робити все таки у разі винесення постанови або оголошення в розшук? Які варіанти я можу запропонувати.

    1. Оскаржити постанову – якщо винесено штраф чи інше рішення, варто подати скаргу до суду, посилаючись на неналежне повідомлення та порушення процедури.

    2. Зберігати докази – якщо ви оновили дані у ТЦК та повідомили про перебування за кордоном, варто мати підтвердження.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України