Задайте питання юристу

978 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 30 січня 2026, питання №146159

Моя жінка відбуває покарання у збаражі колонія 63 хоче піти захищати Україну в лавах ЗСУ що потрібно щоб туди приїхала призивна військова медична комісія

Що потрібно зробити і які перші кроки для цього. Треба там в цій колонії багато жінок хочють іти захищати Україну але сама адміністрація закладу в цьому не зацікавлені так як їм потрібна робоча сила і вони заважають відтягують на приїзд військової медичної комісії.. підкажіть будь ласка що треба робитти

Відповіді юристів (1)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Петро!

    Подавайте скаргу до Міністерства юстиції України.

    8 травня 2024 року Верховна рада ухвалила законопроєкт №11079-1 про мобілізацію деяких категорій засуджених. Ув'язнені, які висловлять бажання бути мобілізованими, зможуть піти служити після рішення суду та проходження ВЛК. Але до завершення їхнього терміну покарання має бути не більше трьох років.

    Не можуть бути мобілізовані ув'язнені за злочини:

    • проти основ національної безпеки України
    • умисне вбивство двох або більше осіб, або поєднане із зґвалтуванням
    • сексуальне насильство (статті 152-156/1)
    • засуджені за тероризм, за частиною четвертою статті 286/1 Кримінального кодексу України (ДТП в стані сп'яніння і з загиблими), якщо такі судимості не погашені або не зняті в установленому законом порядку
    • ті, хто посягав на життя правоохоронців
    • ті, хто вчинив особливо тяжкі корупційні порушення
    • ті, хто займав особливо відповідальне становище незалежно від статті злочину (міністри, депутати, їх заступники та помічники тощо).

    Засуджені можуть вступити до лав ЗСУ тільки за власним бажанням та за рішенням суду. Алгоритм має такий вигляд:

    • кандидат на УДЗ подає відповідну заяву;
    • установа виконання покарань організовує проходження первинного медичного огляду в закладах охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України;
    • за умови успішного проходження медогляду заява засудженого попередньо розглядається установою виконання покарань за обов’язковою участю представника ТЦК, а також представника військової частини, де планується проходження служби;
    • після того, як заяву задовольняють, наступним етапом потрапляння засудженого є ЗСУ буде суд, оскільки саме він виносить рішення про УДЗ. Він відбуватиметься за участю прокурора, представника установи виконання покарань і самого засудженого (дозволено брати участь у засіданні в режимі відеоконференції).

    Ухвала суду і судове рішення про умовно-дострокове звільнення особи або про відмову у ньому невідкладно, але не пізніше 24 годин після проголошення надсилається до відповідного ТЦК, а також до органу або установи виконання покарань. Далі особа має укласти контракт про вступ на військову службу до Збройних Сил України на посади рядового, сержантського і старшинського складу, а також офіцерського складу, відповідно до військового звання, за якими вони перебувають на військовому обліку.

    Після цього особа передається підрозділам Національної гвардії України, яка направляє її до ТЦК. Військовослужбовці Нацгвардії під час доставлення за нагальної потреби мають право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, вогнепальну зброю.

    Вже у статусі військовослужбовців колишні ув’язнені будуть проходити військову службу виключно у спеціалізованих військових частинах, порядок створення яких визначається Міністерством оборони України. Адміністративний нагляд за особами здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA