Задайте питання юристу

985 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 06 квітня 2026, питання №147789

Госпіталізація при розшуку

Вітаю!

Скажіть, будь ласка, чи можуть відмовити у госпіталізації, якщо хворий знаходиться у розшуку ТЦК? Чи мають право викликати поліцію? Чи має право поліція доставити в ТЦК до госпіталізації?

Дякую

Відповіді юристів (2)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Згідно з Конституцією України та Законом «Основи законодавства України про охорону здоров'я», людина має безумовне право на екстрену медичну допомогу. Стан, що загрожує життю або здоров’ю (наприклад, інфаркт, травма, гострий біль тощо), є абсолютним пріоритетом. Для надання такої допомоги не вимагається наявність військово-облікового документа чи перевірка статусу в ТЦК та СП.

    У медичних працівників немає прямого обов'язку перевіряти бази розшуку МВС чи систему «Оберіг» (вони й не мають до них повного доступу) і спеціально викликати поліцію через статус пацієнта.

    Однак, згідно постанови КМУ 1487 керівники державних та комунальних закладів охорони здоров'я зобов'язані повідомляти ТЦК та СП про перебування на лікуванні осіб, які є призовниками та підлягають направленню на базову військову службу, але до військовозобовʼязаних це не відноситься

    Поліцію лікарі зазвичай викликають, якщо пацієнт поводиться агресивно, становить загрозу для себе чи оточуючих, або якщо травми мають кримінальний характер.

    Чи має право поліція доставити в ТЦК до госпіталізації?

    Тут діє принцип пріоритетності права на життя та здоров'я:

    1. Якщо стан критичний (потрібна екстрена допомога) - Поліція не має права перешкоджати госпіталізації або доставляти людину в ТЦК замість лікарні. Більше того, за законом поліцейські зобов'язані самі викликати швидку або надати домедичну допомогу, якщо людині стало зле. Доставка в ТЦК людини, яка потребує невідкладної медичної допомоги, є незаконною і може розцінюватися як перевищення повноважень та залишення в небезпеці.

    2. Якщо стан не є критичним (або госпіталізація планова) - Якщо поліція виявила особу, яка перебуває у розшуку за зверненням ТЦК (за порушення правил військового обліку, ст. 210 та 210-1 КУпАП), вони можуть здійснити адміністративне затримання та доставити таку особу до ТЦК та СП. Якщо під час затримання особа заявляє про погіршення самопочуття, поліція або працівники ТЦК зобов'язані викликати швидку допомогу, яка вже вирішуватиме, чи є підстави для екстреної госпіталізації.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Заклад охорони здоров'я не має права відмовити особі у госпіталізації з причини знаходження у розшуку ТЦК.

    Щодо Ваших інших питань, то все залежить відзакладу охорони здоров'я та від того, на якій саме підставі провадиться госпіталізація.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України