Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день. Я работающий пенсионер в ООО, в котором нет профсоюза, колдоговора и «серая» зарплата. В связи с чрезвычайной ситуацией и отсутствием заказов ушел с 23.03.20 на 2 недели в отпуск без содержания, а 2.05.2020 будет 2 года стажа для перерасчета пенсии. Прочитав изменения к закону «Про відпустки» вопрос: имеет ли право собственник без моего согласия в одностороннем порядке продлить мне его до 24.04.20 и далее, какие у меня есть законные основания требовать от руководства, чтобы работать до мая и дальше и при этом учитывался апрель (если будут настаивать до окончания месяца уйти без содержания, то будут ли отчисления в ПФ для зачета апреля или надо проработать хотя бы несколько дней в апреле)?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня.
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/530-20):
II. Прикінцеві положення
2. Установити, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19):
1) роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома, а також надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку.
Стаття 26. Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін (ЗУ "Про відпустки")
У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті.
ВИСНОВОК: надати таку безоплатну відпустку працівникам можна лише за бажанням працівника, а не з ініціативи роботодавця. Ні в якому разі не можна відправляти у відпустку «за свій рахунок» примусово без згоди працівника.
Тобто, без вашої заяви роботодавець не має права продовжити Вам термін відпустки.
Примусове направлення працівників у відпустку за власний рахунок є грубим порушенням законодавства про працю.
Відповідальність за грубе порушення законодавства про працю передбачена ст. 172 Кримінального кодексу України - штраф від двох тисяч до трьох тисяч НМДГ (від 34 тис. грн до 51 тис. грн) або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років.
2) Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15):
Стаття 42. Індексація та перерахунок пенсій
4. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.
Всього доброго.
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте, Александр. Без вашего заявления не продлят. Требовать можете. Даже в эти тяжёлые времена за вас должны платить отчисления в Пенсионный фонд - ЕСВ. Это предусмотрено постановлением КМУ 533 от 17.03.2020 года https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/533-20
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Добрий день.
За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни до ст. 84 КЗпП України, відповідно до яких у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною другою цієї статті (не більше 15 календарних днів на рік).
Відпустка без збереження заробітної плати надається працівнику на підставі письмової заяви. У ній мають бути зазначені:
1) причина, з якої працівник просить надати неоплачувану відпустку;
2) дата початку відпустки;
3) тривалість відпустки.
Після розгляду заяви видається наказ (розпорядження) про надання відпустки за свій рахунок.
Тобто, відправити Вас у відпустку можуть тільки на підставі Вашої заяви та на той строк, що вказується у заяві та у наказі про відпустку.
Отже, продовжити відпутску Вам зможуть тільки за Вашою заявою. Якщо все ж таки буде продовжено без Вашої згоди - звертайтеся до Держ Праці із заявою!
Щодо сплати ЄСВ.
Усе залежить від двох обставин:
1) хто скористався правом на відпустку без збереження зарплати — працівник за основним місцем роботи чи сумісник;
2) тривалості такої відпустки, а саме, чи припала така відпустка на усі робочі дні місяця працівника, чи ні.
Якщо відпустку без збереження заробітної плати через карантин надано суміснику, то ЄСВ слід нараховувати і сплачувати лише виходячи із нарахованих йому сум зарплати. Жодних донарахувань ЄСВ за "мінзарплатним" правилом робити не потрібно.
Коли ж правом на таку відпустку скористався працівник за основним місцем роботи, то відповідь залежатиме від того, чи охопила така відпустка усі робочі дня місяця, чи ні.
Так, наприклад, якщо працівнику надали таку відпустку у березні 2020 року з 12.03.2020 р., то за частину березня працівнику буде нарахована заробітна плата або інші зарплатні виплати (лікарняні, відпускні тощо). Така зарплатна виплата є базою нарахування ЄСВ за звичайною ставкою 22%. Якщо ж через надану неоплачувану відпустку база нарахування ЄСВ за основним місцем роботи працівника буде нижчою за мінімальну зарплату, то ЄСВ потрібно нарахувати за "мінзарплатним" правилом. Тобто слід розрахувати різницю між мінімальною зарплатою і фактично нарахованим роботодавцем заробітку за березень 2020 р. та донарахувати на неї ЄСВ (абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).
Якщо відпустка без збереження зарплати охопить увесь місяць, нараховувати ЄСВ не потрібно. Також нараховувати і сплачувати ЄСВ не потрібно і в тому випадку, коли відпустка охопила не всі робочі дні місяця, однак працівник у цьому місяці не мав жодних нарахувань. Яскравим прикладом цьому буде ситуація, коли у березні у жінки закінчилася неоплачувана відпустка по догляду за дитиною до трирічного віку або 6 років і вона одразу пішла у відпустку без збереження заробітної плати на час каратнину.
Сподіваюсь відповідь Вам допомогла та була корисною.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю:
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни до ст. 84 КЗпП України, відповідно до яких у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину чи іншої надзвичайної ситуації ,термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною другою цієї статті (не більше двох тижнів на рік).
Без Вашої письмової заяви роботодавиць не може продовжувати Вашу відпустку.
Навіть у цей період за Вас повинні сплачувати податки і відрахування до ПФУ(ЄСВ - 22 % , пдфо - 18% та ВЗ - 1,5%)
це передбачає Постанова КМУ № 533 .
З повагою,
Костянтин Гончаренко