Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я инвалид с детства,получал пенсию по инвалидности.сейчас мне 60 лет и мне дали 2 группу инвалидности с детства ( пожизнено).в январе 2020г. я в ПФ переоформил пенсию по потере кормильца(она мне была предложена пенсионным фондом) ,у меня умерли оба родителя и отец,и мать (уже будучи оба пенсионерами,отец в 69 лет,а мать в 70 год,т.е они были по 9-10 лет на пенсии).Мне назначили пенсию 2000 грн.(до этого я получал такую же по инвалидности). А в апреле ПФ решили,что это большая пенсия,и переназначили 1638 грн. Законно ли это,и если нет,то как я могу обжаловать это решение.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника
Для обчислення розміру пенсії у зв’язку з втратою годувальника необхідно обчислити розмір пенсії за віком померлого годувальника, враховуючи його стаж та заробіток.
Так, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі:
Дітям-сиротам пенсія призначається виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Добрий день
Відповідно до ст. 37 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками. Дітям-сиротам пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірах, визначених частиною першою цієї статті, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.
Тобто, для розміра пенсії береться як база - пенсія померлого годувальника.
Для того, щоб точно вказати, чому було зменшено Вам пенсію, неоьхідно ПИСЬМОВО звернутися до пенсійного з таким питанням. Після того, як буде відповідь, вже можливо буде зрозуміти причини.
Оскарження таких дій можливе, як безпосередньо до Пенсійного, так і до суду. Але, краще одразу звертатися із позовною заявою до суду, якщо буде виявлено порвшення норм закону.
Обратится надо ПФ или в управление ПФ. Я обращался в ПФ они ссылаясь на карантин,сказали ,что бы я ехал в управление.
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
ДОБРЫЙ ДЕНЬ
https://www.pfu.gov.ua/
Обратится надо ПФ или в управление ПФ. Я обращался в ПФ они ссылаясь на карантин,сказали ,что бы я ехал в управление.
в ГУ ПФ.
https://www.pfu.gov.ua/22231-golovne-upravlinnya-p...
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте, Юрий!
Рекомендую обратиться письменно с заявлением в Главное управление Пенсионного фонда в Харьковской области, по адресу: 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх.
Если ответ будет не удовлетворительный, Вы имеете право подать административный иск в Харьковский окружной административный суд, в порядке Кодекса административного судопроизводства Украины:
https://adm.od.court.gov.ua/sud2070/
Удачи Вам!
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня.
Звертатися необхідно туди, куди Ви подавали документи для призначення пенсії (тобто, до пенсійного органу за місцем проживання)..
Звернення можна подати і в електронній формі (на пошту для звернень громадян).
Вам потрібно просити витяг з розпорядження про призначення пенсії, а також інформацію щодо обчислення розміру вашої пенсії (тобто, які саме показники були взяті при її розрахунку та яким чином вони враховувалися).
Якщо після отримання відповіді на своє звернення Ви все одно будете незгодні з рішенням пенсійного органу, то його можна буде оскаржити до органів Пенсійного фонду України вищого рівня або в судовому порядку шляхом подачі позову відповідно до чинного законодавства.
Всього доброго.
Адвокат, м. Вінниця, 10 років досвіду
Минимальный размер пенсий по случаю потери кормильца, которые назначаются членам семей военнослужащих, в 2020 году будут изменяться еще два раза. Об этом сообщили в пресс-службе Министерства социальной политики.
Так, с 1 января 2020 года минимальный размер пенсии составляет 3276 гривен.
С 1 июля размер выплат вырастет до 3424 гривни, а с 1 декабря текущего года составит 3538 гривен.
Адвокат, м. Вінниця, 10 років досвіду
Розмір пенсії:
На всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. що розподіляється між ними рівними частками. Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається:
на одного непрацездатного члена сім’ї50 відсотків пенсії за віком померлого годувальникана двох та більше непрацездатних членів сім’ї100 відсотків пенсії за віком померлого годувальникадітям-сиротамв указаних вище розмірах виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьківНа вимогу члена сім’ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо.
Виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.
Згідно з постановою КМУ від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» мінімальний розмір пенсійної виплати у зв’язку з втратою годувальника з урахуванням щомісячної державної допомоги становить:
на одного непрацездатного члена сім’ї100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатністьна двох непрацездатних членів сім’ї120 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатністьна трьох і більше непрацездатних членів сім’ї150 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатністьАдвокат, м. Київ
Статтею 10 Закону про пенсійне страхування визначено, що якщо особа одночасно має право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду (ст. 45 Закону про пенсійне страхування).
Отже, визнання чоловіка особою з інвалідністю не призведе до зменшення розміру його пенсії, оскільки він має право залишитися на пенсії за віком чи отримувати пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15#n575):
Стаття 37. Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника
1. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
2. Дітям-сиротам пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірах, визначених частиною першою цієї статті, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.
Отже, розмір вашої пенсії залежить від розміру пенсії за віком вашого батька і матері.
При цьому, Вам повинні були призначити пенсію в розмірі 50 відсотків пенсії за віком ваших батьків.
Якщо Ви не зовсім згодні з розміром вашої пенсії, можете відповідно до ЗУ " Про звернення громадян" подати звернення до пенсійного органу, щоб Вам надали витяг з розпорядження про призначення пенсії, а також інформацію щодо обчислення розміру вашої пенсії (тобто, які саме показники були взяті при її розрахунку та яким чином вони враховувалися).
Звертатися необхідно туди, куди Ви подавали документи для призначення пенсії (тобто, до пенсійного органу за місцем проживання).
Звернення можна подати і в електронній формі (на пошту для звернень громадян).
Якщо після отримання відповіді на своє звернення Ви все одно будете незгодні з рішенням пенсійного органу, то його можна буде оскаржити до органів Пенсійного фонду України вищого рівня (обласного управління, ПФУ) або відразу в судовому порядку шляхом подачі позову відповідно до чинного законодавства.
Всього доброго.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон Украины "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15):
"Розділ XV ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ...
4. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.".
Перерасчет Вам пенсии с уменьшением ее размера противоречит приведенной норме Закона, т.е. является незаконным. Подавайте жалобу (под регистрацию ее вручения на Вашем экземпляре или заказным письмом с уведомлением о вручении) в Главное управление ПФУ в Харьковской области со ссылкой на приведенную норму Закона, в случае отказа - иск в суд в порядке административного судопроизводства.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Кому призначається пенсія:
Хто вважається непрацездатним членом сім’ї :
— чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“;
— діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.
— діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
— чоловік (дружина), а в разі їх відсутності — один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
— усиновлені діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми;
— пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків;
— неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення
Які члени сім’ї вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника:
— були на повному утриманні померлого годувальника;
— одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування;
— члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.
Чи поширюється положення Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“ що стосуються сім’ї померлого, на сім’ю особи, визнаної безвісно відсутньою або оголошеною померлою у встановленому законом порядку?
Так, положення Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“ що стосуються сім’ї померлого, відповідно поширюються і на сім’ю особи, визнаної безвісно відсутньою або оголошеною померлою у встановленому законом порядку.
Чи можна звертатись за отриманням пенсії по втраті годувальника, якщо дитині виповнилось 23 роки, але вона є студенткою денної форми навчання у вищому навчальному закладі та втратила годувальника?
Ні, не можна. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), — мають право на отримання пенсії по втраті годувальника до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Чи зможе дитина, яка не досягла 23-річного віку та навчається у ВНЗ отримувати пенсію по втраті годувальника, якщо влаштується офіційно на роботу?
Так, зможе. Пенсія по втраті годувальника виплачується дітям до досягнення ними 23 років незалежно від факту роботи. Одночасно повідомляємо, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який отримує пенсію зобов’язаний своєчасно повідомляти органи, що призначають та виплачують пенсію про прийняття на роботу, звільнення з роботи та інші обставини, що можуть вплинути на його пенсійне забезпечення.
Необхідний мінімум страхового стажу годувальника, на день його смерті, для призначення членам його сім’ї пенсії у зв’язку із втратою годувальника:
до досягнення особою 23 років включно
1 рік
від 24 років до досягнення особою 26 років включно
2 роки
від 27 років до досягнення особою 28 років включно
3 роки
від 29 років до досягнення особою 31 року включно
4 роки
від 32 років до досягнення особою 33 років включно
5 років
від 34 років до досягнення особою 35 років включно
6 років
від 36 років до досягнення особою 37 років включно
7 років
від 38 років до досягнення особою 39 років включно
8 років
від 40 років до досягнення особою 42 років включно
9 років
від 43 років до досягнення особою 45 років включно
10 років
від 46 років до досягнення особою 48 років включно
11 років
від 49 років до досягнення особою 51 року включно
12 років
від 52 років до досягнення особою 55 років включно
13 років
від 56 років до досягнення особою 59 років включно
14 років
В разі смерті пенсіонера або особи, що проходила строкову військову службу, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від тривалості страхового стажу
Строки призначення пенсії по втраті годувальника :
Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Період, на якій призначається пенсія
Пенсія у зв’язку із втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім’ї померлого годувальника вважається непрацездатним а членам сім’ї, які досягли пенсійного віку — довічно.
Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім’ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.
Куди звертатися за призначенням пенсії по втраті годувальника:
До управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі за місцем проживання (реєстрації).
Перелік документів необхідних для отримання допомоги:
Для отримання пенсії необхідно звернутися с заявою до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації особи яка має право на пенсію.
Призначення пенсії по втраті годувальника надається на підставі заяви (Зразок заяви про призначення / перерахування пенсії ) та доданих документів померлого годувальника:
— для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 (за даними відділу персоніфікованого обліку);
Заробітна плата за період роботи до 01.07.2000 буде враховуватися під час обчислення пенсії за таких умов:
— за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Таке право діятиме лише в період до 01.01.2016;
— у разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців.
12.Рішення органів опіки про призначення опікуна за неохідністю;
До документів, які засвідчують особливий статус особи належать висновок МСЕК щодо причинного зв’язку смерті особи з пораненням, контузією, каліцтвом, одержаними при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), або захворюванням, пов’язаним з перебуванням на фронті, ліквідацією Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку.
Одержувачам пенсій у зв’язку з втратою годувальника, яким виповнилося 18 років та які навчаються, на початку кожного навчального року необхідно поновлювати довідки про навчання у закладі. У разі дострокового відрахування з навчального закладу, необхідно терміново повідомити органи Пенсійного фонду.
До заяви про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника сім’ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) військового комісаріату чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво РАГС про смерть годувальника, довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов’язана з проходженням військової служби.
Заява про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника членам сімей осіб, які на час смерті перебували в трудових відносинах з підприємством, установою, організацією, подається до управління Пенсійного фонду у районах, містах і районах у містах через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації. Подача заяви заявником особисто або через представника, здійснюється на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) або законним представником за місцем проживання (реєстрації) заявника.
Заява про призначення пенсії громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштою до органів, що призначають пенсію, визначених постановою правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року
У разі якщо особа, якій призначається пенсія, є неповнолітньою або недієздатною, заява подається батьками або опікунами (піклувальниками) за місцем їхнього проживання (реєстрації). До заяви опікуна (піклувальника) додається копія рішення органу опіки та піклування про призначення опікуна (піклувальника) або відповідне рішення суду.
Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Звернення члена сім’ї із заявою про призначення або виділення йому частки пенсії, коли основний одержувач пенсії у зв’язку з втратою годувальника проживає в іншому населеному пункті (районі, місті), орган, що призначає пенсію, за місцем проживання такого члена сім’ї, одержавши відповідну заяву, направляє повідомлення до органу, що призначає пенсію, всім членам сім’ї або в якому зберігається пенсійна справа цієї сім’ї. До повідомлення додаються заява й документи, що засвідчують право на одержання пенсії члена сім’ї, який звернувся за часткою пенсії.
Заява про призначення пенсії засудженим до позбавлення волі подається через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, до органу, що призначає пенсію за місцезнаходженням виправного закладу.
Якщо звернення за призначенням пенсії у зв’язку з втратою годувальника члена сім’ї, який проживає окремо, надійшло після винесення рішення про призначення пенсії решті членам сім’ї, то приймається нове рішення про призначення пенсії на всіх членів сім’ї та, у разі необхідності, здійснюється виділення частки пенсії члену сім’ї, який проживає окремо (з місяця, наступного за місяцем звернення).
Документи зазначеного члена сім’ї, що надійшли пізніше, додаються до пенсійної справи, а копія рішення про виділення частки пенсії надсилається органу, що призначає пенсію, за місцем його проживання (реєстрації) для оформлення на одержувача частки пенсії самостійної пенсійної справи.
У разі перерахунку пенсії копія відповідного рішення направляється до органу, який провадить виплату частки цієї пенсії. При припиненні виплати частки пенсії документи надсилаються до органу, у якому виплата пенсії триває.
Розмір пенсії:
На всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. що розподіляється між ними рівними частками. Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається:
на одного непрацездатного члена сім’ї
50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника
на двох та більше непрацездатних членів сім’ї
100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника
дітям-сиротам
в указаних вище розмірах виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків
На вимогу члена сім’ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо.
Виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.
Згідно з постановою КМУ від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» мінімальний розмір пенсійної виплати у зв’язку з втратою годувальника з урахуванням щомісячної державної допомоги становить:
на одного непрацездатного члена сім’ї
100 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність
на двох непрацездатних членів сім’ї
120 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність
на трьох і більше непрацездатних членів сім’ї
150 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність
Порядок прийняття рішення про надання пенсії
Заяви про призначення пенсії та додані документи реєструються в журналі вхідної кореспонденції. При прийманні документів щодо виплати пенсії орган, що призначає пенсії, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, знімає копії з відповідних документів.
Пенсійний орган не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для призначення пенсії, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення.
Протягом одного місяця Пенсійний фонд України виготовляє пенсійне посвідчення. Посвідчення оформлюється і видається безкоштовно особисто пенсіонеру або іншій особі, яка представляє інтереси пенсіонера, на підставі нотаріально засвідченого доручення, а у разі, якщо пенсіонером є неповнолітня або недієздатна особа — опікуну, піклувальнику, батькам при пред’явленні паспорта та відповідних підтверджувальних особу документів під підпис у журналі обліку пенсійних посвідчень.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо звернення за пенсію по втраті годувальника:
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1058-15/print1384031242690931
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/265-2008-%D0%BF
З повагою,
Костянтин Гончаренко