Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день. Звертаємось до вас за консультацією. Нещодавно купили земельну ділянку для забудови поза межами населеного пункту. Земельна ділянка виділена в нарурі на місцевості, кільчики та межові знаки стоять. Проте, через нашу земельну ділянку постійно ходять сторонні люди, та гуляють з собаками, дітьми, тощо..Незважаючи навіть на те, що стоять зазначені кільчики. На разі вирішуємо питання, щодо встановлення огорожі для будівництва. Підкажіть будь ласка,що говорить закон, в разі коли сторонні люди вторгаються на приватну територію? Чи можемо ми самостійно встановити у нас на об`єкті перед в'їздом попереджувальні та заборонні знаки наступного характеру: "Прохід заборонено! Йде будівництво!", "Зупинка заборонена!" , " Проїзд заборонено, приватна територія!" Яка процедура встановлення на з'їзді з автобану і на з'їзді з автобану і на виїзді з ділянки на автобан " Зупинка заборонена" . Куди звернутись?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Адвокат, м. Київ
Звертаємось до вас за консультацією. Нещодавно купили земельну ділянку для забудови поза межами населеного пункту. Земельна ділянка виділена в нарурі на місцевості, кільчики та межові знаки стоять. Проте, через нашу земельну ділянку постійно ходять сторонні люди, та гуляють з собаками, дітьми, тощо.. Добрый вечер.Первое не понятно как вы могли купить участок под строительство за границами населенного пункта.Это не возможно.Если есть границы участка вы можете просто поставить временный забор пока идет строительство и все все остальные моменты знаки и другие вы устанавливать не имеете права.Просто оградите участок забором.
Адвокат, м. Вінниця, 10 років досвіду
Добрий день! Жодних обмежувальних знаків встановлювати ви не маєте права.
Однак, ви можете встановити тимчасову огорожу (забор), щоб сторонні люди на заходили на вашу територію.
У разі самостійного встановлення обмежувальних знаків вас можуть притягнути до відповідальності.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Ксенія!
Дана земельна ділянка є Вашою приватною власністю, тому перебування на ній та прохід через неї заборонено.
Для встановлення огорожі дозволи не потрібні.
Згідно зі ст.12 Загальної декларації прав людини, яку прийнято і проголошено Резолюцією 217 А (Ш) Генеральної Асамблеї ООН від 10.12.48, «…ніхто не може зазнавати безпідставного втручання у його особисте і сімейне життя, безпідставного посягання на недоторканність його житла… Кожна людина має право на захист закону від такого втручання або таких посягань».
Таке саме положення міститься у ст.17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, прийнятого Генеральною Асамблеєю ООН 16.12.66, який набув чинності для України 23.03.76.
Як викладено у ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – «Перший протокол», «Конвенція»): «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.
Відповідно до ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4.11.50) передбачено, що: «Кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання відбувається згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров’я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб».
Виходячи з цих міжнародно-правових актів, Україна закріпила принцип недоторканності житла і поваги до особистого і сімейного життя людини у національному законодавстві, розширивши цей принцип вимогою щодо недоторканності й іншого володіння особи.
Відповідно до ст.30 Конституції передбачено, що кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. Лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна, чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.
Ці конституційні норми, що охороняють права і свободи людини, знайшли закріплення в Кримінальному процесуальному кодексі як засади кримінального судочинства (стст.7, 13 КПК), за якими не допускається проникнення до житла чи іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим кодексом.
Також ст.162 КК встановлено кримінальну відповідальність за незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян.
Слід зазначити, що недоторканність житла та іншого володіння особи, яке включає в себе й недоторканність приватного та сімейного життя, передбачає більш широкі права особи і у кримінальному процесуальному аспекті більш широке поняття житла та іншого володіння особи, ніж це визначено в цивільному і житловому праві.
Так, згідно з ч.2 ст.233 КПК (в редакції закону № 4651-17 від 13.04.2012) під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться в постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. До іншого володіння особи належать транспортні засоби, земельні ділянки, гаражі, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого чи іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Виходячи з принципу недоторканності житла та іншого володіння особи та з огляду на визначення поняття іншого володіння особи, наданого в ч.2 ст.233 КПК, під ним розуміються предмети матеріального світу, які перебувають законно або незаконно у фактичному стабільному (тривалому) і безперервному володінні фізичної особи та призначені, пристосовані чи спеціально обладнані для розміщення або зберігання її майна, вирощування чи виробництва продукції, забезпечення побутових та інших потреб особи, а також оснащені будь-якими пристосуваннями (огорожею, запорами, сигналізацією, охороною тощо), які роблять неможливими або ускладнюють проникнення до них. При цьому зазначення про законне чи незаконне володіння як житлом, так і «іншим володінням» особи вказує на будь-які підстави набуття особою фактичного права володіння цим майном (права мати річ), яке може бути як пов’язаним, так і не пов’язаним з юридичною фіксацією цього факту (отриманням права на річ).
Конституція України:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...
Кримінальний процесуальний кодекс України:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17
Кримінальний кодекс України:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14
Цивільний кодекс України:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15
Стаття 321.
1. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
2. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
3. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.
Також, Кодекс України про адміністративні правопорушення:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10
"Стаття 186. Самоуправство
Самоуправство, тобто самовільне, всупереч встановленому законом порядку, здійснення свого дійсного або гаданого права, що не завдало істотної шкоди громадянам або державним чи громадським організаціям, -
тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
Тому у разі наявності випадків проникнення на територію, прохід через нею, одразу ж викликайте працівників поліції по телефону 102.
За незаконне проникнення на земельну ділянку, Ви маєте право подати заяву до поліції про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримільного провадження за статтею 162 Кримінального кодексу України.
Крім того, подавайте заяву до поліції про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З приводу встановлення у себе на об`єкті, який є Вашою приватною власністю, перед в'їздом попереджувальні та заборонні знаки наступного характеру: "Прохід заборонено! Йде будівництво!", "Зупинка заборонена!" , " Проїзд заборонено, приватна територія!", то це Ваше право.
З приводу встановлення знаків:
Яка процедура встановлення на з'їзді з автобану і на з'їзді з автобану і на виїзді з ділянки на автобан " Зупинка заборонена", то якщо Ви маєте на увазі дорожні знаки, то відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт» та ст.6 Закону України «Про дорожній рух», звертатися треба до Виконавчого комітету місцевої ради.
У разі наявності запитань звертайтеся!
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю:
Стаття 325. ЦК України Право приватної власності говорить:
1. Суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.
2. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.
3. Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.
Законом може бути встановлено обмеження розміру земельної ділянки, яка може бути у власності фізичної та юридичної особи.
Відповідно до ст. 391. Цивільного Кодексу України :
1. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
1. За правилами даної статті, власник може вимагати усунення всяких порушень його права, хоча б ці порушення і не були пов'язані з позбавленням володіння. Таке право забезпечується йому за допомогою негаторного позову. Негаторний позов — це позадоговірна вимога власника, який володіє річчю, до третьої особи про усунення перешкод у здійсненні правомочностей користування і розпорядження майном. Перешкодою в здійсненні правомочностей власника є неправомірні дії порушника цих прав.
До порушень права користування зараховують, наприклад, випадки самоуправного заняття приміщення в будинку власника чи заборона на експлуатацію підсобних приміщень, що належать йому на праві часткової власності. В усіх зазначених і подібних їм випадках власник чи особа, яка правомірно володіє річчю, може захистити свої інтереси, пред'явивши позов про усунення перешкод, що заважають йому користуватися майном.
Відповідно п. 3.25 ДБН 360-92, ДБН Б.2.2-12:2019, для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба забезпечити не менше 1,0 м.
Якщо має місце реконструкція в такому разі допускається зменшувати відступи від червоних ліній до будинків і споруд з урахуванням сформованої забудови.
Необхідно розуміти , що розміщення інженерно -технічних мереж також має бути забезпечено так , аби до них був доступ у разі аварійних ситуацій для оперативного їх подолання.
Рекомендую встановити паркан згідно вказаних норм та захистити Вашу власність від сторонього втручання.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Добрий вечір, Ксеніє.
1) Для встановлення огорожі дозволи не потрібні.
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
Стаття 375. Право власника на забудову земельної ділянки
1. Власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам.
2. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.
Постановою КМУ від 07.06.2017 року № 406 завтерджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/406-2017-%D0%BF).
Так, згідно п. 6 вказаного вище Переліку, зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів, а також свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків (щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків), не потребує оформлення дозвільних документів на будівництво.
Також згідно Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна: «зведення на земельній ділянці парканів, воріт і хвірток не належить до самочинного будівництва» - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0582-01
Таким чином, станом на сьогодні чинне законодавство України не містить зобов'язань щодо оформлення дозвільних документів на будівництво парканів (огорож).
2) Дана земельна ділянка є вашою приватною власністю, тому перебування на ній сторонніх осіб є незаконним.
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
Стаття 321. Непорушність права власності
1. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
2. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
3. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.
Тому у разі наявності випадків незаконного знаходження третіх осіб на вашій приватній ділянці, одразу ж викликайте працівників поліції по телефону 102.
3) З приводу встановлення попереджувальних та заборонних знаків, звертатися по даному питанню треба до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування (місцевої ради).
Всього доброго!
Юрист, м. Харків, 33 роки досвіду
Вам треба звернутися до територіального управління дорожньої служби України з питанням, які з тих знаків є дорожніми, а які ні. За законодавством України дорожні знаки можуть бути встановлені лиже з дозволу територіального управління дорожньої служби України та за погодженням з відповідними місцевими органами МВС України.. Звичайно, що ті знаки які ви збираєтеся встановлювати на ділянці ви можете встановити за власним бажання. А що стосується встановлення знаків на з'їзді з автобану і на з'їзді з автобану і на виїзді з ділянки на автобан " Зупинка заборонена" , то тут потрібен буде дозвіл. Є більш дієвий засіб захисту вашої ділянки це встановлення огорожі, як тимчасової так і капітальної, ви же розумієте, що окрім вас ні хто вашу ділянку охороняти не буде
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
оградите Вашу территорию забором - так как колышки - ничего не дадут
да и надписи на мой взгляд ситуацию не изменят - но можете на заборе прикрепить - " частная территория" или " ведутся строительные работы", а если кого то увидите на огражденной территории - можете вызывать полицию
Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду
Добрый день. Вы купили земельный участок, значит он является вашей частной собственностью и вы вправе распоряжаться ним по своему усмотрению, но в соответствии с целевым назначением. Это ваша частная территория, и если она предназначена под строительство, то смело ставьте ограничительные знаки или устанавливайте забор. Ведь это в дальнейшем будет ваш двор.
Юрист, м. Харків, 26 років досвіду
Добрий день.
Якщо ви купили цю ділянку, і все оформлено згідно законодавства - це Ваша приватна властніть. Маєте право огородити територію, та попередити "Приватна власніть. Прохід та проїзд заборонено".
У разі проникнення на територію - фіксуйте незаконні дії та викликайте поліцію.
(Стаття 162. Порушення недоторканності житла
1. НЕЗАКОННЕ ПРОНИКНЕННЯ до житла чи ДО ІНШОГО ВОЛОДІННЯ ОСОБИ, незаконне проведення в них огляду чи обшуку, а так само незаконне виселення чи інші дії, що порушують недоторканність житла громадян, -
караються штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
2. Ті самі дії, вчинені службовою особою або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування, -
караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.)